Přejít na obsah


Obsah s nejvyšší reputací


#485901 THE DARK SIDE IS COMING SOON

Příspěvek od kulhal na 22 říjen 2014 - 12:40

Všechno bylo už řečeno, nic nového jsem neobjevil, přesto přihodím i já svůj názor.

Už dávno jsem pochopil, že neexistuje jediný správný geocaching. Máme jednu platformu, jednoduchá pravidla, jeden název, statistiky. Ve skutečnosti tu však běží několik her vedle sebe: hra na FTF, hra pro sběratele, hra pro kutily, hra na objevování zajímavých míst, hra spolčovací (eventy a různá sdružení), hra na překonávání terénních či intelektuálních překážek, hra na co nejvíc nálezů ve statistikách a další. Tahle různorodost je základem úspěchu celého geocachingu. Každý si vybere to své, většina z nás se zapojí do více her, a naše zapojení v jednotlivých hrách se v čase vyvíjí. Zůstáváme na jedné platformě, ale často letos hrajeme úplně jinou hru než třeba vloni.

Vše je v pořádku dokud se hráči jednotlivých her dokáží navzájem tolerovat a respektovat. Problémy začnou vznikat v okamžiku, kdy se příznivci jedné hry začnou vyvyšovat nad ty druhé. T5káři ohrnují nos nad vším s T<4. Výrobci roztomilých dekorovaných krabiček se pošklebují nevzhledným L&L schránkám. Sběratelé CWG začnou povyšovat svá pravidla nad ta všeobecná. Milovníci vlastivědy mluví o pravém smyslu geocachingu (do téhle skupiny mimochodem patřím velmi často i já). A velmi často vzniká nepochopení mezi příznivci velkých čísel ve statistikách a těmi ostatními.

Za sedm let své hráčské existence jsem prošel snad všemi GC hrami. Vím, proč tuhle hru mám rád a vím, co je pro mě jen ztráta času. Mám kamarády mezi zarytými příznivci všech rozměrů této hry - a většinou je dokážu pochopit nebo si dokonce tu jejich hru občas zahrát. Nikdy jsem se sice nepokusil strávit celý den v autě se zastavováním a vyskakováním každých 161 metrů, ale neberu to těm, kteří to považují za smysluplně strávený čas. Hrají prostě svou hru, snad tu jedinou, kterou jsem si zatím nevyzkoušel.

Přesto powertraily a série nemám rád.

Prvním důvodem je to, že často narušují křehkou rovnováhu mezi naší hrou a vnějším prostředím. Hodně keší = hodně lovců, hodně lovců = vyšší riziko sporu s místními obyvateli, myslivci, ochranáři, trampy a dalšími uživateli krajiny. To ohrožuje nejen série a powertraily samotné, ale celou hru. Objevují se nová pravidla a regulace, které dříve nebyly nutné. Komplikuje se vztah s úředními autoritami, který je dnes založený jen na tiché toleranci.

Druhým důvodem je to, že ve velkém množství sériových keší se začínají ztrácet ty „obyčejné“. Třeba si nikdy neodlovím keš věnovanou kapličce u cesty ve východních Čechách protože se tomuhle koutu krajiny zdaleka vyhnu. Spousta dalších lovců si tu keš odloví, ale kapličky si ani nevšimnou a v logu se omezí na „díky za další ze série“ – což autora asi dost znechutí. Bohužel začínáme kopírovat vývoj, který jsem před 3-4 lety začal pozorovat v USA: Zelená vlákna proplétajících se powertrailů na mnoha místech zamořila mapu natolik, že u geocachingu vytrvali jen hráči jediné hry – té na počet bodů. Ti ostatní postupně odpadají, otrávení sériovou nudou. Powetrailem občas projede profesionální lovec bodů, ale turista, lezec nebo rodina s dětmi už plánuji své aktivity jinak než nad geomapou. Místní geokomunity se tomu sice snaží bránit různými způsoby, například vydávají tištěné průvodce po zajímavých keších, aktivně propagují seznamy doporučených keší – skutečnost je však taková, že geocaching v USA v posledních dvou letech upadá.

Bohužel si myslím, že k téhle situaci směřujeme i my.
 • 80


#559186 Nepoctivci v geocachingu aneb mlčet není dobré

Příspěvek od Modrak na 14 červen 2018 - 20:50

Naprosto souhlasim s gygantem. I já jsem se dříve geocachingu venoval na 100%. Můj Zlom byl náš společný projekt s kamarády Metrix u Staré Boleslavi. V tomto společném projektu jsem vytvořil několik T5 kesi. Logy typu Bylo nás pod stromem 10 tak nahoru vylezl Tonda a všechny nás zapsal mě dost otrávili. Od té doby moc nekesuju a sve kesky postupne posilam do archivu...

Tak ted napisu neco co mozna nebudes chtit slyset. A mnozi dalsi taky ne. Ale projekty jako Matrix v Brandejse (a mnoho podobnych veci jinde) jsou jedna z veci ktery vedou geocaching do zahuby. Je to totiz vlastne obycejnej powertrail. Nic jinyho. Lovi se to tedy uplne stejnym zpusobem. Proste nahrnout ty body za kazdou cenu cestou nejmensiho odporu do statistik. Nic vic, nic min. Metody uplne stejny. Protoze to neni z tradicek, je treba napred poshanet finalky. Pak je treba postavit silnej team tak aspon o sesti lidech, co se rozebehne po lese, rozdelej si to a nabouchaj tam nalepky. Pak se to zaloguje skriptem. Pac je toho hodne a je to kompletni matrix, slitnou se na to lidi z okruhu nekolika set km jak vosy na bonbon. Kdyz zalozis powertrail, nediv se ze lidi lovej powertrail. Sice byl celkem luxusni, ale to je jedno. Kdybyste misto tohodle udelali treba jen 20 peknejch kesi a rozprostreli je po vetsim prostoru, tak by to lidi tak nelakalo, meli byste tam misto 1000 logu jen stovku, ale troufam si tvrdit ze by vam to prineslo vic radosti.

 

Totez plati pro projekty jako serie T5 na rekach v Nemecku, kde kazdej jouda nasbira za den desitky bezcennejch T5. Totez plati pro jiny traily s jinym charakterem (letterboxy, multiny, D5) ktery se objevuji cim dal vetsim tempem. Ja tomu rikam instantni geocaching. Vsechno mit hned a po ruce a bez namahy. A cim vic se tohodle vytvori, tim vic se nahrava podvodnikum. Zrovna tak jako klasicky tradickovy traily degradovaly geocaching, degraduji ho i tyhle sofistikovanejsi veci. Lidi si to vubec neuvedomuji, ale zakladanim tehle populistickejch serii si sami serou na hlavu.

 

Pokus o odpoved na tuhle degradaci byl do urcite miry Challenge Forest. Challenge totiz nestaci jen obehnout s hromadnou nalepkou, jeste se musej splnit a to musi udelat kazdej za sebe. Trochu to funguje, ale prinasi to zas jiny negativni efekty a musim rict ze dnes bych asi nezakladal ani to. Resp. pokud jo, vypadalo by to jinak.

 

Cesta z toho je snadna - zakladat klasicky kvalitni kese. Jednotlivy, mimo civilizaci, ruznych typu a obtiznosti a dat prednost kvalite pred kvantitou. Nehnat se za poctem obdrzenych FI, nebo FP, ale za skutecne dobrymi vecmi, i kdyby mely mit jen 10 nalezu za rok. Proste navrat ke korenum. Neni potreba mit miliony kesi, ani statisice kaceru, ani miliony foundu. Kvantita likviduje kvalitu a mene je v tomhle pripade vice. Jenze uz je to tak rozjety ze to neni mozny zastavit.


 • 64


#535648 PM od J.K.M. něco nového?

Příspěvek od Whyski na 24 listopad 2016 - 22:43

Tak to asi zkusíme vzít z jiného konce. Vidím, a docela to i chápu, že asi dohromady společné trestní oznámení nedáte.

Jsem policista na takové pozici, na které bych dokázal případ nějakým způsobem zpracovat. Nemůžu vám slíbit, že se podaří usvědčit konkrétního člověka z podvodu nebo že ho dokonce stihne trest dle vašich představ. Můžu vám ale slíbit, že bude podniknuto vše, aby se zjistilo přinejmenším aspoň, kdo to je. Mám několik podmínek, za kterých do toho půjdu: 

- škoda musí převyšovat 5000 Kč, s přestupkem se fakt nemá cenu trápit,

- musím znát přesnou totožnost všech poškozených (jméno, datum narození, bydliště) a jejich kontaktní údaje (telefon, doručovací adresu)

- poškození mi poskytnou veškerou zaznamenanou komunikaci s J.K.M, kopie výpisů z účtu s převodem peněz a budou počítat s tím, že budou podávat na policii vysvětlení.

 

Dále budu potřebovat cokoli, co kdo ví nebo má o J.K.M. (fotky, poznatky o místě pobytu, lidi, kteří ho znají osobně...) Susinamax mi může poskytnout svůj seznam poškozených a komunikaci s "Dvořákem".

 

Doporučuju od této chvíle neřešit žádné detaily na veřejném diskuzním vlákně.

 

Postup navrhuju následující:

1. Pošlete mi soukromou zprávu do mého profilu tady na tomto serveru. Zpráva bude obsahovat aspoň vaše jméno, příjmení a e-mailovou adresu. (Nechci vás nutit posílat mi kompletní osobní údaje, když mě zatím vůbec neznáte. Volitelně ale můžete rovnou poslat i bydliště a datum narození)

2. Já vám pošlu na e-mail zprávu ze svého služebního e-mailu, z níž se dozvíte moje jméno, služební působiště, telefonický kontakt a budete si tak moci ověřit, že vás netahám za fusekli.

3. Vy mi pak pošlete e-mailem další potřebné osobní údaje. Já si ověřím jejich pravost. Pošlete mi mailem i další dokumenty, kterými disponujete.  
4. Když bude dostatek materiálu založím spis a budu na něm pracovat.

 

Vzhledem k tomu, že lidi jsou svině (možná moje profesionální deformace), není možné jen tak někomu schovanému pod nickem důvěřovat. Zatím nemusíte věřit ani mně. Pokud se někdo z vás ujistí, že mluvím pravdu, tak se zde o tom může veřejně zmínit, aby zmírnil obavy ostatních poškozených. Ale neměly by se zde rozebírat žádné detaily ani se o tom bavit soukromě s lidmi (nicky), které osobně neznáte.  

 

A poslední důležitá věc: Zajímají mě i ti lidi, u kterých vše proběhlo všechno v pořádku a zaplacený prémiák skutečně dostali.


 • 53


#515292 WitkoAWendy - kacer s velice arogantnim chovanim

Příspěvek od ladislavappl na 14 listopad 2015 - 15:18

(Tohle jsem psal ještě než jsem si mohl přečíst předchozí - v podstatě souhlasný - příspěvek)

Tak tohle je krásný příklad, kdy se napřed konstruktivní diskuse zvrhne v osobní útoky a kdy od  kritiky názoru protivníka (což je správné) se přejde ke kritice jeho osoby (což správné není). Tato diskuse by výborně zapadla do učebnice psychologie i asertivity.

Shrnu to:

R se slušně ptá.

