Přejít na obsah


Fotka

Jakou pořádnou mapovou turistickou GPS?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#1 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 9:54

Vše jsme zatím odlovili s "Etrex H" a jsme spokojeni. Hledáme druhou GPS. V diskuzích jsem toto téma rozumně čerstvé nenašel (technika jde dopředu, názory se mění), pokud jsem ho přehlédl, omlouvám se. Mám tyto kandidáty:

60CSx
Colorado
Vista HCx
Oregon 300


GPS bude používána především na GC. Chtěli bychom také, aby nás GPS navigovala v rukou spolujezdce k místu pro zaparkování, ježdění v autě za šipkou a bloudění už nás nebaví, ale tato funkcionalita je podružná. PDA nemáme a pokud se rozhodneme o jeho koupi, tak jen kvůli GC.

Prosím o Vaše názory a o zkušenosti. Pokud má někdo zkušenosti s více modely, uvítám je. Jestli jsme ve svém výběru nějaký dobrý model vypustili, tak prosím sem s ním. Předem díky.
  • 0

#2 tomasCR

tomasCR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 10:13

A to vám do výběru brzy přibude Dakota ;)
http://www.gpsfix.ne...kota-20-leaked/

No jestli jde i o routování po silnicích tak bych se přikláněl k Colorado/Oregon kde je jednoduché přepínání profilů. (Třeba Auto/Topo)
  • 0

#3 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 10:24

Jednoznačně Oregon 550, nejlíp zvládá nové mapy, je nejvhodnější pro geocaching a je jediný použitelný v autě.
  • 0

#4 Rufuc

Rufuc

    Rufuc

  • Members
  • PipPipPip
  • 746 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 10:41

Já hodlám pořizovat Oregon 300 Pro. Mitákova odpověď mě trošku zarazila. Čím to, že 550 nejlíp zvládá nové mapy, je nejvhodnější pro geocaching a je jediný použitelný v autě? Co sem se díval na porovnání produktů Oregon 300/500/550, tak mi nepřipadlo, že by 550 byl zrovna v těchto věcech v něčem jiný než 300...za odpověď budu vděčný
  • 0
GeoWiki - Vše co jste chtěli vědět o Geocachingu
Garmin Oregon GPS Wiki - Vše co jste chtěli vědět o Garmin Oregonu
Geoget - Jak rozchodit Geoget, statistiky aj.
Instalace Topo czech do počítače

#5 KarelMrak

KarelMrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 10:45

mitak napsal/a:
Jednoznačně Oregon 550, nejlíp zvládá nové mapy, je nejvhodnější pro geocaching a je jediný použitelný v autě.

Tak nevím, jak pročítám odlišnosti O 550-ky od O 300 a O 440t, tak žádné extra funkce pro použití v autě nevidím (krom toho že můžu mít uloženo 200 tras místo 50-ti). https://buy.garmin.c...reProduct=26876
  • 0
KarelVložený obrázek

#6 mechtuar

mechtuar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 11:01

přesně tak žádnej jinej rozdíl sem tam nenašel teda navíc k 550 dávaj baterky a má foták ale ten bude stát za věci asi tak jako fotos v telefonu :D a má černou barvu tak že možná ladí s přístrojovkou :D
  • 0

#7 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 11:22

Setkal jsem se už s názorem, že 60CSx a Oregon 300 nejsou pro navigaci v autě vůbec použitelné. Je to pravda? Mě se to moc nezná, jinde totiž píší, že to lze. V autě mám dobré zkušenosti s Vista HCx. Já řídil, kolega s GPS v ruce navigoval a dojeli jsme, kam jsme potřebovali. A co se týče auta, víc od GPS nechceme.
  • 0

#8 zdenon

zdenon

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 23 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 11:26

60CSx-ku jsem v autě v v pohodě používal. Jen disply je prostě menší. ale použít lze.
  • 0

#9 mechtuar

mechtuar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 11:29

doporučuju tento článek http://navigovat.mob....asp?ARI=114063 snad to pomůže při rozhodování
  • 0

#10 KarelMrak

KarelMrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 11:30

Samozrejmě chybí hlasová navigace, ale pípnutí, resp. dvojité pípnutí před křižovatkou plus popis kam odbočit stačí, to mi věř. Vložený obrázek
  • 0
KarelVložený obrázek

#11 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 11:36

Pro Veverčáka: 60CSx je v autě fakt marná, ale Oregon už umí klasickou 3D navigaci, jak ji vidíš v auto-GPSkách, jen bez hlasového výstupu, ale s tím předpokládám počítáš. Navíc má dotykový displej, což je v autě neocenitelné.

Pro ostatní: Rozdíl mezi Oregon 300 a Oregon 550 je v displeji. Viz tento obrázek:

http://www.navigovat..._Q1/displej.jpg

Mareklův komentář: Displej je o něco lepší, ale rozdíl není příliš výrazný. Lepší zřetelnosti myslím pomáhá, že displej není tak matný jako na starších Oregonech, je hladký.
  • 0

#12 KarelMrak

KarelMrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 11:44

Hmm, tak to opravdu bych chtěl vidět (bez ironie). foto moc průkazné není a nikoho s 550-kou neznám, ale na někoho s 550-kou si u keše počkám:D
  • 0

#13 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 11:49

Hlasový výstup ani velký display na GPS v autě nepotřebuji, manželka postačuje :D. Takže vidím, že všechny GPS jsou v autě dostatečné a použitelnost v autě zásadním kritériem nebude. A co se Vám nejlíp osvědčilo v terénu?
  • 0

#14 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 11:53

Všechny GPSky rozhodně nejsou v autě dostatečné. Oregon bych (jako ve škole) ohodnotil jako dostatečný, ostatní jako nedostatečné. Colorado má sice stejné funkce, ale kolečko je na <|>
  • 0

#15 solsais

solsais

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 12:25

Těch 5000 keší může být taky pro někoho zajímavá vlastnost:

On the trail: With its high-sensitivity, WAAS-enabled GPS receiver and HotFix™ satellite prediction, Oregon 550 locates your position quickly and precisely and maintains its GPS location even in heavy cover and deep canyons. And you can store up to 2,000 waypoints, 200 routes, 5,000 geocaches and a tracklog of up to 10,000 points and 200 saved tracks.

Zdroj: http://www.engadget....oor-navigators/
  • 0

#16 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 13:04

KarelMrak napsal/a:
Hmm, tak to opravdu bych chtěl vidět (bez ironie). foto moc průkazné není a nikoho s 550-kou neznám, ale na někoho s 550-kou si u keše počkám:D


Mně to zas tak nepoužitelné nepřijde... Mnoho mobilů fotí i mnohem hůř... Také ale není jejich funkcí nahradit samostatný foťák, fyzika se prostě okecat nedá a kde není pořádné sklo, tam se moc čarovat nedá. Jako záznamník na výletech ale Oregon 550 poslouží výborně, podle mne fotí nadstandardně dobře...

http://navigovat.mob....asp?ARI=114273
  • 0

#17 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 14:25

rodinka veverek napsal/a:
A co se Vám nejlíp osvědčilo v terénu?

v terenu 60csx.
(ne nadarmo paba k navigaci porad pouziva sedesatku i kdyz na hrani si prikoupil oregon :))
  • 0

#18 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 14:41

Mne 60CSx tedy jako nepouzitelna k autonavigaci nepripada. Jezdil jsem s ni asi rok a to i bez spolujezdce.

Samozrejme treba nuvi 760 je mnohem lepsi, protoze ma mnohem vetsi displej a hlavne hlasovy vystup.

Stejne tak mi nepripada ovladani dotykovym displejem, jako vyhoda pro rizeni v aute. Protoze GPS s ovladacimi tlacitky jde ovladat i po pameti poslepu (tlacitka nahmatnu), tak mi to pripada lepsi a bezpecnejsi, nez dotykovy displej.

Dalsi vyhodou pro autonavigaci u 60CSx je, ze jde vypnout automaticke prepocitavani trasy.

Navic 60CSx ma prumerovani polohy, coz mi pro geocaching pripada docela dulezite. Co jsem nekde cetl, tak zrovna Oregon tuto funkci nema.

Pro geocaching je podle me (i kdyz ja osobne geocaching nedelam) temer idealni Magellan MobileMapper 6, akorat trochu drazsi. :-((

Je to odolne (vode i narazum) PDA s napajenim na dve AA baterie. Beha na tom BeeLineGPS, OziExplorer, Garmin Mobile XT, ... Takze mohu kombinovat podle sve libosti SW pro geocaching, rastrove mapy, vektorove mapy a pripadne dalsi programy. Treba nocni oblohu, prilivy a odlivy, ...
  • 0

#19 KarelMrak

KarelMrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 20:33

Jarous1 napsal/a:

KarelMrak napsal/a:
Hmm, tak to opravdu bych chtěl vidět (bez ironie). foto moc průkazné není a nikoho s 550-kou neznám, ale na někoho s 550-kou si u keše počkám:D


Mně to zas tak nepoužitelné nepřijde... Mnoho mobilů fotí i mnohem hůř... Také ale není jejich funkcí nahradit samostatný foťák, fyzika se prostě okecat nedá a kde není pořádné sklo, tam se moc čarovat nedá. Jako záznamník na výletech ale Oregon 550 poslouží výborně, podle mne fotí nadstandardně dobře...

http://navigovat.mob....asp?ARI=114273

Ale já teď opravdu nemyslel foťák v GPS, ale fotku obou zmiňovaných displejů GPS. mě teď jde o porovnání odlesků na displeji.
  • 0
KarelVložený obrázek

#20 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2009 - 21:00

mapoid napsal/a:
Mne 60CSx tedy jako nepouzitelna k autonavigaci nepripada. Jezdil jsem s ni asi rok a to i bez spolujezdce.

S tím bych docela souhlasil. Podle mě jde jen o zvyk. Sám na turistiku používám 60CSx a žádnou jinou GPS nemám, takže asi nemůžu moc objektivně srovnávat. Na druhou stranu -- když jsem na keškách byl se Špajdou (Oregon), tak se kupodivu Špajda docela často ptal mě kydy to nejlíp vzít, protože na Oregonu s velkým a detailním displejem neviděl ty stejné lesní cesty a průseky jako já na 60CSx, jelikož k čitelnosti je potřeba nejen rozlišení ale i kontrast, a ten Oregon na sluníčku poněkud (poněkud dost) postrádá (pro šťouraly: mapu i TYPek jsme měli stejné).

Podobný je to i v autě. Nemám problém nechat se navigovat 60-kou. Dělal jsem to vždycky, a nepřipadá mi na tom nic nepoužitelného. Když jedu autem, nepotřebuji vidět obrysy budov atd., stačí mi trasa spočítana GPSkou, a včasné upozornění na odbočky. Obojí 60CSx zvládá bez problémů, a chybný routing stejně nevyřeší lepší GPS ale lepší mapy ...
Absenci 3D mapy řeším zoomováním když je potřeba. Vzhledem k samostatným tlačítkům na zoom se prostě nedá netrefit.

Na druhou stranu -- kdybych svou 60-ku ztratil nebo rozbil, asi bych šel už do Oregona, protože má přece jen o dost rychlejší procesor, a zobrazování všech nových map (Topo Czech 2, atd.) je tam o dost svižnější. A když si představím kolik podrobností budou nové mapy obsahovat za rok, za dva, za tři (kdy bych tu GPS určitě pořád ještě používal), tak si umím dost dobře představit že 60ka s nimi už asi bude nechutně pomalá.

Ale teď jsem stejně v autě přešel na navigaci v mobilu, protože mluví, a mobil má jasnej a čitelnej displej a 3D mapu. A můžu ho dobíjet za jízdy. A neumím si pro změnu moc představit, že bych ho pro tenhle účel (autonavigaci) vyměnil za nečitelnýho pípajícího Oregona s dotykovým displejem ;).

Ale původní dotaz zněl na turistickou navigaci, takže tam jednoznačně novou GPS. Jakoukoli, ale novou.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka