Přejít na obsah


Fotka

Nabijecka pro baterky do Oregona


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
94 odpovědí na toto téma

#21 pappp

pappp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 29 červenec 2009 - 12:20

Po přečtení recenzí a diskusí jsem se rozhodl pro tento typ, dnes jsem si pro ni byl na poště a už leží na stole a maká. Nabíjel jsem doposud v rychlonabíječce (Hama? - myslím), ale asi to nebylo pro Oregona to pravé ořechové, točím dvě sady, a je zajímavé, že někdy jedna a tatáž sada vydržela půl dne - nejel jsem do úplného vybití, a někdy jen 2 hod a už byla jedna čárka. Takže momentálně jsou na fci refresh a uvidíme.
  • 0

#22 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2009 - 15:43

Na zaklade diskuse v tomto vlaknu jsem si koupil IPC-1 a opravdu nelituji. Dosud jsem nabijel v nejake nabijecce, ktera vypadala, ze je docela dobra, ale bohuzel nebyla nic moc. IPC-1 mi dalo zdecimovane clanky do poradku, jejich vyuzitelna kapacita se zvysila i na dvojnasobek. A moc se mi libi, ze lze nabijet i jednotlive clanky, pripadne libovolne michat clanky ruznych vyrobcu a kapacit.
  • 0

#23 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2009 - 23:25

IPC-1 je osvědčená kvalita. Pouze pokud možno nepoužívejte ten základní nabíjecí proud (200 mA), při tak malém proudu se někdy nemusí správně projevit -dV (kvůli ukončení nabíjení). Je fakt, že je to dost malý proud a pravděpodobně nepoškodí článek a pokud se příliš zvedne teplota, máme teplotní čidlo a to dá článkům na chvíli stopku. Jo, to je další věc, dobře dotlačujte baterky do slotů, aby se dotýkaly teplotních čidel...
  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#24 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2009 - 7:54

Správná připomínka, u takhle malých nabíjecích proudů se minus deltaU hledá obtížně. Pak je asi lepší nabíjet na čas, protože teplota by měla být až to poslední.
  • 0

#25 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2009 - 8:13

Pontiac_CZ napsal/a:
IPC-1 je osvědčená kvalita. Pouze pokud možno nepoužívejte ten základní nabíjecí proud (200 mA), při tak malém proudu se někdy nemusí správně projevit -dV (kvůli ukončení nabíjení).


Jednak se mi to jeste nestalo, druhak to v praxi moc nevadi.

Treba moje oblibene clanky Sanyo maji receno, ze snesou trvaly dobijeci proud az 0.1C. Takze je-li kapacita vetsi nez 2000mAh, vubec baterkam nevadi, kdyz do nich tech 200mA peres kontinualne.

Ze by se baterka prehrivala pri takovemto malem dobijecim proudu, to se mi jeste fakt nestalo. Je to tak malo energie, ze neni problem prebytecne teplo predat do okoli.
  • 0

#26 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2009 - 23:32

Co je to za divnou jednotku proudu, to "C", ktere tu opakovane vidam? Nikdy jsem nic takoveho nevidel.
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#27 vetrnik_cr

vetrnik_cr

    vetrnik_cr

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2009 - 23:36

C je myšlena kapacita čili údaj, kde vidíš 0,1C znamená proud desetinu kapacity
  • 0

#28 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 0:22

To stejne nedava fyzikalni smysl, kapacita se udava v mAh, proud lze udavat v mA.
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#29 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 6:30

Má to smysl. Tím 1/10C , 0,5C nevyjadřuji absolutní hodnotu nabíjecího proudu, ale jeho poměr ve vztahu ke kapacitě článku. Jinak by se musel v těchto případech uvádět nabíjecí proud a kapacita konkrétního článku. Např. nabíjecí proud 5A ti neřekne nic, pokud nevíš, zda se jedná o aku s kapacitou 900mAh nebo 125Ah. To C není ani kapacita (farad) ani Coulomb (el. náboj), ale jednotková kapacita článku vyjádřená v mAh, Ah.
  • 0

#30 Mist

Mist

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 6:43

C je Coulomb. Viz Wikipedie. Přiklad má li akumulátor 2Ah a má se nabíjet 1/10C tak to smíte nabíjet max. 200mA. Jedná se o klasický nabíjecí článek.
  • 1

#31 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 7:11

Koukam, ze je v tom jasno. A ja jsem z toho jelen. Je preci blbost urcovat proud v Coulombech a stejne tak nechapu, kolik je jedna desetina z kapacity, ma-li vyjit proud. Kam se ztratil ten cas?
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#32 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 7:50

Ale to je jasne, kam se ztratil ten cas. Ten se ztratil tehdy, kdyz vas ve skole ucili akumulatory a vy jste nedavali pozor. Nebo tim, ze tady pisete hromady prispevku, aniz byste se snazili alespon trosku zagooglit a zorientovat se v problematice. :D

Ony totiz vyrazy opirajici se o zahadne 'C' se v oblasti akumulatoru bezne pouzivaji. Jenze neni to zadna jednotka, ale naopak nazev veliciny. ;) (Staci si pozorne precist Bodlakuv prispevek...)

A kam se podela ta hodina? Mnoho velicin a zavislosti kolem akumulatoru zavisi na jeho kapacite. A tak se ty vzorecky ruzne pokratily a zjednodusily, a prislo se na to, ze vztah ruznych velicin je v prime umere s kapacitou clanku. A tak se to vyjadruje takto.

Ostatne, vyjadruji to tak sami vyrobci akumulatoru v navodech. Ba i akademicka sfera to oznacuje stejne... viz. napriklad: http://amber.feld.cv...nts/2002_07.pdf

  • 0

#33 Mist

Mist

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 8:02

Většinou je čas daný při nabíjení po dobu 12Hod. u normálního aku. Ale jestli máš nějaký konkrétní akumulátor tak si pomocí Google najdi přímo jeho parametry. Jinak se říká kapacita akumulátoru samozřejmě závisí na mnoha okolnostech jednou z nich je třeba stáří, přebíjení atd. Ten čas ti nikam neutíká ten si volíš. Tak že máš aku. 2Ah z něj při 100% kapacitě můžeš brát 2A po dobu jedné hodiny nebo 0.2A neboli 200mA po dobu 10 hod.
  • 0

#34 Mist

Mist

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 8:31

Jinak ten čas asi bude v tom džbánku s tím vínem.:D
  • 0

#35 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 8:36

kdyz vas ve skole ucili akumulatory


Na ktere skole se uci akumulatory? snad nekde na CVUT, ale tam jsem chodil akorat na internet :) Ja meril proud vzdycky v amperech, a to mam za sebou i nejakou tu vysokoskolskou fyziku :). Takze si dovolim tvrdit, ze nejake "C" rozhodne neni beznou skolni znalosti :).

Jinak k tomu odkazovanemu PDFku: "C" je tam uvedeno jen jednou, a to v normalnim fyzikalnim smyslu, zadne "dobijejte 0.1 C". Druha poznamka: BAN COMIC SANS :)

A nejdulezitejsi poznamka: navzdory sebevedomym recem porad nikdo nevysvetlil, kolik amper ma 0.1C uvazujeme-li napriklad Sanyo 2700mAh.
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#36 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 477 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 10:18

kaote napsal/a:
A nejdulezitejsi poznamka: navzdory sebevedomym recem porad nikdo nevysvetlil, kolik amper ma 0.1C uvazujeme-li napriklad Sanyo 2700mAh.

Víš co? Ti, kteří tomu rozumějí, vědí. A ti ostatní, kteří rozumějí zase něčemu jinému (třeba vosám), tak vezmou to číslo, které je na akumulátoru NiMH napsané a není to EAN ani cena, podělí ho deseti a mají maximální nabíjecí proud. Když to číslo je ve stovkách, jsou to miliampéry. Je-li menší než jedna, jsou to ampéry.
OK?
  • 0

#37 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 10:25

Jsi prvni kdo neco takoveho rika. Takze pokud je na akumulatoru 2700mAh, je 0.1 C 270mA. To vypada jednoduse, ale co kdyz bude akumulator popsan v jinych jednotkach? Pak by vysel uplne jiny proud. Proto je to fyzikalni nesmysl a technicky matouci a nepresne. Skoro jako kdyz nekdo tvrdi ze je nekde proud 230V :). Proto se mi nechce verit, ze by tohle skutecne byla odborna terminologie a rad bych videl nejaky odborny clanek, kde je tenhle termin skutecne jasne definovan a vysvetlen.
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#38 oldtulak

oldtulak

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 25 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 10:41

jestli ono to nebude tím, že běžný člověk v tom nehledá vědu, ale bere na pomoc selský rozum. a jestliže mu někdo řekne ať nabíjí článek jednou desetinou kapacity (0,1C) tak bude článek 2700 mAh nabíjet max. proudem 270mA tedy proudem 0.27A. jinak o akumulátorech se učí i na střední škole a to o tom nabíjení a kapacitě profesoři přecházejí jednou větou a věří, že to každý chápe .... :-) (a běžný uživatel kolikrát ani neví, že C je kapacita kondenzátoru, nebo že to je značka pro Coulomb, nebo dokonce rychlost světla ve vakuu a tak si tím neláme hlavu .... :-))
  • 0

#39 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 10:42

kaote napsal/a:
Na ktere skole se uci akumulatory? snad nekde na CVUT, ale tam jsem chodil akorat na internet :) Ja meril proud vzdycky v amperech, a to mam za sebou i nejakou tu vysokoskolskou fyziku :). Takze si dovolim tvrdit, ze nejake "C" rozhodne neni beznou skolni znalosti :).


Vysoka skola? Ale jdi ty, brepto. Akumulatory jsou ucivo stredoskolske fyziky, a pochopeni rozdilu mezi jednotkou a promennou je vec druheho stupne zakladni skoly.

Nehcce se mi verit, ze by clovek, ktery vubec vi o existenci veliciny elektrickeho naboje, nedokazal pochopit tak jednoduchou vec.

Vysvetleni je jednoduche, ty to moc dobre vis, jen mas potrebu prudit. Vid? :|

kaote napsal/a:
Jinak k tomu odkazovanemu PDFku: "C" je tam uvedeno jen jednou, a to v normalnim fyzikalnim smyslu, zadne "dobijejte 0.1 C".


Kecas. Rac si prohlednout trebas ty grafy... Trebas hned ten prvni, na ktery tam narazis. Pise se tam: "charge: 60mA(1/10C)x15hrs"

Nebo si kup konecne nejake akumulatory, a podivej se do jejich navodu...

kaote napsal/a:
A nejdulezitejsi poznamka: navzdory sebevedomym recem porad nikdo nevysvetlil, kolik amper ma 0.1C uvazujeme-li napriklad Sanyo 2700mAh.


Vazne to nevis? :o To uz je vec obycejne nasobilky. Rad te poucim, 270mA je onen proud. Vis jak jsem k tomu dosel? Takhle jsem si prstickem zakryl tu posledni nulu. :D
  • 0

#40 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2009 - 10:46

Ty vole Halumo, kolik ten proud asi bude, kdyz tam nekdo to cislo vytiskne v naprosto regulerni jednotce jineho rozmeru, treba mAs? Tohle neni fyzika, to je cerna magie - s takovymhle pristupem bys u nas na gymplu ani neodmaturoval. A nevim kolik ti je, ale za nas se zadne akumulatory na stredni neucily, a uz vubec ne NiMH, ktere jsem snad tehdy ani v zivote nevidel. Maximalne se mluvilo o akumulatoru z auta a dobijecim proudu v A.
  • -1
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama