Přejít na obsah


Fotka

Mechanismus Opencachingu - jak funguje ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
63 odpovědí na toto téma

#1 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 20:25

Existenci opencachingu jsem doposud ignoroval, ale jsem nucen se zamyslet nad tim, jak to vlastně funguje, když jsou tam zveřejňovány kešky i několik dní před schválením. Pak se někdo loguje na kešce aniž by bylo jasné jestli má keška právo na existenci nebo ne. Pokud je schválena už je tam log od někoho pár dní dopředu. To mi moc fér nepřipadá.
Jak to vlastně funguje ? To si někdo navrhne kešku na opencachingu a oni to za něj exportují do geocachigu? Rozumí tomu někdo?
Jsem soutěživý typ a baví mě lovit i FTF je to jedna z motivací, ale takhle to trochu postrádá smysl.

Co vy na to ? Co si o tom myslíte?
 


  • 0

#2 GCS Team

GCS Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 20:30

Zrovna dneska jsem si pročítal fórum OC.CZ a nějak zatím nechápu smysl OC. Možná to "hráči" OC myslí dobře, ale vzali to za špatný konec. Mě taky baví lovit FTF, ale pokud bych chtěl mít uspokojivé výsledky, tak bych nesměl lovit v oblasti Olomoucka [:D]

  • 0

#3 Tom Kl

Tom Kl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 20:33



  • 0

#4 GCS Team

GCS Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 20:46

Hmm, tak nějak jsem si to myslel že to bude. Bohužel jak ale zjišťuji, tak napsat někomu : "hele to FTF si nech na OC.CZ" = virtuální sebevražda

  • 0

#5 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 21:18

To Tom Klíčník: 

No dobře, ale stejně mi to připadá jako totální békovina. Proč to takhle zdvojovat, proč v tom dělat takovej hokej? Ať si opencaching řeší svoje kešky a do těch schválených ať se nematlá. Toť můj názor.  (to zas bude flame)


  • 0

#6 GCS Team

GCS Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 21:19

Zkus založit WAVCaching a budeš mít FTF plný ranec [:D]

  • 0

#7 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 21:38

sem to tušil, už je to tady [li]

  • 0

#8 walley

walley

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 23:52

jelikoz jsem do jiste miry tuhle diskuzi spusobil, musim taky neco prilit do ohne:) udelal jsem kesku na oc, prisli lovci, nasli, meli ftf, pak sem si rekl, je to sice zadna extra kes, ale proc o ni ochuzovat kesery co pouzivaji pouze gc, tak jsem ji zverejnil i tam, a oni misto aby byli radi ze maji kesku, tak mrci ze nemaji ftf:) Tady nejde o zadne zdvojovani, ale o to ze kdyz zverejnim souradnice kesky na gc, tak prileti cia a fbi a zavrou me na guantanmo az zcernam, na oc si muzu zverejnovat co chci kde chci podle licence, ktera mi to umoznuje, a nemusim se niceho bat. proto se to jmenuje opencaching ... ono to open je tam dulezite. A jeste dotaz, navicache.com nevadi, nebo to je ztrojovani (svoje kese budu publikovat i tam)?

  • 0

#9 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 0:03

walley: jelikoz jsem do jiste miry tuhle diskuzi spusobil, musim taky neco prilit do ohne:) udelal jsem kesku na oc, prisli lovci, nasli, meli ftf, pak sem si rekl, je to sice zadna extra kes, ale proc o ni ochuzovat kesery co pouzivaji pouze gc,
.......

Řekl bych, že to vadí pouze lidem, kteří připisují nedotčeným keším kouzelné léčivé schopnosti a vliv na potenci :-)

  • 0

#10 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 0:04

walley: Tady nejde o zadne zdvojovani, ale o to ze kdyz zverejnim souradnice kesky na gc, tak prileti cia a fbi a zavrou me na guantanmo

Jojo moje rec, jakto ze to ostatni nevidi??? Taky mam hroznej strach zit na tehle planete s vedomim, ze prezident nejvetsi mocnosti drzici prst na spousti atomovych zbrani je vlastne mimozemstan z Marsu a celou dobu se nam to nase vlady snazi tajit a delaji z nas obetni beranky. [Y][H]

Promin, ale fakt mi to nedalo.[:D][;)]


  • 0

#11 Jedla-bedla

Jedla-bedla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 11:42

Ano, Tom Klíčník to napsal naprosto přesně a _walley_ to jen potvrdil. O co tady jde? O hledání keší, nebo soutěž? V první řadě o hledání a o to ostatní až v druhé řadě. Taky jdu po FTF-kách pokud k tomu mám možnost, čas a náladu. Pokud keš stojí za to, tak jdu. Jinak to FTF o kterém mluvil _walley_ jsem ulovil já, sice nejdříve byl údiv, když se keš objevila na gc a já měl už šest dní první zápis, ale nikdo mě naštěstí neukamenoval.
  • 0

#12 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 12:57

To walley:

díky za vysvětlení. Nevěděl jsem, že to zda vlastník zveřejní skrýš ještě na OC, záleží pouze na něm. Původně jsem měl za to, že obě databáze jsou nějak propojené. Proto ten úvodní dotaz. K tomu není co dodat, je to opravdu každého věc. Já do něčeho takového rozhodně nepůjdu. Připadalo by mi to jako hrát to na dvě strany. A GC se mi líbí daleko víc.

To kolombo: 

Co se týká FTF, je to jedna z věcí, která mě baví na GC.  Jestli FTF zvyšuje potenci nevím. Musím se na to zeptat známého sexuloga.[:D], případně  Hillaryho. Pokud ano, jdu do toho ještě s větší vervou. Potence není nikdy dost!
 


  • 0

#13 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 13:33

WAV:

To kolombo: 

Co se týká FTF, je to jedna z věcí, která mě baví na GC.  Jestli FTF zvyšuje potenci nevím. Musím se na to zeptat známého sexuloga.[:D], případně  Hillaryho. Pokud ano, jdu do toho ještě s větší vervou. Potence není nikdy dost!

Být stále druhý je traumatizující zážitek a to určetě negativní vliv má, obzvláště, když se tomu připisuje nadměrná důležitost.

Ale mám potvrzené, že kolektivní STF bylo několikrát daleko větší legrace, než FTF osamělého štvance.

Dokonce nám FTFkář potvrdil, že vědět o naší výpravě, tak by na nás počkal :-)


  • 0

#14 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 18:21

No, Opencaching domnívám se vzniknul jako určitá alternativa Geocachingu, ze kterého se stal postupem času tvrdý business Groundspeaku, v podobě stále přísnějších pravidel, různých restrikcí, obstrukcí, zpoplatněním kde čeho, a to kastováním přístupu na jejich stránky počínaje, ... datovými podklady pro tvorby map na národních stránkách konče.

 GC začínal na principu národ (lidstvo) sobě, dnes mám silný dojem, že už hraje prim úplně něco jiného, kdy ten lid, prostý geocacher, je jen mraveneček, po kterém samotném neštěkne ani pes. Prostě, buď se ti to takto líbí, nebo vypadni.

Působí to na mě tak trochu jako Microsoft Windows vs Linux, kdy ale v případě GC se však Windows jaksi staly z toho Linuxu, nikdo nic nového nevymyslel..., jsou dodnes tvořeny prací těch mnoha autorů po celém světě..  ovšem..

Taková vhodná metafora... představ si, uděláte si večírek, slezete se, každý přinese nějaký pití (českej rum, dnes už jen tuzemák), cigára, něco na zub, dobře se pobavíte, společně sníte, všem se to líbí. Takhle to funguje dál a dál, až se z toho stane masovější záležitost. A tu nastane čas, kdy se toho někdo chopí a řekne, "měli bychom tomu dát nějaká pravidla", ty se však stále přitvrzují a mění, ne zrovna vždy ku prospěchu věci, nově příchozí jsou na tom pořád hůř.... A nastane otázka.. chcete se scházet ? Dobrá.. chlastat se bude jenom whisky, kouřit jen Marlbora, za informace že se něco pařádá zaplatíte, jinak se je vlastně hned nedozvíte, možná nastane čas, že ne okamžitě, ale možná vůbec. Jó, to že my již máme z dřívějška i něco jiného, to je naše věc, vy pěkně bumbejte a kuřte, jen co je dle pravidel.

Prostě jsme (a nejsme) nuceni šlapat brázdu, ovšem uzpůsobit si tuto zábavu tak, jak mohli lidé v jiných zemích dřív, když geocaching začínal, již nemůžeme.

Ano, jsem třeba naštvaný, že zmizely určité druhy keší, protože groundspeak rozhodnul, že pro ně vytvoří další portál, nakonec ze zájmu plyne, že to bylo rozhodnutí úplně mimo..., vadí mi, že venku můžou mít kešky jiného druhu, u nás bohužel ne, vadí mi, že jinde může něco nějak fungovat, u nás ne, vadí mi na GC, že se tu místo ducha pravidel pošlapává samotný duch zábavy, že nejsou průhledná pravidla, ale o tom co je a co není košér rozhoduje anonymní rada reviewrů, že český reviewer musí konzultovat to, jak to vypadá v česku s někým ze zahraničí,.že jejich diskuse, stanoviska a závěry jsou veřejně nepřístupné, vadí mi spousta věcí.... a v neposlední řadě mi dost leží v žaludku třeba i to, když mi reviewer zruší keš, byť ta sama o sobě fyzicky ani popisem na webu neodporuje jakkoliv pravidlům, pouze je v ní na zadní straně v logbooku napsáno, kde lze v případě zájmu uložit TB, pokud se tyto do ní nevejdou. Tedy že si reviewer přisuzuje i právo na cenzuru toho, co je napsáno v logbooku kešky, keš šmahem zruší. To mě dorazilo a prohlédnul jsem..... Ztratil jsem náladu, dělat kešky hezké, grafickou úpravou a popisem na webu počínaje, fyzickým provedením kešky a místem konče.. pokud tím totiž jiní takto pohrdají, tu radost mi to skutečně nepřináší. Ale o tom jsem debatu začínat nechtěl ;-)

 


  • 0

#15 Vitek team CZ

Vitek team CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 20:30

Hm, nejsem schopen chápat některé myšlenkové pochody.

Víc už radši psát nebudu, neboť to evidentně nemá smysl.........  [:D][:D]

 


  • 0

#16 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 21:08

To Autacek:

To co jsi napsal mi připadá dost tvrdé a nemohu s tím souhlasit.

1. To že reviewer bdí nad kvalitou keší je moc dobře. V poslední době jsem konzultoval i své keše a musel jsem uznat, že jeho připomínky rozhodně dávají smysl a taky jsem to přispůsobil. Na oc jsem viděl keše které nebyly schváleny na gc a určitě oprávněně. Jak například může někdo v zimě vyfotit bleskem netopýra? Vždyť je to samé, jako když ho strhne ze stropu, rozšlápne patou a ještě se na něm otočí. Kdo neví proč, ať si o netopýrech něco přečte.Jsou u nás zákonem chráněni. A to je jen a jen jeden příklad mluvící za všechny.
Můžeme být vděčni, za to, že tuto nevděčnou práci někdo po nocích dělá.

2. GC bussines? A proč ne? PM zas tak moc zvýhodněni nejsou a 30dolarů za rok je cca 60Kč za měsíc, co to je ? Je to například jedna krabička cigaret, nebo jeden panák u baru. Kolik například projezdíte při hledání nafty, či benzínu? Já jim to rád dám. Poskytují mi za to zábavu. Vymysleli to, provozují server, udržují databáze. Máš vůbec představu co to stojí ? Když se chci svést na kolotoči tak za to taky zaplatím.

3. Když se někomu víc líbí OC, prosím, každý má jiná měřítka a jiný vkus. Ať si to dělá. Ale pokud budu kritizovat hospodu, že tam blbě vařej a že mi z toho často bývá na bli.... Tak tam snad pořád nebudu dokola chodit. 



  • 0

#17 GCS Team

GCS Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 21:32

To WAV :

1. Myslím si, že snad každý (školou povinný a více) pochopí, co může v přírodě dělat a co ne. Samozřejmě jsou mezi námi takoví co přirodě škodí, ale ti snad nejsou v této komunitě lidí.

2. Znám lidi, kteří se dokážou pohádat o 10 Kč.

3. A co když mám v nejbližším okolí jenom ty "blbé" hospody ?  


  • 0

#18 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2007 - 1:22

Autacek:

 

[*-)][8-)][*-)] Vic druhu smajliku koulejicima ocima tu bohuzel neni.

Aneb..... To je ale pekne. [:D] 

 


  • 0

#19 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2007 - 1:41

ad Auťáček: takovou snušku polopravd, dovedně poskládaných "dezinformací" a z toho vyvozených "důsledků" jsem už dlouho nečetl... Ty musíš být docela dost frustrovaný a něšťastný člověk, když dokážeš tohle napsat. Takže neodsuzuji, jenom kroutím hlavou a nenacházím ty správné anti-smajlíky...

M.

 

PS: téměř s každou větou by se dalo polemizovat a vyvrátit jí... ale cenu to zjevně nemá, protože již máš SVOJI PRAVDU


  • 0

#20 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2007 - 3:04

No, diskuse byla o opencachingu, kdy myslím, že nějaký důvod existuje, proč nejen v Čechách, ale i jinde ve světě opencaching vzniknul.

Jestli chcete polemizovat nad tím, že to nebylo zrovna na vzdory tomu, jak funguje právě gc.com, ok. Napsal jsem svůj názor a pokud má někdo jiný, nebo jiné vysvětlení, nechť jej tu napíše.

Osobně nemám problém přispět na chod gc.com, byť v našich zeměpisných šířkách se bohužel nejedná pouze o příspěvek ve výši třeba zhruba hodnoty oběda, tak jak to třeba mohou vnímat geocacheři jinde, ale též mám představu o tom, co může stát hardware, vývoj software, provoz, i konektivita. Umím si spočítat zhruba i výnosovou stránku věci. A o tom jsem hluboce přesvědčen, že žádná charita to není. To ale neznamená, že bych to snad někomu záviděl, škoda jen, že se občas jaksi nejde pro přetížení servru připojit...

 Stránky GC i funkce jenž umožňují se mi líbí, přece jenom X let vývoje se na nich podepsalo, nicméně, vše ostatní kolem, ochranné známky názvů, práva na databáze bodů, bla bla bla, už se mi líbí trochu méně, protože to  příliš zobrazuje stav věci, že se jedná o komerční boj a zájmy.

 A právě proto, že jsem zde v pozici zákazníka a na druhou stranu i toho mravenečka, který tvoří celek funkčním, očekával bych trošku jiný přístup od GC, a především od zástupců GC, co tady na to v našich zeměpisných šířkách dbají.

"To že reviewer bdí nad kvalitou keší je moc dobře.", souhlasím, ovšem, reviewer nesmí být papežštější než papež, ať už při schvalování keší a už vůbec ne při jejich svévolném rušení. Měl by brát mimo jiné v úvahu naše místní poměry, možnosti jenž jsou v ČR i v místě obecně, a není-li něco případně v pravidlech dáno, né že to neschválí, ale dokonce to natruc zakáže, byť to již relativně ke spokojenosti všech funguje.

Nechci tu otvírat staré rány, které se mi pomalu hojí, též jsem se rozhodnul šlapat brázdu, jinak bych na gc.com nebyl, nicméně, trpká příchuť na jazyku občas vyvstane a proto toho lichotivého z mých úst, že je GC fajn, byť si myslím, že fajn je, tady nahlas moc nezazní.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama