Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 13 hlasy

Adrake na kartě

Příspěvek od HaLuMa , 03 leden 2015 · 8 028 Zobrazení

geoget android
Adrake na kartě Naše databáze keší v Geogetu bobtnají přímo před očima, jsou větší a větší, což normálně nevadí. V počítači je místa dost! Ale co když ji chceme nahrát do mobilu, aby s databází mohl pracovat třeba Adrake? Tam už ta velikost není tak zanedbatelná. Tak to nahrajeme ne do paměti, ale na kartu! Jenže ono to není tak snadné, jak to vypadá...

Problém se jmenuje KitKat, tedy Android 4.4, kde to tak snadno nefunguje. Google se totiž rozhodl, že pro vaše bezpečí udělá cokoliv, a tak najednou Adrake s daty na kartě nefunguje. Aplikace totiž najednou nemají právo zapisovat kamkoliv na kartu, a to vadí.

Když trochu pohledáte na internetu, najdete spousty 'zaručených rad', že to prostě nejde, a jediné řešení je root telefonu s přepsáním systémového souboru, kterým se toto nové omezení zase vypne. Jenže ne všichni si umí udělat root telefonu, ne všichni si ho udělat mohou!

Co s tím? První nás napadne myšlenka, že sice na kartu nemůžeme zapisovat, ale lze z ní číst. Takže jde mít třeba na kartě uložené offline vektorové mapy, protože ty se jen čtou. Jde to! Ale databázi keší je pořád nutno mít v paměti a ne na kartě.

Opravdu je to nutné? Naštěstí není, samotnou databázi, dokonce i celou složku Adrake lze mít na kartě! A žádný root k tomu není potřeba.

Jak to? Ono totiž to pravidlo "nelze zapisovat na kartu" má i svoji výjimku. Každá aplikace má na kartě své místo, kam zapisovat může. Má to ale svá pravidla, která je nutno vědět:
 • Ono místo nemůže být na kartě kdekoliv, ale v přesně definovaném místě.
 • Ono místo se z karty samo vymaže, jakmile odinstalujete příslušnou aplikaci! Na to bacha!
 • Váš souborový manager v telefonu do tohoto místa nic nezapíše, protože pro něj je místo s povoleným zápisem někde jinde! Pokud tam tedy chcete něco nahrát, musíte to udělat z počítače.
Stačí tedy nalézt to spravné místo na kartě pro Adrake, tam z počítače nakopírovat všechny ty vaše databáze, mapy i mapová témata, a říct Adrake, aby toto místo používal. Jednoduché jak facka. Stačí vědět, kam!

Jaké je tedy to správné místo na kartě? Na vaší kartě najdete složku Android, a v ní složku data. A v ní... spousty podivně nazvaných složek. Ano, to jsou ta správná místa, tady má každá aplikace svůj chlíveček. A když nemá, klidně ho tam vytvořte. Akorát musí mít správné jméno. Nepoužívá se ale lidské jméno, nýbrž systémové jméno. A toto jméno je:
 • cz.adrake pro normální verzi Adrake.
 • cz.adrake.plus pro placenou plusovou verzi Adrake.
Jak tedy postupovat?
 • Nainstalujte si Adrake (nebo placenou verzi Adrake+). Mnozí z vás už tento krok udělali.
 • Připojte si svůj telefon/tablet k počítači a najděte v něm vaši paměťovou kartu. (Nebo kartu vyjměte, a vložte ji do čtečky, je to jedno.)
 • Na kartě nalezněte složku \android\data\cz.adrake (nebo cz.adrake.plus, pokud máte placenou verzi). Pokud tam ta složka není, vytvořte ji.
 • Nakopírujte tam vaše databáze, mapy, zkrátka cokoliv potřebujete. Můžete tam i vytvářet podsložky.
 • Odpojte se od počítače, nebo vložte kartu zpět do telefonu/tabletu
 • Spusťte Adrake, a v jeho nastavení přepište umístění datové složky i databáze na správné místo na vaší kartě. Třeba v mém Androidu je to cesta: /storage/extSdCard/Android/data/cz.adrake.plus
 • Spusťte Adrake znovu, a můžete si obdobně přepsat umístění map a mapových témat.
A je hotovo! Snad to potěší všechny, kteří se s tím novým Androidem trochu perou.

Je to naprosto obecný postup, který může fungovat pro jakoukoliv aplikaci, pokud tedy znáte její systémové jméno a aplikace umožňuje libovolně nastavit pracovní složku.

Hodně štěstí a spousty místa v paměti!

 Pokud se Vám tento blog líbil, přidělte mu hvězdičky nad nadpisem. Děkuji!

 • 15Rozumíš tomu dobře.
  • 0
Fotka
DogVader
led 12 2015 0:38
Váš souborový manager v telefonu do tohoto místa nic nezapíše, protože pro něj je místo s povoleným zápisem někde jinde! Pokud tam tedy chcete něco nahrát, musíte to udělat z počítače.

S touhle vetou bych uplne nesouhlasil. Toto omezeni neplati pro vestaveny manager v systemu. Plati ale pro vsechny ostatni donainstalovane. Jinak fajn navod, stejne je to resene treba u Locusu.
  • 0

Trochi si to pomichal...

Prijde mi hodne zvlastni, ze ti to vyrobi "novou slozku", ale nedovoli ti ji pojmenovat. To je trochu zvlastni, ne?

 

Jinak adrake nejde samo o sobe presunout na kartu, ale lze na kartu rucne presunout ten datovy adresar a a adrake lze rict, kde ten datovy adresar je. jen musi byt na miste, kde s tim muze pracovat. O tom je tento blog.

 

Z pocitace muzes s obsahem Androida pracovat cim chces, pokud to podporuje MTP protokol. Ja to delam tim Total Commanderem. Viz. http://androidforum....eru-t46409.html

  • 0
Fotka
Roman_Jaromer
úno 17 2015 21:29

Omlouvám se, napsal jsem dotaz, který jsem nakonec skoro hned smazal. Asi byl poslední příspěvek odpověď na něj. Opravdu mi nešel vytvořit adresář cz.adrake. Nakonec se to povedlo, když jsem smazal vnitřním souborovým manažerem skrytý adresář se stejným názvem. Stejně mi vše hlásilo chybu čtení databáze. Ovšem později jsem si přečetl, že tu je v diskuzi zmínka o restartování mobilu. Skutečně je u mne nutné ještě restartovat mobil (mám android 4.4.2). Pak už jde číst i z karty...

 

Díky taky za odkaz na doplněk Total Commanderu. Nechápu, proč se v nových Windows mobil, nebo třeba foťák nemůže připojit jako normální disk, jako třeba fleška a musí se bez podobných pluginů stahovat přes explorer.

 

Jen bych měl ještě pár doplňujících otázek.

V původním telefonu jsem používal mapy, které jsem měl umístěné v adresáři Locusu, které jsem používal i v A:Drake. Půjde to nyní nastavit, nebo musím stejné mapy nakopírovat do 2 adresářů na kartu? Jak asociovat ten adresář i s jiným programem? Nějak jsem nikde nenašel volbu té asociace, šlo by s ní nastavit využití jednoho adresáře pro dva programy na mobilu?

A na co je vlastně volba "Přesunout na kartu" u aplikací v Androidu, když se nepřesouvají na kartu a vůbec se neušetří místo?

  • 0
Tak jsem byl nucen výše uvedený postup vyzkoušet na Sony Xperia M2 s Androidem 5.1.1. Přiřazení adresáře k aplikaci nepomohlo, skutečně jsem musel adresář pro bitové mapy umístit na výše uvedené speciální místo.
  • 0

Leden 2021

P Ú S Č P S N
    123
45678910
111213141516 17
18192021222324
25262728293031

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

prohlíží si 0 uživatelů

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Hledat na mém blogu

Reklama