Přejít na obsah


Fotka

KÓDY,ŠIFRY A PODOBNĚ


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
131 odpovědí na toto téma

#21 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 8:27

CZECH.TIR napsal/a:
no díky za linky, ale na GC16ZV3 GC181Y8 mi moc platné nebyly :-(
jsou nějaká pravidla, podle kterých poznám, o jakou šifru se jedná a jak na ní? a nejen u těchto?
zkoušel jsem všechno možný, ciferace, mobil, ascii, abecedu a nic.. začínám mít z toho noční můru,doma se mě pořád ptají co na tom počítači dělám...

Toz to jsi si ty navody na tech odkazech vyse asi spatne prostudoval.
Zvlast u GC16ZV3 jsem si precetl listing a pak pri druhem cteni napsal souradnice... ;)
Jinak ale na foru necekej, ze ti tu nekdo napovi.. :D
  • 0

#22 CZECH.TIR

CZECH.TIR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 14:37

petegeo napsal/a:
Jinak ale na foru necekej, ze ti tu nekdo napovi.. :D

nečekám, že mě k tomu někdo dovede za ručičku, spíš jsem myslel info typu když je šifra taková tak to vypadá na tohle, když maková tak na tohle a podobně...
  • 0
náš tým: Petr, Inka, Péťa, Gábinka. Jako ochranka Jork a Sissi (yorkshire terier).
Geovozy Felda pick-up, krátká Felda, Renault Magnum 480 HP + návěs, JAWA Mustang r.v. 1970, kolo,nohy.

KOMU SE MÉ KEŠE NELÍBÍ,AŤ JE NELOVÍ...

statistika munzee: [url]http://www.opencaching.org.uk/sigzee.php?munzeer=petr007[url]


#23 Ruvit

Ruvit

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 493 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 15:08

CZECH.TIR napsal/a:

petegeo napsal/a:
Jinak ale na foru necekej, ze ti tu nekdo napovi.. :D

nečekám, že mě k tomu někdo dovede za ručičku, spíš jsem myslel info typu když je šifra taková tak to vypadá na tohle, když maková tak na tohle a podobně...


Hlavně počítej s tím, že někdy je to i kombinace šifer, převedení do jiného jazyka a pod. Např. AHOJ napsáno morseovkou /.-/..../---/.---// můze být napsáno jako "01 0000 111 0111" a už se to tváří jako něco jiného, ale lze to napsat i takhle "ba cdht eiao huya".
  • 1

#24 silvermann

silvermann

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 96 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 18:33

...hlavně bych řekl, že je to jakási nová móda u nás v česku, kdesi stále někdo musí něco dokazovat, že kdo dá složitější šifru a třeba ještě zakódovanou do jiné šifry je prostě ON PAN jedinečný ... myslím si, že geocaching by měl být hlavně o pohodě a ne o bezesných nocích, které trávíme luštěním nesmyslně složitých šifer ... snad pak ani samotného ownera nemůže těšit, když mu na jeho krabku příjdou za rok dva lidé ... smutné ale je to fakt ... je také smutné, že mysterky někdy nahrazují multinky a u multinek pak bych ownera někdy vytahal za ucho, když přijedu z daleka, vydám se na jeho pohodovou multinku a finalka mě nakonec hodí někam 10km úplně mimo :o((( zvláště když na místo přijedete vlakem nebo busem a pak nemáte jinou možnost než s autem se na místo něják jinak dostat ... tak taková "zvěrstva" já opravdu nemusím ... opravdu není problémem udělat třeba vlastní šifru s vlastním mým nesmyslným algoritmem, a tu pak dát ať se ostatní smaží nad tím ... pak už jen BRUTALL FORCE může pomoci, ale koho to pak může těšit??? třeba také existují různě výměny za vyluštěné mysterky apod. ale to pak s pohodovým GC, už nemá vůbec nic společného ... navrhuji se takovým nesmyslnostem vyhýbat a nechat ležet bez povšimnutí a oni si to pak tito lidé, kteří je zakládají třeba příště rozmyslí :o))) ... silvermann
  • 0

#25 georgeino

georgeino

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 19:03

Věř tomu, že existuje dost lidí co za smysl svého života pokládají bezesné noci strávené nad těma nejtěžšíma šiframa. Ani kupodivu nemají potřebu si nic dokazovat,a k existenci jim stačí radost z toho, že přišli na to jak to owner myslel. Stejně tak možná ownerovi nic neříká, že jeho krabku najde několik tisíc lidí, ale spíš to, že někoho bavilo jeho šifru luštit. Pak je tady další aspekt, a to že to co tobě jako odpůrci šifer může připadat jako něco super těžkého (nad čímž strávíš celou noc), tak takový zkušený borec na to koukne a řekne ti řešení, protože pravděpodobně už něco podobného někde viděl. Možná mu to teda bude taky chvíli trvat, než vyzkouší všechny standardní nápady a jejich modifikace. Možná právě on ocení těžké šifry, které nějak vybočují z rutiny. (Ha! Paradox, tobě se šifra nelíbí proto, že je těžká a někomu jinému třeba kvůli tom, že je lehká (a viděl ji už stokrát)). Ne všechno co člověka nebaví musí být nutně hovadina.
  • 0

#26 CZECH.TIR

CZECH.TIR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 19:19

Ruvit napsal/a:
Hlavně počítej s tím, že někdy je to i kombinace šifer, převedení do jiného jazyka a pod. Např. AHOJ napsáno morseovkou /.-/..../---/.---// můze být napsáno jako "01 0000 111 0111" a už se to tváří jako něco jiného, ale lze to napsat i takhle "ba cdht eiao huya".


konečně nějaká srozumitelná odpověď..
Jak to poznám? Souřadnice v sáhodlouhém nesmyslném textu, šifra třeba jen o 27 písmenech atd?

Musí za sebe říct, že víc mě baví vymakané skrýše nebo místa, kam se nedá jen tak dostat, než překombinovaná šifra,ale každý v GC asi hledáme něco jiného. Myslím ale že je to spíš o krabičkách a ne sedět doma u compu..
  • 0
náš tým: Petr, Inka, Péťa, Gábinka. Jako ochranka Jork a Sissi (yorkshire terier).
Geovozy Felda pick-up, krátká Felda, Renault Magnum 480 HP + návěs, JAWA Mustang r.v. 1970, kolo,nohy.

KOMU SE MÉ KEŠE NELÍBÍ,AŤ JE NELOVÍ...

statistika munzee: [url]http://www.opencaching.org.uk/sigzee.php?munzeer=petr007[url]


#27 Chryseis

Chryseis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 19:39

silvermann napsal/a:
... navrhuji se takovým nesmyslnostem vyhýbat a nechat ležet bez povšimnutí a oni si to pak tito lidé, kteří je zakládají třeba příště rozmyslí :o))) ... silvermann

Tohle mě nadzvedlo tak, že jsem se sem přihlásila i na cizím počítači s klávesnicí, na které neumím psát :P Hlásím se mezi ty, které luštění náročných šifer baví a nic s tím nenaděláš. Geocaching "by neměl být" o ničem, on je o hodně věcech a o všech zároveň, aby si každý mohl vybrat, co mu vyhovuje. Mám vyluštěnou v zahraničí pětkovou mysterku, která má sedm found logů za 3 roky a doufám, že si ji i odlovím :) Je pravda, že se hlavně ve velkých městech objevujou někdy šílenosti, ale to je tím, že tam je hodně keší a hodně kačerů a všichni tu už všechno z té klasiky prostě viděli, tak proč trošku neposunout hranice?

Ještě k původnímu tématu - jak poznat, o kterou šifru jde. Jsou určité způsoby, jak se v začátcích zorientovat. Při luštění mysterek je situace o to jednodušší, než při luštění jiných šifer, že my přece víme, co by mělo sdělení obsahovat. Souřadnice. Ať už v číselné podobě, nebo ve slovní, každý ví, jakými čísly by zrovna ta jeho lokalita měla přibližně začínat ;)
  • 0

#28 wmh

wmh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 667 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 20:22

silvermann napsal/a:
... pak už jen BRUTALL FORCE může pomoci, ale koho to pak může těšit???


Je to zvláštní, ale i v gc existuje podskupina lidí, kterou právě tohle vyloženě baví... Leckdy je to větší zábava, než to luštění. Každýho holt baví něco jinýho, nechme i těžkým mysterkám právo na život.;)
  • 0
Retired slowcacher

#29 bubbu-30004

bubbu-30004

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 89 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2010 - 6:22

Hlásím, že mne šifry také baví a člověk se tím naučí spoustu nového, o čem neměl ani tušení. Nebo šifrovací hry, tam teda jenom zírám, jakým způsobem je možné uvažovat. Pak jsou i mysterky, kde všichni píší, že je owner nebo někdo nakopl, tam asi těžko posuzovat jeho myšlenkové toky. Některé mysterky leží v šuplíku třeba rok, ale nakonec se někde něco sepne a radost veliká. Takže se snažím mít ve statistice víc otazníčků než tradiček, ty si vybírám jen na pěkným místech. It´s not about numbers.
  • 0

#30 mauricie

mauricie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 316 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2010 - 7:13

silvermann napsal/a:
...hlavně bych řekl, že je to jakási nová móda u nás v česku, kdesi stále někdo musí něco dokazovat, že kdo dá složitější šifru a třeba ještě zakódovanou do jiné šifry je prostě ON PAN jedinečný ... myslím si, že geocaching by měl být hlavně o pohodě a ne o bezesných nocích, které trávíme luštěním nesmyslně složitých šifer ... snad pak ani samotného ownera nemůže těšit, když mu na jeho krabku příjdou za rok dva lidé ... smutné ale je to fakt ... je také smutné, že mysterky někdy nahrazují multinky a u multinek pak bych ownera někdy vytahal za ucho, když přijedu z daleka, vydám se na jeho pohodovou multinku a finalka mě nakonec hodí někam 10km úplně mimo :o((( zvláště když na místo přijedete vlakem nebo busem a pak nemáte jinou možnost než s autem se na místo něják jinak dostat ... tak taková "zvěrstva" já opravdu nemusím ... opravdu není problémem udělat třeba vlastní šifru s vlastním mým nesmyslným algoritmem, a tu pak dát ať se ostatní smaží nad tím ... pak už jen BRUTALL FORCE může pomoci, ale koho to pak může těšit??? třeba také existují různě výměny za vyluštěné mysterky apod. ale to pak s pohodovým GC, už nemá vůbec nic společného ... navrhuji se takovým nesmyslnostem vyhýbat a nechat ležet bez povšimnutí a oni si to pak tito lidé, kteří je zakládají třeba příště rozmyslí :o))) ... silvermann


To snad není možné!!! Jak může někdo vyplodit něco tak příšerného?????
Máš PM, tak používej ignore list a neříkej ostatním co mají zakládat nebo lovit ani jak. A neber mi mysterky, protože mě baví je luštit. Bohužel tvůj hloupý návrh, abychom se takovým věcem vyhýbali, nemůžu přijmout, protože GC dělám částečně i kvůli nim. A vyhýbám se zase jiným věcem.
  • 0
Dobrá nálada nevyřeší problémy, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.

#31 dachmh

dachmh

    dachmh

  • Members
  • PipPipPip
  • 673 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2010 - 8:48

wmh napsal/a:

silvermann napsal/a:
... pak už jen BRUTALL FORCE může pomoci, ale koho to pak může těšit???


Je to zvláštní, ale i v gc existuje podskupina lidí, kterou právě tohle vyloženě baví... Leckdy je to větší zábava, než to luštění. Každýho holt baví něco jinýho, nechme i těžkým mysterkám právo na život.;)


Jj, zrovna tímto způsobem jsem si včera dal jednu multinku!
Reverzně jsem ale projel všechny stage. No řekněte, jak byste to řešili vy, když vás cyklocesta vede zrovna na opačnou stranu :D:D:D?
  • 0

66a3754e-2868-4080-a113-2f44626f10e7.png


#32 pepik33

pepik33

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 70 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2010 - 20:05

Poradí někdo s touto mystery kešulí??? Předem děkuji za jakékoliv rady
http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=bd1004cd-75ec-4e4d-8129-e8c0ef11e535

  • 0

#33 fhonsa

fhonsa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2010 - 21:32

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC17WB6
Snad nejtěžší cache v ČR (dnes již archivní), 1 pochybný nález.
  • 0

#34 ubuster

ubuster

    ubuster

  • Members
  • PipPipPip
  • 583 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2010 - 6:37

Jinou posledni dobou oblibenou sifrou je napr. posun pismen prostrednictvim klavesnice PC, sudoku, mrizka, kodovani barev atd. Obvykle sifru musis poznat sam podle zkusenosti, naznaku v textu ci netextu (=obrazku), tvaru, charakteristicke posloupnosti nebo delky. Mene casto je naznacena v hintu. ;)
  • 0

HW: Motorola One Action _ Garmin eTrex Legend HCx

SW: c:geo _ WhereYouGo _ GDAK _ GCC _ Go(x)°


#35 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2010 - 8:03

mauricie napsal/a:
Máš PM, tak používej ignore list a neříkej ostatním co mají zakládat nebo lovit ani jak. A neber mi mysterky, protože mě baví je luštit. .....

1. Ignor list pořádně nefunguje, především nedostane otazník pryč z mapy, což je podle mě jádro problému, proč různí lidé (mě nevyjímaje ;) ) brojí proti některým druhů keší.

2. Mě mysterky obecně baví (zbytek rodiny má raději tradiční), ale nektěré opravdu nemusím, například guglit informace o turcké lize. A jsme zpět u bodu 1.

3. Vlastníme v Brně velmi těžkou mysterku. A rozhodně víc potěší jednou za dva měsíce delší log kačera, který ji s radostí luštil a vyluštil než logy o BF a také než číst pět logů denně typu "rychlovka cestou za nákupy" u mikro tradičky nalepené na okapové rouře. Ale už plánuji přemístění finálky této mysterky do anti-BF lokality.
  • 0

#36 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2010 - 8:13

Ignor list pořádně nefunguje, především nedostane otazník pryč z mapy


Ja teda nevim, ale jednu mysterku mam v Ignore listu uz pul roku a vubec nevim, ze existuje, neni ani v seznamu, ani v PQ, ani v mape....
  • 0

To, ze pisu bez diakritiky je zpusobeno anglickou klavesnici...

-----------------------------------------------------------------------

Podpis? A jak se mám jako podepsat, když tu nemám pero....


#37 CZECH.TIR

CZECH.TIR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2010 - 19:13

tak TFTC serie se mi pomalu chýli ke konci, a už pripravuju pro vás další.. Otazník. cca tucet mysterek, tvořící na mapě otazník...každá bude věnována něčemu jinému... pokud máte nápady na šifry, sem s nima..něco už mě napadlo, cca 4ks mám v hlavě, jen je přizpůsobit finálovému uložení keše... stejne jako TFTC, některé budou jednoduché,jiné složitější :-D
  • 1
náš tým: Petr, Inka, Péťa, Gábinka. Jako ochranka Jork a Sissi (yorkshire terier).
Geovozy Felda pick-up, krátká Felda, Renault Magnum 480 HP + návěs, JAWA Mustang r.v. 1970, kolo,nohy.

KOMU SE MÉ KEŠE NELÍBÍ,AŤ JE NELOVÍ...

statistika munzee: [url]http://www.opencaching.org.uk/sigzee.php?munzeer=petr007[url]


#38 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2010 - 20:08

BRUTALL FORCE může pomoci, ale koho to pak může těšit???
Zrovna se chystám na jednu filmovou, která má krabičku na pěkném místě. Můžu buďto dvě hodiny koukat na film, který mě nezajímá, anebo se dvě hodiny courat zajímavým terénem. GC dělám kvůli pohybu v přírodě, proto zvolím tu druhou variantu.
  • 0

#39 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2010 - 20:25

šifrovací hry, tam teda jenom zírám, jakým způsobem je možné uvažovat
Výhoda šifrovacích her je, že tam se dělají šifry tak, aby byly luštitelné, navíc v rozumném čase, a bývá tam logická cesta, která vede k řešení. U některých šifer na GC mám pocit, že jsou dělané tak, aby luštitelné nebyly, prostě člověk musí vyzkoušet desítky zcela rovnocenných možností a z některé to řešení možná vypadne. Proto se šifrám na GC, zejména těm s mnoha hvězdičkami, raději vyhýbám. Těžká šifra totiž málokdy bývá hezká.
  • 0

#40 CZECH.TIR

CZECH.TIR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2010 - 21:20

no budou tam jednohvezdickovy priitivni typu morseovka,sudoku, az pak jen cerna plocha....nektery i pocitaci...no vsehochut a BF? těžko...výchozí souřadnice serie budou mít tvat otazníku, ale finálky budou rozházeny po okolí...
  • 0
náš tým: Petr, Inka, Péťa, Gábinka. Jako ochranka Jork a Sissi (yorkshire terier).
Geovozy Felda pick-up, krátká Felda, Renault Magnum 480 HP + návěs, JAWA Mustang r.v. 1970, kolo,nohy.

KOMU SE MÉ KEŠE NELÍBÍ,AŤ JE NELOVÍ...

statistika munzee: [url]http://www.opencaching.org.uk/sigzee.php?munzeer=petr007[url]





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka