Přejít na obsah


Fotka

Jizerské pomníčky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#1 derilin

derilin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 0:08

Ahoj, dovolím si zneužít regionální liberecké forum ;-) Narazil jsem na spoustu informací o jizerských pomníčcích a křížích (řada webů, Nevrlého kniha). Ale to hlavní, co bych jako kačer očekával, tj. seznam se souřadnicemi do GPSky jsem nikde nenašel. Nevíte jestli už něco takového existuje? Stálo by za to to vytvořit a publikovat?
  • 0

#2 jessie.r

jessie.r

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 470 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 6:57

Souřadnice většiny pomníčků naštěstí nejsou k dispozici... Mnohem lepší je najít si je tradičním způsobem - s mapou, do toho se dá jen málo lidí, takže k pomníčkům nepovede "dálnice" a je to romantičtější... A samozřejmě k chráněné oblasti šetrnější... A odradí to naprostou většinu vandalů a zlodějů starožitností... Plně stojím za těmito názory lidí, kteří tyhle hory milují a kteří pro ně mnoho udělali, a kterých si proto neskonale vážím, např. Miroslava Nevrlého, Marka Řeháčka, už zemřelého Gustava Ginzela, O. Simma a dalších... Ale několik pomníčků má už dokonce keše, takže ty navštívit s GPS můžeš bez problémů, viz např. Kolombův Stammelův kříž nebo multi v Oldřich. sedle, teď si nevzpomenu na název, později doplním...
  • 0

#3 jessie.r

jessie.r

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 470 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 7:02

Jsem tedy striktně proti veřejné publikaci takovýchto souřadnic, i když jsem vlastně docela proti sobě, protože spoustu pomníčků jsem ještě nenašla... ;)!
  • 1

#4 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 7:24

Rozhodně jsem taky proti zveřejňování souřadnic pomníčků ve velkém. Těch pár keší na toto téma je dostačujících na to, aby případné zájemce, koho to zaujme, navedla na zdroje. Také nemám všechny, ještě mi jich pár desítek schází, ale rozhodně bych neměl radost jít na ně podle gpsky.
  • 0

#5 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 310 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 8:04

No sice s vámi souhlasím ale myslím, že kdo použije hlavu a strýčka Google tak ty souřadnice najde. Sice ne jako hromadný seznam ale každý pomníček zvlášť, ale zároveň i se stručným popisem jak se k pomníčku dostat.
  • 0

#6 LudekV

LudekV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 166 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 9:13

Přidávám se k názoru, že je lepší, když jsou Jizerské pomníčky trochu v utajení. Po horách jich je spousta a pokud by byly přesné souřadnice, lidi by brzy Jizerky zašlapali do země. Mám dojem, že i sám M.Nevrlý byl trochu zaskočený z toho, kolik lidí jeho kniha do Jizerek přitáhla. Spousta pomníčků je u hlavních cest, některé mají i keše (jak už tu padlo), ale mnohem víc jich je mimo běžné cesty v lesích a ty by měly mít i nadále svůj klid. Najít se dají, ale pokud je to náročné, přijde k nim jen málo lidí. Snad to tak zůstane.
  • 0

a : Drake - vše potřebné pro (offline) geocaching na Android * Stránka projektu na GitHubu - požadavky a reklamace

Hlavní kešovací zažízení: Samsung Galaxy A41


#7 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 9:43

derilin napsal/a:
Ahoj,
dovolím si zneužít regionální liberecké forum ;-)
Narazil jsem na spoustu informací o jizerských pomníčcích a křížích (řada webů, Nevrlého kniha). Ale to hlavní, co bych jako kačer očekával, tj. seznam se souřadnicemi do GPSky jsem nikde nenašel.
Nevíte jestli už něco takového existuje?
Stálo by za to to vytvořit a publikovat?


Neexistuje :-)

A je to dobře. Většina pramenů vykazuje drobné odchylky v řádech desítek metrů a tak se, naštěstí, nevytratí ta krásná nutnost hledání.

Asi nejlepší stránka s popisem cest a nepřesnými souřadnicemi je tady http://stovi.info/pomnicky/.

Trochu mi tam schází ty příběhy, které se k pomníčkům vážou, ale ty se zase dají najít jinde ...
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#8 hrouda

hrouda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 10:08

Velmi dobrá stránka se seznamem pomníčků je tady: http://pomnicky.haufer.com/ Tady je seznam waypointů ke stažení, docela přesný: http://jizerpom.wz.cz/index.php Zde jsou odkazy na další podobné stránky: http://pomnicky.haufer.com/odkpomn.htm
  • 0

#9 Discovery Team

Discovery Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 11:51

derilin napsal/a:
Ahoj,
dovolím si zneužít regionální liberecké forum ;-)
Narazil jsem na spoustu informací o jizerských pomníčcích a křížích (řada webů, Nevrlého kniha). Ale to hlavní, co bych jako kačer očekával, tj. seznam se souřadnicemi do GPSky jsem nikde nenašel.
Nevíte jestli už něco takového existuje?
Stálo by za to to vytvořit a publikovat?


Ahoj, nejdřív jsem si myslel, že je to dobrý nápad, ale potom co jsem si něco přečetl na výše uvedených odkazech jsem svůj názor zcela změnil. Je to vesměs dosti smutné čtení a pomníčky by měl v klidu navštívit jen ten, kdo o to stojí a nikoliv ten, kdo tam "musí" kvůli kešce. Za náš tým můžu říci, že body si raději nasekáme jinde.
  • 0

#10 AgentJ

AgentJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 12:30

derilin napsal/a:
... Ale to hlavní, co bych jako kačer očekával, tj. seznam se souřadnicemi do GPSky jsem nikde nenašel...


zajimava formulace...a to, ze jsi kacer, Te nejak opravnuje mit vsechny "civilni" waypointy ?

mohu byt tak smely a zeptat se k cemu to jako kacer potrebujes ?
  • 0

#11 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 12:57

Discovery Team napsal/a:

derilin napsal/a:
Ahoj,
dovolím si zneužít regionální liberecké forum ;-)
Narazil jsem na spoustu informací o jizerských pomníčcích a křížích (řada webů, Nevrlého kniha). Ale to hlavní, co bych jako kačer očekával, tj. seznam se souřadnicemi do GPSky jsem nikde nenašel.
Nevíte jestli už něco takového existuje?
Stálo by za to to vytvořit a publikovat?


Ahoj, nejdřív jsem si myslel, že je to dobrý nápad, ale potom co jsem si něco přečetl na výše uvedených odkazech jsem svůj názor zcela změnil. Je to vesměs dosti smutné čtení a pomníčky by měl v klidu navštívit jen ten, kdo o to stojí a nikoliv ten, kdo tam "musí" kvůli kešce. Za náš tým můžu říci, že body si raději nasekáme jinde.


Jako autor kešky, která je nedaleko jednoho z profláknutých pomníčků musím říci, že mne překvapilo, kolik lidí, i místních, o pomníčku vůbec nevědělo.

A u toho druhého, přímo nad cestou, kolik lidí jede kolem a nevnímá, že je nedaleko místa neštěstí, při kterém zahynuli čtyři lidé.

Myslím, že máme v Jizerkách štěstí na autory keší, kteří k místu přistupují tak, že keš zvyšuje zážitek z místa a nevyvolává nevěřícné kroutění hlavou.

Ale dát do placu souřadnice pomníčků, které jsou utajené v lesích a opravdu vyžadují hledání, to já určitě neudělám.

Jo, a stav se na nějaké pomníčkové keši :-)
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#12 Majus

Majus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 213 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 18:25

Na pomnicky v Jizerkach mam pekne vzpominky. Kdyz jsem jeste chodila do oddilu, tak jsme byli nekolikrat na chate/sroubku na Poledniku. Vedouci nam predcitala po vecerech z knizky M. Nevrleho a ve dne nas poslilala hledat pomnicky s mapou - at jich najdeme co nejvice. Nejdriv jsme vyrazili jenom na odpoledne (byla nas tenkrat skupinka do 10 deti ve veku 11-14 let) a zadny jsme nenasli. Druhy den nas vyslala znova. Opet neuspech, my si rikali, ze jsou zaklety a vedouci si myslela, ze jsme neschopny. Dalsi den vyrazila s nami, ze nam ukaze jeden, ktery ji uz v minulosti kdosi ukazal a svete div se - nenasla. Ve snaze najit alespon jeden jsme sesli az do udoli do Oldrichova a prisli o 3 hodiny pozdeji na veceri :). Nakonec jsme preci jen jeden krasny pomnicek nasli, byl v malem previsku mezi obrovskymi balvany. Musela jsem se k nemu doplazit i kdyz jsem si tenkrat asi pul hodiny predtim vymkla kotnik, kdyz segra hlasila, ze nalezla, neslo jinak :-). My tenkrat byli asi opravdu trochu neschopni, ale urcite s trochou snahy pujdou najit podle mapy i bez kesi a souradnic. A koho to nezajima, at tam nechodi. Predstava, ze by k onomu krizku vedla geodalnice... radeji ne.
  • 0
"Do průšvihu nás nikdy nedostane to, co nevíme. Dostane nás tam to, co víme příliš jistě, ale ono to tak prostě není." (Y. Berry)

#13 Discovery Team

Discovery Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 18:49

No přesně tak jsem to myslel - jsou místa, kam by neměla vést geodálnice. Ještě tak možná nějaká delší multinka, která by tam zájemce protáhla, ale zároveň délkou odradila ty, kteří by šli jen po bodech... Určitě se na nějaké pomníčkové rádi stavíme, díky za pozvání, kolombo.
  • 0

#14 derilin

derilin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 20:04

Dík všem za informace a za názory. Jak je vidět, souřadnice pomníčků jsou veřejeně dostupné a žádná katastrofa nenastala ;) Nedělám si ale žádné iluze. Je jen otázka času, kdy u každého jizerského pomníčku bude keš, stejně jako už je u každého pražského kostela, školy, ... K pomníčkům nepovedou geodálnice, ale normální lesní pěšiny. Zájem o Jizerky rok od roku roste a to bez ohledu na GC. Hlavní turistické cesty už jsou v sezoně narvaný k prasknutí. Tipnul bych, že část lidí začne mířit mimo ně a pomníčky jsou možný cíl.
  • 0

#15 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 22:38

derilin napsal/a:
Dík všem za informace a za názory.
Jak je vidět, souřadnice pomníčků jsou veřejeně dostupné a žádná katastrofa nenastala ;)

......


:-D

Když ony jsou ty souřadnice jen o kousek mimo :-)

A když vidím, jak mi lidi logují "pomníček jsem neviděl" při vzdálenosti 30 metrů, tak starost fakt nemám ...
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#16 odnikudnikam

odnikudnikam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 23:11

chi,chi, a to jsem planoval jednu ze svych kešek u jednoho pomničku. a to právě z důvodu, aby kačeři, které naivně počítám mezi ty, kteří ví jak se v přírodě chovat našli také něco, co v regionu je zajímavé a v jiných horách ani není. pomnicky jsem take hledal podle prvni knihy Nevrlého, ale to byl gc ještě na houbách. tehdy jsme se také báli, že budou tou knihou odkryty a budou k nim vest turisticke znacky. myslim si že se tak nestalo. bali jsme se o pomnícky a tajili k nim cesty asi stejne jako se ted tají před mudly kešky. takže i ty starosti jsou podobné. nicméně zveřejnit všechny souřadnice ke všem pomníčkům by myslím ukradlo nálezci tu pravou radost z hledání. zatím je kešek tak pět a pomníčků cca stodvacet?
  • 0

#17 derilin

derilin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2009 - 23:50

kolombo napsal/a:

derilin napsal/a:
Dík všem za informace a za názory.
Jak je vidět, souřadnice pomníčků jsou veřejeně dostupné a žádná katastrofa nenastala ;)

......

:-D
Když ony jsou ty souřadnice jen o kousek mimo :-)
A když vidím, jak mi lidi logují "pomníček jsem neviděl" při vzdálenosti 30 metrů, tak starost fakt nemám ...


Moc nerozumím. Já myslel, že je nechuť k zveřejnení souřadnic z obavy o zvýšenou návštěvnost míst. Na to přece nemá vliv, jestli nakonec někdo ten pomníček najde nebo ne. Jde o to jestli ho tam vyrazí s GPSkou hledat nebo ne.

Jinak, co jsem porovnával pár souřadnic se svýma, tak byla chyba do 30 metrů.
  • 0

#18 Majus

Majus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 213 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2009 - 1:32

derilin napsal/a:
K pomníčkům nepovedou geodálnice, ale normální lesní pěšiny. Zájem o Jizerky rok od roku roste a to bez ohledu na GC. Hlavní turistické cesty už jsou v sezoně narvaný k prasknutí. Tipnul bych, že část lidí začne mířit mimo ně a pomníčky jsou možný cíl.

Tak to si nemyslim, ten hlavni napor turistu se k pomnickum nepresune. Ono totiz pokud je pomnicek jenom v knizce, tak je tezce za vodou - ten pujde hledat opravdu jen zajemce. Pokud je v mape, ale ne na znacene ceste, tak je take v pohode (to nemluvim o takovem, ktery je mimo cestu). Ale kdyz uz u nej bude kes, tak se tam dostanou kaceri a) kteri si jdou pro bod, B) ktere ten pomnicek take zajima, ale ne zas natolik, aby po nem bez kese buhvijak patrali. Takze navstevnost se zvedne spis pomoci GC nez ze se zvysi navstevnost Jizerek. Osobne nemam nic proti tomu, aby u nekterych pomnicku kes byla (obzvlast u takovych, ke kterym uz pesina vede), ale spis proti tomu, aby tam nekdo zalozil megaserii.
  • 0
"Do průšvihu nás nikdy nedostane to, co nevíme. Dostane nás tam to, co víme příliš jistě, ale ono to tak prostě není." (Y. Berry)

#19 AgentJ

AgentJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2009 - 23:54

jessie.r napsal/a:

Plně stojím za těmito názory lidí, kteří tyhle hory milují a kteří pro ně mnoho udělali, a kterých si proto neskonale vážím, např. Miroslava Nevrlého, Marka Řeháčka, už zemřelého Gustava Ginzela, O. Simma a dalších...

Ale několik pomníčků má už dokonce keše, takže ty navštívit s GPS můžeš bez problémů, viz např. Kolombův Stammelův kříž nebo multi v Oldřich. sedle, teď si nevzpomenu na název, později doplním...


Alenko, ver never, ta kes se jmenuje uplne stejne jako tenhle vlakno - Jizerske pomnicky;) moc hezka pohadka:)


jessie.r napsal/a:

.. lidí, kteří tyhle hory milují a kteří pro ně mnoho udělali, a kterých si proto neskonale vážím, např. Miroslava Nevrlého, Marka Řeháčka, už zemřelého Gustava Ginzela, O. Simma a dalších...


souhlasim, ale na druhou stranu me trosku mrzi, ze se casto zapomina na dilo, ktere bylo pro uvedene pany obrovskou inspiraci a zakladem jejich tvurci cinnosti. jedna se o legendarni Matouschkovu mapu z roku 1927 - revolucni dilo nemajici do te doby obdoby siroko dalekoB)
v mape jizerskeho rodaka Josefa Matouschka nejsou zachyceny jen pomnicky, ale i spousta dalsich zajimavych mist a hlavne tras.
co je ale hodne zajimave, to je fakt, ze citovani panove neobjevili zadny novy pomnicek, ktery by prave Matouschek zmapovan nemel;)
takze by se dalo rici, ze jejich zasluha je vlastne "jen" literarni:) ale i to by se dalo vyvratit, pac tehdejsi jestedsko-jizersky spolek ty legendy k tem pomnickum vydaval...takze jsme uz "jen" u zasluh dejepisnych a prekladatelskych:D

ne, vazim si jich vsech stejne, ale toho Matouschka fakt nejvicB)
no mame byt na koho pysni ze jo !B)
  • 0

#20 jessie.r

jessie.r

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 470 příspěvků(y)

Publikováno 28 březen 2009 - 6:41

Ano, to máš pravdu, Matouschek byl první, kdo něco takového vydal, už za první republiky, nedávno jsem sehnala ten krásný reprint jeho slavné mapy, která inspirovala pana Nevrlého k badatelským toulkách po Jizerkách... Ale pro mě je Kniha o Jiz. horách ta pravá první láska, která trvá doteď, když jsem si ji cca ve 12 letech poprvé přečetla, zamilovala jsem si tyhle hory a přesto, že donedávna jsem žila jinde, cítila jsem se doma a šťastná tady... A hned jak to šlo, přestěhovala jsem se sem, tak mě tu máte ;)!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka