Buď v klidu, mikra v zástavbě a pařezy v lese stejně nikdy úplně přesně zaměřit nepůjdou. A pokud jo, tak se bude uvádět N... E.... v okruhu 23,72 cm od úvodních souřadnic. A stejně tam chybí výška, která je u některých keší hodně důležitá.a dejte pokoj! By bylo po hře... i po srandě!
určení souřadnic cache s přesností 3 cm
#21
Publikováno 12 březen 2009 - 22:40
#22
Publikováno 12 březen 2009 - 22:48
#23
Publikováno 12 březen 2009 - 22:51
#24
Publikováno 12 březen 2009 - 23:12
Existují i jednofrekvenční GPS, které umí přijímat korekce. Měření jedno a dvoufrekvenční GPS se liší hlavně v rychlosti určení souřadnic bodu. Přesné určování souřadnic pomocí GPS je založeno na tom, že je v daný okamžik potřeba používat dva GPS přijímače, přičemž jeden je umístěn na známém bodě. Způsob určení souřadnic se pak liší podle použité metody:
statická metoda - jedna GPS stojí na bodě, u kterého známe jeho přesné souřadnice, druhá GPS stojí na určovaném bodě. Měření se uloží do paměti a později se v kanceláři spočítají souřadnice určovaného bodu (vektor mezi známým a určovaným bodem)
RTK - jedna GPS stojí na bodě, u kterého známe jeho přesné souřadnice a posílá korekce polohy (něco jako rozdíl polohy správné a aktuálně zjištěné) druhé GPS, která stojí na určovaném bodě. V ČR onu GPS na známém bodě nahrazuje třeba již výše zmíněná síť CZEPOS (takže pak stačí jedna GPS, se kterou se pobíhá po určovaných bodech + možnost se přihlásit do takové sítě referenčních stanic)
A ohledně výšek - geodetické GPS jí určují vždy, ona se poloha bez výšky určit nedá, protože družice nevysílají zeměpisné, ale geocentrické souřadnice (a GPS přijímač je pak jen převede)
#25
Publikováno 12 březen 2009 - 23:19
nebo to jde takto http://www.wherigo.c...6d-b16f48b79597DUsoft napsal/a:
Já se zeptám, protože to nevím ...
Zkoušel jsem nějak ošulit průměrování, které OREGON nemá a to tak, že jsem ho položil na pozici a zapnul záznam trasy. Za dvě hodiny to namalovalo takové klubíčko s několika výstřelky cca 5 - 6m. Jinak vše v rámci cca 2 - 3m. Když určím pozici uprostřed toho klubíčka, tak by to mělo +/- sedět, ne?
Nebo ne?
Díky.
#26
Publikováno 12 březen 2009 - 23:46
MaFa napsal/a:
Buď v klidu, mikra v zástavbě a pařezy v lese stejně nikdy úplně přesně zaměřit nepůjdou. A pokud jo, tak se bude uvádět N... E.... v okruhu 23,72 cm od úvodních souřadnic. A stejně tam chybí výška, která je u některých keší hodně důležitá.a dejte pokoj! By bylo po hře... i po srandě!
Přesně, dokud budete mít gps s přesností na metry, tak jsou centimetry mimo mísu
Máte hledat bez gps a neřešíte centimetry a ani metry.
Nositel Nobelovy ceny za mír.
#27
Publikováno 12 březen 2009 - 23:52
#28
Publikováno 13 březen 2009 - 0:39
#29
Publikováno 13 březen 2009 - 11:07
#30
Publikováno 13 březen 2009 - 11:50
#31
Publikováno 13 březen 2009 - 15:39
#32
Publikováno 13 březen 2009 - 16:34
Krizak napsal/a:
Sakra, netušil jsem, že bude takový ohlas. Technické řešení popsalo pár lidí už nade mnou. Spíš to byla nabídka pro nějakého nadšence, který chce mít stoprocentní jistotu a klidné spaní, že má kešku přesně určenou. Pokud se k ní budou ostatní donavigovávat opět s turistickou GPS bez korekcí, tak je to ve finále víceméně k ničemu.
A s jakou jinou GPS by ses ty navigoval ke keši? Neříkej mi, že lovíš keše s krámem za statisíce...
#33
Publikováno 15 březen 2009 - 7:12
#34
Publikováno 15 březen 2009 - 10:23
Nevím. Tomuhle popravdě nevěřím. Přinejmenším by se musela ještě připočíst cena profi antény, protože se samotným přístrojem ani nevíš k jakému bodu ty centimetry vztahovat a centimetrovou přesnost rozhodí i multipath od země. Ani o super kvalitě součástek si nedělam při té ceně iluze.mapoid napsal/a:
Proc za statisice? Magellan MobileMapper 6 stoji cca 13.500 bez DPH a s korekcemi zcela urcite umi zamerovat s presnosti do metru a potkal jsem geometry, kteri jej pouzivali a tvrdili mi, ze dosahuji presnost na centimetry.
Hodina DGPS korekcí stojí podle ceníku ČÚZK 20Kč. Hodina RTK dat 80Kč a hodinový RINEX soubor pro postprocesing taky 80Kč.
edit: Datasheetová přesnost je i s použitím postprocessingu 1-2m (ani neuváděj jakou přesnost myslí, ale předpokládám, že klasicky CEP na hladině pravděpodobnosti 50%). Takže asi tolik k centimetrové přesnosti.
edit2: Ej sorry překouk jsem se, ty ceny jsou za hodinu dat.
#35
Publikováno 16 březen 2009 - 10:27
#36
Publikováno 16 březen 2009 - 12:02
Jojo to zas určitě jo.mapoid napsal/a:
Kazdopadne se asi shodneme, ze se da s MM6, korekcemi a nejakou slusnejsi externi antenou dosahnout presnosti cca 1m.
Škoda, že nikde veřejně nejsou pořádně udělané nezávislé testy přesnosti různých přístrojů. Ve specifikacích výrobce se člověk dočte leccos a často i ta udávaná hodnota je s přesností +- autobus, protože se někteří výrobci ani neobtěžují napsat, jakou přesnost a za jakých podmínek mají zrovna na mysli. Takže srovnání tímhle způsobem je v podstatě nemožné.
Taky by mě zajímalo, o kolik je třeba lepší implementace Sirfu v Magellanu a v 60CSx a čím vším se liší. To se asi ale člověk nikdy přesně nedozví.
#37
Publikováno 16 březen 2009 - 19:18
alkes napsal/a:
Taky by mě zajímalo, o kolik je třeba lepší implementace Sirfu v Magellanu a v 60CSx a čím vším se liší. To se asi ale člověk nikdy přesně nedozví.
Nejake rozdily budou. Mam oba pristroje a tak mam i jakes takes srovnani. Pripada mi, ze 60CSx mnohem vice filtruje. Jestli je to na urovni Sirfu (tam tusim jde nastavit asi dva typy filtrovani) nebo az ve fimware pristroje nevim. Hodnoty Magellanu mi pocitove pripadaji o neco presnejsi. Ovsem pokud jsou horsi prijmove podminky, tak souradnice litaji mnohem vice, nez u 60CSx.
Nejake poradne srovnani jsem zatim nedelal. Doma to prilis korektne nejde, protoze z oblohy vidim tak 5% a zbyvajici druzice chytam odrazem od okolnich domu... Rekl bych, ze z principu asi nemuze byt MM6 o moc presnejsi nez 60CSx. Samozrejme, pokud nepouziji korekce, coz mozna u 60CSx ani nijak jednoduse nejde.
Na MM6 je oproti 60CSx prijemne, ze jde o odolne PDA, ktere je pritom na tuzkove baterie. Mapy pro Garminy jsou mnohem mene podrobne. V Magellanu mohu mit 10k mapy a ortofoto a pomoci Mobile XT, ktere pry na MM6 beha bez problemu, nakonec i ty Garmini mapy.
Ja Garminy pouzivam asi 10 let, ale pokud me MM6 pri testovani nezklame, tak se z 60CSx stane zalozni GPS nebo ji prodam.
#38
Publikováno 16 březen 2009 - 20:10
Normální DGPS korekce zvládá přes kablík klasicky pomocí protokolu RTCM SC104... jen je potřeba např. noťas s připojeným k netu. Když byl ještě CZEPOS v testovacím provozu a pokytoval data zdarma, zkoušel jsem to s Legendem.mapoid napsal/a:
...Rekl bych, ze z principu asi nemuze byt MM6 o moc presnejsi nez 60CSx. Samozrejme, pokud nepouziji korekce, coz mozna u 60CSx ani nijak jednoduse nejde...
Jsem na tom ale bohužel podobně a z parapetu okna s výhledem na půlku oblohy a odrazy nemělo smysl v tomhle ohledu dělat jakékoliv závěry.
S postprocessingem už je to horší, surová měření sice z přístroje jdou dostat (aspoň šly u eTrexů), ale protokol není moc zdokumentovaný a není k dispozici žádný software, který by to zvládal spolehlivě. Vím jen o jednom od skupiny nadšenců. Možná Sirf poskytuje nějaké další fígle, nevím, už to moc nesleduju.
Ani u MM6 není v tomhle situace úplně růžová ve FAQ k přístroji straší, že je potřeba nejprve vložit nějaký zvlášť koupený aktivační klíč. Výsledky pak ale určitě budou spolehlivější a důvěryhodnější. Přeci jenom je na to ten přístroj stavěný od začátku, zatímco Garminy jsou prostě prvoplánově turistické GPS.
Jinak MM6 mě taky docela láká... právě kvůli té víceúčelovosti a taky tím, že je na půl cesty k profi zařízení... nebo se tak aspoň tváří, a přitom docela cenově dostupný. Asi ale ve finále půjdu časem spíš do 60CSx, což je outdoorový model bez kompromisů a to asi reálně využiju víc.
#39
Publikováno 20 březen 2009 - 9:25
#40
Publikováno 23 březen 2009 - 12:17
0 uživatel(ů) prochází toto téma
0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů