Přejít na obsah


Fotka

Diskuse: nove pravidla - guidelines od 4.4.2009


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
317 odpovědí na toto téma

#1 Geolens Reviewer

Geolens Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 70 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2009 - 22:55

Dnes vyjdu inovovane pravidla, ktore budu platne od zajtra 4.4. Nasledujuce texty vypadnu z pravidiel: “Caches with mandatory requirements in addition to signing the logbook should be listed as mystery caches. Examples include sending the cache owner a verification codeword found inside the logbook, performing some task at the cache location and taking a photograph, or writing the online log in a format or with content that satisfies the cache requirements. The mystery cache designation assists finders in identifying that something extra is required in order to log a find.” Taktiez toto ide prec: “Caches that require the geocacher to do something beyond finding the container and signing the logbook generally do not qualify as traditional caches.” Tu je cast z ceskeho prekladu: Cache s povinným požadavkem pro uznání logu (nad rámec běžného zápisu do logbooku) by měly být rovněž označeny jako mystery cache. Příkladem je zaslání hesla nalezeného v logbooku vlastníkovi cache, vykonání nějakého úkolu v místě cache, přiložení fotografie či napsání online logu na Geocaching.com ve formátu či s takovým obsahem, který uspokojí požadavky cache. Označení cache jako mystery pak umožňuje hledačům na první pohled identifikovat, že je pořadováno něco speciálního pro logování nálezu (oproti tradičním cachím, kde je jedinou podmínkou uznání zápis v logbooku). Takze dodatocne podmienky logovania skoncili. Mozu sa vyskytovat nadalej v listingoch ako dobrovolne podmienky a autor cache nemoze mazat log pri nesplneni. Na splnenie najdenia cache staci najst cache a zalogovat do logbooku. Tato zacina platit od 4.4. a na stare cache nie su udelene vynimky. Autori starych cache su tymto vyzvani na skontrolovanie listingov a zmenu pozadovanych podmienok na dobrovolne. Viac ukaze prax. Som zvedavy na presne znenie.
  • 0
Igi.

#2 Geolens Reviewer

Geolens Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 70 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2009 - 23:07

Este jedna vec - cache, ktore vyzadovali byt mystery len kvoli dodatocnej logovacej podmienke, sa tymto upravou listingu znava stavaju povodnym typom, takze je mozne ich zmenit na tradicne alebo multi. Poziadajte o zmenu typu cache reviewera.
  • 0
Igi.

#3 PaWcz

PaWcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 317 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2009 - 23:14

Mohu se zeptat, kde v guidelines najdu pravidlo, dle něhož owner nesmí smazat log při nesplnění svých podmínek? Snad jsem ho přehlédl...

Já vím, rýpu - ale vypuštění citovaných ustanovení by šlo vyložit i tak, že u tradicionálky může být vyžadována jakákoliv podmínka, kterou si owner stanoví (podle zásady "co není zakázáno..." - už nebude nikde stanoveno, že tradicionálka nesmí mít podmínku)

P.S.: Tím se nechci stavět do opozice a zadělávat na flame, jen se ptám - prosté vypuštění zmíněných bodů by umožňovalo obě interpretace.
  • 0

#4 TrainTour Reviewer

TrainTour Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 365 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2009 - 23:23

Tak kolega Geolens me predbehl :) Musim rici, ze o tomto se v Groundspeaku spitalo uz dlouho a ja plne souhlasim - GC je o hledani, pripadne lusteni nejakych tech mysterek ci chozeni po multi, a ne o plneni nejakych ukolu POTE, co autor kes najde. Neboli kdyz uz je nalezeno, neni preci mozne "found" tedy nalez ze strany autora omezovat. Dosud to mozne bylo jako mystery typ, to tedy konci a je z toho dobrovolnost presne jak kolega pise. Dalsi duvod (mimo zbytecne sikany kaceru pote, co uz kesku nasli a found tedy z logiky veci splnili) je ten, ze by zbytecne pribyvalo mysterek, ktere vlastne mysterkami nejsou, jde o bezne tradicky (ci multi) a jen kvuli podmince z toho byl jiny typ. Cili k dotazu PawCz - owner preci nemuze mazat log, kdyz autor kes nasel, to preci neni nutne vyslovne psat do Guidelines, "found it" tedy nalezeno je preci jasne anglicke slovo, kdyz kacer najde neni duvod mu log mazat, to jen kdyby bud nenasel a log umyslne ci neumyslne udelal jako found, nebo kdyby v logu vyznamne napovidal o ulozeni (foto kese v ukrytu apod.) - jinak autor nema pravo nalez, tj.found it log, mazat, i to je duvod, proc ALR mizi, aby tato logika, tj. nalez je nalezem kdyz kacer kesku objevi a zapise se, byla plne zachovana u vsech kesi. No co dodat zaverem? Asi dobre ze tento doplnek ALR (adv.log request u kesi), na ktery se uz dlouho opravdu Groundsepak dival spatne (hlavne na jejich rozsirovani) uz nebude nutnosti...
  • 0

#5 TrainTour Reviewer

TrainTour Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 365 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2009 - 23:25

Zaverem - nove kese s ALR jako mysterky uz tedy schvalovat nemame, stare by si autori meli upravit (podminku mozno nechat jako dobrovolnost a zmena typu kese z mystery na tradicku ci multi pres reviewera). Jo a prislusne clanky na wiki (preklad Guidelines, clanek o mystery kesi) opravim behem vikendu.
  • 0

#6 Olivin

Olivin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2009 - 23:57

Konečně... Díky za tuhle změnu. Většinou jsou ty podmínky stejně blbý. I když někde to bude škoda (Eden), ale tam to udělám dobrovolně rád...
  • 0

Garmin GPSMAP 60CSx, THL W100, c:geo, WhereYouGo


#7 Arogant

Arogant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 636 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 2:04

Přiznávám se, že jsem to četl dvakrát, některé pasáže vícekrát, a že jsem totální navrdlo natvrdlý, co nemá rádo podobný učený řeči. Jen pro shrnutí: Touto úpravou může být tradiční keš s podmínkou?
  • 0
Body, sláva, diplomy! používáno se souhlasem cbfousáče ;o)

Nositel Nobelovy ceny za mír.

#8 mirotiro

mirotiro

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 094 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 6:06

No tak jsem do ujasnění jednu svojí kešku vypnul... Btw co takové earth keše nebo dožívající virtuálky? Podle mne ne zcela domyšlený tah...
  • 0

#9 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 6:09

Arogant napsal/a:
Přiznávám se, že jsem to četl dvakrát, některé pasáže vícekrát, a že jsem totální navrdlo natvrdlý, co nemá rádo podobný učený řeči. Jen pro shrnutí:
Touto úpravou může být tradiční keš s podmínkou?


Tak já jsem to taky četl několikrát, tu pasáž zde uvedenou, i anglicky, i česky, a nějak jsem nepopral, kde Igi (Geolens) došel k závěru co píše ? Kdyť to v tom novém textu pravidel to co tvrdí vůbec není napsáno ?! To bude nějaký opožděný apríl, ne ? :o

Já z toho pochopil, že se akorát utvrdilo pravidlo co platilo již doposud, tedy že tradiční keš = žádné podmínky, pokud jsou jakékoliv podmínky pro zalogování, tak keška může být označena jedině jako mystery.

No faktem je, že na Slovensku toto patrně zažité nebylo, co mohu z vlastní zkušenosti soudit...


Edit 8.4.2008: Tak se omlouvam, ale nevšiml jsem si, že Igi píše co už v pravidlech _není_, předpokládal jsem, že především napíše, co je tam teď - což jsem se bezprostředně v jeho příspěvku nedočetl.
  • 0

#10 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 6:23

Miro, Arogant: oznameni v originale viz [LINK]

Tematicky ukol ma byt jednoduchy a je na nalezcich, jestli ho budou plnit nebo ne. Earthcache a dozivajici virtualky+webcam timto nejsou dotceny.

Koukam, ze special logging requirements prezivaji v "challenge caches", ktere jsou nadale vedene jako mysterky, ale podminka musi souviset s geocachingem / waymarkingem / wherigo, a autor cache s takovou podminkou musi prokazat reviewerovi, ze je splnitelna (ze on sam nebo podstatna cast geocacheru ji splnila - jako priklad s prekladem realii ""cache nalezena v kazdem okrese kraje"). Takze treba GC117VQ je podle toho ok.
  • 0

#11 Geolens Reviewer

Geolens Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 70 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 6:40

Pisal som prvy post este pred zverejnenim novych guidelines na zaklade instrukcii pre reviewerov. Medzitym su guidelines zverejnene a tu je cas, ktora hovori o logovani: Logging of All Physical Caches Geocaches can be logged online as Found once the physical log has been signed. If it is appropriate for your cache location or theme, you may ask the cache seeker to accomplish an optional and simple task, either close to the cache site (normally within 0.1 miles or 161 meters) or when writing their online log. For example, wear the goofy hat inside the cache container and upload a photograph. Cache finders can choose whether or not to attempt or accomplish optional tasks. Cache owners may not delete the cache seeker's log based solely on optional tasks. This guideline change applies immediately to all logs written from April 4, 2009 and going forward. Older caches with "additional logging requirements" (ALRs) are not grandfathered under the older guideline. If you own an existing cache with mandatory additional logging requirements, we request that you: * Cease deleting logs based on additional logging requirements. * Review your own cache listing to see if the ALR can be made into an optional and simple task, or whether it must be removed altogether. * Adjust your geocache listing by editing the text then contact a reviewer to change the cache type, if appropriate. Kompletne to prelozi Minarjo do Wiki, ale z jednoduchosti pre tych co nerozumeju - prva veta - cache moze byt zalogovna ako NAJDENA ked bol podpisany logbook - nic viac na to netreba. V dalsom odstavci je, ze mozte ziadat spplnit dobrovolnu jednoduchu ulohu, nalezca sa rozhodne, ci ju splni alebo nie a vlastnik cache nemoze zmazat log len na zaklade nesplnenia ulohy. Dalsi odstavec hovori, ze zmeny su platne ihned a aj na stare cache a vsetky nove logy. Ak vlastnici cache potrebuju zmenit typ cache, tak sa to cez reviewera da. Mate si skontrolovat vlastne listingy a zabezpecit, aby podmienky boli jednoducha a dobrovolne, pripadne ich zrusit uplne. Co na tom nie je jasne a co tu Autacek miesa Slovensko, to fakt nechapem.
  • 0
Igi.

#12 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 6:52

Mám dojem, že si to schvalovači vykládají špatně nebo je to napsáno špatně... Pokud tento odstavec vypadne z pravidel, pak odpadá jen doporučení (... by měly být rovněž označeny jako mystery cache.) a tudíž tímto mohou být s podmínkou zakládány keše libovolného typu. Jediné k čemu to tedy je, že si mohou autoři s Mystery keší na výchozích souřadnicích (pokud se tam něco neluští) upravit na Tradicní s podmínkou.. A pak to logiku má, jelikož mystery s final na vychozich jsou nesmysl.
  • 0

#13 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 7:43

tak to je dobrý: přečtu první příspěvek a nějak to nechápu... přečtu druhý příspěvek a je mi to jasný... přečtu další příspěvek a už zase nechápu... a takhle se to střídá až do konce :o no pokud to opravdu je tak, že podmínky z keší zmizí, budu jen rád :)
  • 0

#14 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 7:43

Ne. Hlavní změnou je, že podmínka logu se stává striktně dobrovolnou a že owner nemůže její splnění vynucovat, např. pohrůžkou smazání logu. Z logiky věci pak dále se ruší odstavce, že má-li keška podmínku, musí být Unknown (nehovoří-li se o podmínce jako povinné části hry, ztrácí navazující pravidla smysl). Týká se ovšem podmínek plněných PO nálezu a logu!!! -- zůstává možnost "úředně" potvrzených podmínek - viz příklad s odlovením keší ve všech okresech. Myslím, že to dává smysl z pohledu GS, který nechce riskovat negativní popularitu, popř. až soudní podání dle různých světových právních řádů, např. s podmínkami fota ohanbí ve Vatikáně anebo odhalené tváře dejme tomu v Afghánistánu :D :D a asi už taky je nebaví neustálé štrtkání o smazaných lozích.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#15 1xyz2

1xyz2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 423 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 7:57

Tuto změnu vítám a myslím že je to logické. GC je o hledání a ne plnění nějakých úkolů které s GC nesouvisí. Chtěl bych se ale zeptat jak je to v případě série keší, kde podmínku pro uznání nálezu bonusovky je nalezení všech ostatních keší ze série? Co když bonusovku odlovím dřív? Je to důvod ke smazání logu nebo ne?
  • 0

#16 Paullow

Paullow

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 8:11

Jestli jsem to dobře pochopil, takže ode dneška můžu třeba Robertovu měsíční keš GCKYF0 odlovit kdykoliv (i ve dne) nebo Eden cache GCZ2DP a nemusím splnit podmínku fotky a autor s tim nic nenadělá?
  • 0

#17 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 8:33

Paullow napsal/a:
Jestli jsem to dobře pochopil, takže ode dneška můžu třeba Robertovu měsíční keš GCKYF0 odlovit kdykoliv (i ve dne) nebo Eden cache GCZ2DP a nemusím splnit podmínku fotky a autor s tim nic nenadělá?


no v tomto případě /Eden/ by to bylo smutný - holt by to chtělo zrušit jen přiblblý a zbytečný podmínky, jenže to prostě nejde.
Jediná možnost je, že ten kdo tam nepůjde v zimě a nedodá foto bude vyhlášen za poseru a na eventu bude platit za všechny ;)
  • 0

#18 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 9:11

Me se na tom libi to, jak to bylo kacerske komunite sdeleno s nalezitym predstihem. B)
  • 0

#19 Pe_Bo

Pe_Bo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 613 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 9:12

JarMar napsal/a:
Tuto změnu vítám a myslím že je to logické. GC je o hledání a ne plnění nějakých úkolů které s GC nesouvisí. Chtěl bych se ale zeptat jak je to v případě série keší, kde podmínku pro uznání nálezu bonusovky je nalezení všech ostatních keší ze série? Co když bonusovku odlovím dřív? Je to důvod ke smazání logu nebo ne?


Když ji najde, může ji zalogovat. A ty mu nemůžeš log smazat, protože ji našel BF. Není to fair-play, samozřejmě.
Ale myslím si, že je to na svědomí každého hráče.
  • 0

#20 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2009 - 9:14

Leroj napsal/a:

Paullow napsal/a:
Jestli jsem to dobře pochopil, takže ode dneška můžu třeba Robertovu měsíční keš GCKYF0 odlovit kdykoliv (i ve dne) nebo Eden cache GCZ2DP a nemusím splnit podmínku fotky a autor s tim nic nenadělá?


no v tomto případě /Eden/ by to bylo smutný - holt by to chtělo zrušit jen přiblblý a zbytečný podmínky, jenže to prostě nejde.
Jediná možnost je, že ten kdo tam nepůjde v zimě a nedodá foto bude vyhlášen za poseru a na eventu bude platit za všechny ;)


Také se domnívám, že fotopodmínky u keší nejsou vůbec na škodu a naopak přinášení vítané pobavení.

Geocaching zrušením této podmínky sklouzává k prostému honění nálezů bez další přidané hodnoty :-(
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama