Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Výběr GPS a mapové možnosti


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2011 - 16:45

Chci si pořídit turistickou GPS do cca 5tis. Hodlám ji využívat jako turista a také jako "kešař" na území ČR, občasně SR popř. i jiné země.


Váhám mezi:
Garmin DAKOTA 10 http://www.garmin.cz.../dakota-10.html
Garmin eTrex20 http://www.garmin.cz...s/etrex-20.html
popř ještě zvažuji i nemapové varianty a také si nechám i poradit.

Krom volby samotného přístroje se chci zeptat na mapové možnosti. Jednak mne zajímá co znamená "basemapa" u výše uvedených modelů.

Dále jaké máte zkušenosti s rastrovou mapou. Chápu-li správně, musím nahrávat obrázky v rastrovém formátu bmp? Takže pokud je jeden rastrový podklad omezený 1MB, pak nezaberu moc velké území podrobně a musím nahrát více obr, což je asi pracné ne? Dají se sehnat někde již vytvořené větší území?

Fungovala by tato mapa SR na výše uvedených GPS?
http://www.garmin.cz...po-3-cyklo.html

Existují i jiné možnosti nahrátí map do uvedených/doporučených GPS? Např nějaké free mapy?

Předem moc díky, za každou odpověď.
  • 0

#2 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2011 - 16:55

JEště bych doplnil mezi žhavé kandidáty
Garmin eTrex Legend HCX
Garmin eTrex Vista HCX

  • 0

#3 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 795 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2011 - 17:29

Basemapa je úplně základní, na úrovni hrubé automapy. S navigací pravděpodobně koupíš TOPO mapu, ta je na úrovni turistické. Rozdíl proti normální a PRO je v detailech. Normální cca 1:25000, PRO cca 1:10000, ale mapa je vektorová, tj. čtverečkovat při velkém zvětšení nebude. Rastrovou mapu dostaneš možná do té Dakoty, nové eTrexy neznám. Do Legenda ani Visty ne. Rastrové mapy jsou buď KMZ (jako GoogleEarth), nebo Garminí JNX. Ty jsou lepší, ale kvůli tomu, abys tam dostal své (nekoupené od Garminu) musíš patchnout firmware navigace. Popisuju Oregona, nejsem si jist, jak to má Dakota. A ještě k tomu - Dakota 10 má jen vnitřní paměť, 850MB, nemá slot na paměťovou kartu. Pár set mega bude mít topomapa, takže tam moc rastrů nedostaneš. Slováci si udělali v rastrech celé Slovensko, ale s ortofotkami pro největší přiblížení to má několik gigabyte. Pokud tě to zajímá, hledej v této diskusi něco jako MOBAC, výroba JNX, apod.
  • 0

#4 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2011 - 11:26

Asi zvolím eTrex 20. Chci se ještě zeptat. Lze použít u této GPS obyčejné dobíjecí baterie s 1,2V, nebo jsou nutné alkalické? Pracuje pouze v angličtině, nebo je možná i čeština? Je možné nahrávat informace ke keškám (popis, teren,rada,...)? Bude display čitelnější na slunci v porovnání s Dakotou 10?
  • 0

#5 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2011 - 11:49

Ano, lze pouzit NiMH dobijeci akumulatory. Primo v nastaveni mu rikas, jestli pouzivas alkalicke, lithiove nebo NiMH clanky. Ano, pristroje prodavane v Evroipe um mnoho ruznych evropskych jazyku, vcetne cestiny. Dokonce si muzes udelat i vlastni preklad. Ano, podporuje to uplny paperless geocaching, takze tam lze nahrat PQ GPX a cist si tam vsechny informace, vcetne listingu. Ano, displej je lepsi nez v Dakote, mozna nelpesi ze vsech Garmnu vubec. Nejen, ze je na slunci perfektne citelny, on se da v nouzi precist i v poulicnim osvetleni. Takze podsviceni v praxi pouzijes az opravdu za sera a za tmy.pres den neni vubec potreba.
  • 0

#6 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2011 - 11:55

Děkuji za rychlou a vyčerpavající odpověď. ;) Volba je z mé strany již jasná.
  • 0

#7 Popina

Popina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 435 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2011 - 12:34

Také uvažuji o téhle GPSce (Garmin eTrex 20), chtěl jsem se jen zeptat, když už je to tady otevřené, jaký je rozdíl mezi eTrex 20 a 30? Má Etrex 20 projekci bodu, kompas? Jaká je celková výdrž v terénu? Jak dlouho se průměrně načítají satelity, když podporují i systém GLOSSNAS?
  • 0
Kačica - označení kačerky. Geodežing - není třeba vysvětlovat. Chodím s o dvanáct let starší Terexičkou :-)

#8 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2011 - 13:14

Etrex30 ma navic kopas, barometr a ANT+ na bezdratovu komunikaci. Jinak je to stejne, dokonce i firmware to ma spolecny s eTrex20. Projekci bodu to ma oboje, kompas jen tricitka. Vydrz papirove 25hodin, realna mereni prokazala 26-30hodin pri pouziti 2500mAh Eneloopu. rychlost chytani jsem nemeril, ale z Garminu, ktere mi prisly pod ruku je to asi nejrychlejsi,
  • 0

#9 Rufuc

Rufuc

    Rufuc

  • Members
  • PipPipPip
  • 746 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2011 - 16:57

Kompas má dvě nebo tři osy?
  • 0
GeoWiki - Vše co jste chtěli vědět o Geocachingu
Garmin Oregon GPS Wiki - Vše co jste chtěli vědět o Garmin Oregonu
Geoget - Jak rozchodit Geoget, statistiky aj.
Instalace Topo czech do počítače

#10 Popina

Popina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 435 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 11:12

Rufuc napsal/a:
Kompas má dvě nebo tři osy?


3 samozřejmě... Jediné, na co si uživatelé stěžují je, že se mapa pomale překresluje (normálně 2-4 sec, místy i 8 sec) při velkém zoomu. Ale je to chyba firmware a už je to možná i opraveno... Jediné, co mi zde chybí, je ten foťák :-), protože na mobilu foťák nemám...
  • 0
Kačica - označení kačerky. Geodežing - není třeba vysvětlovat. Chodím s o dvanáct let starší Terexičkou :-)

#11 hrabalr

hrabalr

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 15:22

No, pro mě je to jednoznačná volba. Etrex 20 je pro tyto účely bez konkurence. Udělal jsem si velmi důkladný search a jiná volba není. Poměr výkon/cena asi jinde lepší nenajdeš. Pod stromečkem budu mít Etrex 30, takže po svátcích napíšu víc.
  • 0

#12 Tulie

Tulie

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 02 leden 2012 - 21:13

Ahoj, vybírám GPS a momentálně dumám nad Dakotou 10/20. Zajímalo by mě, kolik MB zabírá mapa Topo Czech? A jak velké jsou ty exportované soubory keší potom? Jde mi o to, jestli bych to rozšíření paměti skutečně využila, nebo by mi stačila interní paměť desítky.
  • 0

#13 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 795 příspěvků(y)

Publikováno 02 leden 2012 - 21:38

Mapy tak 300-500 mega. Soubory keší tak 10 - 30 mega. Pokud tam nebudeš chtít dávat rastrové mapy, stačíš. Ale pozor, budeš určitě chtít i jiné mapy než české. Z Openstreetu nebo podobných zdrojů jsou menší. Ale z wander und reit map je celá střední Evropa (zadarmo) přes giga. Ale nemusíš tam mít všechno najednou.
  • 0

#14 Tulie

Tulie

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 03 leden 2012 - 20:05

Dík za odpověď, zkusím omrknout ty konkrétní mapy, co mě zajímají. Na léto bych užila Malorku:-)
  • 0

#15 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2012 - 19:44

Jelikož uvažuji nad rozšířením map v mé GPS a současně z toho mám trochu obavy, tak bych se chtěl poradit. Mám eTrex20. 1) Lze vytvořit plnohodnotnou zálohu GPS tak, že si zkopíruji celý datový obsah z mé GPS (pomocí CTRL+C) do PC. A v případě že bych například data na GPS nějak pokazil, tak to přehraji zpět do GPS? 2) Chtěl bych zkusit nahrát SR mapu do GPS, a mám ji ve formátu img. Našel jsem na internetu stránku, kde se píše že je vhodné použít program img2gps, a je tam popsán i nějaký postup. Název mapy, kterou si chci nahrát je "gmapsupp.img". Ve své GPS mám ale taky soubor "gmapsupp.img" a zatím tam mám jen základní mapy plus TOPO-CZ. Vím že ten soubor mám do GPS importovat prostřednictvím programu img2gps, ale stejně se chci zeptat zda ten soubor nemám přejmen třeba nějak jinak. Ocením jakékoliv rady a tipy.
  • 0

#16 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 795 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2012 - 22:17

Staré eTrexy neuměly nic jiného než gmapsupp.img. Nové navigace už umí cokoli.img. Zkus to. Pokud nemáš mapu zamčenou na konkrétní kartu (to bývají ty. které už na kartě koupíš s navigací), tak si ji přehraj na nějakou jinou kartu a přejmenuj. Pokud máš tu slovenskou ve formátu img, tak si ji přejmenuj třeba na Slovakia.img a nahraj ji na kartu nebo do navigace, do správného adresáře (do stejného jako tu českou, nebo do stejně pojmenovaného na kartě). A uvidíš. Pokud ji budeš generovat a nahrávat z Mapsource, bude mít vždycky název gmapsupp.img. Tak si ji přejmenuj. Nebo si ji nahraj třeba na flešku, přejmenuj a odtud přehraj do navigace. To jestli nemáš kartu a nechceš si přejmenovávat tu, co už tam máš.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka