Přejít na obsah






Fotka
- - - - -

Galileo zpřesňuje navigaci i geocaching

Příspěvek od mikisi , 21 prosinec 2016 · 8 990 Zobrazení

doporučení návod mapa
Galileo zpřesňuje navigaci i geocaching

Evropská unie spustila ostrou verzi navigačního systému Galileo. Trvalo jí to 17 let, tedy zhruba stejně dlouho, jako Američanům před lety vývoj GPS a Rusům GLONASS.

 

Mobilní telefony s procesory Snapdragon by měly umět Galileo využívat po systémové aktualizaci, která proběhne nejspíš do konce letošního roku. Už teď to zvládají modely Huawei Mate 9 a Mate 9 Pro, BQ Aquaris X5 Plus a Samsung Note 7 - ten je ovšem stažený z trhu kvůli nebezpečí plynoucí z výbuchu baterie.

 

Na příjem signálu Galileo je připravená řada navigací eTrex od Garminu. Už teď přijímala GPS i GLONASS. Je určená pro outdoorové využití.

 

Evropský systém Galileo je nezávislý na Američanech, Rusech i Číňanech. Ti všichni mají své navigace plně pod kontrolou a dokáží je v případě vojenského konfliktu protivníkům vypnout, nebo do nich nepozorovaně zanesou chyby, jejichž hodnoty a způsob odstranění znají pouze oni.

 

To byl také hlavní důvod, aby Evropská unie investovala 10 miliard eur do svého Galilea.

 

Přesnost do jednoho metru

 

Pro geokačery Galileo přináší větší přesnost. Zatímco GPS pracuje s přesností na několik metrů a v zastíněném terénu nebo zastavěném území může přesnost klesnout až na desítky metrů, Galileo slibuje desítky centimetrů. Nejvyšší přesnost dosahuje placená verze, o řád méně přesná je bezplatná verze. Metr je ovšem stále velmi přesné měření!

 

Je však otázka, zda to při geocachingu někdo dokáže pořádně využít. Chyby se totiž obvykle nasčítají mezi přístrojem a hlavou. Začíná to ne zcela přesným zaměřením nové cache a končí halabala hledáním ve spěchu. Zkušení geokačeři proto dávají při závěrečném dohledání důraz spíše na své předchozí znalosti a úsudek, než na maximálně přesné měření polohy. Je to rychlejší a spolehlivější.

 

V některých speciálních případech je stále nutné využít kompas nebo busolu z běžných turistických potřeb. Ostatně pracují s nimi stále například orientační běžci nebo vodáci.

 

Zatím si maximální přesnost Galilea nemůžeme ověřit, protože z plánovaných třiceti satelitů jich na obloze krouží zatím jen dvanáct a to se ještě dva hlásí jako nefunkční. První satelit byl dostupný v roce 2011. První spolehlivé určení polohy ze čtyř satelitů bylo experimentálně možné koncem roku 2015.

 

Pro určení polohy stačí příjem signálu ze tří satelitů, pro doplnění o nadmořskou výšku je potřeba signál ze čtyř satelitů.

 

Titán ducha Galileo Galilei

 

Kde na nás čeká Galileo Galilei? Sbalte věci do batohu, nabijte navigaci a vydejte se na lov tří tuzemských nejvýznačnějších kešek, které připomínají tohoto titána vědy. Renesanční Ital (1564-1642) podstatně vylepšil dalekohled a formuloval první Newtonův zákon pohybu. Je považován za otce moderní astronomie a fyziky. S jistou dávkou zjednodušení lze o jeho současnících říci, že co teoretik vědy Francis Bacon vymyslel, astronom Johannes Kepler vypočítal a astronom Mikuláš Koperník popsal, to Galileo potvrdil pečlivým pozorováním.

 

GALILEO před budovou, kde sídlí vedení evropského projektu - https://coord.info/GC2M098

 

GALILEO mystery cache je součástí tematické série věnované navigaci a satelitům - https://coord.info/GC2JE77

 

A PŘECE SE TOČÍ cache poukazuje na spor o heliocentrickou soustavu - https://coord.info/GC4VR8J



  • 1



takže gpskám budeme za pár let říkat galilejky :)

    • 0

Tak to se budou ted krabky zaměřovat na 0,5 cm přijdu sahnu zapíšu odejdu to bude super zábava :)

    • 0

A co dělá Garmin? Mlčí...

    • 2

Take cekam, co Garmin.

    • 0
    • 0

Otazka je, pro jaka zarizeni Garmin ten update vyda. Obavam se, ze jen pro aktualne vyrabene modely.

    • 0

Ano, z toho ses dozvedel konkretne co? Nic! Celou dobu se tim tak intenzivne zabyvaji, ze kdyz to konecne bylo s velkym spozdenim spusteno, nefunguje jim s Galileem vubec nic! Takhle intenzivne se tim zabyvali.

 

Kdy bude vydany novy firmware, ktery uz mohli mit nekolik let pripraveny? To jsme se nedozvedeli... Jakych modelu se bude aktualizace tykat? To jsme se take nedozvedeli.

Mimochodem, chipset schopny prijimat Galileo mely uz eTrex 10/20/30, tedy modely, ktere Garmin povazuje uz za zastarale a nepodporovane... muzete se sazet, jeslti i pro tyhle stare modely neco vydaji.
Muzete se i sazet, jestli neco vydaji pro soucasne modely.
A nebo jestli dostanou skvely napad, ze misto toho radeji vydaji novou radu pristroju, jejichz hlavnim lakadlem bude prave zapnuta podpora Galiela. :-)

    • 1

Bych si opatrně tipnul, že c) je správně...

    • 0

Ja tam ale nikde nevidim, ze se nekdo zabyval nejakym vyvojem. A vzhledem k tomu, ze se tam pise ze byl system spusten 15.12. tak ten text bude patrne z doby pozdejsi. Mimochodem kdo vyviji neco pro system, u ktereho ani nevi jak bude ve finale presne fungovat? Jako ze venovat cas vyvoji s tim, ze az se to spusti, mozna mi to pujde a mozna taky ne? To se mi nezda.

Jinak me tedy s rucni GPS presnost tri az deseti metru staci i v lese natoz na silnici v aute. K cemu nutne potrebuju vic? A ten kdo to potrebuje k praci (geodeticke mereni apod) ten uz takovy pristroj ma (otazka je jak to ve skutecnosti funguje a zda vubec).

System je v tuhle chvili funkcni asi z poloviny vzhkedem k poctu druzic. A trvalo to sedmnact let. Jak dlouho asi potrva ho zfunkcnit plne a pokryt vse?

Vyhodu pro civilniho obcana vidim v nezavislosti systemu na armade konkretni zeme. Tedy ze se nemusi bat, ze se nekdo nekde spatne vyspi a zavede mu opet odchylku stovek metru a on nekde najede autem do zdi. To vsak prozatim s polovicnim pokrytim povrchu zeme je taky k nicemu. Druhou vyhodou je nebo bude spojeni s Cospas/Sarsat jako konkurence siti Iridium coz by pro bezneho cloveka mohlo mit v budoucnu vyhodu snizeni cen komunikace pres satelit. V tuhle chvili opet nepouzitelne s cca 50% pokrytim jelikoz system GPS se kterym to ma byt propojene komunikaci nepodporuje.

Nez se to plne zprovozni aby se to dalo plnohodnotne pouzit, bude 95% dnesni elektroniky mrtve a je jedno jestli GPS, telefony, tablety nebo cokoliv jineho. Takze se muzeme sazet jestli update vyjde pro vsechny telefony/tablety a nebo ho dostanou jen ty nove, aby vyrobce prodal nova zarizeni.

    • 0

Jeste jedna vec na kterou jsem zapomel. Dle internetu je xx Android zarizeni ktera maji chipset, podporujici praci s Galileo, ale bude zaviset na tom, kolik z nich dostane upgrade, aby tuto moznost skutecne vyuzily (udajne zarizeni se Snapdragon procesory). A kolik z nich od vyrobce ten update skutecne dostane? Rekl bych par procent.

 

Galileo ma v tuhle chvili 18 druzic z celkoveho poctu 27+3 ale z tech soucasnych jsou 4 mrtve nebo vypnute.

 

Mam pocit, ze nez bude Galileo plne funkcni, bude i samotna GPS mit slibovanou presnost na metr. 

 

Nedavno jsme diskutovali s Kub4 na foru s tim, ze on prece nechce sverit pripadnou nutnou pomoc v nouzi do rukou soukrome spolecnosti (myslel GEOS ktery to ma na starosti pro Iridium) ale ono uz o tom je u Galilea taky rozhodnuto. Ma to mit na starost spolecnost Spaceopal (celkovy monitoring plus dohledova centra).

    • 0

S tím Androidem to vidím podobně... Dneska, kdy defakto všichni výrobci u dost velké skupiny svých výrobků kašlou už i na bezpečnostní záplaty samotného Androidu, je čekání na zprovoznění Galilea asi celkem zbytečné...

    • 3

No priklad za vsechny je Lenovo s telefony/tablety oznacenymi primo znackou Lenovo. Jak je to u zarizeni se znackou Moto (puvodne Motorola) kteta jim ted taky patri pokud se nepletu, bohuzel netusim. Ale proto, ze to maji pod palcem oni si to proste neporidim.

 

A iPhony, byt stojej i pres 20 000,- Kc taky Galileo nepodporujou. U iPhone 7 se na netu pise ze Apple "mozna" prida tuto podporu.

    • 0

mr3ska: geodetické GPS (přesněji GNSS přijímače) fungují na principu dvou GPS. Relativní vektor (směr a vzdálenost) mezi dvěmi současně měřícími GPS se dá určit na milimetry, problém je s přesnou polohou v rámci souřadnicového systému, tam je to v řádu metrů.

Zjednodušeně to funguje tak, že je jedna GPS umístěna na bodě o známých souřadnicích. Vypočítává odchylku od aktuálně naměřených souřadnic a posílá to do druhé GPS, která tuto odchylku použije jako opravu souřadnic, které si naměří ona (v několika kilometrovém okruhu jsou tyto opravy/odchylky prakticky konstantní).

Ta GPS na známých souřadnicích se může nahradit celou sítí GPS (na známých souřadnicích - takzvané permanentní stanice), které jsou neustále v provozu a odesílají data do jednoho místa, kde se z toho počítá síťové řešení oprav třeba pro celou republiku (prostě pro celou oblast, která je permanentním stanicemi pokryta) a poskytuje to dál přes internet, takže k praktickému geodetickému měření pak vlastně stačí jedna GPS a připojení na takovýto zdroj korekcí. Aktuálnost korekcí musí být v řádu jednotek sekund, musí být vidět dost satelitů (tři opravdu nestačí) a pár dalších drobností...

 

I když raději používám zjednodušený popis celého fungování: čierna magíje [číst jak se to píše]

 

A jo, funguje to docela dobře  ;)

    • 4
Opozdene bych ti chtel RSC_CZ podekovat za vysvetleni. Asi budu take pouzivat v pripade nouze to kratke vysvetleni ktere jsi uvedl na konci :)
    • 0

Ve škole jsme to i počítali ručně. Tedy - dostali jsme záznam dat co vysílají družice GPS a z toho se měly spočítat souřadnice přijímače (a různé podobné úlohy).

Přesněji - úplně ručně to nejde, musíš si to umět naprogramovat, protože tam počítáš s opravdu hodně čísly. A taky asi chtěli, ať tomu trochu rozumíme.

A když se pak dozvíš, co všechno v atmosféře má vliv na ten signál z družice a že ten vysílač nahoře má výkon asi jako 40 W žárovka... tak vysvětlení toho že to vůbec funguje pomocí černé magie je poměrně snadno uvěřitelné ;)

    • 2

Jo tak je pravda, že jsem si kolikrát říkal jak tyhle různý satelitní věci sakra s tímhle výkonem můžou fungovat. Stejně jako komunikace skrze Iridium. Ty vysílače ať už co se SMS nebo volání týká mají výkon max 2W.  

    • 0

Březen 2024

P Ú S Č P S N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 29 3031

Poslední komentáře

Reklama