Přejít na obsah


Fotka

Sdružení geocaching.cz


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 10:32

Situace kolem gc.cz je značně neprůhledná a vzhledem k současnému uspořádní průhledná být ani nemůže. Dobrovolníci jednají z vlastní iniciativy a není nic, co by jejich činost zaštiťovalo. Tahle situace komplikuje vyjednávání s vlastníkem domény, případnými sponzory, vznikají finanční nejasnosti a podobně.
Padl návrh založit nějaké občanské sdružení, které by provoz gc.cz formálně zajišťovalo.
Prosím o vaše návrhy a připomínky. V případě, že by mělo být sdružení založeno, hledáme zájemce, kteří budou ochotní vznik tohoto sdružení po všech stranách zajistit, protože současní administrátoři to dělat nebudou.
Prosím jen o věcné připomínky a návrhy k tématu.
  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#2 RaRoch

RaRoch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 10:46

Vždycky jsem si myslel, že k tomu nedojde, že je možné, aby pár desítek, stovek a možná i tisíců lidí sdílelo nějakou zábavu, aniž by museli vstupovat do SVAZARMu (to je jen taková historická odbočka). Jestli ale admini mají důvodný pocit, že by jim nějaké sdružení pomohlo v činnostech, které pepa zmiňuje, potom navrhuji, aby to nebylo otevřené sdružení všech kačerů Čech, velké Moravy a menšího Slezska (dofám, že se nikdo neurazil). Mohlo by to být malé sdružení osob, které mají na fingování GC.cz nějaký hmatatelný zájem (mimo to, že si ve fórech vypisují srdce a navzájem se osočují). S ustavením takového sdružení jsem ochotný pomoci (a ani netoužím být jeho členem). Dál bych to řešil už přes profil...
  • 0

#3 dandra

dandra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 10:50

Netroufnul jsem si to znovu vyslovit, protože k tomuto řešení existuje silný odpor ze strany geocacherů, kteří chtějí zůstat "free", nemít závazky, nebýt organizováni, nemuset nikam přispívat. Na podobné problémy s neexistencí právní sbjektivity GC.cz jsme narazili loni při pořádání Czech GeoCheck. Stejně tak narazí kdokoli jiný, kdo si bude chtít cokoli pronajmout, dojednat s úřady, transparentně profinancovat, získat sponzoring. S Poníkem jsme na toto téma diskutovali loni a shodli se, že zatím to ještě "nějak" český GC vydrží. Má-li se diskuse o náplni činnosti obnovit, hlásím se do ní. U zakládání několika občanských sdružení jsem už byl a bohužel tuším, co to obnáší. Účetnictví je jen jeden z menších problémů ;)
  • 0

#4 choze

choze

    Advanced Member

  • Administrators
  • 502 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 11:01

Vzhledem k událostem, které se tu za posledních 24 hodin staly (a nejen kvůli nim) je založení občanského sdružení (téměř) nevyhnutelné, aby se situace zlepšila. Pokud se na jeho založení neshodneme, GC.cz zůstane v podobě, v jaké je nyní.
  • 0
Vložený obrázek Vložený obrázek

#5 Bludička

Bludička

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 11:13

Bohužel i Bludičky už několikrát zažily situaci, kdy několik obětavých mamlasů před sebou valilo balvan zájmové organizace a potili u toho krev nedbaje nemalých obětí. Pak se objevilo několik hlučných křiklounů, kteří většinu spokojených ukřičeli a znechutili, všechno kolem podupali, poplivali a zneuctili ..... kdo to zažil, zná konce takových případů. Ale Bludičky jsou stále idealisty a pokud bude vznikat geocachingové sdružení, pokusí se svojí troškou přispět.
  • 0

#6 Ponik

Ponik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 12:08

dandra napsal/a:
S Poníkem jsme na toto téma diskutovali loni a shodli se, že zatím to ještě "nějak" český GC vydrží. Má-li se diskuse o náplni činnosti obnovit, hlásím se do ní. U zakládání několika občanských sdružení jsem už byl a bohužel tuším, co to obnáší. Účetnictví je jen jeden z menších problémů ;)


