Přejít na obsah


Fotka

Rodokmen a online hledání předků


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
78 odpovědí na toto téma

#1 eL_KeDaRoSs

eL_KeDaRoSs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 295 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 10:24

Ahoj geokolegové! Nedávno jsem si při projíždění internetu našel stránku o rodokmenech. Už dlouho mám myšlenku nějaký ten rodokmen vytvořit, je to lakavý a zajímavý. Při dalším hledání jsem našel i skvělou internetovou aplikaci na vytváření vlastního rodokmenu s fotografiemi atd. - http://www.myheritage.cz. Teď k problému nebo spíš k otázce. V dnešním době internetu je vše snažší a mnoho informací zjistíme několika kliknutím. Chci se tedy zeptat v souvislosti z rodokmenem jestli někdo nemáte zkušenosti s hledáním předků na internetu, jestli neexistuje nějaká online matrika, kde bych mohl podle kritérií hledat ... ?
  • 0

#2 marram

marram

    marram.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 682 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 10:29

Uzitecne info co a jak se dozvis zde: http://www.genea.cz/

A online matriku zpracovava Moravsky Zemsky archiv v Brne, jak je to s Cechama nevim: http://www.actapublica.cz/

EDIT: tak na actapublica jsou k dispozici uz i nejake matriky z Plzne, takze to mozna nakonec bude jednou celorepublikovy zdroj dat
  • 0

#3 MorceZaVolantem

MorceZaVolantem

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 51 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 10:38

Archiv v Třeboni má taky matriky online http://digi.ceskearc...ain.php?lang=cs
  • 0

#4 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 10:39

že bych odpověděl? oficiálně jsem jen kronikář a genealogii mám jako vedlejší činnost. ostatně rodokmen jsem dopátral jen do roku 1575... dobře, přestávám machrovat, ve zkratce - jen s internetem jsi v háji, e-matriky v podstatě neexistují máš 2 možnosti: 1) zaplatit si udělání rodokmenu, 2) začít se tomu věnovat. první varianta je drahá, druhá je náročná, ale zajímavá budeš narážet na spoustu překážek - nedostupnost matrik kvůli 100letému limitu (v praxi to je cca 150 let), nebudeš umět matriku přečíst a už vůbec nebudeš vědět co, kde a jak hledat. nejprve v rodině zjisti data minimálně k pradědovi a poté můžeš začít připravovat bádání. takže přeju hodně zdaru a úspěšné bádání ps: chceš rodokmen, rozrod nebo vývod?
  • 0

#5 eL_KeDaRoSs

eL_KeDaRoSs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 295 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 11:03

Zřejmě rodokmen ?
  • 0

#6 MorceZaVolantem

MorceZaVolantem

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 51 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 11:19

eL_KeDaRoSs napsal/a:
Zřejmě rodokmen ?

:) Já bych tipnul, že spíš myslíš vývod, asi je vhodné se s obsahem těch pojmů napřed seznámit. Vývod je strom předků, který začíná u tebe, pak jsou tví rodiče, jejich rodiče atd. Rozrod je opak - vemeš si nějakého pradávného předka a hledáš všechny jeho potomky. Rodokmen je totéž, ale jsou z toho vyloučeni všichni potomci dcer, takže tam mají všichni stejné příjmení a je to takové typické, jak si malovali šlechtici na zámcích ty košaté stromy života. Doporučená literatura: Henry Pohanka: Sám proti toku času
  • 0

#7 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 11:26

koukal jsem, že než jsem se vymáčkl, tak mě 2 předběhli :) jasně, rodokmen je klasika používaná od starověku. to je právě to co třeba mám i já a vím, že jsem 13.generace. dnes jsou ovšem populární rozrody a vývody, které jsou jednodušší a dobré na oblbnutí zákazníka - s malou námahou spousta jmen za ještě víc peněz ;) jak koukám, tak morava a třeboň mají matriky opravdu na netu, něco jsem o tom už slyšel, ale nikdy nepátral, jelikož jsem z vč, který je pod zámrskem a zde nic takového není. každopádně, než se do toho pustíš, tak udělej podrobnou přípravu, veď si poznámky, co jsi kde sehnal a na co se odvoláváš - bude se ti to hodit. přeci jen to je badatelská práce a bez odvolávek a zdrojů se nedá pracovat (a to není myšleno tak, že by ti to chtěl někdo zpochybnit)
  • 0

#8 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 11:28

Souhlasím s kolegy. Když chceš něco zkoumat (a bez toho to určitě nepůjde na internetu to nenajdeš), musíš si ujasnit pojmy. S tím pomůže určitě litaratura (osobně doporučuji Vademecum pomocných věd historických). Když se dotaneš ke starším předkům, matriky stačit nebudou, ale jiné fondy ve státních okresních archivech. Například seznamy poddaných, měšťanů, berní rula,... ale je to opravdu pracné. V této fázi už to vyžaduje paleografické schopnosti (umět přečíst staré písmo) a jazyk (němčina-upozorňuji v minulosti nebyla gramatika stejná jako dnes, jazyk se vyvíjel)
  • 0

#9 sHpy00n

sHpy00n

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 313 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 11:57

KaMo_cz napsal/a:
nejprve v rodině zjisti data minimálně k pradědovi a poté můžeš začít připravovat bádání. takže přeju hodně zdaru a úspěšné bádání
ps: chceš rodokmen, rozrod nebo vývod?


uz jen timhle jsem se dostal do roku 1770. ale je to zatim spis jen sproste sbirani jmen a dat bez poradneho systemu. ovsem perlickou je komplet rucne psany kopulacni list z roku 1881, pak na tiskopise z roku 1891 a umlci listy na tiskopise z let 1834, 1854. ale ty uz jsou opisy z matriky (1891).
  • 0

#10 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 12:13

tak někdo má kliku a dostane se poměrně lehce daleko, já to měl podobně. ovšem 95% případů je piplačka a zklamání, že někde je zásek přes který vlak nejede :( el_de.... :koukni, jestli doma nebudeš mít tzv. židovinu - to byly opisy z matrik "n + o" 3 generace zpět, kterou musel mít každý státní zaměstnanec za protektorátu. toto pomůže překročit 100letou bariéru zpřístupnění matrik
  • 0

#11 eL_KeDaRoSs

eL_KeDaRoSs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 295 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 13:31

Tak s tou židovinou to bude asi problém, ale zkusím se ještě podívat, poptat. K těm online matrikám, nenašli jste matriku pro Jihlavu?
  • 0

#12 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 13:45

Stačí najet na stránky mza.cz a tam to najít nebo dát dotaz do googlu. Ale v současné době se do databáze dávají matriky ze Ždáru nad Sázavou. Jihlavu plánují. Ale časový harmonogram ti nikdo nezaručí.
  • 0

#13 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 14:35

eL_KeDaRoSs napsal/a:
Tak s tou židovinou to bude asi problém, ale zkusím se ještě podívat, poptat. K těm online matrikám, nenašli jste matriku pro Jihlavu?


Jihlava online není a ještě pár let ještě nebude. Teď jsem k tomu začínání akorát napsal článek (http://jiri-sedlacek.cz) tam už se doklikáš, máš tam i příklad matriky narozených. Problém je v tom, že to žere dost času a kolikrát to chce umět dobře číst a dobře hádat. :)

A co je základ, poptej se, jestli už to někdo nedělal a jestli to bereš vážně, tak nezačínej na myheritage (od 200 lidí víc jsi nucen platit), používám geni.com (bohužel ale nemá gedcom import). A hlavně se ptej po příbuzných, tak se dostaneš daleko a třeba najdeš i obci, která je online.

a taky jsou teď čerstvě online nějaký matriky plzeňský a tuším, že i z litoměřic.
  • 0
:)

#14 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 316 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 14:36

Doporučuji odlovit moji keš GC1KZT3 :D:D:D:D:D

A teď vážně: Většinu základních informací a odkazů najdeš na genealogickém fóru: http://www.genealogie.phorum.cz/
Klidně se zeptej, rádi poradíme.

Jinak existuje spousta internetových aplikací na vytváření a prezentaci rodokmenu a to jak našich českých, tak i mezinárodních. Než něco někde začneš vytvářet, doporučuju si jich pár projet a porovnat.
(já používám http://www.xtree.cz/). B)

A... "Vítej v klubu!" ;)
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#15 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 316 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 14:57

eL_KeDaRoSs napsal/a:
Tak s tou židovinou to bude asi problém, ale zkusím se ještě podívat, poptat. K těm online matrikám, nenašli jste matriku pro Jihlavu?


Jihlava je v MZA Brno, matriky jsou zveřejňovány postupně tady: http://www.actapublica.cz/, něco málo tam už je.
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#16 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 17:06

mauricie napsal/a:
Doporučuji odlovit moji keš GC1KZT3 :D:D:D:D:D

máš pěkný rukopis, kéž by takhle psali všichni i v minulosti ;)
tak koukám, že historiků a genealogů je tady docela dost
  • 0

#17 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 21:40

Doporučuji odlovit moji keš GC1KZT3

Moc hezky napsaný, nemáš někde obrázky historických písem, někam do roku 1860 to ještě de, ale dál už toho moc přečíst nedokážu, i když už mám správnou stránku matriky.
  • 0
MaFa

#18 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 316 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 22:39

MaFa napsal/a:

Doporučuji odlovit moji keš GC1KZT3

Moc hezky napsaný, nemáš někde obrázky historických písem, někam do roku 1860 to ještě de, ale dál už toho moc přečíst nedokážu, i když už mám správnou stránku matriky.


Třeba tady:
http://www.genea.cz/...y/vzory-pismen/
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#19 gerdik

gerdik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 499 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2010 - 11:25

KaMo_cz napsal/a:
... 1) zaplatit si udělání rodokmenu, ... první varianta je drahá ...

Jak drahá? cca
  • 0

#20 Brachovocz

Brachovocz

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2010 - 11:34

gerdik napsal/a:

KaMo_cz napsal/a:
... 1) zaplatit si udělání rodokmenu, ... první varianta je drahá ...

Jak drahá? cca


Co vím tak od 10 do 30 tisíc korun českých
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama