Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

horolezecka vybava - jumar


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
54 odpovědí na toto téma

#1 djw

djw

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 279 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 17:13

prosim, muzete mi doporucit co nejvhodnejsi, nejpraktictejsi a nejlepsi typ jumaru? od ktereho vyrobce, atd? uupenlive zadam notoricke odpovidace-na-jakekoli-teeema aby opanovali svou vasen, pokud sami eprovedli test vice jumaru a ted jsou schopni nabiidnout srovnani! Abych se vyjadril jasneji, velice bych ocenil fundovanou odpoved nekoho, kdo zkusil a porovnal VICE nez JEDEN jumar a ktery diky tomu dokaze me i ctenemu ctenarstvu tohoto portalu prinest srovnani. mockrat dekuji
  • 0

#2 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 18:12

Jde o to, jestli máš na mysli srovnání všech možných typů šplhadel (blokantů), protože přesněji vzato je jumar jen jedním z typů, odvozený od konstrukce prvního šplhadla, vyrobeného firmou tohoto jména. Druhá věc je účel použití, protože ze dvou různých šplhadel může být každé lepší pro jiný účel, takže nejde obecně říct, které je lepší.
  • 0

#3 djw

djw

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 279 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 18:18

ahoj, to je pravda, nedodal jsem okrajove podminky. * jsem cacher, obcas se potrebuju od zeme vyhrabat po volne visicim lane do max 15m. * hledam neco, s cim se mi snadno vystoupaa vzhuru, kdyz se jinak nemohu drzet objektu ani rukama, ani nohama. * jsa slabe telesne konstituce, pozaduji zarizeni, ktere ma nejnizsi naroky na fyzickou kondici. preferuji se tedy vzhuuru vzpiirat nohama nez rukama atp.
  • 0

#4 MarHan

MarHan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 371 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 18:48

AHoj, idealni je firma Petzl. Do ruky - Ascension (leva nebo prava ruka) + smycka pro nohu a propojeni s uvazkem, na hrud Croll (ale je potreba jeste ksira) nebo na uvazek Basic. Dela se jeste navic pro nohu Pantin. Mrkni sem: http://www.vertical....0&nLanguageID=1 Dulezita je technika lezeni, tech je nekolik, od toho se pak urcuje vybaveni.
  • 0
Garmin Oregon 650, Samsung Galaxy S + Locus + GSAK

#5 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 18:52

Ahoj, nevím, co jsi kde zatím nastudoval, ale kvalitně je celá problematika vysvětlena zde: http://www.horolezec...plh/splhani.htm Nejméně fyzicky náročné je toto (tam popsané) uspořádání: "systém “ruka - sedačka, ruka - noha”. Od horního blokantu je vedena odsedávací smyčka k úvazu, dolní blokant je stoupací smyčkou spojen s nohou. V sedu má lezec obě ruce volné k manipulaci s dolním blokantem, horní se posunuje lépe, protože v momentě popotažení nahoru je lano zatíženo nastoupnutím do dolního blokantu." Toto uspořádání funguje dobře jak s nejlevnějším možným řešením, kterým jsou prusíkovací uzle, tak samozřejmě s nejkomfortnějším, tj. se šplhadlem typu jumar v provedení s madlem pro ruku. Takže na jedné straně jsou uzlíky za pár kaček, na druhé ty jumary s rukojetí. Hmotnost pro geocaching nehraje roli, takže v podstatě jde o poměr peníze/komfort. Nevím, jak často Ti hrozí ten šplh za keší, tipnul bych max. párkrát do roka. Výška také není nijak závratná. Zvládl bys to zalevno i stěmi prusíky. Drahé vybavení bude v tomto případě většinu času ležet, ale to je na Tvém uvážení. Osobně používám kombinaci jumar bez rukojeti+prusík tam, kde vím předem že se bez šplhání neobejdu. Do hor nosím jen ty prusíky (kvůli hmotnosti) a pro případ nouze jsou také použitelné.
  • 0

#6 djw

djw

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 279 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 21:10

diky panove. horolezeckoumetodiku.cz mam prostudovanou a znam docela dlouho, jeste zkusim marhanem doporuceny vertical. s prusiky mi to moc nejde, splhal jsem s pomoci jumaru a to bylo lepsi, proto se ptam na nejvhodnejsi typ. pravdou je, ze splhat budu parkrat do roka, ze se to nevyuzije na sto procent, ale to je v celem geocachingu. uz jen to lano, celovka a ja nevim co jeste. takze mi na tom zase az tak uuplne nesejde, jednou jsem se rozhodl do toho nasypat ... ;)
  • 0

#7 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2010 - 22:55

muzes se mrknout i na youtube, najdou se tam nazorne ukazky a navody - heslo ascending, prip. tree climbing techniques. celkem sikovne, okouknout to zive :) jinak osobne lezeme takhle: - jumar + grigri jinak jumary krome tech petzlovych, ktere jsou asi bezne nejrozsirejnejsi, prodava rockpoint i levnejsi raveltik. ale jeste jsem s nima nikoho nepotkal, tak nevim, jak jsou na tom v praxi.
  • 0

#8 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 9:48

Zkus třeva tohle je to tady nouzovka, ale pro potřeby kešingu to vyhovuje. Hlavně tedy váha a skladnost.
  • 0
Kolo jede

#9 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 10:25

Z hlediska mé profese jsem prošel za dvacet let všemi vývojovými stupni lezení nahoru po laně :) a pokud jsi ve vatě a nevadí ti, že se ti to železo bude válet povětšinou doma, doporučuju taky Petzl. Pokud nejsi jeskyňář (a ti mají výstup dovedený k dokonalosti, měl bys vidět jejich závody v jumarování na distanci 100 m), stačí ti jeden ascender na pravou (levou) ruku plus croll na prsa, pokud plánuješ jen sedák (my používáme celotělové úvazky, tam je aplikace jednodušší) tak pořiď i kšíry k tomu crollu. No a samozřejmě smyci na nohu k tomu ascenderu. Ale je to investice, soudruzi frantíci si to nechají zaplatit. Pro potřeby GC ti po troše tréninku bohatě stačí dva 6mm prusíky, nikde nebudeš lozit výš jak 30 m (si myslím), to je při troše praxe 60 temp :) edit: ještě jsem zapoměl, doporučují min desítku lano.
  • 0

#10 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 10:29

Dain a Olik napsal/a:
muzes se mrknout i na youtube, najdou se tam nazorne ukazky a navody - heslo ascending, prip. tree climbing techniques. celkem sikovne, okouknout to zive :)
jinak osobne lezeme takhle: - jumar + grigri

jinak jumary krome tech petzlovych, ktere jsou asi bezne nejrozsirejnejsi, prodava rockpoint i levnejsi raveltik. ale jeste jsem s nima nikoho nepotkal, tak nevim, jak jsou na tom v praxi.


Na tom videjku podle mně zbytečně dřou, s crollem ti váha lana sama protahuje, chytneš si ascender dvěma rukama a letíš jak pták ... :)
  • 0

#11 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 14:02

Já šplhám s petzlem ascension, kterej mám chycenej přes delší fous smyčky spelegyca do oka sedáku - a k tomu samozřejmě pedál na nohu, kterým stoupám. Odsedávám do tiblocu, který jsem pořídil místo krola. Śmyčka okolo krku mě ho táhne pěkně nahoru (na statice 10,5 mm), sice tak komfortní jako s krolem to není, ale na naše použití to bohatě stačí, nehledě k četnosti. Do kratšího fousu spelegyky dávám slaňovátko - reverso3. Pravda, jsou v tom nějaký peníze, ale jako absolutní amatér a nehorolezec si radši nastuduju metodiku a zaplatím vybavení, než abych improvizoval a rozbil si držku (v lepším případě).
  • 0

#12 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 14:07

Naprosto souhlasím s Algy64, to jištění nadvakrát jsem ti do SZ zapoměl popsat.
  • 0

#13 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 17:35

Tady je nejběžnější způsob výstupu s jumarem a krolem (tiblocem): Na metodě s grigri v druhé polovině videa je super, že se pro sestup nemusíš nijak přecvakávat do slaňovátka, což je v případě, že jsi ve visu bez opory větve apod., někdy docela nepříjemná záležitost. (Pozn. - borci se asi usmívají, ale tohle se týká nás amatérů) To přecvakávání bych rozhodně doporučil natrénovat pár centimetrů nad zemí, aby pak člověk nebyl v x-metrech překvapený :)
  • 0

#14 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 17:40

Cenově grigri výjde zhruba stejně jako když koupíš croll + něco na slaňování. Akorát s ním nelze ale sjíždět po dvojitým laně.
  • 0

#15 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 17:44

Borci si cvaknou do háemesky půlloďák a jedou dolů jako namydlenej blesk :) Kolega má pravdu, nacvičit půl metru nad zemí, po ruce mít štokrdle, kdyby se člověk zasekl a bylo třeba slézt :)
  • 0

#16 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 18:05

Looper36: no ty si druhou rukou taky pomahas, ale jasne, croll samo je pohodlnejsi a rychlejsi. ale to si ho clovek jeste musí koupit :) grigri uz mame na cesty dolu
  • 0

#17 CykloDav

CykloDav

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 367 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 18:40

algy64 napsal/a:
Tady je nejběžnější způsob výstupu s jumarem a krolem (tiblocem):
Na metodě s grigri v druhé polovině videa je super, že se pro sestup nemusíš nijak přecvakávat do slaňovátka, což je v případě, že jsi ve visu bez opory větve apod., někdy docela nepříjemná záležitost. (Pozn. - borci se asi usmívají, ale tohle se týká nás amatérů) To přecvakávání bych rozhodně doporučil natrénovat pár centimetrů nad zemí, aby pak člověk nebyl v x-metrech překvapený :)

Ještě podotknu, že soudruh lanolezec nemá pojistnou HMS na jumaru a věšení crollu přes krk je také pro drsnější povahy.
  • 0
Kolo jede

#18 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 18:53

Dain a Olik napsal/a:
Looper36: no ty si druhou rukou taky pomahas, ale jasne, croll samo je pohodlnejsi a rychlejsi. ale to si ho clovek jeste musí koupit :) grigri uz mame na cesty dolu


Jasně, je víc způsobů. To cyklodav: Současné generace stupadel už karabinou jistit nemusíš ... tedy petzl, ostatní jsem nikdy neměl v ruce. Možná při pohybu po vodorovném laně (traverzu), ale tam se to řeší jinak.
  • 0

#19 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 18:57

CykloDav napsal/a:

Ještě podotknu, že soudruh lanolezec nemá pojistnou HMS na jumaru a věšení crollu přes krk je také pro drsnější povahy.


Teď na to koukám, ale to je přece nejběžnější speleoúchyt crollu, nosný bod je na sedáku, kšandy jen přidržují croll v nejlepší pozici k lanu.
  • 0

#20 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2010 - 19:34

taktak, on to nemá okolo krku, ale je to popruh okolo ramen cvaknutej zezadu k sedáku.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama