Přejít na obsah


Fotka

určení souřadnic cache s přesností 3 cm


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#21 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2009 - 22:40

a dejte pokoj! By bylo po hře... i po srandě!

Buď v klidu, mikra v zástavbě a pařezy v lese stejně nikdy úplně přesně zaměřit nepůjdou. A pokud jo, tak se bude uvádět N... E.... v okruhu 23,72 cm od úvodních souřadnic. :) A stejně tam chybí výška, která je u některých keší hodně důležitá.
  • 0
MaFa

#22 DUsoft

DUsoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 533 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2009 - 22:48

Já se zeptám, protože to nevím ... Zkoušel jsem nějak ošulit průměrování, které OREGON nemá a to tak, že jsem ho položil na pozici a zapnul záznam trasy. Za dvě hodiny to namalovalo takové klubíčko s několika výstřelky cca 5 - 6m. Jinak vše v rámci cca 2 - 3m. Když určím pozici uprostřed toho klubíčka, tak by to mělo +/- sedět, ne? Nebo ne? Díky.
  • 0

#23 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2009 - 22:51

Hru to určitě nepokazí, hledací GPS stejně není přesná ... a taky na ní nemusíš koukat až do konce, ne? Výhoda je, že se nebudou obě nepřesnosti sčítat. A druhá výhoda - když najdu tak přesně zaměřenou keš, vím, jak moc špatně právě teď ukazuje moje GPS. K čemu to je? No, většinou asi jen k uspokojení zvědavosti :).
  • 0

#24 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2009 - 23:12

Podle (aktuální) definice FIG sice zeměměřič nejsem, ale i tak se k tomu vyjádřím :)

Existují i jednofrekvenční GPS, které umí přijímat korekce. Měření jedno a dvoufrekvenční GPS se liší hlavně v rychlosti určení souřadnic bodu. Přesné určování souřadnic pomocí GPS je založeno na tom, že je v daný okamžik potřeba používat dva GPS přijímače, přičemž jeden je umístěn na známém bodě. Způsob určení souřadnic se pak liší podle použité metody:

statická metoda - jedna GPS stojí na bodě, u kterého známe jeho přesné souřadnice, druhá GPS stojí na určovaném bodě. Měření se uloží do paměti a později se v kanceláři spočítají souřadnice určovaného bodu (vektor mezi známým a určovaným bodem)

RTK - jedna GPS stojí na bodě, u kterého známe jeho přesné souřadnice a posílá korekce polohy (něco jako rozdíl polohy správné a aktuálně zjištěné) druhé GPS, která stojí na určovaném bodě. V ČR onu GPS na známém bodě nahrazuje třeba již výše zmíněná síť CZEPOS (takže pak stačí jedna GPS, se kterou se pobíhá po určovaných bodech + možnost se přihlásit do takové sítě referenčních stanic)

A ohledně výšek - geodetické GPS jí určují vždy, ona se poloha bez výšky určit nedá, protože družice nevysílají zeměpisné, ale geocentrické souřadnice (a GPS přijímač je pak jen převede)
  • 0

#25 vancosi

vancosi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2009 - 23:19

DUsoft napsal/a:
Já se zeptám, protože to nevím ...

Zkoušel jsem nějak ošulit průměrování, které OREGON nemá a to tak, že jsem ho položil na pozici a zapnul záznam trasy. Za dvě hodiny to namalovalo takové klubíčko s několika výstřelky cca 5 - 6m. Jinak vše v rámci cca 2 - 3m. Když určím pozici uprostřed toho klubíčka, tak by to mělo +/- sedět, ne?
Nebo ne?
Díky.

nebo to jde takto http://www.wherigo.c...6d-b16f48b79597
  • 0

#26 Arogant

Arogant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 636 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2009 - 23:46

MaFa napsal/a:

a dejte pokoj! By bylo po hře... i po srandě!

Buď v klidu, mikra v zástavbě a pařezy v lese stejně nikdy úplně přesně zaměřit nepůjdou. A pokud jo, tak se bude uvádět N... E.... v okruhu 23,72 cm od úvodních souřadnic. :) A stejně tam chybí výška, která je u některých keší hodně důležitá.


Přesně, dokud budete mít gps s přesností na metry, tak jsou centimetry mimo mísu :)
Máte hledat bez gps a neřešíte centimetry a ani metry. ;)
  • 0
Body, sláva, diplomy! používáno se souhlasem cbfousáče ;o)

Nositel Nobelovy ceny za mír.

#27 salaon

salaon

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2009 - 23:52

Hlavní rozdíl mezi turistickou a geodetickou GPS je v principu měření vzdálenosti k družicím. Turistická GPS měří vzdálenost k družicím pomocí tzv. kódového měření. Družice vysílá kód, který je unikátní v rámci určitého časového intervalu a přístroj si z něj dokáže určit, kdy byl vyslán, porovná ho s časem, kdy ho přijal, z toho vypočítá tranzitní čas a z něj vzdálenost. Přesnost civilního signálu (C/A) je 3 m, která se dá zvýšit pomocí referenčních stanic, např. DGPS, přesnost kódu pro autorizované uživatele (P) je 30 cm. DGPS využívá stanice o známých souřadnicích, která ze svých známých souřadnic a souřadnic družic vypočítá vzdálenost k družícím (má být) a pomocí měření ji změří (jest). Rozdíl má býti - jest je chyba, která je způsobena momentálním vlivem atmosféry. Tuto hodnotu předá geostacionárním družicím a ty ji předají přístroji. Geodetická GPS používá mimo kódového i tzv. fázové měření, tj. posun fáze signálu během cesty od družice k přístroji (podobný princip jako používá např. Dopplerovský radar). Pro fázové měření je zapotřebí mít 2 přístroje, jeden na bodě o známých souřadnicích (tzv. base) a druhým (tzv. rover) se určuje relativní pozice vůči base. Jde měřit i pouze s roverem a pomocí radiomodemu se připojit na síť CZEPOS (viz http://czepos.cuzk.cz/), která zastane funkci base. Měření může trvat od několika desítek minut při statické metodě po měření v reálném čase (metoda RTK). Přístroje pro RTK metodu rozeznají pohyb 1 mm v reálném čase, přesnost bývá několik mm až cm, podle podmínek při měření. Na fotce přístroj base (vlevo) a rover (vpravo), v tomhle případě identické přístroje, jen jsme s nimi pokaždé měřili jinak. Snad jsem doplnil to, co zaznělo výše. PS: Nejde mi sem nahrát ta fotka...
  • 0

#28 Tacmud

Tacmud

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 13 březen 2009 - 0:39

stejně to pro hledače dopadne tak, že si řekne "keška je 1 metr předemnou +-15metrů!" Ale pokud to autor neuvede v listingu, tak nevím jestli mám ke své chybě uvažovat ještě autorovu možnou chybu.
  • 0
Lidé o mě říkají, že jsem flegmatik, mě je to ale jedno!

#29 moucha111

moucha111

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 13 březen 2009 - 11:07

V geocachingu jsem ještě zelenáč, ale z vlastní zkušenosti jsem si ověřil,že pokud owner používál stejný typ GPS při zaměření jako používám já, tak jsem s přesností polohy nálezu neměl nikdy problém. :) Myslím si ale, že větší důležitost, než super přesné zaměření keše má dobře a jasně specifikovaný hint. Je to potom fajn pro hledače i pro okolí keše.Hezký den všem.;)
  • 0

#30 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 13 březen 2009 - 11:50

Ja geokesing jako takovy nedelam, ale snazim se zamerit pozice nekterych mist, ktera se nekdy spatne hledaji. Takze delam neco jako geokesing sam sobe (Treba po nekolika letech se snazim najit misto, jehoz souradnice jsem si tehdy zmeril). ;-) Podle me ma presne zamereni (rekneme do 1-2m) smysl. Pokud misto nejde najit, tak to lze resit tak, ze si clovek stoupne cca 10 m od hledaneho mista, prumerovanim zjisti svou aktualni polohu (tim vylouci hrubsi chyby zamereni pozice vyplyvajici z aktualnich podminek prijmu signalu z druzic). Pak zjisti vzdalenost a smer od zmerene referencni pozice k hledane pozici. Pokud ani pak nenajde hledane misto muze se postup zopakovat, tak ze zvolime novou referencni pozici opet cca 10 m od mista, ktere nam predeslym zpusobem vyslo jako hledana pozice, ale o cca 90° otocene oproti prvemu referencnimu mistu. Opet prumerovanim zamerime druhe referencni misto, zjistime vzdalenost a smer k hledanemu mistu. Pokud je vysledek obdobny, jako z prveho referencniho mista a nejsou vyslovene spatne podminky pro zamereni (malo satelitu, vysoke PDOP, spatna geometrie druzic, multipath), tak jsou nejspis souradnice cile nepresne a je treba dale hledat bez GPS 'klasicky'. Mohu se zeptat, jaky program pro mobilni zarizeni pouzivate pro presne zamereni kesek? Ja dosud pouzival Garmin 60CSx, kde je prumerovani pozice. Ted jsem presel na Magellana MobilMapper 6, coz je v podstate odolne PDA s GPS. Ma to Windows Mobile 6. Zadny ze zkousenych programu (BeeLineGPS, GeoScout, VisualGPSce) neni uplne idealni. Prakticky pouzitelne (pokud si nechci pozici zapisovat na papir a pak ji vkladat do GPS) se mi jevi BeeLineGPS. Idealni by byl nejaky program, jako je VisualGPS pro PC, t.j. aby bylo mozne nastavit filtry (pro jaka PDOP/HDOP/VDOP prumerovat a aby se graficky zobrazily jednotlive pozice a prumer a okolo nej kruznice/elipsa vyznacujici predpokladanou chybu mereni), rekneme neco jako kombinace BeeLineGPS (filtr a ulozeni bodu) a GeoScouta (graficke znazorneni mereni). Snazil jsem se najit, ale mozna hledam spatne.
  • 0

#31 Krizak

Krizak

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 13 březen 2009 - 15:39

Sakra, netušil jsem, že bude takový ohlas. Technické řešení popsalo pár lidí už nade mnou. Spíš to byla nabídka pro nějakého nadšence, který chce mít stoprocentní jistotu a klidné spaní, že má kešku přesně určenou. Pokud se k ní budou ostatní donavigovávat opět s turistickou GPS bez korekcí, tak je to ve finále víceméně k ničemu.
  • 0

#32 Pe_Bo

Pe_Bo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 613 příspěvků(y)

Publikováno 13 březen 2009 - 16:34

Krizak napsal/a:
Sakra, netušil jsem, že bude takový ohlas. Technické řešení popsalo pár lidí už nade mnou. Spíš to byla nabídka pro nějakého nadšence, který chce mít stoprocentní jistotu a klidné spaní, že má kešku přesně určenou. Pokud se k ní budou ostatní donavigovávat opět s turistickou GPS bez korekcí, tak je to ve finále víceméně k ničemu.


A s jakou jinou GPS by ses ty navigoval ke keši? :) Neříkej mi, že lovíš keše s krámem za statisíce...
  • 0

#33 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2009 - 7:12

Proc za statisice? Magellan MobileMapper 6 stoji cca 13.500 bez DPH a s korekcemi zcela urcite umi zamerovat s presnosti do metru a potkal jsem geometry, kteri jej pouzivali a tvrdili mi, ze dosahuji presnost na centimetry. Korekce brali odnekud pres mobil. Jestli si to dobre pamatuji, tak hodina pripojeni na poskytovatele korekci stala do dvou stovek. Mozna, ze je zakopany pes v SW a ten bude stat hodne, ale zakladni prvky, t.j. GPS, telefon s internetovym pripojenim a sluzby poskytovatele korekci vyjdou rekneme na 20.000. To uz pro mnohe dostupne je.
  • 0

#34 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2009 - 10:23

mapoid napsal/a:
Proc za statisice? Magellan MobileMapper 6 stoji cca 13.500 bez DPH a s korekcemi zcela urcite umi zamerovat s presnosti do metru a potkal jsem geometry, kteri jej pouzivali a tvrdili mi, ze dosahuji presnost na centimetry.

Nevím. Tomuhle popravdě nevěřím. Přinejmenším by se musela ještě připočíst cena profi antény, protože se samotným přístrojem ani nevíš k jakému bodu ty centimetry vztahovat a centimetrovou přesnost rozhodí i multipath od země. Ani o super kvalitě součástek si nedělam při té ceně iluze.
Hodina DGPS korekcí stojí podle ceníku ČÚZK 20Kč. Hodina RTK dat 80Kč a hodinový RINEX soubor pro postprocesing taky 80Kč.

edit: Datasheetová přesnost je i s použitím postprocessingu 1-2m (ani neuváděj jakou přesnost myslí, ale předpokládám, že klasicky CEP na hladině pravděpodobnosti 50%). Takže asi tolik k centimetrové přesnosti. :(

edit2: Ej sorry překouk jsem se, ty ceny jsou za hodinu dat.
  • 0

#35 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2009 - 10:27

Mne se ta centimetrova presnost take nezda, ale rikali to geometri, co nam neco zamerovali na zahrade a meli tam samozrejme externi profi antenu. Predpokladam, ze s tou presnosti nekecali. Ale jak rikam, samotnemu se mi to moc nezda.... Kazdopadne se asi shodneme, ze se da s MM6, korekcemi a nejakou slusnejsi externi antenou dosahnout presnosti cca 1m. Pokud bude keska zamerena se stejnou presnosti, tak te GPS privede prakticky na dane misto. Keska by lezela v kruhu o polomeru maximalne 2 metry, v realu spise cca 1.5 m.
  • 0

#36 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2009 - 12:02

mapoid napsal/a:
Kazdopadne se asi shodneme, ze se da s MM6, korekcemi a nejakou slusnejsi externi antenou dosahnout presnosti cca 1m.

Jojo to zas určitě jo. :)
Škoda, že nikde veřejně nejsou pořádně udělané nezávislé testy přesnosti různých přístrojů. Ve specifikacích výrobce se člověk dočte leccos a často i ta udávaná hodnota je s přesností +- autobus, protože se někteří výrobci ani neobtěžují napsat, jakou přesnost a za jakých podmínek mají zrovna na mysli. :D Takže srovnání tímhle způsobem je v podstatě nemožné.
Taky by mě zajímalo, o kolik je třeba lepší implementace Sirfu v Magellanu a v 60CSx a čím vším se liší. To se asi ale člověk nikdy přesně nedozví. :(
  • 0

#37 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2009 - 19:18

alkes napsal/a:
Taky by mě zajímalo, o kolik je třeba lepší implementace Sirfu v Magellanu a v 60CSx a čím vším se liší. To se asi ale člověk nikdy přesně nedozví. :(


Nejake rozdily budou. Mam oba pristroje a tak mam i jakes takes srovnani. Pripada mi, ze 60CSx mnohem vice filtruje. Jestli je to na urovni Sirfu (tam tusim jde nastavit asi dva typy filtrovani) nebo az ve fimware pristroje nevim. Hodnoty Magellanu mi pocitove pripadaji o neco presnejsi. Ovsem pokud jsou horsi prijmove podminky, tak souradnice litaji mnohem vice, nez u 60CSx.