No, probírali jsme to a z hlediska pořadatelů akcí se shodli na potřebnosti takové organizace (celkem logicky...víc peněz, víc muziky) z hlediska kačerů tam padaly u našeho stolu názory, že ne a ne. Na finále z hlediska přínosu geocachingu u nás jsme si říkali, že spíš taky ne. A když tu vidím jak se dokážou lidi pohádat kvůli pár padesátikorunám za geokalendář nedovedu si představit ten masakr třeba při dotaci od města ve výši 100 000korun. Lidi by se navzájem sežrali. Však jen ty otázky komu přispět na event, komu ne, jak to jak ono... Nevím, ani zda náš nápad lokálních organizací pod jedním společným účetnictvím je ten správný. Sám jsem ti říkal, jak to dopadlo tady v Plzni a zde bych řekl, že je jádro geocacherů poměrně ucelené a město Plzeň nabízelo poměrně slušné nabídky (ať již prostředky materiální - geodomek s možností přespání přespolních, tak i dotace na rozvoj turistiky a protidrogovou prevenci) vše ztroskotalo na nezájmu lidí se nějak organizovat a hlavně na strachu z toho co by bylo kdyby se toho někdo ujmul třeba jako pokladník nebo podobně... dále na času který je do toho třeba věnovat ap.
Začala tady panovat celkem jednotná shoda, že finanční a materiální element by nakonec vedl k naprostému rozpadu a handrkování se.

Ale hledisko financování serveru bych tím neřešil to jde udělat dle mého jednoduše a transparentně jinak. Zatím to mám ozkoušeno u plzeňského geowebu a funguje to (tedy alespoň v tom malém měřítku)

Nicméně, pokud by se do něčeho rozumného šlo, tak to samozřejmě podpořím ač si teď nejsem zdaleka jist pozitivním výsledkem (resp. přínosem pro geocaching u nás) takovéto "sdružovací" aktivity.
  • 0

#7 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 12:21

Tak vám držím všechny palce a doufám v nejlepší. Smajlíka na to neznám. Směs strachu z nevyhnutelného a naděje, že se to aspoň jednou povede dole ve smajlikách neni.
  • 0
Sylvia999

#8 LiborH

LiborH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 334 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 13:44

Občanské sdružení je také řešení, ale pro zajištění provozu serveru je to dle mého zbytečně komplikované. Stačilo by poměrně málo - zájemci o reklamu v oboru se složí na provoz a (byť symbolickou) odměnu administrátorům, umožní se sponzoring přes SMS nebo PayPal od spokojených uživatelů, finance budou na webu viditelné a bude to krásně průhledně vyřešené. Rozhodovací hlavní slovo bude mít samozřejmě hlavní administrátor a do provozu nebude mluvit žádný ze sponzorů / zadavatelů reklamy. Samozřejmě to předpokládá rovné a spolehlivé lidi na postu administrátorů, cože nyní platí a d budoucna lze vyřešit třeba děděním funkce po meči :) Ideální stav (až na tu nešťastnou doménu) a jsem přesvědčen, že by to mohlo docela uspokojivě fungovat.
  • 0

#9 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 14:19

Pokud budete potřebovat nějakou odbornou pomoc nebo radu v rámci založení sdružení, případně dalších věcí kolem účta a daní, nabízím pomocnou ruku. Můj názor však je, že celorepubliková působnost je celkem komplikovanou nefunkční záležitostí. Podotýkám, že otázka financování gc.cz (dokud po mě nikdo nic na tvrdo nechce), mě celkem nezajímá, nicméně pro průhlednost a transparentnost by monžá stačilo i to, založit si zvláštní účet u MBank, jeho vedení nic nestojí, všechny pohyby řešit převodem, jednou za měsíc zveřejnit došlý výpis, co přijde emailem.. není nic snažšího..
  • 0

#10 jimmyjames

jimmyjames

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 176 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 14:27

Autacek napsal/a:
....nicméně pro průhlednost a transparentnost by monžá stačilo i to, založit si zvláštní účet u MBank, jeho vedení nic nestojí, všechny pohyby řešit převodem, jednou za měsíc zveřejnit došlý výpis, co přijde emailem.. není nic snažšího..

Možná ještě lepší by bylo založení transparentního účtu. Ten může vypadat například [takto] (transparentní účet občanského sdružení mh2net).
  • 0

#11 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 14:31

Autacek napsal/a:
Pokud budete potřebovat nějakou odbornou pomoc nebo radu v rámci založení sdružení, případně dalších věcí kolem účta a daní, nabízím pomocnou ruku.

Můj názor však je, že celorepubliková působnost je celkem komplikovanou nefunkční záležitostí.

Podotýkám, že otázka financování gc.cz (dokud po mě nikdo nic na tvrdo nechce), mě celkem nezajímá, nicméně pro průhlednost a transparentnost by monžá stačilo i to, založit si zvláštní účet u MBank, jeho vedení nic nestojí, všechny pohyby řešit převodem, jednou za měsíc zveřejnit došlý výpis, co přijde emailem.. není nic snažšího..

Jenže kdo bude vlastníkem toho účtu? Na základě čeho bude přijímat a vydávat peníze? Jak to bude třeba se zdaněním těchto peněz?
  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#12 bob&bobek

bob&bobek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 215 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 14:41

V tomhle dávám za pravdu LiborH. Takhle sem totiž myslel,že to celé funguje od začátku. Tenhle systém by se dal bez větších potíží ukočírovat naproti tomu občanské združení by byla asi skáza. Platit účetní a právníky to si myslím je finančně i časově nezvládnutelné. Do účtu bych ponechal vstup pouze adminovi aby to nikdo jiný neovlivňoval. Na stránce bych pouze ponechal jakési informativní okénko pro informace o stavu účtu,kde by bylo jasné jestli všichni platí tak jak je dohodlé a výdaje odpovídají tomu co je také dohodlé.
  • 0

#13 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 14:57

Ještě jednou. Kdo ten účet bude vlastnit, když ne nějaké sdružení? Pochybuju, že by některý z adminů stál o to, aby byl jeho.
  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#14 bob&bobek

bob&bobek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 215 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 15:11

Popravdě, jestli ten účet nebude jednoho z adminů tak se opět nikdo s nikým nedohodne. Z řad členů to určitě nikdo nebude a hádka/diskuze,která by tímto opět vznikla...to ani raději nedomýšlím. Na druhou stranu pokud tu někdo udělá anktetu kdo ze zdejších je nejdůvěryhodnější pro ten účel, tak na sto pro to budete zase vy a proč? Protože to je pravda...a všichni to vědí,komu bychom měli více věřit než vám,kteří se o to tady staráte. To tady přeci nikdo nikdy nezpochybnil. Nenapadá mne jiná varianta.
  • 0

#15 LiborH

LiborH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 334 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 15:38

pepa.z.pocernic napsal/a:
Ještě jednou. Kdo ten účet bude vlastnit, když ne nějaké sdružení? Pochybuju, že by některý z adminů stál o to, aby byl jeho.

Ano to je trochu problém. Pokud si někdo zaplatí reklamu nebo poukáže dar, tak si to dá do odčitatelných položek v účetnictví a při kontrole ty peníze musí někde vyplavat a být zdaněny. I když, pokud by se to realizovalo formou daru, tak pro zdanění je tam nějaká dolní hranice pod kterou se to danit nemusí. Ale třeba nám to tu nějaký ekonom potvrdí nebo vyvrátí...

A účet si může admin založit zvláš't na tuto činnost, aby to bylo oddělené od osobního účtu. A třeba zrovna u té mBanky, kde se neplatí žádné poplatky.
  • 0

#16 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 16:02

Ahoj, myslím, že to řešení, co tu navrhoval Libor je nejlepší. Nemá cenu kvůli financování běhu jednoho serveru zakládat občanské sdružení. A podle mě nějaké větší "financování" geocachingu není potřeba. Nějaké dotace na ubytovny či něco podobného - není to zbytečné? Stejně by to využíval zlomek lidí... A vždy jsem si myslel, že organizování eventů apod. je spíše na tom, že se pár lidí domluví a udělá něco pro ostatní a nepotřebují na to získávat peníze někde, že ti co přijedou si útratu zaplatí...
  • 0

#17 MaK_cz

MaK_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 262 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 16:10

Dejte pokoj se sdružením!!! Povede to jen hadkám a to hlavně o případné peníze. A výsledek bude katastrofa. Buďme všichni rádi že webové stránky fungujou, a to jen díky adminům. A jestli je tady někdo, kdo akorát závidí, tak ať se de bodnout.
  • 0

#18 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 18:52

pepa.z.pocernic napsal/a:
Jenže kdo bude vlastníkem toho účtu? Na základě čeho bude přijímat a vydávat peníze? Jak to bude třeba se zdaněním těchto peněz?


Vše záleží na zvolené formě, variant je několik, také je to odvislé od toho, o kolika penězích to vlastně je. Jiný přístup musíš zvolit na pohyby v řádu desetitisíců, jinýna pohyby v řádu tisíců a opět jiný na věci řádu stokorun.

Buď můžeš považovat přijaté peníza za dar, poté by se postupovalo dle zákona o dani darovací, zjednodušeně, 7% z hodnoty daru, do 100 Kč se daň neplatí, což vychází zhruba tak, že jednotlivý dar do 1400,- Kč by se dotoho vešel...

V případě že za ty peníze poskytuješ protislužbu, potom by se ale již nejednalo o dar, ale o příjem podléhající zdanění daní z příjmu, kdy buď se můžeš tvářit, že tuto činnost provozuješ soustavně a cílevědomně za účelem dosažení zisku, potom by se jednalo o podnikání, kdy rozdíl mezi tím co dostaneš a tím co zaplatíš, budeš muset zdanit (pro rok 2008 nám odpadá progrese, tak že je jedno kolik je základ), tedy v tomto případě 15%, bohužel dále zaplatit sociální a zdravotní pojištění, taky by bylo ale třeba projít maratoriem zřízení živnosti, atd... mno.. pokud již nepodnikáš, tak bych se do této varianty rozhodně nepouštěl,

no a v neposlední řadě je tu i ta varianta, že pokud se nejedná o podnikání, příjmy se zdaní pouze daní z příjmů, též po odpočtu výdajů, ale zdaní se to v jiném paragrafu, a to pouze za předpokladu, že jsou příjmy vyšší než 20.000,- Kč v jedom zdaňovacím období (roce), do 20ti je to osvobozeno. (zde to chce hlubší rozbor)

Na proti tomu je fakt, že občanské sdružení má jednu zásadní výhodu, a to tu, že pokud je jeho činnost vhodně formulována, případné příspěvky lze uznat u dárce jakožto odčitatelnou položku od základu daně, dary jsou u takovéhoto sdružení jakožto příjemce osvobozeny, a co se týká daně z příjmů u ziskových činností, tam je osvobozena, zjednodušeně řečeno, poměrně hodně velká částka (v řádu statisíců), což je varianta úplně nejlepší.

Stejně si myslím, že celý humbuk je pouze o tom, že stačilo hodit pár čísel na papír a neobestírat vše jakousi rouškou tajemství.

No pokud jsem na něco zapomněl, tak mne poopravte, nebo doplňte, bližší info v případě zájmu vícero již pouze e-mailem.

P.S. v podstatě prolbém "co s tím" existuje již teď, ty peníze stejně někdo dostává.
  • 0

#19 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 19:22

Když tu padli tu svazarmovci. Za komunistů jsem byl organizovaný turista, (platilo to za mne SSM). Jak tohle funguje u současných turistů?
  • 0
Kolo jede

#20 venca68

venca68

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 467 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 21:25

Stále existuje KČT neboli Klub českých turistů... :) (Vím to, neboť jsme pro ně donedávna produkovali klubový časopis Turista.)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka