Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 hlasy

Naše mokřady

Příspěvek od admin , 19 duben 2015 · 5 516 Zobrazení

Hledáte kešky? Všímejte si mokřadů a zapište se do skutečných map!

Najít kešku, s napětím ji otevřít a zapsat se do logbooku. Ten proces v nás vyvolává vzrušení hodné minimálně Howarda Cartera, když poprvé nahlédl do Tutanchamonovy hrobky. Něco jsme objevili a něco jsme po sobě zanechali. Napadlo vás ale někdy, že byste mohli objevit skutečně nepoznaný kus přírody a spolu se svým jménem ho zaznamenat do mapy pro další cestovatele? A že byste tím zároveň přispěli k ochraně jednoho z nejvýznamnějších a zároveň nejpřehlíženějších ekosystémů, který lze v české přírodě najít?

Co si budeme povídat, každý z nás občas žasne nad tím, do jakých míst dokázali někteří majitelé své kešky umístit. Umíte si ale představit, že se během své cesty za pokladem dostanete na místo, o kterém kromě vás zatím nikdo neví? Které není zanesené na žádné mapě? A které přitom hraje nezastupitelnou úlohu v utváření české krajiny? Najděte své mokřady a zapište se mezi další objevitele na www.nasemokrady.cz!

Projekt Naše mokřady pomohl za první rok své existence objevit a zmapovat více než stovku menších i větších mokřadů po celé České republice. Spousta těchto unikátních ekosystémů ale stále zůstává na okraji zájmu a zhruba třetina z nich postrádá jakoukoli formu ochrany. Ideální příležitost tak pro všechny milovníky přírody nastává právě se začínající turistickou sezónou, kdy se po zimě naplno rozjede i hledání nových kešek. Dívejte se kolem sebe, objevte vlastní mokřad a přispějte tak k jeho ochraně.

Jak se pozná takový pravý a nefalšovaný mokřad? Je to místo, kde voda odpočívá, které je celoročně nebo alespoň po velkou část roku zamokřené, často i s viditelnými vodními plochami. Pochopitelně, že v konkurenci hradů a zámků, historických měst, národních parků nebo horských štítů bychom mokřady mezi nejvyhledávanější cíle výletníků asi jen těžko zařadili, právě při geocachingu se ale člověk často dostane na místa, kam by “obyčejný” turista asi jen těžko zavítal.

Takže až budete příště sušit ponožky a škrábat bláto z bot, zkuste nenadávat a vzpomenout si, kde že jste do té na první pohled nevábné bažiny vstoupili. Třeba jste právě narazili na dosud neobjevený mokřad!

Naše - vaše mokřady

Mokřady jsou nedílnou součástí naší přírody, která rozhodně stojí za pozornost. O to více, že patří mezi jedny z nejohroženějších ekosystémů u nás. Jak ukázaly nedávné výzkumy, za posledních 60 let zmizelo v České republice přes 950 000 ha mokřadů, což se rovná rozloze téměř celého Jihočeského kraje! Téměř 70 % mokřadů přitom podle jejich objevitelů hrozí buď poškození, nebo dokonce úplný zánik v důsledku zemědělské činnosti, zastavění nebo zarůstání náletovými dřevinami.

Ve snaze upozornit veřejnost na význam mokřadů v krajině se Český svaz ochránců přírody ve spolupráci se společností Heineken Česká republika, a.s. rozhodly v roce 2014 zahájit kampaň Naše mokřady. Ta si klade za úkol vyhledávat a mapovat drobné mokřady po celé České republice, nastavit jejich praktickou ochranu a popularizovat celou problematiku. Do lokace a ochrany těchto mokřadů se může zapojit každý turista, milovník přírody nebo cacher. Mapu dosud zaznamenaných mokřadů a návod, jak zanést nové, můžete najít na www.nasemokrady.cz. A jedna malá motivace na závěr: Každý měsíc získá jeden vylosovaný objevitel jako odměnu karton piva od Heinekenu!

 • 4Zajímavý projekt, ale nevím nevím. Takovéto projekty musí začínat z nějakého základu, nejlépe mapy už chráněných a registrovaných míst. Mohl bych přidat třeba zamokřený hliňák v lese u nás, který je zaručeně cenným mokřadem, ale když vidím, že zde není ani rašeliniště, které už 20 let jezdíme kosit a které je prohlášeno za NPP a zaneseno i na mapách (papírových i internetových), vidím, že tento projekt má asi velké ambice, ale malou podporu a že nejspíš zůstane v torzu.

  • 0
Fotka
MikiHamza
dub 20 2015 13:11

No, jen aby to nedopadlo tak, že s vidinou kartonu nějaké eurožbrundy tam budou zájemci zaevidovávat kdejakou kaluž za barákem, kde uvidí pár pulců. Pokud to nebudou ověřovat skuteční odborníci, bude to asi dost pofiderní. To není jako s evidencí černých skládek, kde stačí fotka následovaná teplým bonzem. Stačí se podívat na již zaznamenané lokality.

  • 1
Fotka
Paha Ahma
dub 20 2015 14:20

jakožto protřelý močálník čuchám čuchám rašelinu!! Jojo, bylo by fajn být objevitel... :)

  • 0

Tak po vyjasnění situace (mapa ukazuje jen neznámé mokřady, ne ty už známé a třeba prohlášené za přírodní památku) tam něco přidám. Jen si to budu muset obejít s foťákem. A mj. i ta kaluž za barákem má cenu. Máme tu jeden zarostlý rybníček s kuňkajícími žábami přímo na sídlišti u cesty a při nejbližší revitalizaci nebo stavební aktivitě zmizí. S tím nic nenaděláme, ale je dobré o tom vědět. Aby se třeba nedělala akce pro samotnou akci, jako když se třeba srovnávají do roviny a zalesňují borovicemi staré pískovny, které ale mezitím už dávno zarostly náletem borovic.

  • 0
Fotka
MikiHamza
dub 21 2015 8:37

Já osobně bych očekával, že mapa nebude "slepá", ale bude právě primárně obsahovat právě ty evidované či zákonem chráněné mokřady, o který se tzv. "ví". To by z pozice své činnosti měl garantovat jeden z partnerů, který to má v "popisu práce", tj. AOPK ČR. Aby třeba nedocházelo k hlášení "duplicit" od neznalých amatérů. Pokud pak výše uvedená instituce bude před zadáním nové lokality do mapy provádět její ověření, které by zahrnovalo třeba i biologický průzkum, tak by se s tím dalo souhlasit, a mohli by se zapojit i laici. Jen doufám, že to nebude sloužit nekalým praktikám, např. tím, že se nahlášením lokality s výskytem chráněných živočichů bude blokovat její jiné, třeba již plánované využití. Ono když necháme nějakou "kaluž" chvíli v klidu, nějací chránění živočichové se tam brzy objeví, a ani se tam nemusí nosit pulci ve flašce.

  • 1
"Mapa ukazuje jen neznámé mokřady, ne ty už známé a třeba prohlášené za přírodní památku."

Zběsilá logika velí, ze zapsáním neznámého mokřadu se tento stane známým a měl by být v dohledné době ze seznamu odstraněn, čímž se ale stane neznámým... a jsme v nekonečné smyčce.

Jinak aktivita a její cile se mi jeví jako rozumné, jediné co nevím je, jak s tím naloží vrchní europivní sponzor projektu.
  • 0

Reklama

Naše nabídka