Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Plnokrevná GPS nebo telefon s GPS?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
55 odpovědí na toto téma

#1 Dojlus

Dojlus

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 13:00

Nazdárek lidičky, Jsem začínajicí kačer :D a zatím chodím pouze podle paměti jak jsem si to zamatoval podle map. Hledání mě docela chytlo a přemýšlím o pořízení GPS ale nevím zda-li pořídit nějakého plnokrevníka (Garmin Oregon) nebo nějaký ten telefen nebo PDA s GPS příjmačem. Mohu poprosti a nějaké radi či zkušenosti? Děkuji s pozdravem Dojlus
  • 0

#2 solsais

solsais

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 13:18

Záleží ještě dost na tom, kolik do toho chceš (a hlavně můžeš) investovat. To bude asi hlavní kriterium a to v dotazu chybí. Bez toho se špatně radí ;)
  • 0

#3 hplus

hplus

    H+

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 483 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 13:27

Nejen kolik do toho chces investovat, ale jak si predstavujes to pouzivat - jestli das jednou za cas jednu dve kesky po ceste, staci Ti telefon nebo PDA (vyhoda je spojeni na internet a okamzite zjisteni nejblizsi kese). Pokud preferujes delsi (cely den nebo vic dni) vylet do prirody, trpi telefon/PDA nedostatkem zvanym baterky, zatimco turisticka GPS zpravidla jede na tuzkovy, ktery jednou za den vymenis a jedes dal. Ale jako by se tu o tom uz nepsalo 100+1krat ;)
  • 0
Davejte si pozor na ty, kteri maji zde na foru vic prispevku nez nalezenych kesi - jsou to geocacheri teoretici! :D

Delal jsem to pro prachy a pro body - ted uz mam obojiho dost! ;)
(Ale toho mrtvyho kotatka za kazdych 1000 bodu mi je lito a ne ze ne!)

#4 pavels

pavels

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 13:29

Já chodím s PDA + externí GPS modul. PDA bych měl stejně, protože ho bohatě využívám i jinak, a GPS modul je za babku (kolem 50 USD). Podle mě je to nejlepší poměr mezi cenou a užitnou hodnotou. PDA s vestavěným GPS? Snad ano, ale připadá mi, že ty vestavěné GPS jsou takový kompromis... ale zase se nemusíš starat o dva krámy, ale jen o jeden. Samozřejmě turistický GPS přijímač má zase jiné výhody - nemusíš se bát, když ti spadne do kaluže, displej je lépe čitelný i na slunci... Telefon určitě ne, většinou mají malinkatý displej a vůbec, připadá mi to spíš jako provizorium než na skutečnou práci. Pokud předpokládáš, že budeš dělat opravdu hodně keší ve volné přírodě, tak turistickou navigaci, v opačném případě PDA (ať už s externí nebo vestavěnou navigací).
  • 0

#5 Rufuc

Rufuc

    Rufuc

  • Members
  • PipPipPip
  • 746 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 13:33

PDA či nějaký smart telefón je sice dobrá hračka Můžeš si tam nahrát software, který ti bude vyhovovat, takže nejsi omezen jen tím, co máš od výrobce GPSky Můžeš se připojit na net a stahovat informace takřka odkudkoliv. Jde využít jak na turistickou, tak autonavigaci Jenže výdrž baterie je spíš nedostatečná(u GPSky vyměníš baterku a jedeš dál) PDA ani smartphone není do terénu úplně ideální. Používám PDA a už na něm ten "hrubší" provoz jde znát
  • 0
GeoWiki - Vše co jste chtěli vědět o Geocachingu
Garmin Oregon GPS Wiki - Vše co jste chtěli vědět o Garmin Oregonu
Geoget - Jak rozchodit Geoget, statistiky aj.
Instalace Topo czech do počítače

#6 pavels

pavels

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 13:43

Rufuc napsal/a:
Jenže výdrž baterie je spíš nedostatečná(u GPSky vyměníš baterku a jedeš dál)

Záleží na tom, jak to používáš. Na chození používám papírovou mapu, a GPS zapínám až u keše, na dohledání. Takže mi nabité PDA vydrží dost dlouho.

Rufuc napsal/a:
Používám PDA a už na něm ten "hrubší" provoz jde znát

No a? Věci mají sloužit člověku, ne naopak. Já jsem koupil PDA ojeté na Aukru za pár stovek, dávám si pozor na vodu a na displej, ale jinak mě šrámy a odřeniny netrápí. Není to stroj na reprezentaci :-)
  • 0

#7 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 875 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 13:48

Telefon + GPS modul můžu doporučit. Na moje lovení bohatě postačuje, navíc ti do něho může přijít SMS a nebo si můžeš zavolat. GPS modul nosím schovaný v kapse nebo batůžku a vlastně s ním nepřijdu do styku. Navíc držet v ruce mobil je méně nápadné než jiné sofistikovanější přístroje :-) No a teď si vyber ...
  • 0

Samsung Galaxy S5  (aDrake / WhereYouGo)
zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.


#8 hplus

hplus

    H+

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 483 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 13:57

zlicinaci napsal/a:
Navíc držet v ruce mobil je méně nápadné než jiné sofistikovanější přístroje :-)

Ale zase kdyz zamerujes cache u kostela s 60CSx a podezirave na Tebe kouka mistni babicka, tak muzes rict - moc nekoukejte pani, budeme to bourat - povede tudy dalnice! B)
  • 0
Davejte si pozor na ty, kteri maji zde na foru vic prispevku nez nalezenych kesi - jsou to geocacheri teoretici! :D

Delal jsem to pro prachy a pro body - ted uz mam obojiho dost! ;)
(Ale toho mrtvyho kotatka za kazdych 1000 bodu mi je lito a ne ze ne!)

#9 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 14:00

Tak opravdu záleží na ceně a co od toho čekáš. Já začínal s modulem GPS (dnes stojí už do 1000 Kč) + mobil a javovská aplikace Trekbuddy s mapami, a pohoda to jde. Časem uvidíš, co dál. Plnokrevná GPS je dobrá i na turistiku, ale cena řádově tisíce.....
  • 0

#10 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 875 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 14:03

hplus napsal/a:

zlicinaci napsal/a:
Navíc držet v ruce mobil je méně nápadné než jiné sofistikovanější přístroje :-)

Ale zase kdyz zamerujes cache u kostela s 60CSx a podezirave na Tebe kouka mistni babicka, tak muzes rict - moc nekoukejte pani, budeme to bourat - povede tudy dalnice! B)

Případně jí můžeš tím aparátem rovnou udělat revizi elektřiny a plynu :)
  • 0

#11 marekd

marekd

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 232 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 14:09

Prvních cca 50 keší jsem odlovil s telefonem a externím gps modulem. Navigování v pohodě, nevýhoda: v dešti jsem ho musel chránit před kapkami, při delším kešování se vybíjela hodně baterka (i u externího gps modulu). Potom jsem si pořídil Garmina Legenda a naprostá spokojenost. Voda mu nevadí, nějaký ten otřes také ne, na dvě tužkové baterky vydrží dva dny. Když jsem někde neplánovaně, použiji mobil, jinak do přírody beru Garmina.
  • 0

#12 rimer

rimer

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 16:43

Já používám hp ipaq busines navigátor + externí modul QSTARZ + rozšířená baterie 3180 mAh + SmartMaps(dříve ozi).Externí modul nežere tolik baterku a hlavně je pořád zaměřený.Takže když dám pda do kapsy,neztratím signál.Externí modul má psanou výdrž 30 hodin,ale má nějaký spořící režim.Takže i na týdením výletě jsem nedobíjel a vydržel.
  • 0

#13 CACHE EATER

CACHE EATER

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 16:51

Taky se přidám se svou zkušeností. Začínal jsem s telefonem s integrovanou GPS. Výhodou je: - vždy aktuální listing - satelitní mapy - možnost zalogování na místě - možnost sledovat online další kačery v okolí :-) Nevýhodou je hlavně výdrž (v mém případě při použití aplikace, cca. 5 hodin - čili super věc na použití třeba v autě, kde je k dispozici kdykoliv nabíječka) Garmin Oregon zase na oplátku nabízí: - opravdu mnohem delší výdrž (navíc kdykoliv vyměníš ty dvě tužkovky za jiné) - nemusíš tedy aplikaci po každé nalezené kešce vypínat - turistické mapy s turist. značkami (parádní věc - využiješ i mimo geocaching, jen tak na výletě) Nevýhodou Garmina je alespoň 1x týdně nahrávat vždy nové aktuální kešky (navíc pouze max. 2000 kousků, resp. v Praze něco pod 1500, kvůli limitu 1000 waypointů - což je mimochodem pouze území Prahy, ani o píď dál) To se ovšem dá obejít nahráváním kešek a waypointů jako POI, kde množství je omezeno pouze kapacitou paměťové karty (což se mi mimochodem dodnes nepodařilo zprovoznit - TAKŽE KDYBY MĚL NĚKDO SE MNOU TU TRPĚLIVOST A BYL OCHOTEN MI TO SROZUMITELNĚ VYSVĚTLIT, NEJLÉPE V MAILU, BUDU JEN RÁD) :-) Fuj to sem se ňák ale rozepsal ...
  • 0

#14 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 17:01

CACHE EATER napsal/a:
TAKŽE KDYBY MĚL NĚKDO SE MNOU TU TRPĚLIVOST A BYL OCHOTEN MI TO SROZUMITELNĚ VYSVĚTLIT, NEJLÉPE V MAILU, BUDU JEN RÁD) :-)

Ptej se B)
  • 0

#15 CACHE EATER

CACHE EATER

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 17:09

No zkrátka a dobře, přečetl jsem si všechny možné rady, jaké programy použít a že to jde, ale mně to pořád nějak nejde. Mapsource nevím kde seženu (včera jsem si ještě myslel, že je na cd k navigaci, ale asi ne...), geoget jsem včera nainstaloval, ale nedokáže se přihlásit na gc.com , i když mám vyplněné přihlašovací údaje. Podařilo se mi tedy do geogetu nahrát alespoň 3 PQs (asi 1200 keší + 920 WPs) a pak jsem to celé uložil jako poi a nahrálo se to do navigace (zvolil jsem jako cíl kartu). Na kartě v Garminu se objevila složka POI, která má jen pár kB, což se mi nějak nezdá) a hlavně v navigaci ani stopa po nějaké kešce či waypointu. Tož někde dělám chybu a nevím prosím pěkně kde... :-)
  • 0

#16 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 17:20

CACHE EATER napsal/a:
Mapsource nevím kde seženu (včera jsem si ještě myslel, že je na cd k navigaci, ale asi ne...)

Nejjednoduzsi je zapsat do vyhledavaciho policka na www.google.com dve slova mapsource download a kliknout na tlacitko hledat. Hned prvni odkaz nahore pak vede na ztazeni ze stranek vyrobce...
http://www8.garmin.c...ails.jsp?id=209
  • 0

#17 CACHE EATER

CACHE EATER

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 17:24

Nejjednoduzsi je zapsat do vyhledavaciho policka na www.google.com dve slova mapsource download a kliknout na tlacitko hledat. Hned prvni odkaz nahore pak vede na ztazeni ze stranek vyrobce...
http://www8.garmin.c...ails.jsp?id=209[/quote]

To jsem samozřejmě včera zkusil. Výsledek je stejný jako u instalačního cd. Napsalo to hlášku, něco ve smyslu: Nenašel jsem nainstalovaný mapsource. Nainstalujte a spusťte znovu. Nechápu ... :(
  • 0

#18 venca68

venca68

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 467 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 17:32

Nenašel jsem nainstalovaný mapsource. Nainstalujte a spusťte znovu.


Takhle se chová update/upgrade MapSource. Mám dojem, že na webu Garminu je právě jen ten upgrade. Plná verze by měla být vždy u plné verze mapy. Pokud máš jen upgrade mapy, je tam upgrade MapSource. Ale pokud máš koupený upgrade, měl by být koupený k nečemu, co předtím byla plná verze... Jinými slovy - MapSource je na CD k mapě.
  • 0

#19 Rufuc

Rufuc

    Rufuc

  • Members
  • PipPipPip
  • 746 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 17:36

CACHE EATER napsal/a:
To jsem samozřejmě včera zkusil. Výsledek je stejný jako u instalačního cd. Napsalo to hlášku, něco ve smyslu: Nenašel jsem nainstalovaný mapsource. Nainstalujte a spusťte znovu. Nechápu ... :(


http://www.path.cz/f...c.php?f=20&t=44
  • 0
GeoWiki - Vše co jste chtěli vědět o Geocachingu
Garmin Oregon GPS Wiki - Vše co jste chtěli vědět o Garmin Oregonu
Geoget - Jak rozchodit Geoget, statistiky aj.
Instalace Topo czech do počítače

#20 CACHE EATER

CACHE EATER

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2009 - 17:37

Koupil jsem normálně Oregon s CD, kde jsou mapy a asi jen ten upgrade mapsource. Kde ho tedy seženu netuším. Doma ještě jednou na to cédéčko kouknu, ale myslím, že tam je jen ten upgrade :o
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama