Přejít na obsah


Fotka

Earthcache - zkušenosti s novým systémem schvalování


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#21 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2010 - 23:14

spuzva napsal/a:Zásadně nesouhlasím s názorem, že EC nemají v GC co dělat. Já osobně je naopak považuii za nejlepší způsob vzdělávání a hry zároveň. A zrušení fotografií považuju za krok zpátky, bohužel..


Naprosty souhlas, ohledne EC v GC i ohledne fotografii. Navic nikdo preci nikoho nenuti, aby je lovil, pokud ho nebavi ....
  • -1
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#22 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 10:03

Když po pročtení této diskuse znovu a pořádně čtu ta anglická pravidla, opravdu to chápu tak, že fotky se vyžadovat můžou. Jenom nesmějí mít požadavek, co tam má být. Proč teda geoaware napsal, ať podmínku fotky změním na dobrovolnou? Psal jsem jen "vyfoťte se na místě". :| Jestli to není tím, že ty formulace jsou dost šroubované a ne každému jsou hned jasné.
  • 0

#23 galdra

galdra

    Advanced Member

  • Validating
  • PipPipPip
  • 442 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 10:10

spuzva napsal/a:
Zásadně nesouhlasím s názorem, že EC nemají v GC co dělat. Já osobně je naopak považuii za nejlepší způsob vzdělávání a hry zároveň. A zrušení fotografií považuju za krok zpátky, bohužel..



Pod toto se mohu podepsat, dobře udělaná earthcache tam má co dělat.
  • 0
Galdra

#24 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 11:09

Pajast napsal/a:
Když po pročtení této diskuse znovu a pořádně čtu ta anglická pravidla, opravdu to chápu tak, že fotky se vyžadovat můžou. Jenom nesmějí mít požadavek, co tam má být.
Proč teda geoaware napsal, ať podmínku fotky změním na dobrovolnou? Psal jsem jen "vyfoťte se na místě". :|
Jestli to není tím, že ty formulace jsou dost šroubované a ne každému jsou hned jasné.



souhlas! Myslím, že i retrívři v tom majou icehockey
  • 0
PUNK 4 EVER!

#25 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 18:42

Pajast napsal/a:
Psal jsem jen "vyfoťte se na místě". :|

Podle mne je to pro to slovicko "SE".
  • 0

#26 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 0:30

petegeo napsal/a:

Pajast napsal/a:
Psal jsem jen "vyfoťte se na místě". :|

Podle mne je to pro to slovicko "SE".


Taky už mě to napadlo. Pokud bychom měli vzít doslova, že nesmí být žádný požadavek na obsah obrázku, tak tam nemá ani co dělat to "na místě". B) Správně se asi může napsat jenom "udělejte fotku a připojte ji k logu". Pokud někdo vyfotí svůj pokoj, kde se právě nachází, a připojí to ke svému logu, tak mu to asi budu muset uznat taky.

Ale myslím si, že to nebylo chápáno reviewerem takto. On prostě napsal: "I will publish your EarthCache. However you should make the photograph optional."

No prostě a jednoduše, ponechám to na svých earthkách tak, jak to bylo, a když někdo fotku nedodá, nebudu to řešit. :|
  • 0

#27 galdra

galdra

    Advanced Member

  • Validating
  • PipPipPip
  • 442 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 11:08

Včera mi během čtyř hodin schválil geoware earthcache. Co se týče fotografování na místě, mám to stejně jako u předešlých earthek a geoware s tím neměl problém. Pro mne je fotka důkaz, že tam ten daný kačer byl, zodpovězení otázek, zvlášť když jde o nějaké terénní měření (výškový rozdíl podle GPS, sklon vrstev ap.), může být i s odchylkou, tak na to tolik nekoukám.
  • 0
Galdra

#28 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 12:01

Teď jsem se "trápil" s překladem oficiálních pravidel na Geowiki. Je to dost šroubovaná angličtina. Tak pokud byste uměli najít lepší formulace v češtině, bude to jedině k dobru věci. :)

Povšiml jsem si, že zmírnili požadavky na nutnost povolení od vlastníka nebo správce pozemku. Přibyla tam poznámka o tom, že to je v závislosti na místních předpisech a zvyklostech, a také to, že písemné povolení a kontakt se má uvádět tam, kde je to nutné (when aplicable). Rozumím tomu dobře, že v Česku by ani ve většině případů nemusel být tento kontakt vyžadován? Pokud návštěvníka přivádíme na místa (třeba mimo oficiálně značené cesty v 1. zóně národního parku), kam není vysloveně dán zákaz vstupu, neměl by být zádný právní problém.

Podívejte se také prosím na překlad logovacích podmínek (bod č. 6). Mně to přijde hrozně nesrozumitelné a zmatečné. Mohl by někdo zkušenější prosím podat nějaký srozumitelný výklad?

http://wiki.geocachi...3.AD_earthcache
  • 0

#29 bluetracer

bluetracer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 300 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 12:45

DarkLord Reviewer napsal/a:
podle mě nemají v GC absolutně co dělat

Souhlasím, nejsou to žádné "caches" (skrýše), čili nemají s GC nic společného a měly by být vedeny někde zvlášť. Je to prostě jiná hra. To, že se vnutila do GC, jí spíš uškodilo, protože takhle se do zakládání earthky kolikrát pouští kačer, kterého geologie vůbec nezajímá, ale chtěl by se stát ownerem a je líný se starat o fyzickou keš.
  • 0
Vložený obrázek

#30 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 13:18

bluetracer napsal/a:

DarkLord Reviewer napsal/a:
podle mě nemají v GC absolutně co dělat

Souhlasím, nejsou to žádné "caches" (skrýše), čili nemají s GC nic společného a měly by být vedeny někde zvlášť. Je to prostě jiná hra. To, že se vnutila do GC, jí spíš uškodilo, protože takhle se do zakládání earthky kolikrát pouští kačer, kterého geologie vůbec nezajímá, ale chtěl by se stát ownerem a je líný se starat o fyzickou keš.

Je jasné, že názor na erthcache nebude nikdy mezi kačerskou veřejností jednotný. Argumenty, které píšeš, jsou zcela jistě opodstatněné. Ale tenhle problém se týká keší obecně. Vytvořit fyzickou keš není nic těžkého, pokud si s ní člověk nechce dát práci, aby k něčemu vypadala. Možná je to jednodušší než u earthky, když prostě někdo někam flákne krabičku od filmu a šoupne do ní kus hadru. Pak se o ní taky třeba nebude starat. Nad earthkou člověk musí aspoň trochu přemýšlet, než napíše trochu smysluplný listing, který vyhoví pravidlům.

Prostě když si plánuju odlov na tomto typu keše, měl bych se zabývat tím, jesltli se někam poženu, úplně stejně, jako když se chystám hledat opravdovou krabičku. Earthcache jsou dobré a špatné, stejně jako kterékoliv jiné keše. Pokud něco degraduje geocaching, tak to určitě není nějaký typ keše, ale jejich špatná kvalita. Ale to je už téma na jinou diskusi.

Jenom ještě prosím přispěvatele, aby dále nerozvíjeli téma smysluplnosti earthek v tomto vlákně. To se týká zkušeností s novými pravidly a systémem schvalování. Díky za pochopení!
  • 0

#31 malcor

malcor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 523 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 14:05

Moje zkusenost s novymi pravidly je takova, ze se mi behem poslednich dvou dnu vysypalo v okoli asi 5 novych earth kesi. Takze zjevne nastava dalsi vlna, ktera uz trosku opadla pote, co se prestaly davat nasivky.
  • 0
Přehled bookmarklistů a nejoblíbenějších keší v ČR

Garmin Oregon 300 + Topo Czech 2 PRO, případně HTC Touch HD

#32 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 14:46

malcor napsal/a:
Moje zkusenost s novymi pravidly je takova, ze se mi behem poslednich dvou dnu vysypalo v okoli asi 5 novych earth kesi. Takze zjevne nastava dalsi vlna, ktera uz trosku opadla pote, co se prestaly davat nasivky.


Možná je to tím, že skoro dva měsíce se žádné neschvalovaly. Možná taky tím, že bylo slíbeno zrychlení schvalovacího procesu. Přece jenom několikatýdenní čekání na schválení dost brzdilo vznik nových a mnohdy i odrazovalo. Vyznavači earthek už asi byli dost nadržení a během pauzy pracovali na přípravě.

Teď nás možná čeká boom, který ale podle mého názoru brzy opadne. Přece jenom lokalit vhodných pro umístění tohoto typu keše je omezené množství. Upravená pravidla navíc hovoří o tom, že zde sice neplatí limit pro vzdálenost od jiných keší, ale neměly se schvalovat earthky, které se v daném regionu věnují stejnému tématu. Klidně tedy můžeš založit dvě ve vzdálenosti 50 metrů, pokud každá bude popisovat jiný jev. Ale zřejmě ti nechválí kešku, která popisuje stejný jev, i kdyby byla několik kilometrů daleko. Tam bude asi záležet na tom, jak to vidí příslušný geoaware, a na případné diskusi s ním. Tak tomu aspoň rozumím já.
  • 0

#33 RadousCZ

RadousCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 21:56

Taky přispěju se svou trochou do mlýna: 1. schválení nové earthky je opravdu rychlé, mou schválili za 14hod. 2. k logu mám požadavek fotky lovce nebo GPS, ale reviewer na to nijak nereagoval ani nepožadoval změnit na nepovinné
  • 0

#34 Pazitka

Pazitka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 9:51

To je krasna debata :-) Malí čecháčkové, vy me bavíte! Vidim tu evidentni snahu rozebrat pravidla, abyste v nich nasli diru, a mohli logovat EC z domova? Nebo k cemu je jako tahle debata? Ja myslim, ze je vsehno jasne! Autor vas zve na misto, ktere je necim zajimave. To neco na miste podle jeho pokynu zjistete, a pokud chce, tak se tam vyfotte. A je to. V cem je problem? Je fajn, ze se ta informace ma hledat na miste a ne na netu. A i v minulosti nebyl problem uznat muj log, kdyz fotka nebyla presne tak, jak si autor pral. Jsme preci lidi ne? Takze je vlastne vsechno ok, muzete vypnout pocitace, a vyrazit ven! Sup, sup! Krasne tam snezi! :-)
  • 0
Via est scopus!

#35 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2010 - 11:44

Ale vždyť ta debata vůbec není o hledání děr, ale o tom, jak má vypadat listing, aby prošel bez problémů review a člověk nedopadl při zakládání earthky jako třeba MaK_cz.:) Netahejme do toho zas oblíbená česká klišé.;)
  • 0

#36 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2010 - 14:07

Cerstva zkusenost u me Earthcache GC22YF2 : 1. Foto jako podminka proslo. 2. Velka vzdalenost od HC a jiny stat taky. 3. Musel jsem dodelat otazky, ktere nejde vygooglit ale musi se zjistit na miste.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#37 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2010 - 17:26

Zkušenost z dnešního dne: čistý čas mezi dokončením listingu a publikací 1:22. Bez jediné připomínky. To je teda fičák! :) Docela by mě zajímalo, jestli pouze kontrolují formální splnění podmínek pro publikaci, nebo taky aspoň zběžně zjišťují, že tam člověk nepíše kraviny. Celkem by mě zajímalo, jak rozumějí mojí chabé angličtině. B)
  • 0

#38 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2010 - 23:02

Snad to nove schvalovani nepovede k masivni produkci EC, ktere budou o vetsich sutrech, mensich prohlubnich a podobnych ptakovinach, ktere nejsou vubec zajimave. :|
  • 0

#39 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2010 - 9:22

k-lord napsal/a:
Snad to nove schvalovani nepovede k masivni produkci EC, ktere budou o vetsich sutrech, mensich prohlubnich a podobnych ptakovinach, ktere nejsou vubec zajimave. :|


Obávám se, že teď bude. Ale kačer má být soudný a prostě si vybírat, kam půjde. Stejně jako u tradičních keší. Pro toho, kdo loví body, je každá earthka dobrá, ne? ;)

Mají nové pravidlo, že v daném regionu nemají být dvě earthkeše na stejné téma. Pokud budou geoawaři důslední, mělo by to aspoň trochu zabránit nadměrnému zakládání.
  • 0

#40 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2010 - 11:01

GC22YW4: Z listingu této nové earthky jsem poněkud rozpačitý. Nechci hodnotit danou lokalitu. Neznám ji. Ovšem když koukám na otázky, nějak mi tam chybí něco, co se vztahuje ke geologii. Počet zastávek naučné stezky (najít na internetu) a délka osídlení? Mě při první earthce buzerovali kvůli otázkám, což ovšem považuji za správné. Jinak se ztrácí původní poslání programu EarthCache. Zde to nějak chybí. :( To už je opravdu spíše waymarking. Nevím ani, jestli se dá listing považovat za vyhovují podmínce srozumitelnosti 14letému středoškolákovi. Kdybych měl po přečtení stručně říct, co jsem se dozvěděl nového, nebudu umět odpovědět. Nevím, za jakým zajímavým geologickým jevem bych tam měl jet. :| Toto je podle mého názoru přesně keš, která nahrává kritikům earthek. Moc se mi naopak líbí, jak autor zpracoval GC22YKF. Je zde vidět, že si tu práci s napsáním listingu dal. Něco zajímavého jsem se dozvěděl a vím, za čím se tam můžu rozjet. :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama