Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 13 hlasy

Unicode

Příspěvek od HaLuMa , 09 listopad 2013 · 1 626 Zobrazení

Víte co je Unicode? Ne? Vysvětlím. Když chcete zapsat text do počítače, musí se každé písmenko nějak zakódovat. Každé písmenko musí ten počítač umět. Písmenko, které počítač neumí, do něj protě nezapíšete. Pro potřeba anglické abecedy stačil kód ASCII, který uměl 96 znaků. To stačilo na malou i velkou abecedu, číslice, ba i nějaké ty znaky kolem, jako tečky, čárky, procento, zavináč...

Ale naše znaky s diakritikou se tam už nevešly. A tak musely přijít jiné kódy, do kterých se vešlo už 224 znaků. Jenže každý jazyk potřeboval jiné znaky. A tak těchto různých kódů vzniklo mnoho. Abyste si mohli text přečíst, museli jste i vědět, jak je zakódovaný. A pokud někdo nějaký kód neuměl, měli jste smůlu.

Proto vzniklo Unicode. Tedy jedno společné kódování znaků, do kterého se vejde vše. Máte jistotu, že jakýkoliv znak do něj zapíšete, a zároveň nemusíte přemýšlet, o jaké jde kódování. V Unicode je v současné době přes 225000 znaků a symbolů z více než 90ti různých abeced.

A proč o tom vůbec mluvím? To proto, že databáze Geogetu od samého začátku ukládá data v Unicode. Vlastně jsme předběhli dobu, protože samotný geocaching.com začal s přechodem na Unicode teprve v posledním roce, a ještě není zdaleka hotov.

Geoget ale dokáže ukázat listing v unicode, dokáže exportovat data v unicode, dokáže ukázat unicode v seznamu keší. Ale protože samotné vývojové prostředí, ve kterém je Geoget napsán, Unicode nepodporuje, jsou v programu místa, kde je s Unicode potíž. Nelze třeba editovat listing, nebo název keše v Unicode.

To se ale změní! Geoget byl přetransformován do novějšího vývojového prostředí, které umožnilo úplně vše předělat na Unicode. Začalo to experimentem, jestli to vůbec půjde. A ono to docela šlo. A když se i našel způsob, jak zachovat téměř stoprocentní kompatibilitu se stávajícími skripty pluginů, kterých máme požehnaně, nebyl důvod tento krok dále zdržovat.

Takže pozor, přichází Unicode Geoget! Již brzy ve vašich počítačích.

 Pokud se Vám tento blog líbil, přidělte mu hvězdičky nad nadpisem. Děkuji!

  • 7Fotka
petulinka1
lis 09 2013 13:08

A kdyby to bylo jenm o unicode! Ale ono je toho vic ;)

    • 0

Jisteže, Unicode bude jen jedna z mnoha novinek! Určitě se máte na co těšit.

    • 0

    • 0

Unicode je jedna archeo-cache :)

    • 0

Listopad 2020

P Ú S Č P S N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425 26 272829
30      

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

prohlíží si 1 uživatelů

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Hledat na mém blogu

Reklama