Přejít na obsah


Doporučeno
Fotka
- - - - -

a:Drake - logování

Příspěvek od Gelda , v a:Drake 27 srpen 2014 · 8 649 Zobrazení

android geoget log návod
a:Drake - logování Upozornění: návod byl připraven v placené verzi programu a:Drake Plus. Neplacená verze nemusí podporovat plnou funkcionalitu níže uvedeného postupu!

V dalším díle miniseriálu o programu a:Drake se blíže podíváme na online logování, resp. na formátování logu, které a:Drake umožňuje. Pokud si před výletem děláte pečlivou domácí přípravu, zároveň vlastníte smartphone vybavený a:Drakem a datovými přenosy, tak je tento článek určený právě pro vás.

Pokud datový tarif nemáte, není nutné házet do žita ani flintu, ani smartphone. Log je možné uložit offline a následně jej odeslat z Wi-Fi nebo prostě vyexportujete nálezy do FieldNotes (dále bude používána zkratka FN), které jednoduše nahrajete na stránky Zeměmluvu (čti Grounspeaku). FN je navíc možné velmi jednoduše upravit.

1) Nastavení logu

V prvním kroku se již trochu tradičně podíváme do nabídky Nastavení, přesněji na záložku Logy.

Vložený obrázek Vložený obrázek

První nastavení určuje Výchozí typ logu. Pokud nechcete neustále typ logu vybírat, je vhodné předdefinovat typ Found it apod. Při samotném logování je samozřejmě možné typ logu změnit. Milovníci přesných logů určitě ocení nabídku s volbou času, který bude do logu vložený. Nastavení provedete v nabídce Zaokrouhlit čas Field Note.

Vložený obrázek Vložený obrázek

Nejdůležitější nabídkou je Šablona logu. Zde je možné nastavit, co přesně bude log obsahovat. Celkem obsahuje pět předdefinovaných proměnných (písmena v hranatých závorkách). Proměnná [T] vloží do logu čas v nastaveném formátu, [N] pořadí nálezu podle databáze (podrobněji dále), [I] vloží index dnešního nálezu, [C] vloží celkový počet dnešních nálezů a [L] je text logu samostatného.

Vložený obrázek

Mimo proměnné můžete do pole libovolně psát (HTML tagy jsem netestoval). Definice logu se nejlépe vysvětluje pomocí jednoduchého příkladu.
Keš číslo #[N], nalezena v [T].
[L]
Takto nastavená definice logu bude generovat následující obsah (pořadí nálezu i čas jsou smyšlené):
Keš číslo #3546, nalezena v 10:17.
[Nějaký text vepsaný do pole logu...]
Pokud vyrazíte na delší výlet nebo powertrail a nechce se vám vymýšlet ke každé keši jiný log, je jednoduché nastavit a:Drake na "plnou automatiku". Místo [L] můžete vložit předdefinovaný text a odesílat nálezy přímo na web nebo ukládat do FN. Text vkládejte mimo hranaté závorky, jinak v logu zůstanou. Pro názornost opět jeden příklad:
Keš číslo #[N], nalezena v [T].

Tuto keš jsme odlovili společně s kamarády Filip.Pecha, Pozorjed a PabloM64, když jsme se snažili odlovit celou D/T matici za 24h. Děkujeme ownerům za kešky, které jsme během akce odlovili.
Dalším nastavením je dotaz, jestli se má log uložit nebo odeslat na web (nabídka Odesílání na web). Nastavení je plně závislé na konkrétním kačerovi - pokud má datové přenosy, může logy ihned odesílat.

Pokročilí kačeři jistě uvítají poslední nabídku, Počet nálezů mimo databázi. Na první pohled užitečnost této nabídky není zřejmá, ale můžete zde např. zapsat počet vámi odlovených lab keší. Tyto keše se sice počítají do statistik, ale doposud nejsou v oficiálním API od Zeměmluvu. Proto je patrně nemáte v databázi s nálezy (pokud si nevytvoříte pro každou nalezenou lab keš "virtuální" tradičku). Do proměnné počet nálezů mimo databázi stačí zadat počet nalezených lab keší a problém s přesným pořadím nálezu je vyřešen.

Proč počet nálezů mimo databázi vyplňovat? Pokud máte nalezenou lab keš, nemáte ošetřený nález v databázi a ani vyplněný počet nálezů mimo databázi, tak nebude sedět hodnota proměnné [N] (pořadí nálezů) a skutečné pořadí nálezu. Pokud vám na přesném pořadí nálezu záleží, např. kvůli jubilejním keším, tak je nutná obezřetnost.

Vložený obrázek Vložený obrázek

Log máme nastavený a přejdeme k samotnému logování.

2) Logování

V případě navigace na nějakou náhodnou keš a úspěšném nálezu můžeme zalogovat. Formulář pro logování vypadá podobně jako na obrázku níže.

Vložený obrázek

Jestli jste v nastavení ponechali písmeno [L], tak vždy musíte do pole vepsat text logu. Co napíšete do pole, to se odešle na web. Pokud jste písmeno nahradili předdefinovaným textem, tak zde už nic nepište - stejně se v logu objeví jen předdefinovaný text (samozřejmě je možné metody kombinovat - tzn. vyplnit předdefinovaný text a za něj vložit proměnnou [L], která umožňuje do pole dopisovat konkrétní část logu k dané keši). Pomůže názorný příklad s několika definicemi logu:
[L]
Definice vypíše pouze text, který napíšete do pole logu. Nic víc.
Tuto keš jsem našel o víkendu se Standou.
Definice vypíše pouze text, který jste vepsali do definice. Pole logu (s jakoukoli hodnotou) vypsáno nebude.
Tuto keš jsem našel o víkendu se Standou.[L]
Definice vypíše předdefinovaný text a zároveň hodnotu, kterou vepíšete do pole logu.

Osobně se mi moc nelíbí, že předdefinovaný text není možné zobrazit v poli logu, ale to ničemu zásadně nevadí. Jde jen o zvyk. Log následně můžete buď odeslat na web nebo uložit offline. Pro online kačery zde patrně návod končí, ale offline kačeři se dále dozví další důležité informace. Ani na ně autor aplikace totiž nezapomněl...
3) Offline mód

Veškeré offline logy se ukládají do nabídky Čekající logy v hlavním menu. Po kliknutí se zobrazí všechny logy ve frontě.

Vložený obrázek Vložený obrázek

Po kliknutí na konkrétní keš je možné log upravit, vymazat nebo zobrazit keš.

Vložený obrázek

Nejzajímavější nabídka je opět trochu schovaná. Vyvoláte ji buď pomocí tří teček vpravo dole (např. na tabletu Nexus 7) nebo dlouhým stisknutím tlačítka s nabídkou posledních aplikací (např. HTC Desire X). Vyvolání se liší podle typu telefonu.

Nejzajímavější možností je bezesporu export do FN (Export Field Notes). Ten můžete stáhnout do PC, upravit a nahrát na web. Nicméně ani další nabídky nejsou k zahození. Pokud máte předdefinovaný text logu a jste na Wi-Fi, můžete všechny logy najednou označit (Vybrat vše) a odeslat (Odeslat na web). A máte s logováním vystaráno, když jste odlovili nějakých 50 keší.

Vložený obrázek

Snad se vám další díl miniseriálu líbil a naučil vás něco nového. Za případné nepřesnosti se omlouvám, s problémy rád pomohu a těším se na zajímavé podněty.

4) Další články:

Offline mapy pro a:Drake (podrobný návod, jak nastavit offline mapy)
Offline mapy pro a:Drake - ruční editace map-config.xml (ruční konfigurace offline map, pro pokročilé uživatele)
a:Drake + GeoGet = DATABÁZE (návod jak pracovat s databází z GeoGetu)

 • 3Ad šablona logu... S tím celkem bojuju. Ne že by to bylo extra složitý nastavování, ale nedělá to to, co bych čekal...

 

Šablonu mám takhle: [T] #[N] ([I]/[C])

 

Problém č. 1: Proměnná I nabývá hodnot 1, 2, 2, 2, 2, ... číslování keší za den se prostě zastaví na čísle 2.

 

Problém č. 2: Proměnná C. Např. najdu 7 keší ve dvou dnech, očekávám očíslování 1/3 2/3 3/3 a 1/4 2/4 3/4 4/4. Místo toho je ve všech logách C=7.

 

 

Mám teda špatný nastavení? Nebo v čem hledat zakopanýho psa? Mohou být hodnoty I a C ovlivněné např tím, že během lovu A:drake vypínám/zapínám?

  • 0
Pro me aktualni teme a treba poradite, kde soudruzi udelali chybu. Vcera jsem si rekl, ze zaloguju primo a:d, do ted jsem logoval na webu nebo pres c:geo. Postup byl nasledujici. Obchazel jsem kese a vzdy po nazezu jsem dal log jen s "a" nebo "fp" a ulozil, ze si to pak zedituju, napisu vic. Pak vecer jsem zasednul a nasrl vsechno ve fronte, coz jsem chtel. Prochazel jsem to po jednom. Vzdy log upravil, napsal roman a dal jsem tlacitko "ulozit a odeslat na web". Dnes jsem se chtel podivat na tu jednu kes kvuli trackovacimi predmetu a koukal jsem pres web a ejhle.. muj log je uplne prazdny? Nejaky napad, co bylo provedeno spatne?

Jinak u toho clanku by jeste mohlo byt doplneno, ze aby byl videt track predmet v inventari (i vlastni), je treba doplnit jeho cislo. Mne to treba chvili trvalo. Pac jsem myslel, ze kdyz to naimportuje moje predmety, ze si to vezme vse a nemusi se nic doplnovat.
  • 0

to honza.h: Vcera jsem vyzkousel v praxi overit tvoje problemy. Sablonu jsem nastavil stejne jako ty, navic jsem pridal [L]. Nastaveni bylo nasledujici:

[T] #[N] ([I]/[C])
[L]

Vysledek je nasledujici:

GC58W30,2014-08-30T19:50Z,Attended,"21:50 #6924 (1 / 8)"
GC4NNNQ,2014-08-30T19:58Z,Found it,"21:58 #6925 (2 / 8)"
GC1KFDH,2014-08-31T09:05Z,Found it,"11:05 #6926 (3 / 8)"
GC1G3JW,2014-08-31T09:45Z,Found it,"11:45 #6927 (4 / 8)"
GC1FV1N,2014-08-31T10:00Z,Found it,"12:00 #6928 (5 / 8)"
GC1HT0N,2014-08-31T10:10Z,Found it,"12:10 #6929 (6 / 8)"
GC1FVYV,2014-08-31T12:25Z,Found it,"14:25 #6930 (7 / 8)"
GC1Z200,2014-08-31T13:55Z,Found it,"15:55 #6931 (8 / 8)"

Na prvni zmineny problem jsem nenarazil, resp. pri cislovani mi oba testovaci pristroje fungovaly tak, jak maji (indexy pro dnesek byly 1 / 6 až 6 / 6).

 

Nicmene druhy zmineny problem potvrzuji, take se mi oba dva dny secetly (viz vyse). Tento fakt by asi bylo vhodne zminit Ludkovi, ktery a:Drake vyviji. Ja do dokumentace nevidim.

 

Testovani probihalo nezavisle na HTC Desire X, HTC Desire 500 a Nexus 7 2013 LTE.

 

to erebi: Jestli chapu spravne, tak jsi nechal defaultni nastaveni definice logu. Mela by tedy obsahovat promenne [T], [N] a [L] - zkontroluj to v nastavení. Pokud jsi totiz log editoval, zapsal do nej text, tak by mel byt korektne odeslan na web. Proto se domnivam, ze ti chybi promenna [L]. Mrkni na tu definici a od toho se odpichnem dal.

  • 0
Sablonu logu mam uplne prazdnou. Nelibi se mi automaticky text. Myslel jsem, ze kdyz je prazdna, ze proste napisu, co chci. Mam tam mit lo [L] ?
  • 0

To [L] v sablone vklada prave do logu vklada libovolny text. Tzn. kdyz v sablone nic nemas, nic neodesles a mas prazdny log. Dej si tam to [L] a do logu napis libovolny text - ten se ti odesle na web.

  • 0

To [L] v sablone vklada prave do logu vklada libovolny text. Tzn. kdyz v sablone nic nemas, nic neodesles a mas prazdny log. Dej si tam to [L] a do logu napis libovolny text - ten se ti odesle na web.

 Dik, aspon jsem o neco chytrejsi. Myslel jsem, ze kdyz tam nic neni, ze mi to necha proste zalogovat, jak chci. A ted zase vymyslet tak dlouhe logy.. chjo :( hodina v tahu:( Nj, za blbost se plati

  • 0

[I] a [c] není úplně přesně pojmenované, ve skutečnosti obojí pracuje v rámci čekajících logů, to "dnes" je zjednodušení, aby nebyl popisek příliš dlouhý. Program neřeší, co bylo dnes nebo včera, prostě čísluje to, co má ve frontě.

  • 0

Tak jsem se vrátil z týdenní dovolené. Formát logu viz výše, nalezeno 41 keší.

 

C je ve všech logách rovno 41, I je v prvním rovno 1 a ve všech dalších až po poslední log 2. Krom toho N se generuje jaksi náhodně, jednou se zvýší o jedna, jindy zase ne.

 

Bohužel nemám FN vyexportovaný, ale teď při logování musím opravovat:

- N, protože nabývá hodnot 1645 - 1669, což neodpovídá počtu nalezených keší, některé logy mají stejné číslo

- I, protože je dobře akorát u prvních dvou logů

- C, protože čísluje celou frontu logů a nepozná další den

 

 

A je to škoda, protože A:Drake mi jinak maximálně vyhovuje při hledání keší a přípravě dat. Ale logování mi docela komplikuje funkcí, která by jej měla naopak zjednodušovat.

  • 0

LudekV: Behem vikendu to pisnu do navodu. Mozna by nebylo od veci zmenit to primo v a:Drake z "dnes" na "ve fronte" nebo neco v tom smyslu. Takto je to dost zavadejici...

 

honza.h: Taky jsem to zkousel testnout pri ceste na megaevent do Bratislavy a nemel jsem problem - indexovani jsem mel stejne jako v postu vyse (na dvou nezavislych pristrojich). Ve finale jsem ale poradi nalezu nelogoval, protoze mi do toho vlezly labky, takze by to stejne nebylo spravne. Mne osobne se cislovani na dvojce "nesekne".

  • 0

Dík za návod. Konečne som sa dokopal k tomu, aby som logovanie zjednodušil.

  • 0

Díky za návod, ale bohužel se nezobrazují obrázky.

  • 0

Červen 2024

P Ú S Č P S N
     12
3456789
10111213141516
17 18 1920212223
24252627282930

Poslední komentáře

Kategorie

Reklama