Přejít na obsah


Fotka

Earthcache - zkušenosti s novým systémem schvalování


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#41 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2010 - 20:38

Pajast napsal/a:

Obávám se, že teď bude. Ale kačer má být soudný a prostě si vybírat, kam půjde. Stejně jako u tradičních keší. Pro toho, kdo loví body, je každá earthka dobrá, ne? ;)
.


No to sice ano, vybrat si muzes, ale jejich masivni produkce povede k tomu, ze plno EC bude pomalu jako virtualka s fotkou. A vsichni vime, jak to s nima dopadlo. Zakladat se nesmi a pomalu "vymiraji". Ta prvni, cos ji tu ukazal je toho zdarnym prikladem. Bohuzel
  • 0

#42 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2010 - 21:33

k-lord napsal/a:
No to sice ano, vybrat si muzes, ale jejich masivni produkce povede k tomu, ze plno EC bude pomalu jako virtualka s fotkou. A vsichni vime, jak to s nima dopadlo. Zakladat se nesmi a pomalu "vymiraji". Ta prvni, cos ji tu ukazal je toho zdarnym prikladem. Bohuzel


Já v tom vidím selhání geoawara. Keška evidentně nesplňuje podmínky pro uveřejnění. Pokud by schvalující trval aspoň na těch minimálních požadavcích, musel by se autor trochu víc snažit. Mě to docela štve, když si vezmu, kolik jsem toho musel nastudovat, než jsem napsal snad trochu slušné listingy ke svým keškám. Myšlenka zemských keší se mi líbí. Pokud si autoři tu práci dají, tak to není jen pouhé focení. Opravdu se člověk něco doví. Pokud ovšem ten, kdo nastavil pravidla, sám na nich netrvá, původní myšlenka se ztrácí. A to je potom škoda! :| Jenže tady to bohužel nevyřešíme. Možná o tom napíšu přímo na GSA.
  • 0

#43 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 16:11

Tak mám pocit, že si geoawaři vykládají pravidla schvalování každý po svém a někteří dost svérázně. Toto je moje současná zkušenost:

Minulý týden jsem poslal ke schválení nový listing. Jako úkol jsem dal určení druhu horniny, o kterém se v listingu píše a který se místě vyskytuje. Přišlo mi, že takto aktivní úkol dostatečně vyhoví podmínkám a bude lepší než oblíbené pasivní opisování údajů z cedulí (často nicneříkajících). Dnes geoaware listing disabloval (tím zmizelo zaškrtnutí, že listing je aktivní) a do logu mi napsal, že mám vymyslet jinou otázku (a ještě ukázal, že umí anglicky ještě hůř než já, protože napsal "a stranger e=Earth science logging task" ), protože určování druhu hornin se dá udělat uhádnutím nebo vyhledáním na internetu.

V tom případě už se ptám, jaké úkoly by mohly vyhovovat této námitce. V dnešní době se dá vygůglit kdeco. A uhádnout taky. I ty oblíbené informační tabule jsou celkem běžně dostupné na webu. Kromě toho, tato jeho námitka nijak nevyplývá (podle mého názoru) z pravidel pro schvalování. Tam se píše, že není možné požadovat po lidech hledání na internetu (což je u mnoha starších earthek zcela běžná věc), ale rozhodně ne to, že informace nesmí být dohledatelná na internetu.

Přidal jsem teda ještě nějaké měření, tedy spíše odhady, a čekám, co bude dál. Když jsem dával schválit GC237FA, skrývala se pod nickem geoaware asi jiná osoba. Úkol je velmi podobný, taky se dá uhádnout nebo dohledat při troše šikovnosti na internetu. Přesto byl listing uveřejněn bez jediné připomínky.

Logging of an EarthCache must involve visitors undertaking some educational task that relates to the Earth science at the site. This could involve measuring or estimating the size of some feature or aspect of the site, collecting and recording data (such as time of a tidal bore), or sending an e-mail to the cache owner with the answer to Earth science related questions they obtained by reading an information display. While photographs may be requested, they do not take the place of other logging requirements. Taking a photograph alone or asking people to do internet research does NOT meet these logging guidelines. Requests for specific content in the photograph (must include the visitor's face, for example) will be considered an additional logging requirement and must be optional. Cache owners may not delete the cache seeker's log based solely on optional tasks.


V té souvislosti bych rád položil otázku:

Jaké úkoly u earthkeší máte rádi a které vás naopak nudí?

Rád bych, aby se vyjádřili především ti, které earthky oslovují. Nechtěl bych, aby se to zvrhlo ve věčnou diskusi mezi odpůrci a zastánci.
  • 0

#44 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 16:46

To schvalovani nekterymi reviewery je hodne subjektivni, zejmena u tech evropskych. Americti jsou mnohem vice v kontaktu s GSA. Na druhou stranu je to v USA komplikovanejsi v ziskavani povoleni. U tech otazek nemam moc rad ty, ktere vyzaduji odhady velkych vzdalenosti (typu o kolik je udoli v miste x kratsi nebo delsi nez udoli v miste y) v radu stovek metru az km. Stejne tak moc nemusim otazky, ktere uz jsou za hranici moznosti ne-geologu (pak jsou to opravdu jen odhady beze smyslu). Samozrejme se cloveku lip dela earthkese, jejiz umisteni ho dost zaujalo narozdil od mist, ktera jsou jen bodem do kolonky earthkesi.
  • 0

#45 Don82

Don82

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 425 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 17:04

Mám rád: -změřit výšku n.m. na výchozích souřadnicích -odhadnout/změřit rozměry/výšku skalního útvaru nebo zkrátka nějakého geoobjektu v okolí, který souvisí s tématem EC -nalézt kousek horniny a pořídit fotku s GPS -pořídit fotku s info tabulí, s tím, že koho to zajímá, tak si tu tabuli stejně přečte. Nejvíce se tomuto blíží EC od marose251, viz. například GC1GVD2 Nudí: -když je u EC úkolů moc které se navíc stejně musí googlit až doma, takže chybí vazba na "vzdělávání v terénu" což myslím u EC to hlavní.
  • 0

Keše jako POI pro eTrexy HCx
Čeština do programu GCStatistic
Motto: Body a klid!
Pomozte s výzkumem výskytu Koťátka v Geocachingu.


#46 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 20:31

Don82 napsal/a:

Nejvíce se tomuto blíží EC od marose251, viz například GC1GVD2


A já bych vyzdvihnul podobnou GC2CHNZ, kterou nedávno založil SvenWiersen v Praze. Taktéž se mi moc líbila.

Nudí:
-když je u EC úkolů moc které se navíc stejně musí googlit až doma, takže chybí vazba na "vzdělávání v terénu" což myslím u EC to hlavní.


A hlavně je to i proti pravidlům. To by si ovšem museli GSA v tomhle udělat pořádek.

Co říkáš, na to, co mi napsal geoaware za připomínku. Mě by zajímalo, jestli jsem tak zabedněný, že nechápu pravidla, a vymýšlím pak nesprávné úkoly, nebo on má tak svérázný výklad.
  • 0

#47 Don82

Don82

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 425 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 21:27

Pajast napsal/a:
Jako úkol jsem dal určení druhu horniny, o kterém se v listingu píše a který se místě vyskytuje...


To není vůbec špatné, ale z hlavy to stejně nikdo nedá, takže gůglení doma je nevyhnutelné.

Pajast napsal/a:
V dnešní době se dá vygůglit kdeco...


To je taky pravda. Nicméně já si myslím, že je zbytečné kačera zatěžovat ve stylu "test z geologie". Prostě, daný úkol by podle mě měl být co nejvíce zaměřen na práci v terénu (viz. post nahoře) a co nejmíň u počítače.

Velmi dobrý nápad byl u jedné EC (vzpomene si někdo jaká to byla?), kde měl kačer změřit průtok pramene pomocí láhve o určitém objemu.

Nejbizarnější úkol co jsem u EC musel splnit byl na GC26QKW. I přesto, že to byla moje zatím nejlepší EC, tak zjišťovat čas, kdy se vybírá poštovní schránka na majáku mi připadne jako úplně mimo. :)
  • 0

Keše jako POI pro eTrexy HCx
Čeština do programu GCStatistic
Motto: Body a klid!
Pomozte s výzkumem výskytu Koťátka v Geocachingu.


#48 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 061 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 21:38

Don82 napsal/a:
Velmi dobrý nápad byl u jedné EC (vzpomene si někdo jaká to byla?), kde měl kačer změřit průtok pramene pomocí láhve o určitém objemu.


mno rekl bych ze to mohlo byt tohle GC28Y6T
  • 0
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#49 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 21:47

Don82 napsal/a:

Pajast napsal/a:
Jako úkol jsem dal určení druhu horniny, o kterém se v listingu píše a který se místě vyskytuje...


To není vůbec špatné, ale z hlavy to stejně nikdo nedá, takže gůglení doma je nevyhnutelné.


Troufám si tvrdit, že tenhle šutr pozná každý školák. Je to žula. B) A navíc jsem dal do listingu nápovědu. Záludné otázky, které vyžadují sáhodlouhé rešerše, já nedávám. :)
  • 0

#50 LamaZ team

LamaZ team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 45 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 22:51

Vím že teď je moje otázka jemně mimo mísu, ale jak moc mají být jednoduché/ složité listingy? Na wiki se píše, že by to měl pochopit i běžný 14ti letý student...což mi příjde, že co jsem některé cache našel, nebo viděl, tak s tímhle jsou trošku na štíru:) rád bych jednu založil, snažím se psát listing, ale příjde mi že těch odborností je přespříliš...nějaká rada?
  • 0
Lama, lama jede:)

#51 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2010 - 23:35

Earthkeše obecně mám moc rád. Co se mi líbí a co ne:

- Nutnost googlení informací považuji za vysloveně otravné a nepřínosné, kromě toho, že je to proti pravidlům.
- Opisování údajů z informačních cedulí na místě je sice nudné, ale přijatelné.
- Fotky místa / sebe / GPSky mi nevadí.
- Mám rád úkoly, které vyžadují zamyslet se na místě, prohlédnout si lokalitu líp než by to bylo obvyklé.

Z toho, co jsem zatím našel, se mi nejvíc líbily keše od TerryDad2 (založil jich mnohem víc než kolik jich dnes má v profilu) nebo Cav Scout (nevím, čím si vysloužil momentální ban od Groundspeaku).
  • 0

#52 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 18 srpen 2010 - 1:29

LamaZ team napsal/a:
Vím že teď je moje otázka jemně mimo mísu, ale jak moc mají být jednoduché/ složité listingy? Na wiki se píše, že by to měl pochopit i běžný 14ti letý student...což mi příjde, že co jsem některé cache našel, nebo viděl, tak s tímhle jsou trošku na štíru:) rád bych jednu založil, snažím se psát listing, ale příjde mi že těch odborností je přespříliš...nějaká rada?


Na to tu dostanes ruzne odpovedi, nekomu se libi strucny listing, nekdo chce v nem chce zase vse dopodrobna. Listing by se nicmene mel hlavne vztahovat k mistu. Neni nic lepsiho nez cist sahodlouhe listingy o formovani Zeme kvuli jednomu utvaru, o kterem se toho da zjistit taky dost.
  • 0

#53 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 18 srpen 2010 - 1:31

kulhal napsal/a:

Z toho, co jsem zatím našel, se mi nejvíc líbily keše od TerryDad2 (založil jich mnohem víc než kolik jich dnes má v profilu) nebo Cav Scout (nevím, čím si vysloužil momentální ban od Groundspeaku).


Tak TerryDad2 je rozhodne borec v publikovani EC. Na druhou stranu on se tim chvili i zivil. Ziskal treba grant na EC v Arizone a Yellowstonu. Nasel jsem uz desitky jeho EC a jsou vzdy dobre udelany.
  • 0

#54 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 18 srpen 2010 - 7:35

LamaZ team napsal/a:
Vím že teď je moje otázka jemně mimo mísu, ale jak moc mají být jednoduché/ složité listingy? Na wiki se píše, že by to měl pochopit i běžný 14ti letý student...což mi příjde, že co jsem některé cache našel, nebo viděl, tak s tímhle jsou trošku na štíru:) rád bych jednu založil, snažím se psát listing, ale příjde mi že těch odborností je přespříliš...nějaká rada?


Myslím si, že už jen fakt, že se nad tím takhle zamýšlíš, znamená polovinu úspěchu. Pokud by v GSA trvali striktně na svém požadavku srozumitelnosti pro 14letého školáka, nemohli by plno zeměkeší vůbec schválit. Ale tam je problém taky s tím, že málokdo z nás tady ovládá angličtinu na perfektní úrovni a českou část oni nezhodnotí. Přiznám se, že taky neumím v angličtině dobře vyjádřit to, co mi v češtině nedělá problém.

Snaž se listing napsat tak, aby se dal číst. Rozhodně se vyhni opisování z informačních tabulí, kde ty texty obvykle laikovi mnoho neřeknou. Spíš se snaž pochopit, o co na daném místě jde, a pak to formuluj vlastními slovy. O tom, jak se ti to povedlo, tě posléze spraví kačeři, kteří si nejdou jenom pro bod, ale opravdu to čtou. (Podle mých zkušeností jsou v menšině. Ne každého tento typ keší oslovuje.) Na listingu můžeš samozřejmě pracovat průběžně i po schválení a dále ho vylepšovat.
  • 0

#55 LamaZ team

LamaZ team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 45 příspěvků(y)

Publikováno 18 srpen 2010 - 10:45

Pajast- Děkuju, potěšilo to co si napsal...s některými výrazy pomohl google translator, sepsal jsem to do snad uhledné formy a nechám si to ověřit u kamarádů angličtinářů, ať je zpětná vazba, protože je mi jasné, že moje angličtina není zas tak skvělá:) A ještě..jak je to s obrázky, co používáme v listingu u earthek..mám tam naleziště mělkovodních potvůrek a rád bych jejich fotky vložil do listingu, vyfotit je nejde, protože to jsou mikroprckové, ale na webu jsem našel pěkné upravené fotky..jak je to ale s licencí, nebo porušováním autorských práv? Nebo když uvedu malým písmem místo ze kterého bylo čerpáno jsem z obliga? Omlouvám se za ty otázky.. a díky za odpovědi
  • 0
Lama, lama jede:)

#56 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 18 srpen 2010 - 11:07

Porušovat autorská práva by se nemělo. Ale nevím, jak moc se to u GS hlídá. Ideálním zdrojem je Wikipedie, tam pak už jen stačí uvést zdroj. Všechny obrázky tam jsou nahrány pod podmínkou, že autor souhlasí s jejich volným použitím. Případně můžeš napsat autorovi snímku a slušně ho požádat o povolení.
  • 0

#57 Nosferatu XIII.

Nosferatu XIII.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 158 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2011 - 9:38

poslal jsem EC ke schvaleni a je to uz vice jak 14 dnu a nic :( to je u amiku normalni a nebo mam zkusit napsat PRN?
  • 0
Smrt je to nejkrasnejsi, protoze prichazi az nakonec
Vložený obrázek
Vložený obrázek

#58 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2011 - 9:49

nosferatu XIII. napsal/a: poslal jsem EC ke schvaleni a je to uz vice jak 14 dnu a nic :( to je u amiku normalni a nebo mam zkusit napsat PRN?

Ja mam Earthky jen dve ale pokazde to taky trvalo hodne dlouho, radeji bych asi jeste vyckal.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#59 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2011 - 19:40

Taky čekám, už od 18. ledna. Vzhledem k dřívějším zkušenostem zůstávám v klidu. Jenom mám obavu z toho, co se zase nebude geoawarovi líbit. Občas jejich vrtochům nerozumím. Ale snažil jsem se řídit jejich novou vědomostní knihou, tam jsem zpětně pochopil některé dřívější výhrady. Tak uvidíme...
  • 0

#60 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2011 - 13:03

Může být earthcache ve vzdálenostním konfliktu nebo se u ní 161 m neuvažuje? Viz dnešní novinka GC2NBMR.
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama