Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Pár tipů na výbavu na geocatching

Příspěvek od DaviddddS , 02 duben 2020 · 53 252 Zobrazení

Ne, v tomto krátkém textu opravdu nebudeme řešit návody na výrobu pastí a nástrah pro některé zakladatele kešek, kteří pak ve dne v noci krouží kolem svého výtvoru a snaží se jej ochránit před nenechavci všeho druhu, či těmi, kteří v jejich očích nejsou hodni jejího odlovu. A určitě se zde také nebudeme učit vázat šátek na nejdrsnějšího vojáka všech dob Johna Ramba (Švejk bohužel šátek nenosil, jinak bychom do toho šli). Spíš chceme věnovat pár řádků na tipy do výbavy, která lze relativně za pár kaček koupit v „army shopu“ a přitom prokáže v přírodě dobré služby.

 

Odhazováky nejen na odhození
V armádě se používají jako sumky pro rychlé odkládání vystřílených zásobníků. Zdálo by se, že člověk při lovu keší zas tolik munice nevyplýtvá (i když kolikrát při tom co ho potká, by měl občas i chuť), ale tyto sumky mají mnohem širší škálu využití, než se na první pohled zdá. Jedná se o obdélníkové kapsy, které lze v případě potřeby složit do transportního malého balíčku zavěšeného na batoh, popřípadě opasek. Po jejich rozdělání (koncipovaném tak, aby nemusela být kapsička vůbec z výstroje odňata) získá člověk úložný prostor o velikosti cca 25 x 30 x 8 cm z velmi odolného materiálu, který má neustále při sobě.

 

Za pozornost ale stojí i další z široké palety různých univerzálních i specializovaných sumek, které se používají.

 

Nám se třeba do přírody velmi osvědčila stehenní brašna, která lze zafixovat pomocným popruhem kolem stehna a „neblemcá“ pak člověku při každém dřepnutí nebo rychlejším pohybu.

 

Vložený obrázek

 

Hlavně ať to není lov „na vlka“
Udržet tělo v suchu je základ při jakémkoliv pohybu v přírodě. K tomu nám dopomůže termoprádlo, což je část oděvu, které odvádí vlhkost od těla dále na druhou stranu pleteniny prádla a zaručuje dobrou termoregulaci, kdy nehrozí přehřátí či podchlazení celého organismu. Nejčastěji se při výrobě termoprádla můžeme setkat s materiály jako je polyester (PES) či polypropylen (POP), které se někdy dále kombinují s přírodními materiály jako je bavlna, vlna či hedvábí.

 

V naší armádě se používá poměrně velmi kvalitní termoprádlo vz. 2012.
Vložený obrázek

 

Správný princip vrstvení:

 

Pokud se dostaneme v terénu do nepříjemné situace, když například rychle klesne teplota, je základem pro udržení tělesného tepla tzv. princip vrstvení. Ten spočívá v zachycení neproudícího vzduchu mezi vrstvami oděvu a tím omezeným teplotním spádem mezi tělem a okolním prostředím, kdy se jednotlivé vrstvy vzduchu zahřívají našim tělesným teplem. Vždy tedy platí, že několik slabších vrstev je daleko účinnějších než jedna silná vrstva! Nejblíže k tělu noste spodní prádlo s dlouhými rukávy a nohavicemi vyrobené z funkčních materiálů. Druhou vrstvu by mělo tvořit tričko nebo košile vyrobené alespoň s malou příměsí vlny – nikdy ne z čisté bavlna, která snadno provlhá potem. Další vrstvu by měl tvořit svetr, pokud možno se střihem typu rolák, který by zakryl krční tepny a žíly, kterými uniká spousta tělesného tepla. Předposlední vrstvu by měl tvořit oděv z hustého fleecového či jiného podobného materiálu – pokud možno nepoužívejte péřové oblečení, jelikož to ve vlhku ztrácí své izolační schopnosti. Poslední vrstvu by měl tvořit volný (měl by jít pohodlně natáhnout přes spodní vrstvy včetně bot) nepromokavý oděv, který by chránil tělo před mrazivým větrem či vlhkem. Vhodné jsou moderní funkční oděvy vyrobené z materiálů typu GORETEX, SYMPATEX či podobných.

 

A nakonec i trošku toho Johna Ramba
Na začátku jsme sice slíbili, že se tomu věnovat nebudeme, ale jen tak trošičku na okraj. Jak v civilním tak armádním provedení existuje široká škála multifunkčních šátků, které mají střih klasického tubusu (tunelu) a jsou opravdu k nezaplacení. Můžete je nosit na krku, uděláte z nich kuklu, navážete jako šátek či gumičku do vlasů. Existují v zimním i letním provedení a v případě, že zauzlujete spodní stranu, můžete je použít i jako improvizovanou tašku. Jen jsme jej u žádného armádního dodavatele nenašli v té správné „Rambo“ barvě.

 

Vložený obrázek

 

A tak nezbývá než popřát úspěšný lov a třeba zas někdy na pár řádků na viděnou (teda spíš na přečtenou).  • 0Docela by stálo za to, aby ten, kdo píše takovéto reklamní články věděl o čem píše a nepsal o geoCATCHingu.

    • 4
Fotka
Jezci-sokolov
dub 06 2020 12:25
Geocatching je hon na kočky?
P.S. Ta stehenní kapsa je příšernej opruz. Překáží to...můžu levně přenechat. Mám jednu pěknou, nikdy nepoužitou :-D
    • 2

Květen 2020

P Ú S Č P S N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627 28 293031

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

Reklama