Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Oslavte s námi 20 let Geocachingu!

Příspěvek od KRON family , 17 únor 2020 · 12 589 Zobrazení

Oslavte s námi 20 let Geocachingu!

I letos se dočkáme mnoha zajímavých geovýročí. V prosinci tomu bude 5 let od vzniku BlueGEO, což je česká alternativa k Chirpu. Zároveň tomu bude 15 let od vzniku prvního českého geocoinu. V září tomu bude 15 let od vzniku CWG. No a v květnu tomu bude 20 let od vzniku samotného geocachingu. Co se vlastně tehdy, před těmi dvaceti lety, dělo? A jak rychle se dostal geocaching do Česka?

 

1.5.2000
Tehdejší americký prezident Bill Clinton oznámil odstranění umělé odchylky přidávané do signálu GPS.

 

2.5.2000
Skutečné vypnutí umělé odchylky zlepšilo přesnost tohoto vojenského navigačního systému pro běžné civilní uživatele z desítek až stovek na několik metrů.

 

3.5.2000
Dave Ulmer umístil první keš. Do konference sci.geo.satellite-nav následně napsal následující:
GPS Stash Hunt... Stash #1 is there!
No, a je to tady, vytvořil jsem první skrýš, můžete ji najít na následujících souřadnicích:
N 45 17.460
W 122 24.800
Uvnitř jsem nechal několik dárků pro příchozí. Hledejte černý plastový barel zakopaný do země. Něco si z něj vemte a něco dejte dovnitř. Zaznamenejte vaši návštěvu do logbooku. A užijte si to!

Vyjma logbooku obsahovala první keš následující věci na výměnu:
- kniha od Rosse Perota
- kazeťák
- 2x CD ROM Delorme
- videokazeta George of the Jungle
- čtyři dolary
- Delorme Topo USA Software
- prak
- konzerva fazolí (z té se později stal Travel Bug TBGJAA)

 

4.5.2000
Dave oznamuje, že první skrýš již byla někým nalezena.
Jo, někdo už navštívil Stash #1! Maskovacím listím bylo pohnuto. Neměl jsem čas se podívat dovnitř, ale udělám to později. Co vzali? Co zanechali? Co napsali do logbooku? Jaké tajemství!
Na českých serverech se můžeme dočíst, že prvním nálezcem se stal Bob Perschau. Ten však pouze v odpovědi navrhoval používat souřadnicový systém UTM a za nedorozumění nejspíš může špatný překlad fráze "just my $.02", která v překladu neznamená "jen moje maličkost", ale "jen můj skromný názor".

 

6.5.2000
Hans-George Michna se dotazuje na formulář pro ohlášení nové skrýše s plánem založit skrýš na jihu Německa. Jeho dotaz však zůstal bez odezvy, a proto si Evropa musela na první keš ještě chvíli počkat.

 

7.5.2000
Mike Teague oznamuje založení dvou nových skrýší. Zároveň informuje o tom, že včera (tedy 6.5.2000) nalezl skrýš #1. Tím mu je přisuzován první nález (nebo alespoň první zapsaný nález). O chvíli později také oznamuje založení webu se souřadnicemi keší, tedy takového předchůdce Geocaching.com.

 

Druhá založená skrýš
První založená keš je známá jako zakopaný kyblík - ta druhá se od těch dnešních příliš nelišila.

 

První geocachingový web v červnu 2000
První geocachingový web triax.com/yngwie/gps.html se od toho dnešního naopak lišil velmi.

 

10.5.2000
Na první odlovy skrýší #2 a #3 vyrazil Dave Ulmer. Jejich umístění se mu však příliš nezamlouvalo a do konference následně napsal:
Skrýše #2 a #3 jsou prostě příliš nebezpečné! Když se ta polštářová láva pokryje sněhem a ledem, může se tam někdo zabít! Ty trhliny v lávě jsou zabijáci! Nemusíme si při hledání prohlížet zbytky předchozích lovců skrýší. Je mi líto, ale musím ti doporučit, abys je přesunul.
K žádnému přesunu ale nakonec nedošlo.

 

12.5.2000
Peter McKellar založil první skrýš mimo USA,na Novém Zélandu.

 

15.5.2000
Třetí zemí se založenou skrýší se stalo Chile. Autorem skrýše byl Carlos Orrego. Týž den zakládá James Coburn mailing list s názvem gpsstash a umožňuje tak členům diskutovat o jejich nové zálibě.

 

26.5.2000
Dave Ulmer vyjadřuje obavy, že slovo stash může mít negativní konotace a navrhuje, aby se hra jmenovala nějak jinak. Mezi následnými návrhy je například Geosatplaneteering. O čtyři dny později přichází Matt Stum s nápadem nazývat skrýše "geocache" a následující den (1.června) Dave Ulmer tento nápad schvaluje.

 

3.6.2000
Chris O'Byrne založil první keš v Evropě, konkrétně v Irsku.

 

7.6.2000
Dave Ulmer vytváří první virtuální keš. Na místě je nutné zjistit kód, který se má následně odeslat na jeho e-mail.

 

Listing první virtuálky
U první virtuálky byla i možnost výměny - a to na soukromém serveru, odkud bylo možné nějaký soubor smazat a nějaký jiný tam nahrát.

 

2.9.2000
Jeremy Irish oznamuje registraci domény Geocaching.com. O pár dní později Mike Teague oznamuje, že jeho jeho web bude ukončen.

 

Web Geocaching.com 9.11.2000
Web Geocaching.com 9.11.2000

 

25.9.2000
První krátká zpráva o Geocachingu se objevila na serveru Slashdot. O měsíc a den později vychází článek o Geocachingu také v New York Times a startuje tím vlnu článků v různých médiích.

 

1.6.2001
Založení první keše v Česku.

 

10.6.2003
Proběhla registrace domény Geocaching.cz. Web však byl téměř bez obsahu.

 

13.6.2003
Na adrese geocaching.globenet.cz vznikl první český web o Geocachingu. Jeho autorem byl Jan Bartovský. Na webu sice byly dostupné kešky WPT#1 a WPT#2, obě však byly uvedené i na Geocaching.com a samotný web zobrazovall data právě z Geocaching.com. Web byl po následné domluvě přesunut na adresu Geocaching.cz.

 

Mapa na Geocaching.globenet.cz v roce 2003
Mapa na geocaching.globenet.cz v roce 2003

 

K oslavě tohoto výročí dostane postupně 20200 ownerů z celého světa možnost založit speciální typ eventu nazvaný Community Celebration Event. Mezi vybranými byl i náš ownerský tým, díky čemuž může být letošní GeoOhýnek s touto speciální ikonkou. Uskuteční se v sobotu 16.května v Jablonci nad Nisou. A určitě to nebude event jenom "pro bod". Jaký je připravený doprovodný program?

 

Program začne už kolem poledne CITO eventem - úklidem Bílé Nisy. V minulosti už se tu dvě CITa pořádaly, ale odpadu je tu bohužel pořád dost.

 

Úklid Bílé Nisy
Takhle se uklízela Bílá Nisa při CITO eventu v červenci 2019.

 

Ve čtrnáct hodin pak započnou v klubovně místního jezdeckého oddílu přednášky a rozhovory. Kapacita není neomezená, ale zatím je ještě více než polovina míst neobsazených. A o jaké přednášky a rozhovory se bude jednat?
O začátcích CWG nám přijede popovídat jeden z jejich autorů, a to JPAgeo. Zbyde samozřejmě prostor i pro vaše otázky.
Jaký byl podnět pro vznik BlueGEO? Jak vlastě funguje? A proč se doposud nevyrábí na nějaké výrobní lince v Číně? To nám prozradí jeho autor waldi.cz, který k nám dorazí ze Zlína.
O cystické fibróze jste už určitě slyšeli. A pokud ne, pak vám o ní popovídá Radek-pol z Uherského Hradiště. Proč právě on? Do světa už totiž vypustil téměř 800 traveltagů věnovaných této nemoci. A jeden neaktivovaný bude mít nachystaný i pro každého účastníka jeho přednášky.

 

Klubovna
V klubovně je pouze dvacet míst k sezení - při jednom opakování od každé přednášky či rozhovoru se zde tedy vystřídá minimálně čtyřicet keškařů.

 

V patnáct hodin pak započne program přímo u ohniště, které bude vytvořené z CWG a starých logbooků. K dispozici ve stánku nebudou jen vuřty a točené pivo, ale i eventová CWG a geocoiny (a samozřejmě i další produkty).

 

CWGohýnek jede
Ohýnek ze zmetkových CWG u nás má už celkem tradici. Tahle fotka pochází z roku 2014.

 

GeoOhýnkový geocoin
Eventové geocoiny nejsou raženy v Číně, ale tady v Jablonci.

 

A co se týče programu? Bude zde zábavná herní trasa, bezbodé eventové keše, tvořivý koutek, geovýstavka, Lab Adventure (kterou zde bylo možné odlovit už minulý rok). Také se bude hrát bingo, odstartuje zde GeoZávod, chystá se i nějaké eventové pípnutí, nebo nová (tentokrát už virtuální) série Adventures. Není nutné zde vše do detailů rozepisovat - detaily jsou totiž k dispozici na webových stránkách eventu vypatlator.cz/ohynek.

 

GC8K0T6  • 0Poslední příspěvky

prohlíží si 0 uživatelů

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Srpen 2020

P Ú S Č P S N
     12
3456789
10111213 14 1516
17181920212223
24252627282930
31      

Poslední komentáře

Reklama