W asertivně, ale slušně odpovídá, že nic víc neprozradí (umění říkat "ne"), ale konstruktivně nabízí pomoc (oboustranný a podle mého oboustranně přijatelný kompromis ).

R se asertivně ptá ještě jednou (metoda přeskakující gramofonové desky), ale když nedosáhl svého, tak se snižuje k osobnímu útoku ("a pokud jsi neochotny jednoduse napsat radu, tak nevim co jsi za cloveka!"). A máme tu ukázkový pokus o manipulaci (měl by vyhovět, jinak by byl špatný člověk).

W pochopil marnost diskuse, upozorňuje R na nevhodný tón a nabízí jiné řešení.

R uvádí své postižení

W pochopí a nabízí korektní vyřešení konfliktu: pomoc při hledání, ale ne prozrazení

R se naštve, protože nedosáhl svého a pokračuje v obviňování W, že je škodolibý a že nepatří mezi "skvělé lidi"

W se bohužel neudrží a místo slušného, ale nekompromisního ukončení nikam nevedoucí diskuse pokračuje stylem "na hrubý pytel hrubá záplata". Tím bohužel přichází o svou morální převahu a sklouzává na úroveň jednání R.

Asi se ptáte, proč jsem se tak rozepsal.

Domnívám se, že za to může v první řadě školní výchova. My jsme zvyklí se nějakou látku nabiflovat, pak ji u tabule předříkat, dostat nějakou známku - a jde se dál. Co se ale ve škole neučí a neprocvičuje, je o předloženém tématu diskutovat, předestírat své názory a obhajovat je a stejně tak odlišné názory věcně kritizovat. Umění uznat, že i protivník může mít důvod ke svému názoru a postoji. A taky nám moc chybí základy rétoriky. Bohužel i asertivita je mylně nahrazována neomaleností a agresivitou a slušnost je zas považována za slabost. Pak se nelze divit, že se lidé k sobě chovají tak, jak se (nejen) u nás často vidí. A řada politiků se chová stejně, jak dennodenně vidíme.

Asi budu idealista, ale nechtěli by R a W "vrátit zpátky ten film", navázat na ty první slušné repliky, zapomenout na urážky a smírně nalézt pro oba uspokojivé řešení bez ztráty tváře a pocitu prohry?


 • 51


#460899 Turistické eventy

Příspěvek od Tobias Reviewer na 05 březen 2014 - 11:22

Milé kačerky a milí kačeři,

jistě jste všichni zaznamenali změnu pravidel u eventů koncem ledna letošního roku, ve kterých je jasně stanoveno, že event se má konat na daných souřadnicích. Tato úprava pravidel postihla především turistické eventy stylu GeoKopr, PPPV, Ahooooj Vltavo a další.

Protože jsme si vědomi oblíbenosti těchto akcí u nás, hledali jsme způsob, jak tyto eventy i nadále publikovat. Vyvolali jsme tedy jednání s Groundspeakem. Po předložení našich argumentů se nám podařilo získat souhlas takové akce pořádat a publikovat.

Každý takový event však bude posuzován individuálně, listing musí obsahovat čas začátku eventu a alespoň orientační čas konce eventu. Listing by měl obsahovat i trasu, po které se půjde. Nadále platí, že náplň eventu je dobrovolná a pro uznání logu kačerům bude stačit, když se dostaví v určený čas na souřadnice uvedené v listingu, případně se připojí kdekoliv po trase.

 

Team reviewerů ČR

 


 • 49


#558834 Kondolence

Příspěvek od Rico Reviewer na 11 červen 2018 - 15:12

Vážená geocachingová komunito,

s nejhlubším zármutkem jsme přijali zprávu o tom, že nás tragicky opustila jedna z nás.

Její odchod je tragédií pro celou komunitu, ale hlavně pak pro její rodinu a přátele. Dovolte nám, abychom Vám a hlavně její rodině vyjádřil naši upřímnou a hlubokou soustrast nad ztrátou blízkého člověka. Pokusme se na tuto událost nikdy nezapomenout a doufejme, že byla při naší společné hře poslední.

S úctou

jménem týmu českých Reviewerů,
Rico Reviewer

 


 • 48


#571234 10 let s vámi

Příspěvek od DarkLord Reviewer na 01 květen 2019 - 18:30

Zdravím všechny své geokolegy a přátele.

Nebývá to u mě příliš zvykem se někde veřejně prezentovat, na sociálních sítích toho moc ze své pozice nepíši, dokonce tam (byť z jiných důvodů) vystupuji pod anonymním účtem a rovněž na eventech se ke svému reviewerovství příliš nehlásím, pakliže mě někdo neosloví první. Dnešek je nicméně výjimkou, neboť se s vámi musím podělit o dosažení důležitého milníku v mé dosavadní kariéře vrchního schvalovače pro (dnes již toliko) Ústecký a Liberecký kraj - a to 10 let od uvedení do funkce  :).

 

Jak si jistě jednoduše spočítáte, k povýšení na reviewera došlo v mém případě 1. 5. 2009 v době, kdy mi bylo 25 let. Byl jsem tedy nejmladším reviewerem v České republice nejen služebně, ale i věkově, přičemž zatímco první hranici jsem až na služebně nejstaršího zvládl již za pár let (tehdy se věřilo, že déle než 2 roky to člověk dělat nezvládne :D), v případě druhé jsem momentálně stále na předposledním místě. Za ta léta jsem zažil hodně změn pravidel i přístupu ke schvalování, přišli služebně mladší kolegové s novým náhledem na to, co my "staré struktury" děláme špatně, takže mnohdy bylo nelehké se přizpůsobovat. To je ostatně těžké i dnes, neboť jsem si vědom, že zatímco jedna skupina cacherů je se mnou celkem spokojena pro mou benevolenci v mnoha záležitostech (razím heslo, že geocaching má být hlavně zábava, takže pokud to vyloženě neporušuje pravidla, dá se přimhouřit oko), druhá skupina mě přesně pro totéž nemusí (většinou jsou to cacheři z jiných než mých krajů, kteří jsou naštvaní na to, že jejich reviewer je příšnější - a tak tomu má ostatně být  ;) ). Ale není člověk ten, který by se zalíbil všem.

 

Za těch zmiňovaných 10 let se mi buď díky dobré skladbě cacherů v mém schvalovacím teritoriu či snad díky již zmíněnému přístupu vyhýbaly problémy, které často slýchám od kolegů, a to např. na jednotlivé mezi sebou doslova válčící skupiny cacherů, které si neváhají vzájemně škodit a v souvislosti s tím vyžadují až fanatické dodržování pravidel jen, aby někdo nedostal výjimku, která jim z jiných důvodů poskytnuta nebyla. Přesto však jsem si také zažil některé krize. Ta první přišla ještě s mou mladickou nerozvážností, kdy jsem si sám sobě pustil event, který se nejenže nekonal za pravidly předpokládaných minimálních 14 dní, ale měl se uskutečnit ihned v době publikace. Pro nepamětníky netřeba říkat, že z toho byla mela jak hrom (a to zejména zde na Geocaching.cz, neboť Facebook byl v té době ještě v plenkách). Ostatně přesvědčte se sami  :Dhttps://coord.info/GC21QH1. Dodatečně je třeba to samozřejmě odsoudit, ale jak říkám -  byl jsem mladé ucho s jalovými nápady  :). Na druhou stranu se mi podařilo za tu dobu publikovat téměř 15 000 keší, také naopak přes 2 500 jich archivovat a těch odeslaných reviewerovských logů k nápravě chyb, byste nespočetli. Současně jsem přesvědčen, že se slušnými cachery jsem vždy jednal slušně a pokoušel se jim pomoci i nad rámec svých povinností, takže sám před sebou mám svědomí čisté.

 

Aby se můj příspěvek nezvrhl v nekonečný román, který nikdo nedočte do konce, závěrem je třeba po oné uplynulé dekádě konstatovat, že další již pravděpodobně nebude. V poslední době přemýšlím o nějaké změně ve své funkci a byť bych nechtěl s reviewerovstvím skončit úplně, minimálně pro ty mé dva kraje za sebe začnu hledat pomalu náhradu. Jednak kvůli posunu v mém civilním zaměstnání od léta minulého roku již nemám na schvalování tolik času, kolik by bylo třeba, jednak mi značně ubyly i síly, takže je jen zodpovědné vůči cacherům, aby jim krabičky začal posuzovat někdo, kdo bude ještě plný elánu :) . Tedy není to ještě sbohem, ale určitě v nejbližších měsících čekejte nějaké změny.

 

Závěrem chci poděkovat v prvé řadě mým reviewerovským kolegům za to, že i když to se mnou neměli mnohdy lehké, dokázali jsme vždy spolu nakonec vyjít a v obtížných případech si i dodnes vzájemně poradit. Vy ostatní věřte, že to není v jiných zemích zcela pravidlem. Dále děkuji své drahé polovičce za její neskonalou trpělivost s tím, že často místo věnování se jí, jsem seděl u počítače a pouštěl krabičky :D. A konečně mé poslední poděkování míří i k vám mým "klientům" za všechny vaše keše a nápady, kterými jste mě zásobovali. A teď jdu projít frontu, co tam opět přibylo...  :)

 

DarkLord Reviewer 


 • 45


#558701 Geocaching v médiích (rozcestník)

Příspěvek od hauskaa na 09 červen 2018 - 21:46

Hmm, owneři by si měli sypat popel na hlavu. Jeden už sype a keš disabloval.

Ne a tisíckrát ne! Kamarád mi to někdy před půlhodinou psal, tak jsem se přišel podívat, co se děje. Ouner za nehodu nemůže, keška taky ne. Může za to nezodpovědný člověk, který tam v čase přívalových dešťů lezl. Do jaké míry je to neznalost, hloupost, smůla či nešťastná náhoda nechme stranou. 

Já jsem člověk založen tak, že vím, kde jsou moje limity. A podle toho bych očekával, že mi úřady nechají celé spektrum činností a já si vyberu ty, na které mám. Nic mě nedopálí tolik, jako zamřížovaná stará štola. Že mi tam něco může spadnout na hlavu a zabít mě? S tím tam lezu! Je to pro mě akceptovatelné riziko za cenu poznání. Jsem dospělý svéprávný člověk a chci o svém štěstí svobodně rozhodnout. 

Už to vidím: teď tam přijde banda rozumbradů v kvádrech a do vstupu z rybníka vymyslí takovou mříž, aby se tam nedalo vlézt. Postupem času oplotí všechny skály, co kdyby na ni nějaký horolezec chtěl, oplotí potoky, aby se náhodou někdo neutopil, zakážou nám tu a tohle a my budeme odkázáni chodit ve dvojstupu oplocenými koridory, aby se nám náhodou něco nestalo. Nechci se nikdy něčeho takového dožít. Čím víc restrikcí ze stran úřadů, tím budou lidi méně motivovaní používat vlastní mozek a ve finále by se i v těch oplocených koridorech dokázali zmrzačit. 

Nehody byly a budou, lidé budou umírat předčasně, protože přecenili své schopnosti nebo podcenili rizika. Polezeš na kovovou rozhlednu za bouřky? Půjdeš přes přejezd, když jede vlak? Sedneš do letadla, když má zlomené křídlo? Polezeš do kanálu, když venku řádí průtrž mračen? Ty otázky jsou rovnocenné. I tragédie patří k životu a já odmítám rušení keše z důvodu, že tam někdo lezl když neměl. 


 • 44


#574016 Nepoctivci v geocachingu aneb mlčet není dobré

Příspěvek od Modrak na 24 červenec 2019 - 17:58

Ano, v poratku to neni. Vsechny logy jsem na EC smazal. A bejcum se timto omlouvam. 

 

 

Ottik5

Hele, Ottiku, ja na to teda cumim jak puk. Nahodou vim o co jde, tu challenge na 20 EC za den (GC51WP5) mam uz 3 roky zalogovanou jako WN, s tim ze ji asi nikdy nesplnim. Takze teda jestli to dobre chapu, tak jste si zajeli do Coburgu na kombajn. OK, proc ne. Jiste jste vsechny ty sileny mysterky pekne vylustili, koukam ze to mate logly prakticky cely az na par kousku. Jste dobri, ja treba to dodnes cely vylustit nedokazal a to jsem tomu dal fakt hodne. Co je ale jeste zajimavejsi, ze jste to v terenu cely sfoukli za 2 dny (konkretne 22. - 23. 6. 2019). Ja tam uz byl 2x, celkem jsem tam stravil 3 dny a kus a stihnul tak 2/3. Realne lidi co to lovej ferove to davaj tak za 5 dni. Jsi zrejme i v terenu 2x rychlejsi nez beznej kacer. Kdo by to do tebe rekl, pri vsi ucte nevypadas ze bys byl 2x rychejsi nez ja. Chuck Norris hadr.

 

No a co cert nechtel, je tam krome mysterek i hafo challengi. Blby je ze tak tretina z nich je hodne obtizne splnitelnejch, takze zustanou normalnimu kacerovi obvykle lezet ladem jako vecnej WN. Takze to muze svadet si pomoct svindlem. 20 EC za den je skutecne tady u nas obtizny. Ale jak tak na to koukam, jdou nekde poshanet nejaky odpovedi a udelat fotomontaze a vyrobit krasnejch 20 fotek s Ottikem v zimni bunde jak se pari v cervenci na 20 earthkach. Dokonce ma vsude stejne nasazenej batoh, stejne prezku, snurku, stiny na zahybech bundy a odlesk na plesi.

 

Takze kdyz to shrnu, tak jsi zalogoval v Coburgu (s partou dalsich kaceru) bratru  nejakejch 300 kesi, z nich jsi evidentne videl osobne maximalne polovinu, do zbylejch te zapsal nekdo jinej. A pac ti ani tahle prasarna nestaci a chces uhamounit jeste vic, zacal jsi podvadet jeste tady doma a logujes po desitkach kese ktery jsi nenavstivil, abys mohl jeste zalogovat nesplneny challenge do kterejch ses nechal ve velkym zapsat. A jako bonus delas z owneru idioty logem o 250 kilometrech a naprosto pruhlednejma fotomontazema. Chapu to spravne, nebo mi jeste neco unika? Kdyztak to dopln jestli mi v tom neco chybi.

 

BTW smazal jsi teda 20EC kde to ruplo. Co zbyly logy? Ty jsou cisty? Ktery challenge sis jeste zfalsoval? Smazes i ten Coburg, nebo mi budes tvrdit ze jsi to vsechno za 2 dny obesel?

Teda tohle je silny kafe. Meli jsme tu uz leccos, vcetne revs. Ale aby takhle ve velkym prasil zakladajici clen CAGeo, nad tim zustava rozum stat. Pritom CAGeo ma na webu napsano ze "Spolu s aktivní částí hráčské komunity realizujeme projekty přispívající k udržení dobrého povědomí o pravidlech a etice geocachingu." To teda se o etiku stara ten pravej. Zrejme CAGeo chce nazorne ukazat jak se to delat nema, nebo co.

 

Jeste musim napsat jedno. Lovis dele nez ja a protoze mame HC celkem blizko, samozrejme jsem hned v zacatcich narazil na tvoje kese. Paradni truhlu, atd. Byl jsi tenkrat pro me Pan Kacer. Jsem presvedcenej ze tenkrat to bylo jeste v poradku. Proc proboha delas takovyhle kraviny? Jakej tohle ma smysl? Neni lepsi mit tech FI polovinu a moct se ostatnim podivat do oci?


 • 43


#452559 Nejlépe hodnocený owner světa - DÍKY!!!!!

Příspěvek od A+T na 09 leden 2014 - 20:37

Mam z toho tak nejak rozporuplne pocity. Na jednu stranu to je asi uspech, na stranu druhou mi maminka vzdycky rikala, ze samochvala smrdi. Tak nevim. Z celeho Alkeho pocinani at uz na foru, nebo pri zakladani kesi mam takovy neodbytny pocit, ze prvoplanovite jde o osobni zvyditelneni. Je zde spousta owneru, kteri maji mnohem hezci kese, ale nenasazeji jich dvacet do lesa a nevyjednou kazdy ctvrt rok s necim novym aby FB pribyvaly jako na bezicim pase. Nikde jsem se na foru nedocetl prispevek od Berxe, ze zalozil novou kes a ze se asi bude libit tak na ni rychle bezte. Ani od ostatnich ownerujsem si nevsiml teto nadstandardni informovanosti. Proste mi to cele tak nejak neprijde prirozene a priliz podbizive. Nezavidim, neodsuzuji, nechavam zit a vlaste je mi to jedno. Pokud tohle vlakno bylo zalozeno k poplacani po rameni, mas ho mit. Usili se ti neda odeprit, at kladne, tak i to hranicici s podbizenim se.
 • 43


#513190 Rico Reviewer - první rok za mnou.

Příspěvek od Rico Reviewer na 09 říjen 2015 - 13:25

Ahojte velectěná geokomunito,

 

dnes v noci to byl přesně rok co jsem publikoval první kešku, kdyby toho na začátek nebylo tak moc, tak jsem to stihnul už 8., ale nestihl, tak mám výročí dnes. :)

 

Za tu dobu jsem stihl publikovat 1722 keší a eventů, poslat o něco měné Reviewer Notů a plno dalšího co není vidět a nebo není tak radostné jako ty publikace.

 

Od počátečního nadšení z něčeho nového až tajemného to přešlo do spokojenosti z kousku práce pro geocaching, která zatím trvá a snad ještě dlouho bude. Za tu dobu jsem si udělal pár nepřátel a snad i přátel. Těch nepřátel naštěstí zatím není mnoho, bohužel je to často jen kvůli nepochopení co jako RV mám dělat a co bych dělat neměl a ani nechci. Všichni to známe, lidé jsou různí a zavděčit se všem nejde.

 

Při revírničení se mi samozřejmě povedlo pár kiksů, ale na nějaké skládání účtů je zatím příliš brzo, tak se jimi chlubit zatím nebudu. :)

 

A proč to sem píšu? Jen tak, mám z toho roku prostě radost, tak snad ji bude mít i někdo další se mnou. A také, a rozhodně ne v podlední řadě, proto že vám děkuji za spoustu nových keší, které jsem měl tu čest pustit do světa, některé byly luxusní, děkuji i těm, kteří pochopili, že ne vše je možné a se kterými jsem dokázal najít řešení a samozřejmě děkuji kolegům reviewerům za jejich pomoc a podporu. Být na to vše sám musí být peklo, takže haggaeusi, klobouk dolů.

 

Váš reviewer.


 • 42


#548823 Rico Reviewer - třetí rok za mnou.

Příspěvek od Rico Reviewer na 11 říjen 2017 - 15:48

Ahojte velectěná geokomunito,

před dvěma lety jsem tu psal o svém prvním roce v roli Reviewera. Druhý rok jsem nepsal, nějak jsem tehdy nestíhal, no a mezitím je tu již třetí rok v roli Reviewera.

Za ty tři roky jsem stihl publikovat 6520 keší a eventů, k tomu poslat spousty dalších logů (ona ta publikace je totiž vlastně "jen" speciální log :) ).

Protože se mě na to čas od času někdo ptal, tak jsem si i zkusil měřit kolik to bylo času. Takže v minulém roce to bylo dohromady 244 hodin což v čistém přepočtu je ani ne hodina denně. Jenomže u toho nesedím každý den, tak se ten průměr na "pracovní" den malinko zhoršuje. Naštěstí to zatím není tak hrozné a tak to asi ještě chvilku vydržím.

Co se za ty tři roky změnilo? Asi nic, sice už to není o počátečním nadšení z něčeho nového, ale stále mě to baví a pořád ještě cítím hrdost z toho, že můžu mé oblíbené hře i něco vrátit. Sice se mi tu radost občas pokusí někdo zkazit, ale to už tak mezi lidmi chodí. Plně chápu, že když je můj úkol dohlížet na pravidla, tak tím občas někomu prostě nevyhovím nebo dokonce provedu něco, co ho nepotěší. Věřte nebo ne, ani já z toho radost nemám, ale věřím, že to tato hra potřebuje.

Naštěstí se najdou i lidé co mají z mojí práce radost a to je pak i pro mě radost u toho nějakou tu hodinku posedět.  ;)  Asi by se hodilo zde uvést i nějakou tu vtipnou příhodu, ale ono se jich moc neděje a když, tak je mnohdy otázka, zda to není spíš k pláči, co někteří dovedou vymyslet.

A proč to sem zase píšu? Stejně jako před těmi dvěma lety, jen tak. Mám z těch tří let prostě radost, tak snad ji bude mít i někdo další se mnou. A opět i proto, že vám děkuji za spoustu nových keší, které jsem měl tu čest pustit do světa, některé byly luxusní, jiné normální a nebo i dost slabé, ale všechny společně tvoří naši povedenou hru. Děkuji i těm, kteří pochopili, že ne vše je možné a se kterými jsem dokázal najít řešení a samozřejmě děkuji kolegům reviewerům, kterých je za tu dobu o jednoho aktivního méně i více, za jejich pomoc a podporu.

Váš reviewer.


 • 40


#509962 Puuštění nočních keší ve dne???

Příspěvek od DarkLord Reviewer na 26 srpen 2015 - 11:02

Kolega je příliš přísný - já se domnívám, že by tvému požadavku vyhověno být mohlo. Jen by bylo třeba nám zasílat každý měsíc na účet tak - buďme skromní - cca. 30 tis. Kč, abychom mohli seknout s naší zbytečnou prací a věnovat se naplno publikování krabiček 24/7 podle přání ownerů, zaměření či tématu jednotlivých keší a v neposlední řadě také s ohledem na pracovní dobu FTFkařů z okolí.

Teď to totiž děláme až po práci, což sice také přináší své výhody, protože se alespoň nemusíme věnovat takovým hloupostem jako je odpočinek, rodina nebo vlastní koníčky, ale přeci jen toho času pak zbývá málo, takže se to - hamba - snažíme vyprodukovat všechno najednou a pouštíme noční keše ještě za světla, denní keše už za tmy.......no prostě děs.

Tedy pak nám prosím napiš přes profil, jakou formou bude zajištěna naše měsíční gáže, ať můžu v práci oznámit, že odcházím :).


 • 40


#451615 JTJPT - i takto to může dopadnout

Příspěvek od kosmohill na 05 leden 2014 - 10:58

Svatych valek za spravny geocaching se moc neucastnim - nikam nevedou a vzdycky se zvrhnou v hadku.
Ale tady uz zacinam mit pocit, ze s nasi hrou je neco spatne, tak si dovolim, vyjimecne...
Na tento PWT mam od zacatku naprosto stejny nazor jako kapsa. Ale co, kdyz to nekoho bavi...
Jen kdyz nekdo tvrdi, ze tu jde o neco vic nez o jen o ty body, mam chut se ho zeptat, jestli by na tuto "vyzvu" sel i kdyby to byla mega-multi jen za jeden bod.
Ale co, kdyz to nekoho bavi...
Ovsem tady se situace vyvinula tak, ze predevsim posledni kes je uz delsi dobu trnem v oku prinejmensim blizkemu okoli z duvodu X-krat popsanych v diskusich i v jednotlivych logach (lozich...?). Nasrani jsou myslivci, nasrani jsou vesnicani.
Dopad na Colonelovu kes je znamy a zda se ze, ze hrozi zamerna likvidace i dalsich "nezavislych" kesi v okoli. A PWT vesele zije dal. Vzdyt je to uzasny pocin, ktery u nas nema obdoby. A tech bodu...!
A proc opakuju uz 100x napsane? Chci to s necim porovnat. Zaznamenali jste o kousek vedle diskusi o "putujicich kesich"? Rekl bych, ze ten napad nikoho nerusi, neobtezuje, na prirodu ani na dojivost krav nema zadny vliv. Proste je jen trochu jinej. Ale nezapada do skatulky pravidel s napisem "spravna kes" a proto nema pravo na existenci (tady revirnici hyri aktivitou).
Kam kraci geocaching? Ja se bojim, ze zacinam tusit odpoved...
Pevne doufam, ze kdyz uz (nekteri) lovci nepouzivaji mozek, pouzije ho aspon autor a konecne tu bonusovku posle taky nekam do prikopu u silnice a nebo do archivu.
 • 40


#480379 Vyplatí se prémiové členství (2014)

Příspěvek od kulhal na 28 srpen 2014 - 15:41

Tohle je téma je opravdový evergreen... Zda být či nebýt Premium Member...

 

Platím si PM hlavně proto, že chci minimalizovat čas nutný pro přípravu výletu a zároveň nechci porušovat to, k čemu jsem se při registraci zavázal. Tak jako každý bych si uměl najít cestu a stahovat balíky dat i jako Basic Member, ale nedělám to. Dál se mi líbí možnost přidělovat Favorite body, nemusím si lámat hlavu jestli některá keš je PM nebo ne (a chápu proč někteří autoři PM keše zakládají), používám vlastní bookmarky atd. Využívám většinu PM funkcí a těch pár stovek ročně je opravdu zanedbatelných vzhledem k úspoře času a ostatním nákladům spojeným s GC.

 

Zazněly tady tradiční názory na Groundspeak obviňujícící je z neschopnosti, ziskuchtivosti, parazitování na práci řadových geocacherů, z přezíravého postoj k geoveřejnosti, amerikanocentrismu, atd. Vidím to jinak:

 

GS neprodává keše, které my všichni zdarma vytváříme. GS nám jen zprostředkovává službu, která nám umožňuje ty keše vytvářet, vyhledávat, filtrovat, logovat, počítat statistiky, hrát si. Má velmi obratně nastavenou obchodní politiku – 99% funkcionality dává k dispozici všem zadarmo, a zbylé 1% zabalil do balíčku, který nazval PM. Ten za vcelku drobný peníz úspěšně prodává. No a protože na svou službu přilákal opravdu hodně lidí, tak se to vyplácí. K tomu se samozřejmě přidají přímy z reklamy a dalších volitelných záležitostí (TB a jiné) – a hezky jim to funguje.

 

Parazitování? Ne, je to velmi transparentní, férový obchodní model. Ziskuchtivost? Asi ano, ale v Americe platí, že za dobrou práci (a hlavně za dobrý nápad) je dobrá odměna - aniž by byl stanoven horní limit odměny a aniž by se to považovalo za něco nemorálního. Amerikanocentrismus? Ne, američtí geocacheři jsou taky s lecčím nespokojení – jen to jsou trochu jiné věci. Neschopnost? Nemyslím si.

 

Za ta léta, co používám služby GS, vidím dost zlepšení. Za prvé, stabilita celého webu. Všichni jsme už zapomněli na dřívější výpadky služby v řádu hodin a dnů. Je očividné, že investovali do vyšší úrovně hostingu a zároveň postupně překopávají jádro celého systému, účelněji využívají aplikační i datové servery. Sjednocují grafiku takže web je přehlednější (i když uživatelé vždycky nadávají, že dřív to bylo lepší). Zavedli Live GC API rozhraní, které výrazně zjednodušuje a dál urychluje stahování dat.

 

Ano, zůstává pár drobných technických chyb typu rozklikávání ikon na mapě, ale podle mě dva hlavní problémy Groundspeaku jsou tyto:

 

1)      Neumí dobře pracovat s geoveřejností. Chtějí komunikovat, chtějí naslouchat, ale neumí to. Nemají to jednoduché vzhledem k velikosti a různorodosti komunity, ale určitě by to šlo dělat líp. Frustruje mě to protože jsem do komunikace s GS investoval spoustu času, znám hezkých pár lidí ze Seattlu osobně – a moc to není znát.

2)      Nedotahují nápady do konce. Přijdou s něčím novým (suvenýry, statistiky, lab keše), pohrají si s tím – a nechají to ustrnout a jdou si hrát s něčím dalším. Chybí jim dlouhodobá koncepce a tak experimentují různými směry.


 • 38


#466358 Psaní diplomky - pomoc s dotazníkem

Příspěvek od hoblik na 10 duben 2014 - 16:52

Ahoj lidi,

 

píšu diplomovou práci na téma Potápění a turistika. Mám tu dotazník:

 

- Používáte při potápění vodu?

- Cestujete za potápěním tramvají nebo parníkem?

- Slyšeli jste už o potápění?

- Po vynoření jdete do hospody nebo do čajovny?

- Kolik v té hospodě asi tak utratíte?

- Máte jednu takovou tu bombu nebo víc takových těch bomb?

- Bydlíte doma nebo u maminky?

 

Moc o potápění nevím, tak bych se rád sešel s nějakým potapěčem, aby mi o tom něco pověděl, jestli to má budoucnost a tak vůbec. Svoje nabídky pište na mail diplomka.k.nicemu@zase-jeden-co-nevi-o-co-jde.cz


 • 38


#474295 Geocaching v médiích (rozcestník)

Příspěvek od Pitris na 24 červen 2014 - 7:47

Ahoj,
po dnešní dohodě s policií ČR a po včerejší dohodě se zastupitelstvem obce Točník, je cache disebled a bude přesunuta na místo, které nám určí jako nevhodnější kastelán hradů Točník a Žebrák.

Bylo konstatováno, že hra jako taková za celý incident nemůže, že cache je řádně označena, ale prosí nás o přesun a není proč nevyhovět. Zvláště pak, když cache je na soukromém pozemku a pozemcích přináležících k hradu, které obhospodařují památkáři.

Dále jsem slíbil, že promažu logy zde v listingu, abychom omezili počty zvědavců, kteří se potenciálně budou chtít na místo neštěstí podívat. Toto provedu nejpozději ve čtvrtek.

Jednám s médii, konkrétně chci navázat kontakt s novinářkou z Berouna, aby napravila chyby, kterých se dopustila při publikaci článku a omluvila se.

Děkuji Alkemu za zastupování mé osoby při jednání, dohodnutí podmínek provozu cache a narovnání vztahů mezi kačery a veřejností v této lokalitě.

Skupec reviewer


 • 36


#452536 Nejlépe hodnocený owner světa - DÍKY!!!!!

Příspěvek od cbfousac na 09 leden 2014 - 17:27

Již předem všechny upozorňuji, že ze mne mluví závist.

Alke je prostě super, jeho keše jsou super, lokality jsou super.

Jak je možné že si nikdo nevšiml jeho triumfu?

Musel se proto sám pochválit a sám si založit vlákno. Chudák.

Tak jako on také dělám geokešing především pro body, slávu a diplomy.

Zdaleka se mi ale nedaří tak dobře jako jemu.

Dokonce mi ani ti revívři nechtějí pouštět keše na tři měsíce!!!

Po disable Zoologické a publikaci Vánoční jsem čekal ještě Silvestrovskou, Novoroční a Tříkrálovou.

Je opravdu skvělé procházet se lesem po rozryté geodálnici. Sledovat na stromech přibité a přišroubované plyšové nestvůry, telefon, nafukovací plovací kruh apod. Jít v průvodu sluníčkových georodinek a vřeštícími dětmi.

Doufám že v brzké době v Žebráku nedojdou dvoustovky hřebíky v železářství a plyšové nesmysly v hračkářství.

Jen tak dál! Ukaž Aleši všem ve světě jak se ten geocaching má správně dělat.


 • 36


#452356 Nejlépe hodnocený owner světa - DÍKY!!!!!

Příspěvek od Roman_Jaromer na 09 leden 2014 - 7:11

Gratuluji k prvenství.

Trochu mě mrzí, že nemám moc co posuzovat. Série typu Arabela či Vánoční dárek vypadá to zmizely dříve, než jsem je měl čas odlovit a je pravda, že zatím jsem k Žebráku prostě neměl cestu a jen kvůli sérii kešek 200 km nepojedu...

Ovšem znám spoustu autorů, kteří se starají o spoustu krásných kešek léta, i třeba stejně propracovaných, jen třeba jsou dál od Prahy a nedávají své keše v takových sériích, takže tolik "módně". Což sebou nese méně FP bodů a méně uznání... I to Tiskařovo % je zavádějící - má ho vztažené na kešky, ne na odlovy. Takové procento preferuje městské keše. Ovšem autora, který působí v zapadlém koutku úplně diskvalifikuje, protože mu tam přijde pár kačerů, jen kvůli tomu, že má několik keší vzdálených od ostatních - ne jako Aleš dnes módní série za hodně bodů...

Trochu mě mrzí, že z tohoto ocenění může vypadat, že je normální zakládat keše na 3 měsíce na odiv, ale ne se o ně dlouhodobě starat...

 

Chtěl jsem tím říct, že si vážím práce Alkeho, ale daleko více mě potěší keš, která není součástí série, ale je na opravdu hezkém místě a má mi co sdělit.


 • 36


#504416 nejvtipnější zážitky při odlovu kešek možno i trapasy :)

Příspěvek od A+T na 05 červen 2015 - 12:52

Zastrcene skalky uprostred plzenskych lesu. Od parkoviste 2 km nikde nikdo. Sipka neomylne miri na vrcbolek masivu, kde sedi rodinka studujice neco v ruce a synator drimaje v rukou regular lock lock. Prijdu blize jiz se schovanou gps a jsa druzny typ halekam, jestli se mohu pridat. Dostal jsem z lock locku veprovy rizek a bylo vymalovano ☺Kes zustala neodlovena, protoze rodinka ocividne mela pobyt naplan9vany na delsi dobu.
 • 35


Reklama