Přejít na obsah


Fotka

Milá Sally ...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 dandra

dandra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 10:39

Když jsme včera kolektivně a za pomocí reviewera odstranili jednu z pražských nepovedeností (GC16EH0), začaly mě hryzat výčitky, zda náhodou jsme vůči začínajícímu autorovi nebyli příliš drsní. Představil jsem si svoje vlastní dítě, které by mě chtělo překvapit a samo vyrobilo podobného geozmetka. Zde je tedy můj příspěvek do akce "za cache krásnější" a prosím vás, zda byste ho nemohli zrevidovat nebo doplnit, než ho Minarjovi budu vnucovat na wiki a reviewerům jako standartní text pro všechny, kdo mají méně než 100 nalezených a zakládají svou první. Díky [;)]

----------------

Milá Sally,
chtěl bych založit dobrou geocache, mít radost z pochvalných lodů, ale nevím, jak na to. Prosím poraď.
Děkuju,
Fanda Nováček

----------

Ahoj Fando,

co je to vlastně „dobrá“ cache? Těžko říci, protože každý jsme trochu jiný a každému se líbí něco jiného. Rozhodně by to měla být taková skrýš, která udělá radost jak hledačům, tak i Tobě - jejímu zakladateli. Neexistuje všeobecný návod, jak založit dobrou cache, ale přesto Ti zkusím pomoci několika radami:

1) Nápad. Dobrá cache musí mít téma, které dál zpracuj. Nápadem může být příběh zasazený do přírody, poznávací procházka po městě, naučná cache, co chceš, ale hlavně nápad. Aby každý, kdo ji najde, se něco dozvěděl, něco se naučil, něco viděl, něco muset dokázat. Zkrátka pochopil, proč jsi mu pozvánku v podobě své cache poslal. Zkus se třeba mrknout do bookmarků těch, kteří už jich nalezli mnohem víc a dokáží tak rozlišit skvělé cache od těch "jen" dobrých, průměrných a horších.

Bookmarky

Navštiv co nejvíc těchto cachí. Určitě tam najdeš inspiraci. A nespěchej. Žádná cache je lepší než úplně špatná. Každý nápad zraje a od jeho příchodu do dokonalého provedení může uplynout klidně i pár měsíců. Tak ať!. Ale věřím, že pak to určitě bude stát za to.

2) Lokalita. Snad všichni hledači mají raději cache v horách, v lese, na louce, u řeky než ve městě. Nezakládej cache na sídlišti jen proto, abys udělal radost několika kamarádům z okolí. Až na výjimky od pár přátel se pěkného logu nedočkáš. Všichni geocacheři dále raději hledají na místech, kde budou mít na hledání klid a dostatek času. Pokládat cache do přemudlené lokality, jakými jsou např. městské parky, rušné ulice, turisticky exponovaná místa také mnohonásobně zvyšuje riziko vyzrazení a ukradení skrýše.

3) Bezpečnost. Pamatuj, že do cache hledači vkládají nejen předměty na výměnu, ale i travelbugy a geocoiny, které patří jiným geocacherům. Nedopusť, aby se z Tvé schránky tito registrovaní cestovatelé, kteří mají za sebou stovky a tisíce kilometrů, ztráceli. Věř, že ne všichni hledači jsou obezřetní při vyzvedávání cache. A někdy je to i právem. Chtít geoturistovi ukázat za dne pamětihodnost a poté ho žádat, aby si pro cache přišel v noci mezi 3. a 4. hodinou ranní je nesmysl. Slušnost, neslušnost, stejně se pokusí tu cache odlovit a bude doufat, že ho nikdo nevidí. Pokud i přesto chceš mít cache na místě, kde se pohybuje hodně lidí, buď připraven na časté kontroly, údržby a nahrazování ukradených schránek. A udělej ji raději tak malou, aby se tam travelbug ani geocoin nevešel. S přemudlenou lokalitou se však můžeš také vypořádat tak, že na nejdůležitějším místě necháš hledače zjistit indicie a vlastní schránku dáš do ústraní.

4) Indicie. Pokud se rozhodneš připravit multi-cache, dbej na to, aby indicie měly souvislost s tématem. Odečíst třetí a čtvrté číslo v letopočtu nad hradní bránou je mnohem zábavnější než počítat mřížky kanálu na přilehlém parkovišti. Úplně nejlepší je nepočítat nic. Nech hledače najít jasné číslo, nebo písmeno, které si převedou na číslo a to potom použijí do jednoduchého výpočtu. Nespletou se a mají více času a pohodu na to, aby si užili důvodu, proč jsi je sem zval. Pokud připravuješ mystery cache, udělej ji tak, aby hledači u řešení museli přemýšlet. Nechtěj po nich, aby jen na internetu vyhledávali údaje metodou Ctrl+C, Ctrl+V, Ctrl+F. Pokud jim chceš sdělit něco zajímavého, pak to raději napiš rovnou do listingu. Googlení nesmyslů baví jen obsedantní cachery, které k odlovu pudí jen potřeba „čistit“ okolí svého bydliště. Avšak ani od nich v tomto případě neočekávej pěkný log.

5) Konkurence. Svou cache můžeš založit nejblíže 1/10 míle (161 metrů) od jiné, již existující cache. Je-li tam už nějaká cache, zkontroluj, zda nemá stejné téma. Dvě stejně provedené cache na stejném místě se stejným nápadem potěší jen sběrače bodů. Ostatní nepochopí a pěkný log nenapíšou. Pokud cítíš nezvladatelné nutkání založit svou cache poblíž jiné, platí pravidlo 1. Přidej nápad. Originální, zajímavý, lepší.

6) Umístění. Pokud možno nedávej cache na zem nebo do země. V lese životnost takové skrýše ohrožují hrabavá zvířata (myším a prasatům ty plasty chutnají), ve městě nejen potkani, ale i močící psi a bezdomovci. Hledat zablácenou a močovinou páchnoucí schránku kromě úchylů nebaví nikoho. V zimě občas napadne i sníh a schránka na zemi může být několik měsíců nedohledatelná. Cache tedy nejlépe nad úroveň země a do místa, odkud by neměla vypadnout (dutina stromu, skály). Ve městě mají hledači nejraději schránku s magnetem. Dá se připevnit téměř kamkoli a cache zůstane čistá.

7) Velikost. Cache by měla mít rozumnou velikost odpovídající místu. Čím větší, tím lepší, protože se lidem lépe a snadněji hledá. Na druhou stranu ne zas tak velká, aby ji našel kdekdo a brzy ji ukradnul. Hledání mikro-cache v lese může být velmi zdlouhavé a za takovou skrýš Tě málokdo pochválí. Jako nádobu pro cache použij vždy vlhkotěsnou schránku. Není nad potravinové krabice typu „lock-lock“ či vojenské ammo-boxy.

8) Zaměření. Dnes se vyrábějí přístroje tak přesné, že zaměřit cache o 5 metrů vedle je skoro ostuda. Kešku zaměřuj vždy několikrát a v různou denní dobu. To proto, že postavení satelitů na obloze se mění a díky nepřesnostem ne vždy získáš stejné souřadnice. Výsledky pozorování zprůměruj a potom zkontroluj pozici cache podle ortofotomap (www.mapy.cz, www.amapy.cz). Dej si pozor na zrádné zóny v blízkosti silných magnetických polí (elektrické dráty, železnice) nebo poblíž zdí, budov či skal. Družicový signál se v těchto místech odráží a deformuje, takže naměřeným hodnotám se nedá příliš věřit. Zde je srovnání s mapou bezpodmínečně nutné.

9) Geoprovoz. Počítej s tím, že aktivita hledačů bude měnit okolí skrýše. Pokud ji dáš do místa, kde je špatný signál a nedáš dostatečnou nápovědu, stádo geocacherů rozryje okolí hůře než černá zvěř prahnoucí po bukvicích. Otrhá mech, poláme větve, zpřevrací kameny, oloupe kůru, ohrabe kořeny. Totéž platí o cache uložených ve zdech. Není-li místo jasné, potom několik desítek návštěvníků tu zeď přerovná nebo rozebere. Po několika měsících místo zídky zbyde jen hromada suti. Ulož cache na geozřejmé místo, nebo dej jasnou nápovědu než abys napomáhal k dílu zkázy.

10) Beta-test. Šotci a zlí skřeti pracují vždy a všude. I když si budeš myslet, že jsi všechno zkontroloval třikrát, určitě se nějaká chybička vloudí. Až budeš mít všechno hotové a připravené, požádej kamaráda nebo zkušenějšího geocachera o beta-test. Není to žádná ostuda. Naopak, právě ti nezkušenější zakladatelé si bez nezávislého beta-testu cache ani netroufnou poslat reviewerovi ke schválení.

Když si všechny body tohoto desatera budeš moci odškrtnout jako splněné, věřím, že spousta pěkných logů tě určitě nemine.

Držím Ti palce!

Tvá Sally

-------------
  • 0

#2 haleot

haleot

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 93 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 11:17

Čauky "dandra" kačere. To, co jsi zde napsal, je opravdu hodně dobrý postup pro budoucí zakladatele, jen by bylo dobré, kdyby si všichni, kdo uvažují o založení nové cache, si toto pořádně přečetli a následně se rozhodli, zda-li mají na to, aby založili novou cache. Já jsem teprve úplný začátečník (52), ale každý jednou začíná a řeknu ti, že není snadné vytvořit dobrou cache, aby byla přínosem pro ostatní "kačery". Já mám na to ještě hodně času a spoustu ještě nalezených caches, než se do něčeho takového pustím. Je spoustu keší, co stojí za prd a jde opravdu jen o ten bod. I já už na takové narazil a je to fakt o ničem. Čus a "Foud it !!!"
  • 0

#3 vancosi

vancosi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 11:36

Dandro, to to je moc dobrý příspěvek Jinak majiteli té nepovedené keše jsem naprosto nezjištně a soukromě nabídl pomoc a betatest, ale ani se neozval.
  • 0

#4 maty

maty

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:15

Hola, Dane, to je paradni "recept na peknou cache".
Jeste bych doplnil:
11/listing
Dej si zalezet i s listingem, s HTML kodem ti kazdy rad poradi, nejake zajimave informace o mistu ulozeni a tematu urcite najdes na internetu nebo v knihovne. Pridej i nejakou peknou fotku, at hledaci vi, zda budou splhat na vyhlidku, koukat na kostelik, ... Listing muze kesku hodne obohatit, ale muze ji i ubrat hodne bodu. Tak se snaz;)
  • 0

#5 RaRoch

RaRoch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:37

Hola, to je teda pěkná maxima. Myslím že je to zpracované dobře, ale mne by to možná na začátku odradilo od zakládání kešek ;). Trochu mě zaráží ta "nadzemní rada" - ve městech je to OK, ale v přírodě - to bych musel zrušit i řadu našich kešek :o. Jinak hledání pod sněhem je teprve to správné maso B). Chápu, že na výběr lokalit a hledání indicií je řada názorů. Ty to podáváš celkem uměřeně. Přesto z toho vyčtu, že zřejmě nemáš rád městské kešky a počítání žbrdlinek u multin. Je ale řada keší, kde je to skousnutelné - možná by stálo za to do textu nějak doplnit, že nabyté zkušenosti mu (jí) umožní později zvážit i umisťování kešek na frekventovaná místa, či komplikovanější výpočty u multin. Stálo by možná za to doplnit informace o hitech a k listingu napsat o "výhodě" alespoň základního popisu v angličtině nebo němčině. A na závěr poznámku, aby se nenechal odradit, že z nebe žádný chytrý nespadl, ale aby zvážil, jestli některé poznámky u jednotlivých logů by nemohly být vyřešeny (v listingu, hintu nebo v terénu). Tím neříkám, že my se jimi vždy řídíme :). Ahoj, RaRoch
  • 0

#6 Mion

Mion

    Mion

  • Members
  • PipPipPip
  • 945 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:46

Možná by stálo za to ještě někde poradit, že pokud se schránka nenachází na výchozích souřadnicích listingu, neoznačovat ji jako typ "traditional". Že jo, RaRochu? ;):D
  • 0

#7 RaRoch

RaRoch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:52

Mion napsal/a:
Možná by stálo za to ještě někde poradit, že pokud se schránka nenachází na výchozích souřadnicích listingu, neoznačovat ji jako typ "traditional".
Že jo, RaRochu? ;):D


Samozřejmě,
ale Hlína už je taková rarita, že to z úcty k tradici nemůžu změnit, ani kdybych chtěl ;).
Ono by se do bodu o listingu dalo taky dopsat, "udělejte listing, ale neočekávejte, že ho budou fšichni číst" B).
Mějte se
  • 0

#8 Mion

Mion

    Mion

  • Members
  • PipPipPip
  • 945 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 12:56

RaRoch napsal/a:
Ono by se do bodu o listingu dalo taky dopsat, "udělejte listing, ale neočekávejte, že ho budou fšichni číst" B).
Mějte se

Naprostý souhlas, moje chyba, že jsem listing nečetl předem. Ale já na tu Hlínu jel opravdu náhodou, prostě jsem se rozhodl se na ni zastavit během jízdy kolem. :)
  • 0

#9 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 13:36

To je nádherný!. Smekám před tvým talentem, a jen doufám že se tímhle textem budou začínající kačeři řídit, a nepřeskočí ho jako "nudnou dlouhou slátaninu" ...
  • 0

#10 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 15:05

RaRoch napsal/a:.... Přesto z toho vyčtu, že zřejmě nemáš rád městské kešky a počítání žbrdlinek u multin. ...


no naposledy jsme si s danem "bezvadne" zapocitali v jesenikach. pekna multi, nadherny stary most ke kostelu nad domky a pocitej tam tycky zabradli, kterych bylo v nekolika ruznych polich dohromady skoro k tisicovce. neco k 3/4 hodiny jsme tam stravili, nez jsme si byli jisti. to fakt spis otravi, nez zabavi. tak se z tohohle pohledu danovi nedivim, ze tam tuhle radu dal.

jinak dane moc pekny B)
  • 0

#11 consul

consul

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 15:09

Mimon_team napsal/a:
...jen doufám že se tímhle textem budou začínající kačeři řídit, a nepřeskočí ho jako "nudnou dlouhou slátaninu" ...


V tomto fóru každá perla po několiks dnech zapadne vrstvou dalších, často méně podstatných témat. Tento "kánon" začínajícího kačera by měl být umístěn někde trvale na velmi zřetelném místě. Kde takové místo je nevím. A taková funkce, která by začátečníkovi, který dobré rady ignoruje, dala v okamžiku registrace zasazené keše facku, neexistuje.
  • 0

#12 dandra

dandra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 15:34

Dain & Olik napsal/a:
...to fakt spis otravi, nez zabavi. tak se z tohohle pohledu danovi nedivim, ze tam tuhle radu dal.

Já nic, to Sally :P A protože sám ne všechny svoje kešky mám tak, jak to Sally radí, dostávám to taky v logách pěkně sežrat. Kdybych jí pozorněji naslouchal, budu dostávat ty logy hezčí a bez občasných stížnosti na přemudlenost nebo nejednoznačnost indicií ;)

Pravidlo o listingu eviduju. Díky, Maty. Doplním.
  • 0

#13 Vitek team CZ

Vitek team CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 15:40

Teď ještě upřesnit pro mladší ročníky kdo to byla ona zmiňovaná Sally. B) Jinak samozřejmě dobrý a můžeme uspořádat tipovací soutěž kdy se tady zas někdo zeptá jak má založit nějakou tu cach.
  • 0

#14 javla

javla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 16:13

Tento "kánon" začínajícího kačera by měl být umístěn někde trvale na velmi zřetelném místě. Kde takové místo je nevím. A taková funkce, která by začátečníkovi, který dobré rady ignoruje, dala v okamžiku registrace zasazené keše facku, neexistuje.


Od toho je samozřejmě WIKI že ;o)
Jenže - 80% uživatelů internetu nemá ani ponětí co to znamená pojem WIKI či WIKIPEDIE, takže když někdo nazve odkaz tímto způsobem, moc lidí to nenajde ;o)
  • 0
Jana a Vlasta (JaVla) (PDA FS Loox N560)

#15 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 16:32

Osobně si myslím, že s těmito návody, radami apod. to bude jako se vším ostatním - "manuál přichází na řadu až jako poslední možnost" :) Takže mám zato, že málokdo vůbec někde něco čte... Maximálně až v případě nějakého problému nebo když neví... Další věc je, že dost lidí je opravdu líných si informace získat samo, proto jsou tu pořád ty samé dotazy... Proč by se měli namáhat nejdříve si prohlédnout diskuzi, když se pokaždé najde někdo, kdo jim poradí, že...
  • 0

#16 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 16:46

Jarous1 napsal/a:
Osobně si myslím, že s těmito návody, radami apod. to bude jako se vším ostatním - "manuál přichází na řadu až jako poslední možnost" :)

Tak tak, jak se to říká? Selžou-li všechny pokusy o uvedení přístoje do provozu, použijte prosím návod k použití :D
  • 0

#17 v&f family

v&f family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 17:56

Pro pametniky Byla to takova vrba v casopise Mlady svet. Byly tam dotazy typu: Je mi 15 let, mam v ksichte bedary a kluci me nechtej. Nechce se mi zit. Co mam delat?
  • 0

#18 gerdik

gerdik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 499 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 19:05

Je to sepsané pěkně. Jen mi připadá, že těchto informací j všude opravdu dost. Na Wikipedii je to napsané taky velice dobře, ale tato enciklopedie je všeobecná a nalézt to tam je pro začátečníka asi těžké. Mne se v této oblasti nejvíce zamlouvá web plzeňských kačerů. Tam je to napsáno jednoduše a stručně a začátečník tam nalezne vše pohromadě. Já jsem z něj taky čerpal. Jen se o něm asi moc neví (je uveden i zde na GC.CZ v odkazek) Možná by nebylo od věci založit i zde na tomto webu vlevo odkaz pro začátečníky a tam to všechno sepsat - popřípadě alespoň utřídit odkazy.
  • 0

#19 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 19:41

Tak jsem to do wiki zakomponoval jako podčlánek článku Založení cache, a to včetně rozšíření, co zde napsali maty, RaRoch, Mion,... Jistě se třeba ještě nějaký návrh na rozšíření objeví, budu to sledovat. Ještě hned doplním reviewerská doporučení od Poníka...

MOC děkuji dandrovi za výborný nápad, teď už záleží jen na reviewerech, zda budou na wikičlánek zakládající začátečníky odkazovat - nevěřím bohužel tomu, že si začátečníci toto přečtou sami.
  • 0

Nevíte si s něčím v GC rady? Zkuste jít nejprve na Českou encyklopedii GC


#20 maty

maty

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 21:08

Mozna by to mohli reviewri posilat zakladajicim pred schvalenim a tim je nenapadne "do ty kvality nutit"...B)

Namet pro flame: od kolika nalezenych uz to neni potreba posilat ? :D



Je mi 15 let, mam v ksichte bedary a kluci me nechtej. Nechce se mi zit. Co mam delat?


...tohle by me zrovna taky zajimalo :D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama