Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 3 hlasy

Jak na Garminy I. - důležité údaje

Příspěvek od petulinka1 , v Garmin 24 prosinec 2013 · 4 894 Zobrazení

garmin
Je tu čas Vánoc a zároveň s ním dostává spousta kačerů pod stromeček GPSky - v našich končinách převážně od Garminu. Každý z vás se na GPSku těší a doufá, že se mu konečně bude hledat trochu pohodlněji, než tomu bylo doposud. Nezáleží na tom, jestli jste předtím lovili jen podle papírové mapy nebo s mobilem. Jenže pak přijde rozčarování - nevíte, jak na to, Garmin sám toho v návodu moc nenapíše, nemáte mapy nebo nevyhovují, Garmin si dělá, co chce... A pak se tu množí spousta dotazů na jediné téma - jak se s tím Garminem vlastně hledají kešky? Abych pravdu řekla, s mobilem je to o něco snazší, ale o tom si povíme (snad) jindy. Teď zpátky ke Garminům.

Základem je onen výrobek moderní techniky zapnout. Na to má drtivá většina právě ono jediné tlačítko. ;) Pak tam běhá spousta písmenek a nakonec to naskočí. Objeví se několik položek v menu, mezi nimi třeba i položka s názvem Schránky s poklady. Kačer zajásá (ten, co má trochu zájem o srozumitelnost, si zaťuká na čelo), ťukne na to a... Garmin mu oznámí, že si má ony schránky stáhnout z internetu. A je to tady...

Tak na to začne koukat, většina objeví u každé kešky na webu tlačítko Send to my GPS. Najednou to po něm chce cosi doinstalovat. Budiž. Pak se mu (při troše štěstí) podaří kešku do Garmina dostat. Hm, jak se na to naviguje? Jo, aha... Kde to má hint? Kde to má listing? Proč mi to pořád říká, že potřebuju Premium? Hra začíná... Garmin vs. kačer...

Lekce první: Co je třeba vědět
Hned na začátku bych vás ráda seznámila se známými neduhy Garminů. To jen abyste pak nebyli překvapeni, co jste si to vlastně koupili :)

Výhody jsou jasné - "nepotřebujete" papír, kešky máte hezky při ruce, zároveň si "pamatuje", kdy jste našli kterou kešku, takže logování je snadnější, baterky vydrží klidně celý den...

Ale co nevýhody? Mně, jakožto dlouholeté uživatelce, už to ani nepřijde, ale pokud jste předtím používali telefon nebo autonavigaci, je tu spousta odlišností.
 • Mapy:
  • Pokud máte koupenou českou verzi, tak jsou k ní i mapy. Ve většině případů už jsou přímo na paměťové kartě, takže stačí kartu vložit do Garmina. Dakoty 10 to mají horší - tam je třeba mapy někdy doinstalovat (nemají totiž slot pro paměťovku)
  • Ani ty placené nejsou 100%. Někde jsou data stará a mapa neodpovídá skutečnosti, jinde naopak už vidíte silnici, která ještě není postavená. O turistických trasách nemluvě - společnost Picodas, která zpracovává české mapy pro Garminy, se totiž nedohodla s Klubem českých turistů, takže nemá oficiální přístup k aktuálním datům.
 • Nahrávání keší: Ač se nabízí, že to bude snadné, zpočátku budete možná trochu bojovat.
  • Bez počítače to nejde. Stejně tak jejich smazání z GPSky.
  • Ti, co si neplatí PM členství, budou zpočátku trochu naštvaní - kešky si sice do GPSky pošlou, ale pouze po jedné a navíc bez hintu a listingu. Ale i to jde obejít.
 • Hledání samotné:
  • Než se dostanete na listing, tak máte občas pocit, že zešedivíte. Ale dá se na to zvyknout. Jen je to o pár ťuknutí navíc, než u mobilu.
  • Stejně tak je trochu zdlouhavější zapnutí navigace na keš. Ale když víte, jak si to zkrátit, dá se s tím taky fungovat.
  • Nemožnost postupovat po jednotlivých stagích multin, i když je máte v GPSce. Garmin si totiž keše a jejich waypointy ve svých "myšlenkách" nepropojí, takže budete buďto ťukat ručně při hledání keše (takže budete mít snadnější přístup k listingu), nebo přeťukávát v navigaci na waypointy.
  • Označit nález jde jedině u keše, na kterou se právě navigujete.
  • Je rozdíl mezi Trasou, Stopou a menu Kam vézt. NENÍ to jako u autonavigací!
   • Trasa: Zobrazí seznam GPX s připravenou trasou, po které chcete jet. Většinou jsou připravené z domu a nahrané z počítače.
   • Stopa: Ta vám ukáže, kudy že jste to vlastně šli. Prostě záznam vaší cesty.
   • Kam vézt: Kromě toho, že si tu vyberete, kam chcete jet (neplatí pro kešky), tady můžete navigaci taky vypnout.
 • Další:
  • Asi nejhorším neduhem (kromě občasné nelogiky a chybějících funkcí např. pro mulitny) je čeština. Očividně ji totiž dělal někdo za pomoci strýčka Googla (nebo úplnej blbec, záleží jen na vašem mínění). Ale nezoufejte, i na tu máme lék (povíme si někdy příště) :)
  • V listingu přímo v navigaci NIKDY neuvidíte obrázky, které jsou na webu - nejsou totiž obsaženy v GPX. A nejsou tam ani odkazy na ně, takže se vám je tam dostat prostě nepodaří (jo, Garmin je v tomhle nekompromisní)
Ale i přes tohle všechno jsou Garminy pro hledání keší použitelné. Někdy více, někdy méně. Mapu nemusíte mít jenom jednu, keše nemusíte nahrávat po jedné, něco málo se dá přenastavit... Uvidíte sami :)

U nových Garminů (Oregon 600 a výš) je možná pár věcí jinak, tak doufám, že se mi podaří sehnat buď informace, nebo Oregona, abych to mohla v článcích opravit a nemystifikovala.

Upozornění na konec: Články jsou platné pro všechny Garminy KROMĚ Visty a Legendu. Pro Etrex 10 a 20 jsou platné z větší části.

 • 10Co si tak hraju s novym Oregonem 600, tak mam spise pocit, ze spousta veci je naprosto zbytecne pri starem.

 

Zatim jedina zasadni novinka je, ze pocet kesi neni tak nesmyslne omezen. Nicmene snad vsechny nevyhody nahravani kesi v podobe GPX (ci GGZ) i nadale trvaji.

  • 0
Fotka
petulinka1
pro 27 2013 11:15

Ok, diky. Doufala jsem, ze Garmin aspon neco zmenil k dobru, ale ocividne jsem ho precenila :D

  • 0

Ale jo, obcas se neco najde. Treba jsem zrovna zjistil, ze v KMZ zvedli limit poctu obrazku ze 100 na 500.

 

Ale je to tam tak se vsim... mirny pokrok, zadne terno.

  • 0

Chci napsat díky moc za tuhle sérii. Já jsem dostal eTrex 30 před pár týdny k narozeninám jakožto úplně první turistický GPS přístroj vůbec. A vlastně díky tomu jsem taky začal s geocachingem. Takže se pomalu seznamuju s obojím. A zrovna jsem hledal čím to je, že navigace na další úseky multikeší jde jenom přes ruční zadání souřadnic a ne pomocí výběru z přiřazených waypointů. Tak teď už vím, že to je holt tím přístrojem.

 ...

  • 1
Fotka
Karelerak
led 08 2014 14:49

A zrovna jsem hledal čím to je, že navigace na další úseky multikeší jde jenom přes ruční zadání souřadnic a ne pomocí výběru z přiřazených waypointů. Tak teď už vím, že to je holt tím přístrojem.

 ...

Pokud jsou waypointy součástí listingu, přenesou se i do Garmina. Jen nejsou přímo propojené s listingem a dají se najít tak, že písmena GC z označení kešky jsou nahrazena "předponou" waypointu v listingu. Ale i tak je to opruz přepínat mezi listingem a waypointy..

  • 0

A az na ten zadrhel, ze na waypointy je mensi limit nez na pocet kesi. Coz pri tuzemskem prumeru 1 waypoint na 1 kes neni moc sikovne.

 

Krom toho, ze se ti pak tyhle waypointy motaji mezi rucne vytvorenymi trasovymi body.

  • 0

Já se od minulého týdne také bavím hraním s O600. Oproti O550 pozoruju spoustu vylepšení. Určitě je o něco pohodlnější ovládání. Pár nových, užitečných funkcí jsem tam taky našel. Celkově převládá spokojenost. Ale musím se připojit k výtkám, že tam chybějí funkce, které najdu v programech na mobilu, jako je třeba c:geo, se kterým mám zkušenost. Nebudu opakovat to, co už výše napsali jiní. Jak výstižně píše Haluma, spousta věcí je naprosto zbytečně při starém.

 

Bezpapírový geocaching je stále sci-fi. Číst listing v Garminu je pořád vopruz (těžkopádné posouvání dlouhých textů, zobrazování HTML kódu atd.). Obvykle, když jdu hledat nějakou multikeš, nahrávám si ji jak do Garminu, tak i do mobilu. Podle Garminu se naviguju a v mobilu čtu zadání, čímž nahrazuju tisk na papír. Je to trošku padlé na hlavu, ale lepší postup jsem nevymyslel. Ideální navigace by podle mě měla kombinovat dobré funkce obojího. Chápu, že jsou určitá technická omezení, ale ledasco by určitě dokázali hoši v Garminu naprogramovat, kdyby chtěli...

  • 1
Fotka
jura.dolezal
led 27 2014 11:14

Pokud se Gramin při startu kousne nebo nechce naběhnout, tak je několik řešení jak ho oživit. Zpravidla se kousne, když to člověk přežene s počtem keší v GPX souboru. Také se mi stalo, že se Garmin kousl protože byl GPX prostě špatně nahraný. Podotýkám, že GPX soubory vždy nahrávám na kartu, právě proto, abych dokázal tyto stavy rychle řešit. Tedy pomůže vytáhnout SD kartu. Vratit baterie. GPS zapnout. Tím se vyčistí jeho paměť. Pak můžete kartu vrátit a Garmin se většinou rozjede. Pokud ne, tak doporučuji přehrát GPX soubor nebo zmenšit počet keší. omlouvám se, ale přesné počty keší nevím, ale určitě se o tom někde psalo. Mám to nastavené v exportu v Geogetu. poslední řešení jak resetnout Garmin je držet prst v levém horním rohu Garmina při jeho zapnutí. Chvíli to trvá, ale pak se vás Garmin zeptá zda se mají obnovit tovární nastavení. po potvrzení se Garminovi vymaže paměť a musíte nastavit vše znovu. Bohužel, někdy je to jedinné řešení. Na mém profilu je ke stažení příručka o Garminech a Geogetu.

  • 0

Září 2020

P Ú S Č P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21 222324252627
282930    

Poslední komentáře

Reklama