Přejít na obsah


Fotka

Které nové PDA s GPS ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
63 odpovědí na toto téma

#21 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2009 - 16:37

Asus A696 je lepsou volbou nez Mio P560 z toho pohladu, ze umoznuje vymenu baterie v terene. P360 a P560 celkom netypicky pre PDA nemaju odnimatelny kryt baterie.
  • 0

#22 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2009 - 21:06

bogi napsal/a:
suttorad z gpsfora pouziva nejaky model HP PDA s compact flash GPSkou Navilock. Trocha to zvacsuje uz ajtak dost velke PDA.


Dá se, prosím, nějak zjistit, kterýže to doplněk Suttorad strká do PDA? Po dalším dvoudenním hledání začínám mít celkem jasno:

- z přehledu vypadávají všechny PDA-komunikátory s GSM (chci energii výhradně a pouze pro programy, nikoli pro podporu tel. sítě)
- z klasických PDA, splňujících výše uvedené předpoklady, zbývá na našem trhu jen a pouze HP Ipaq214. (Zboží se zahraničí nechci, neb geocaching je pro přístroje riziko a nebudu zařizovat záruční opravu někde v tramtárii. A jak jsem už říkal, cena přístroje pro mě není primární...)

Ani ta 214 však není ideální, nemá vestavěnou GPS, takže se musí používat externí. Byl bych pro variantu GPS pomocí karty SD nebo CF karty, ale na nějakém fóru jsem četl, že 214 má:
a) problém s řízením GPS v CF slotu
b) problémy s nevypínáním napájení CF karty i při vypnutém PDA

Můžeš mi, Bogi, prosím, zprostředkovat odkaz na Suttorada, abych zjistil konkrétní přístroj a přídavnou kartu? (Velikost neřeš, chlapská ruky nevyžaduje skládací "véčko", jako u telefonu...)

Pokud by to nešlo, zařídím si přenos GPS signálu přes USB z externího 50ti kanálového modulu GoTraxx, který se mi válí v šuplíku a do SD i CF slotu dám po 32 GB flash karty. V kombinaci se 3600mAh (nebo 4400mAh) baterkou, VGA displejem a 624 MHz procesorem by na tom mohlo valit slušně všechno od TomToma, přes OziExplorerCE, všemožné varianty jízdních řádů a všechno potřebné pro geocaching ještě aspoň tři roky.
  • 0

#23 suttorad

suttorad

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 16 září 2009 - 12:04

Pouzivam HP hx2490 WM6.5 (povodne WM5) s GPS Navilock v prevedeni pre CF slot. Az na zopar detailov s nim nemam ziadny problem. Chodi to spolahlivo, obcas ale GPS posiela prazdne NMEA vety. Oprava je jednoducha - vytiahnem a zasuniem GPS, potom to frci. Ziadne dalsie doplnky to nepotrebuje, samozrejme okrem karty na mapy, rastre su hooodne velke.
  • 0

#24 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 16 září 2009 - 13:10

Díky, ještě jednou projdu e-shopy a některá další diskuzní fóra a potom - pokud se zadaří - sem dám výsledek. Zatím to vypadá, že všech 6 podmínek (viz začátek vlákna) se mi splnit nepodaří a budou muset nastoupit kompromisy... Díky všem za příspěvky.
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#25 hplus

hplus

    H+

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 483 příspěvků(y)

Publikováno 16 září 2009 - 16:10

Pokud Ti opravdu nezalezi az tolik na vstupni cene, tak si zagoogli na tema "Magellan MobileMapper 6" - za cca 17 tisic muzes mit pomerne hodne zajimavou masinku. ;)
  • 0
Davejte si pozor na ty, kteri maji zde na foru vic prispevku nez nalezenych kesi - jsou to geocacheri teoretici! :D

Delal jsem to pro prachy a pro body - ted uz mam obojiho dost! ;)
(Ale toho mrtvyho kotatka za kazdych 1000 bodu mi je lito a ne ze ne!)

#26 MišutkaCZ

MišutkaCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 16 září 2009 - 16:30

Taky bych řekl, že už by bylo rovnou lepší koupit Magellan.
http://www.gpscentru...=812&tab=1&ref=
  • 0

#27 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 16 září 2009 - 19:07

Misha kulicka napsal/a:
Taky bych řekl, že už by bylo rovnou lepší koupit Magellan.
http://www.gpscentru...=812&tab=1&ref=


Mno - jak bych to jen řekl - je pěkný a drahý...a především nesplňuje minimálně dvě ze šesti úvodních podmínek (viz začátek vlákna) a tou je rozlišení a rychlost CPU - větší než 240x320 a více než 400 MHz - to mám už dneska na Asusu (viz podpis). To, že jsem naznačil, že cena není prioritní, neznamená, že prachy vyhodím do koše za odolnou a předraženou mašinku, která nesplňuje moje předem stanovená pravidla...:-), až tak to zase nespěchá. Jsem technik, vím jak s přístroji zacházet a nepotřebuju ochranu IP7 - prostě chci "trochu lepší" PDA s vyšším rozlišením a rychlejším procesorem, bez foťáku, kamery a podobných blbostí... Jedno z řešení, které se zatím nabízí, splňuje 5 ze 6 podmínek a i s kartami cca 32 GB se vejde do 10 tisíc...
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#28 Hobako

Hobako

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 17 září 2009 - 11:54

wendabr napsal/a:
Chci výhledově upgradovat svoje starší PDA, použitelné i na geocaching. Po prolistovaní nabídek e-shopů s překvapením zjišťuji, že pokud chci něco novějšího, není problém, ale nic tím nezískám proti tomu, co už mám.

Ale možná jsem se v nabídkách jenom přehlédnul. Poraďte - dá se najít:

1) PDA na WinCE
2) které není zároveň komunikátor (mobil chci samostatně)
3) má rozlišení větší, než 320x240 bodů (800x600, 640x480, 480x272 apod)
4) CPU rychlejší cca 450 MHz?
5) a má integrovanou GPS?
6) Cena do cca 10k ?

(Není to pokus o flame, nechci Garmina, ani nic jiného, než PDA).


Podělím se o moji zkušenost, kde mám podobné požadavky, kromě bodu 5, kde žádám opak.

Používám přes dva roky kombinaci PDA s dobrým rozlišením displeje, ale bez GPS. Proč bez GPS? Zřetelná úspora energie baterií PDA. Jednak vlastní spotřebou GPS a jednak mrtvými časy PDA i GPS při náběhu GPS po zapnutí. S ohledem na výdrž baterek na celodenním cyklovýletě je vypínání PDA nutnost.

Ke GPS. Aktuálně mám GPS BT-Q1000X - Qstarz, což je extrémně citlivé zařízení s výdrží asi 40 hodin a navíc s vnitřní pamětí umožňující trasování. Takže tuto GPS mám trvale zapnutou a pověšenou na báglu. Troufnu si říct, že nemá chybu.

Donedávna jsem používal docela spokojeně PDA FSC Pocket LOOX C550. Po cca 2,5 letech provozu neodešlo nic, čeho jsem se obával při outdoorovém použití, ale odešlo něco vevnitř ve spojitosti s SD kartou. S SD kartou PDA nejede, bez ní ano a tak je to k ničemu.
Naštěstí jsem objevil, že jeden kolega má v šuplíku ač starší, tak výkonnější a robustnější PDA HP iPAQ hx4700 a přenechal mi je. Toto PDA má vedle 2GB SD také 4GB Compact flash a daleko lepší baterku než Loox. Ta vydrží při trvale zapnutých Smartmaps (s vypínáním podsvícení), které používám při cyklovýletech, cca 5 hodin. Dovedu si představit, že při vypínání s tímto PDA zvládnu na jednu baterku i celodenní kešování bez dobíjení.

Dokud se nenaskytla tato příležitost, tak jsem už začal po radě jednoho zkušeného brněnského kačera vážně uvažovat o HTC Touch HD, kde je pěkný displej, ale pro mne navíc jak telefon, tak GPS.
  • 0

#29 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 17 září 2009 - 20:41

Hobako, tvrdis, ze neuspate (beziace, trackujuce) PDA s trvalo zapnutym bluetooth ma mensiu spotrebu energie, nez PDA s integrovanym GPS? Ved aj bluetooth je baterkozrut. Uvediem 2 priklady: 1) Takmer 2 roky som pouzival PDA telefon Mio A701 so standardnou bateriou cca 1400 mAh. Intel XScale PXA 270 520 MHz, sirfSTARIII. Na 520 MHz pri zapnutom GPS vydrzalo 3-4 h, ale pri 200 MHZ (co na OziCE stacilo) okolo 7 hodin. Kupil som si este jednu taku bateriu a kedze chodievam hlavne na jednodnovky, s tymto som vystacil. 2) Teraz pouzivam HP iPAQ 614, Marwell PXA 570 MHz, Qualcomm gpsOne. Zistil som, ze na Qualcomm chipset znizenie frekvencie procesora (skusal som XCPUScalar) nezabera, alebo velmi malo. Zaobstaral som si 3000mAh bateriu a s nou vydrzi trackovat okolo 8 hodin. V rezerve mam este origo bateriu na dalsie 3 hodiny. Uznam, ze externy BT modul vydrzi dlhsie nez PDA, ale tak ci onak musis PDA napajat a limitujucou je najma vydrz PDA. Pre mna by bluetooth GPS bolo len dalsou krabickou na baterky, ktora zabera miesto, nieco vazi, ktoru by bolo treba dobijat, mozno mat aj nahradne baterky, mohol by zmoknut alebo sa poskodit - proste dalsie starosti.
  • 0

#30 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 17 září 2009 - 20:43

wendabr napsal/a:
Můžeš mi, Bogi, prosím, zprostředkovat odkaz na Suttorada


suttorad ma predbehol a nedal mi sancu. :)
  • 0

#31 Hobako

Hobako

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 17 září 2009 - 22:13

bogi napsal/a:
Hobako, tvrdis, ze neuspate (beziace, trackujuce) PDA s trvalo zapnutym bluetooth ma mensiu spotrebu energie, nez PDA s integrovanym GPS? Ved aj bluetooth je baterkozrut.

......

Uznam, ze externy BT modul vydrzi dlhsie nez PDA, ale tak ci onak musis PDA napajat a limitujucou je najma vydrz PDA. Pre mna by bluetooth GPS bolo len dalsou krabickou na baterky, ktora zabera miesto, nieco vazi, ktoru by bolo treba dobijat, mozno mat aj nahradne baterky, mohol by zmoknut alebo sa poskodit - proste dalsie starosti.


Když o tom uvažuju, tak se spotřebou bluetoothu máš asi pravdu. Měřil jsem to kdysi na aceru s interní GPS, tam to dělalo třetinu spotřeby a dnes ty GPS jsou evidentně jinde.
Ale ta trvale zapnutá externí GPS mi vyhovuje. Jak pro trackování, tak pro možnost vypínat PDA, přičemž po zapnutí PDA jede aplikace hned. Třeba v lese k nezaplacení. A 42 hodin výdrž baterky v GPS, to mi vydrží celý víkend bez nabití.
  • 0

#32 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2009 - 7:29

co se tyce spotreby baterie, BT ma v porovnani s GPS spotrebu naprosto zanedbatelnou. Ja na svem PDA BT vubec nevypinam, protoze to usetreni nestalo ani za ty dve kliknuti ktere zabere zapinani. Se zapnutou interni GPS mi vydrzi PDA tak dve hodiny, s externim modulem pri rozumnem pouzivani klidne cely den. O vetsi citlivosti modulu ani nemluvim. Takze pro me je to volba jasna, sice je to krabicka navic, ale vyplati se
  • 0

#33 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2009 - 9:11

Parkis, co rozumies pod "s externim modulem pri rozumnem pouzivani"? Predpokladam, ze pod rozumnym pouzivanim rozumies aj uspanie PDA, kedy PDA neloguje trasu, pretoze v sleep mode v nom ziaden program nebezi a len caka na prerusenie, ktorym sa zobudi. Ak si to takto myslel, uspat sa da aj PDA s internym GPS. Ked ho prebudis, typicky za niekolko sekund opatovne ziskas GPS poziciu.

Pisal som o porovnani: Neustale zapnute a trackujuce PDA s internym GPS versus neustale zapnute a trackujuce PDA s bluetooth GPS.

Keby prave interny GPS modul bol zdrojom vysokej spotreby, znizenie frekvencie procesora na Mio A701 by mi nepomohlo. Podla mojich zisteni vybijanie baterie sposobuje prevadzka pocitacovej casti PDA, kedy je procesor v neustalej aktivite a programy bezia.

Asi by bolo vhodnejsie tuto debatu preniest do ineho, vhodnejsieho vlakna.
  • 0

#34 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2009 - 9:55

bogi napsal/a:
Predpokladam, ze pod rozumnym pouzivanim rozumies aj uspanie PDA, kedy PDA neloguje trasu, pretoze v sleep mode v nom ziaden program nebezi a len caka na prerusenie, ktorym sa zobudi.


Me teda pri uspanem PDA gpsgate normalne data z bt modulu dal loguje, totez oziexplorer (ten je ale sam o sobe narocny na procesor, takze baterie precejen ubyva).
Neni teda potreba mit ho porat zapnute pokud chci mit zaznam trasy. Interni GPS se pri uspani uspi take, takze pokud chci logovat, musim mit PDA zaple a to potom saje baterku vedle GPS take displej (a ne malo)
  • 0

#35 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2009 - 12:22

Parkis napsal/a:
Me teda pri uspanem PDA gpsgate normalne data z bt modulu dal loguje, totez oziexplorer (ten je ale sam o sobe narocny na procesor, takze baterie precejen ubyva).


Ked je PDA v sleep mode (pouzivany je aj termin suspended), ziaden pouzivatelom spusteny program bezat nemoze. Vypnutie a locknutie displeja + tlacitok a uspatie zariadenia su 2 rozne veci... Ked je zariadenie locknute, programy bezia dalej. Kebyze rozoberieme, ako to uspanie ci loknutie robis, dospeli by sme ku vysvetleniu - zariadenie nemas uspate, len locknute a displej vypnuty. V tomto rezime sa setri na podsvieteni displeja.

Citujem z http://www.rdacorp.c... Management.pdf

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Windows Mobile Professional

Windows Mobile Professional has four power modes that we should know about. In the full powered state the device’s screen and backlight are on. If you press the power button or don’t interact with the device then after so much time it goes into the “unattended” state. In this state the device is still running but the screen and backlight are powered down. The user would look at this is being an off state but the device is still awake. After about 15 seconds the device will go from the unattended state to the suspended state. In the suspended state all of the programs that had been running are still in memory but they make no progress since the CPU is in a halted state. The final state we are concerned about is the true off state.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PDA nemam na riaditkach bicykla, odkladam ho a ked je odlozene, displej mam vypnuty a locknuty aj s tlacitkami. OziCE pritom bezi a loguje trasu. Pri takomto pouzivani dosahujem tie casy, ako som vyssie pisal.
  • 0

#36 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2009 - 13:53

proste je na boku cudlik kterej zmacknu a ono to zhasne :) jinou moznost nemam, pak uz leda natvrdo vypnout. V tomhle rezimu (at uz se mu rika jakkoliv) to zaznamenava trasu a s baterii 1200mAh vydrzi cely den.
  • 0

#37 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2009 - 14:44

To Ti len zhasne displej a uzamkne tlacitka i displej, procesy bezia dalej. V tomto rezime mozes pouzivat ako interne GPS, tak aj bluetooth GPS.
  • 0

#38 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2009 - 15:59

bogi napsal/a:
To Ti len zhasne displej a uzamkne tlacitka i displej, procesy bezia dalej.
V tomto rezime mozes pouzivat ako interne GPS, tak aj bluetooth GPS.

To prave ne, interni GPS se vypne. Ono to asi bude zalezet na konkretnim vyrobci jak to tam zadratuje.
  • 0

#39 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2009 - 17:17

Mozno si interne GPS pouzival s nejakym programom, ktory dovolil systemu po nastavenom case sa uspat (nastavuje sa to v OS v Settings | Power). A mozno bluetooth GPS pouzivas s inym programom, v ktorom mas nastavene, ze ma zabranit uspaniu. Takato moznost nastavenia je bezna v programoch, ktore komunikuju s GPS prijimacom. Stav suspend je taky, v ktorom sa stav procesora a RAM zmrazi, ziaden program nebezi - kym nepride prerusenie, ktorym sa stroj zobudi. Ked je len zhasnuty display a locknuty displej+tlacitka, vsetky programy bezia - najmenej dovtedy, kym sa system neuspi, ak je to nastavene v OS. Neuverim tomu, zeby PDA mohlo byt napoly tehotne - nieco suspendovane a nieco nie. :) Tie iste programy by mali pri rovnakych nastaveniach v roznych PDA bezat rovnako (pod tym istym OS). Podobne ako v PC. Vysvetlenie pre Tvoje zistenie bude naozaj niekde v nastaveniach pouzivanych programov a OS.
  • 0

#40 suttorad

suttorad

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2009 - 16:16

Parkis : Nemas nahodou nainstalovany nejaky program, ktory je namapovany na to tlacidlo a povypina vsetky periferie vcetne GPS a karty ?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama