Přejít na obsah


Fotka

PDA versus outdor GPS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#21 mikrom

mikrom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 966 příspěvků(y)

Publikováno 13 červenec 2009 - 17:58

i ja mam klasicky dilema, lovim nyni s HTC Kaiser, ale to zarizeni mam jen kvuli tomu, ze bylo za super cenu, jinak nikdy v nem nebyla SIM, kouk sem se na asi pet filmu, pustil tak 10 mp3 a klavesnici vysunul tak 20x.. pouzivam ho ciste jen a jen na GC, takze mi zacina vadit vydrz (mam bat s vyssi kapacitou nez je orig. a kdyz setrim, tak je to tak na odpoledne (rozumej ~5h) pak mam krabicku na 4tuzkovy pro pripady nouze, ale porad to neni ono.. a myslim, ze u nas, kde je vetsina kesi opravdu v terenu pac nejsem z prahyy by se outdoor gpska vyuzila..
ale porad se mi nechce vzdavat tomtoma :) i kdyz s oregonem jezdit pry taky jde a papiry/auto nemam, takze jako spolujezdec podle nej muzu navigovat..
co se kesovani tyce tak jsem ted objevil cachebox, kterej me teda nadchnul (i kdyz je pravda ze oregon umi to samy :)
takze co ted.. no 60CSx se mi moc nelibi a myslim, ze uz je vyvoj nekde jinde, travnicka a spol se mi taky moc nezamlouva, takze oregon..
na navisatu se da koupit 300 bez TOPO Czech za 7600,- (pokud Jste přihlášeni jako náš dealer s cenovou hladinou D2. ;) ) tak sem uz asi mesic nalomenej ze do nej pujdu.. :)
  • 0

#22 Akruk

Akruk

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2009 - 22:05

Dá se někde sehnat navigace s nabíjecím akumulátorem?? Cápu, že se dají koupit nabíjecí baterky,ale jsem tak nějak zvyklej na ty akumulátory..;) hledal jsem různě po netu,ale nějak jsem nic nepotkal..
  • 0
Kdo hledá najde... a každej jednou začínal ;)

#23 hplus

hplus

    H+

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 483 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2009 - 22:36

mitak napsal/a:
Mazáci říkají, že jestli máš 7000 tak si kup Garmin 60CSx (raději než Edge) a jestli máš 10000, tak si kup Oregon. Je to investice, která stojí za ty tři tisíce navíc.

Mazaci rikaj, ze za sedmicku je 60CSx a za desitku uz k ni mas i Kaisera. B)
  • 0
Davejte si pozor na ty, kteri maji zde na foru vic prispevku nez nalezenych kesi - jsou to geocacheri teoretici! :D

Delal jsem to pro prachy a pro body - ted uz mam obojiho dost! ;)
(Ale toho mrtvyho kotatka za kazdych 1000 bodu mi je lito a ne ze ne!)

#24 hplus

hplus

    H+

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 483 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2009 - 22:37

mikrom napsal/a:
no 60CSx se mi moc nelibi a myslim, ze uz je vyvoj nekde jinde,

Mas pravdu - vyvoj se odklonil od cudliku a tudiz to jde pekne z kopce. ;)
  • 0
Davejte si pozor na ty, kteri maji zde na foru vic prispevku nez nalezenych kesi - jsou to geocacheri teoretici! :D

Delal jsem to pro prachy a pro body - ted uz mam obojiho dost! ;)
(Ale toho mrtvyho kotatka za kazdych 1000 bodu mi je lito a ne ze ne!)

#25 akryx

akryx

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 994 příspěvků(y)

Publikováno 06 listopad 2009 - 0:07

Chodim s N95 a nemam problem. TT, SmartcomGPS, internet, google maps, live.geocaching, HG. Mapy vzdy online, nebo offline. Vydrz s interni GPS nic moc, ale pouzivam modrozubi LD 3W a pak cely den v klidu...
  • 0

#26 Rufuc

Rufuc

    Rufuc

  • Members
  • PipPipPip
  • 746 příspěvků(y)

Publikováno 06 listopad 2009 - 8:03

No já od té doby, co mám Oregon 300, tak se na PDAčko přáší doma na skříni. Původně sem se rozhodl pro PDA, protože sem si říkal, že to hodnotně využiju i v práci a v té době sem o Oregonu ještě nevěděl. Nakonec sem zjistil, že v práci se bez něj celkem dost obejdu, protože na poštu,excel, world či cokoliv jiného to je vyloženě nouzovka, která plnohodnotné užití PC u mě prostě nenahradí. Takže PDA sem měl z 90 procent na geocaching. Pořídil sem si na něj aquapack, náhradní baterii a tunu software. S aquapackem se už tak větší cihla stala neforemnou potvorou, která se blbě držela v ruce, časem se obal zaprášil zevnitř a na slunci bylo PDA v aquapacku totálně nečitelné. Náhradní akumulátor sem využil jen párkrát, protože mě osobně těch pár hodin bohatě stačilo. Výběr software je tak jediná věc, kvůli které bych pda doporučil. Na autonavigaci, turistickou navigaci, čtečky listingů, stahovače keší z netu, listing v excelu, který mi sám počítal vzorečky multin, to vše sem hojně používal, ale to přepínání mezi nima, bylo stokrát otravnější, než listování v nabídkách Oregonu. PDA nadále používám jako navigaci v autě při služebkách, když jedu kešovat, tak naviguje Oregon, protože vždy je jeden řidič a jeden navigátor, takže absence hlasu v Oregonu se tím stala nedůležitá. Prostě, ikdyž sem PDA v minulosti hodně velebil, Oregon vyhrál na celé čáře. Dobrý mapy,odolnost a výdrž, elektronický kompas atd. No a ty dnešní ceny Oregonu 300 sou dnes celkem solidní, že se vyplatí si připlatit oproti PDA
  • 0
GeoWiki - Vše co jste chtěli vědět o Geocachingu
Garmin Oregon GPS Wiki - Vše co jste chtěli vědět o Garmin Oregonu
Geoget - Jak rozchodit Geoget, statistiky aj.
Instalace Topo czech do počítače

#27 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 06 listopad 2009 - 11:00

Pokud nekdo uprednostnuje PDA, ale 'resi' napajeni a odolnost, tak mohu doporucit Magellan MobileMapper 6. Je to poloprofi GPS pro terenni sber dat. Jde o odolne PDA s operacnim systemem WM 6. Cena cca 15.000. + Napajeni je na dve AA tuzkovky. + Odolnost proti vode a narazum je deklarovana stejna jako u outdoor GPS od Garmina. A napriklad displej je diky tomu, ze je zapusteny chranen lepe nez u Oregonu. + SIRF III + Ma cidlo kompasu a barometricky vyskomer (bohuzel vsak zatim nejdou pouzit treba v Ozim) + 2Mpix fotak + Bluetooth + LED svitilna (pripadalo mi to puvodne zbytecne, ale uz jsem ji mnohokrat pouzil) + dostatek tlacitek na ovladani (da se ovladat i v rukavicich) + hlasovy vystup - ta cena :-(( (Ale napriklad Garmina 60CSx jsem pred 3mi lety kupoval za stejnou cenu a G 12XL pred deseti lety take za podobnou cenu) - cidla kompasu a vyskomeru zatim nejsou pouzitelna (snad se mi to pres zimu podari vyresit) - displej by mohl byt podsviceny i o neco vice - zapusteni displeje trochu prekazi u okraju ovladani prstem Pred MM6 jsem 10 let pouzival Garminy od nemapove G 12XL po mapovou G 60 CSx a take nekolik autonavigaci. Pokud se mi podari zprovoznit i kompas a vyskomer pro vsechny aplikace, tak z toho bude opravdu nedostizny outdoor stroj a ve vsech ohledech predci i jedinecnou 60 CSx. Rastrove mapy a ortomapy jsou uzasne, pokud potrebuji, tak pouziji i vektorove mapy. Ty pouzivam uz jen zridka a spise jen pro hledani POI. Autonavigaci si tam mohu nahrat podle sve chute. A napriklad GMXT je v mnoha ohledech lepsi, nez to, co umi autonavigace od Garminu. Samozrejme je mozne koupit bezne PDA a dat jej do aquapacku a poridit si nabijeni z externiho baterypacku. Vyjde to lacineji, ale ten komfort je mensi, ovladani horsi,....
  • 0

#28 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 06 listopad 2009 - 11:23

Osobne jsem zacinal s kombinaci PDA+ BT GPS, potom zhruba pred rokem a pul jsem presel na iPhone - ten v kombinaci datoveho pausalu je porad podle me to nejlepsi na mestske cache (vsechno online - listingy, logy predchozich nalezcu, popisky k TB a predevsim satelitni GoogleMaps). Problem s timto reseni je bohuzel v lese (hlavne kdyz neni dostupny GSM signal, tak nejsou ani data a tim padem nejsou ani cache) a taky v cizine (preci jenom datovy roaming je nesmysl, ze). No a je to zhruba 2 dny, co jsem se rozhodl to vyresit koupi Oregonu 550. Takze pro zakladni prehled Oregon a kdyz budu potrebovat detailni data k dane cachi, tak si je muzu dohledat pres jaTelefon.
  • 0

#29 maxus_aurelius

maxus_aurelius

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 příspěvků(y)

Publikováno 06 listopad 2009 - 11:52

ja pouzivam PDA - HTC kaiser - nejdriv jsem vyuzival interni GPS, ale ta je totalne nepresna, tak jsem zacal pouzivat BT modul od Navilocku a uz je to vpohode. Nahradni baterku nemam, ale s velkym uspechem pouzivam APC mobile power pack - http://www.apc.com/r...OCountryCode=cz. Soft mam Garmin mobile XT + GCZII a mam vse po ruce. Nedavno jsem mel od kamose pujcenyho OREGONA300 a musim rict, ze je to zas uplne o necem jinem... Zatim si s PDA vystacim, ale casem si nejakyho garmina (za odmenu) poridim
  • 0

#30 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 06 listopad 2009 - 12:19

Taky jsem začínal na PDAčku, kde jsem neměl problémy s výdrží (přídavný megaakumulátor), ale rozhodně jsem měl problém s odolností. Jedna věc je voda a bláto, což se dá vyřešit nějakým obalem za cenu vzniknutí neforemné velké věci. Horší už to je s teplotou. Ve chvíli, když teplota klesne bod bod mrazu, to Garmin ani nezaznamená, ale displej PDAčka začne vyvádět psí kusy (hlavně odezva jde do háje). A neustálé schovávání a vytahování PDAčka z bundy už je podle mě omezení použitelnosti. Garmina prostě cvaknu na popruh baťůžku a nestarám se o teploty, déšť, výdrž akumulátoru, prostě o nic. Prostě dokonalý společník :) btw: je to spousta lidí, co měla PDAčko, přešla ke Garminu a nedá na něj dopustit. Je tu někdo, kdo prošel opačnou cestou? (= Garmin nikdy více, PDA rulezz)
  • 0

#31 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 06 listopad 2009 - 13:03

abakus: tak takoveho cloveka co si prosel zpetnou cestou bych rad poznal. Drive jsem si myslel, ze PDA nebo mobil je v pohode, ale jak to jednou clovek zkusi trosicku vazneji v lese a cely den, tak zjisti, ze jsou to pouhe nahrazky a ze to chce neco odolnejsiho.
  • 0

#32 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2009 - 14:29

abakus napsal/a:
btw: je to spousta lidí, co měla PDAčko, přešla ke Garminu a nedá na něj dopustit. Je tu někdo, kdo prošel opačnou cestou? (= Garmin nikdy více, PDA rulezz)


Napriklad ja. ;-) Jak jsem psal o par prispevku vyse, zhruba deset let jsem pouzival Garminy - od nemapove 12XL (na kterou nedam dopustit a stale ji jeste vlastnim a pouzivam jako zalozni), pres 60CS po 60CSx. A k tomu dve automobilove navigace take od Garmina. Takze zaryty Garminista.

Letos na jare jsem zakoupil Magellana MobileMapper 6 a prestoze to ma sve mouchy, jak cenove, tak funkcne, tak je to uplne jina liga, nez cokoliv od Garminu, co je zatim k dispozici.

Nejsem geocacher, ale take loguji pozice a hledam mista podle zalogovanych pozic a to vetsinou nekde v lesich a v tezkem terenu mimo cesty. Takze potrebuji co nejpodrobnejsi mapy a pokud mozno vice map stejne lokality, aby se dala najit nejkratsi a soucasne take existujici cesta. Mnoho cest, ktere jsou v 10k topomapach totiz uz v realu neexistuje.

Porovnani outdoor Garmin x MM6
Odolnost proti vode - shodna
Odolnost proti narazu/prachu - zhruba shodna (zalezi na typu G.)
Napajeni - 2AA clanky - MM6 ma mensi vydrz (asi 10h)
Displej - MM6 ho ma trochu mensi
Ovladani - u MM6 lze kombinovat ovladani tlacitky a dotykoveho displeje, coz ja beru jako optimum. Neco se lepe ovlada dotykacem neco klavesami.
Citlivost GPS - asi zhruba stejna
Cold start - tady je to lepsi u Garminu. MM6 ma horsi casovou zakladnu nez Garmini, takze po delsim vypnuti ma cas posunuty treba o nekolik hodin. Tim padem z pocatku hleda jine satelity.
Cidlo vyskomeru - nektere Garminy maji a celkem dobre integrovane. MM6 ma, ale v soucasne dobe pouzitelne pouze v nekterych komercnich programech.
Cidlo kompasu -nektere Garminy maji a dobre integrovane. MM6 ma, ale v soucasne dobe pouzitelne pouze v nekterych komercnich programech.
Fotoaparat - MM6 2Mpix, fotak ma i jeden Garmin
Hlasovy vystup - MM6 ano, Garmin ne
Diktafon - MM6 ano, Garmin ne
LED svitilna - MM6 ano, Garmin ne
Otevrenost systemu a moznost pouzivat jine aplikace - MM6 - plne otevrena. Garmin - uzavreno, nemoznost rozsireni.
Komunikace - MM6 - bluetooth, Garmin - nejake proprietalni rozhrani

Cena - MM6 je o cca 30-50% drazsi

Pocitam, ze cidla vyskomeru a kompasu MM6 budou pro libovolnou aplikaci zprovoznena behem letosni zimy.

Takze trvalym minusem je u MM6 oproti Garminu cena. Docasnym minusem je oproti nekterym modelum Garminu nemoznost vyuzit vyskomer a kompas. To bude vyreseno.
Drobnym minusem muze byt delsi doba nalezeni satelitu, po nekolikadennim vypnuti. S tim se da zit. ;-)
Dalsim drobnym minusem muze byt mensi vydrz na baterie. Pro bezne pouziti staci vzit dalsi nahradni. Pokud ovsem jdu na 14 dnu do pustiny bez moznosti dobijet a vazim kazde deko nakladu, tak to muze byt problem. ;-)

No a plusy?
Otevrenost a komunikace
Mohu si tam nainstalovat libovolnou WM aplikaci. Pokud mam mobil s bluetooth a datovym tarifem, dostanu se i na internet.
Ja pouzivam hlavne OziExplorer, obcas GMXT.
Dale soft s mapou nocni oblohy a soft prilivu a odlivu.

Existuji aplikace, ktere umoznuji koordinaci tymu v prostoru. Kazdy z tymu vidi, kde jsou ostatni. O tom se Garminum zatim muze jen zdat.

Pro me cesta zpet ke Garminu na par let neni realna. MM6 mi plne dava (pripadne brzy da) to o cem se garministum muze jen pekne zdat v tech nejbujnejsich snech.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama