Přejít na obsah


Doporučeno
Fotka
* * * * * 1 hlasy

Rudolphus II. - Prague Geocoin 2018.

Příspěvek od Chasseur.cz , 18 červen 2018 · 8 842 Zobrazení

Rudolphus II. - Prague Geocoin 2018.

Ahoj přátelé,
chtěl bych představit nový český geocoin, který vznikl ve spolupráci Hoblík, Chasseur.cz a El Důňo. Geocoin je věnovaný velké postavě českých dějin, císaři Rudolfu II.

 

Je to už víc jak rok, co jsem začal uvažovat o novém českém geocoinu s motivem císaře Rudolfa II. Loni v létě jsem oslovil své kamarády Slávka Hoblíka, se kterým jsem spolupracoval už na několika geocoinech, a El Důňa (ten má za sebou zase Red Baron Geocoin), jak se jim nápad zdá a jestli by do toho se mnou šli.
Někdy v říjnu minulého roku jsme z fáze úvah a nápadů začali přecházet do fáze návrhů. Téměř půl roku jsme ladili různé detaily a symboly, jejich umístění a vztah k císaři Rudolfovi. A letos v květnu spatřily světlo světa vzorky. Jak se nám geocoin povedl si můžete prohlédnou níže.

 

Vložený obrázek

 

Proč Rudolf II.?
Pražský dvůr císaře Rudolfa II. dodnes vzrušuje naši představivost a poutá zájem jak profesionálních historiků, tak také spisovatelů a záhadologů. Doba Rudolfa II. je natolik opředena pověstmi, že se v nich už jen těžko rozlišuje pravda od fantazií a výmyslů. Pravda ale je, že za vlády Rudolfa II. se Praha stala kulturním centrem Evropy a získala přívlastek „zlatá“.

 

Pohled veřejnosti na Rudolfa II. ovlivnil film „Císařův pekař - Pekařův císař“. Rudolf II. je tu ukázán jako podivín, který se ochotně nechával napálit různými šarlatány, podvodníky a alchymisty a velkoryse sponzoroval jejich podivné pokusy s umělou výrobou zlata či kamene mudrců. Pravdou však je, že to byl velmi vzdělaný panovník a alchymie, astrologie a astronomie patřily mezi oblíbené koníčky téměř všech bohatých renesančních velmožů.
Známá je Rudolfova sběratelská vášeň a zaujetí pro alchymii, astrologii a okultní vědy. Na Rudolfově dvoře působilo mnoho slavných osobností, např. malíři Bartolomeo Spranger, Guiseppe Arcimboldo, Hans von Aachen, sochaři Adrian de Vries a Alessandro Abondio, astronomové a astrologové Tycho Brahe a Johannes Kepler, Tadeáš Hájek z Hájku, Jan Jesenius, krátce tu pobýval i matematik a mystik John Dee a jeho druh alchymista Edward Kelley. O přízeň a podporu ,,filozofa na trůně“, jak býval Rudolf současníky nazýván, se dokonce ucházel jeden z nejodvážnějších myslitelů té doby, zběhlý dominikánský mnich, mystik a filozof Giordano Bruno.
Rudolfínská doba byla zkrátka výjimečná a věříme, že náš geocoin ji bude důstojně připomínat.

 

Vložený obrázek

 

Popis geocoinu
Na líci geocoinu je poprsí císaře Rudolfa II. v rytířské zbroji, v pozadí rudolfínská Praha a opis:
RVDOLPHVS II.D.G.ROMANORVM.IMPERATOR.BOHEMIAE.REX.MARCHIO.MORAVIAE
(RUDOLF II. Z BOŽÍ MILOSTI CÍSAŘ ŘÍMSKÝ, KRÁL ČESKÝ, MARKRABĚ MORAVSKÝ)

Rub geocoinu pak svým opisem VISITA INTERIORA TERRAE RECTIFICANDO INVENIES OCCULTUM LAPIDEM (Navštiv nitro země, očištěním najdeš skrytý kámen), alchymistickými, astrologickými a astronomickými symboly připomíná zájmy Rudolfa II. Na zadní straně geocoinu nalezete například:

 • Vševidoucí oko
 • Davidovu hvězdu
 • Součásti lidské bytosti SPIRITUS ANIMA CORPUS - duch duše tělo
 • Symboly tehdy známých sedmi planet - Slunce, Venuše, Merkur, Měsíc, Saturn, Jupiter, Mars
 • Čtyři živly s jejich symboly - oheň, vzduch, země, voda
 • Znamení lva, štíra, vodnáře - lev je Rudolfovým znamení. Všechna tři znamení jsou zároveň znameními tří tvůrců geocoinu. Zároveň jde o znamení tří generací tvůrců - znamení jejich, jejich otců a jejich synů
Geocoin je dostupný v předprodeji na Geokes.cz. • 12Už se těším, jak je budu nacházet v keších.

  • 0

Fakt moc pěknej, držím palec !

  • 2

Krásná práce. Jen ten krejzlík mi na císaři nějak nesedí, kde jste to viděli?? Je velmi zvláštní. Asi si ho objednám. Ten GC..

Zdraví Oblac.

  • 0

Leden 2021

P Ú S Č P S N
    123
45678910
11121314151617
18 192021222324
25262728293031

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

Reklama