Nejake poradne srovnani jsem zatim nedelal. Doma to prilis korektne nejde, protoze z oblohy vidim tak 5% a zbyvajici druzice chytam odrazem od okolnich domu... Rekl bych, ze z principu asi nemuze byt MM6 o moc presnejsi nez 60CSx. Samozrejme, pokud nepouziji korekce, coz mozna u 60CSx ani nijak jednoduse nejde.

Na MM6 je oproti 60CSx prijemne, ze jde o odolne PDA, ktere je pritom na tuzkove baterie. Mapy pro Garminy jsou mnohem mene podrobne. V Magellanu mohu mit 10k mapy a ortofoto a pomoci Mobile XT, ktere pry na MM6 beha bez problemu, nakonec i ty Garmini mapy.

Ja Garminy pouzivam asi 10 let, ale pokud me MM6 pri testovani nezklame, tak se z 60CSx stane zalozni GPS nebo ji prodam.
  • 0

#38 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2009 - 20:10

mapoid napsal/a:
...Rekl bych, ze z principu asi nemuze byt MM6 o moc presnejsi nez 60CSx. Samozrejme, pokud nepouziji korekce, coz mozna u 60CSx ani nijak jednoduse nejde...

Normální DGPS korekce zvládá přes kablík klasicky pomocí protokolu RTCM SC104... jen je potřeba např. noťas s připojeným k netu. Když byl ještě CZEPOS v testovacím provozu a pokytoval data zdarma, zkoušel jsem to s Legendem.
Jsem na tom ale bohužel podobně a z parapetu okna s výhledem na půlku oblohy a odrazy nemělo smysl v tomhle ohledu dělat jakékoliv závěry.
S postprocessingem už je to horší, surová měření sice z přístroje jdou dostat (aspoň šly u eTrexů), ale protokol není moc zdokumentovaný a není k dispozici žádný software, který by to zvládal spolehlivě. Vím jen o jednom od skupiny nadšenců. Možná Sirf poskytuje nějaké další fígle, nevím, už to moc nesleduju.
Ani u MM6 není v tomhle situace úplně růžová ve FAQ k přístroji straší, že je potřeba nejprve vložit nějaký zvlášť koupený aktivační klíč. Výsledky pak ale určitě budou spolehlivější a důvěryhodnější. Přeci jenom je na to ten přístroj stavěný od začátku, zatímco Garminy jsou prostě prvoplánově turistické GPS.
Jinak MM6 mě taky docela láká... právě kvůli té víceúčelovosti a taky tím, že je na půl cesty k profi zařízení... nebo se tak aspoň tváří, a přitom docela cenově dostupný. Asi ale ve finále půjdu časem spíš do 60CSx, což je outdoorový model bez kompromisů a to asi reálně využiju víc.
  • 0

#39 jezdici skunk

jezdici skunk

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2009 - 9:25

Přátelé,mám pocit,že touto debatou nad přístroji superpřesnými se vytrácí podstata- a to v hledání pokladů.Pokud budu vybaven takovým přístrojem,tak už nebudu hledat,ale pouze půjdu najisto a vytrácí se jaksi jisté dobrodružství.Zdravím
  • 0

#40 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2009 - 12:17

To je pravda. Ale bavili jsme se hlavne o tom, zda ma nebo nema smysl presne zamereni kese. Porad zde zustava chyba pristroje hledajiciho a ta klidne ve vhodne zvolenem terenu (velmi omezeny vyhled na oblohu) a za nepriznive konstelace druzic muze byt klidne 100 m i vice. Sikovnost pak muze spocivat v tom, ze si hledajici dobre naplanuje dobu, kdy hleda, aby byla vhodna konfigurace druzic. A pokud si chce hledac hledani uzit, vzdy muze nekde pobliz kese vypnout GPS a dale hledat bez... :-))
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama