Přejít na obsah


Fotka

Vhodný telefon pro geocaching


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
779 odpovědí na toto téma

#761 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 14 prosinec 2022 - 16:44

Ono je taky třeba se kouknout, jestli má telefon hw kompas.

 

 

No a to by mě zajímalo - co je hw kompas? Všude se uvádí, že telefon má či nemá digitální kompas, to je ten hardvérový, nebo není?

Pokud je, tak to POCO ho má. A přesto bída.


  • 0

#762 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 14 prosinec 2022 - 17:02

Telefony s hw kompasem obsahují magnetorezistivní senzor, ten v podstatě funguje jako střelka klasického kompasu. Pokud v telefonu není, počítá se sever z přijatých GPS signálů. Když se mi poprvé podařilo hw kompas omylem vypnout, nestačil jsem se divit, co to s navigací udělalo.

 

Takže doporučuju podívat se v c:geo do nastavení, jestli není kompas vypnutý.


  • 0

#763 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 14 prosinec 2022 - 18:30

Pořídil jsem si: iGET Blackview GBL6000 Pro. Hledal jsem něco co je odolné, má velkou baterku, velkou paměť, umí G5, umí GPS, Galileo, GLONNAS, Beidou, má magnetický kompas, umí OTG, USB-C, bezdrátové dobíjení... A z toho mne nakonec vypadl právě tento telefon. Baterka 5280mAh, paměť 8G/256G.

 

Pamět jsem zatím neřešil a žádne fotky jsem nemazal, LABky mohu hledat celý den a stále mám energii, displej na sluníčku OK, GPS se chytá docela rychle a nemám problém najít cache z důvodu navedeni GPSkou. V Pražském tunelu Dejvice, kde byl opakovač GPS signálu jsem bez problému chytil v 70km/hod asi 15 družic a zjistil polohu (dnes tu jsou už bluetooth vysílače polohy a tak mám signal v celém tunelu). 

 

Android je holý a tak na nějaké vychytávky může člověk zapomenout. Jen jedna věc se nepovedla a to dotyková plocha displeje, je nutno držet pevně mobil v ruce aby byl správný kapacitní přenos. Položit mobil na stůl a jednim prstem jezdit po displeji to nefunguje, prostě je nutno chytit kovový rámeček a pak teprve prstem jezdit po displeji.

 

V sobotu mne mile překvapila čtečka QR kódu na geoskořápkách v Praze, bez přisvětlení přečetla QR kód, skoro ve tmě, do 1s. A jak jsem koukal tak nejeden kačer QR kód nepřečetl. Já jen pípl, poodešel zadal odpověd a mazal dál v syslému LIFO (poslední přišel - první odešel)

 

Pro mně spokojenost, jen to je cihla (alespoň vím, že ho mám v kapse) :rolleyes: .


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#764 dachmh

dachmh

    dachmh

  • Members
  • PipPipPip
  • 673 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2022 - 8:59

Musím tak trochu oponovat, bo vlastním jeden ze zmíněnejch founů se zcela jiným výsledkem.

POCO X3 NFC mě naviguje naprosto přesně i v lese či těžším terénu. Mohu porovnávat. Občas si s sebou vezmu navi Oregon 750t a mám je zapnutý oba. Ano, oba jasně vedou k cíli  :). Zatím můj nejpřesnější přístroj. Teď sice zklamal při hraní jednoho těžšího wiga, ale už jsem mu odpustil  :lol:.

Jinak vlastním předchůdce Šolimova přístroje IGET Blackview BV9500 s kapacitou baterie 10000 mAh. Tak to je bezva na výdrž - cca 60 h v plným zápřahu, ale přesnost  kromě naprosto otevřenýho prostoru je tristní. Další moje cihla OUKITEL K10000 Max (také kapacita 10000mAh) si s Blackview může podat ruce  :rolleyes:.

Samosebou netahám s sebou vše vyjma dlouhejch treků, ale na dlouhý vícedenní cesty mimo civilizaci k nezaplacení  ;).


  • 1

66a3754e-2868-4080-a113-2f44626f10e7.png


#765 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2022 - 10:47

Tak to vypadá, že je to nejspíš kus od kusu.

 

A jak je to tedy s tím digitálním kompasem?

 

(P.S. Kompas nikde vypnutý není, když vypnu GPS, kompas na telefonu ukazuje.)


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 15 prosinec 2022 - 10:51

  • 0

#766 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2022 - 11:43

Ještě bych připomněl - pokud kompas zjevně ukazuje sever jinde, je dobré zkusit kalibraci, tj. udělat s ním několik vodorovných osmiček. Zdá se to být jako magie, ale funguje to.


  • 1

#767 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2022 - 16:50

Já bysem prosila to vysvětlení, co je to ten digitální kompas... (Sever ukazuje dobře a kalibraci občas kontroluju či obnovuju.)


  • 0

#768 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2022 - 17:30

Co je nepochopitelného na příspěvku #762? Magnetorezistivní senzor je součástka, která mění svůj odpor podle toho, jak je zrovna natočena vůči zemským magnetickým siločarám. Pokud tam takový senzor není, nezbývá než z polohy satelitů sever vypočítat programem, což je samozřejmě méně přesné. 


  • 0

#769 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2022 - 21:54

Z polohy satelitů se dá něco počítat, jen když to ty satelity načítá, tedy když je zapnutá GPS. Když zapnutá není, musí mít mobil něco jiného, z čeho ten sever určuje. Což. předpokládám, je důvod to zmínit v parametrech u popisu mobilu.

Takže zpět k mojí otázce z #761, na niž by stačila odpověď ano/ne: Digitální kompas je ten hardvérový?


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 15 prosinec 2022 - 23:08

  • 0

#770 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2022 - 22:39

Hardvérový kompas je to o čem jsem psal. Co je kompas digitální vědí jen marketingová oddělení jednotlivých výrobců...

 

Pokud někdo máte lepší informace, ozvěte se.


  • 1

#771 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2022 - 23:10

Může to být tak, že kompas je digitální, protože se zobrazuje digitálně, tj. nemá mechanický ukazatel, i když jeho podstatou je fyzický hw?


  • 0

#772 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2022 - 8:50

Co je nepochopitelného na příspěvku #762? Magnetorezistivní senzor je součástka, která mění svůj odpor podle toho, jak je zrovna natočena vůči zemským magnetickým siločarám. Pokud tam takový senzor není, nezbývá než z polohy satelitů sever vypočítat programem, což je samozřejmě méně přesné. 

Počítání směru ze satelitů je naopak přesnější, protože magnetický kompas je ovlivněn vším magnetickým kolem, hlavně magnetickým zapínáním pouzdra telefonu. Zkusili jste použít kompas na železném mostě? Ukazuje kam chce. Jenomže ze satelitů to funguje jen při pohybu. Magnetický kompas je nutný když stojíš. Nevím jak telefony, ale Garmin při určité rychlosti přepínal na satelity. Při nezkalibrovaném kompasu šipka při zastavení poskočila. Je ale možné, že telefon nebo navigační program používají informace z magnetického a při jeho nedostupnosti odmítnou směr ukazovat. Počítání směru z pohybu je SW záležitost a na úrovni základního systému asi není provozována, tj ten program si to asi musí počítat sám. Ale tohle už jsou jen úvahy, nevím jak Android a jednotlivé navigační programy, je to třeba zkusit.


  • 0

#773 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2022 - 10:31

Magnetický kompas:

Elektronická součástka na principu hallovy sondy ve 3 osách na sebe navzájem kolmých, to jest 3 hallovy sondy ve třech osach.

 

Hallova sonda:

Využívá principu, že svazek elektonů (elektrický proud) je v magnetickém poli vychylován.

 

Tenká polovodičová destička třeba z InSb která má na 4 stranách kontakt. Přes 2 kontakty proti sobě je veden proud a na zbylých kontaktech, v kolmém směru na proud, se měří generované napětí (to je ten vychylovaný proud elektonů). Magnetické pole se vede kolmo na na placatou destičku. Pokud je magnetické pole přítomno vychyluje elektrony z tekoucího proudu destičkou na jednu či druhou stranu a tim je vytvářeno, v kolmém směru, napětí. Generované napětí je přímo uměrné magnetickému poli.

 

Stejný princip je použit i mikrovlné troubě v magnetronu a v mnoha jiných zařízeních, jen ta Hallova sonda pracuje v oblastech malých magnetickych polí.

 

Směr magnetického pole je pak nutno vypočítat z 3 navzájem kolmých senzorů.

 

Dál třeba wikipedie (vztah magnetického pole a elektického proudu).

 

Digitální kompas:

Na výstupu Hallových sond je analogově-digitálná převodník, signal je dál zpracovávaný digitálně


Tento příspěvek byl upraven od Solim: 16 prosinec 2022 - 10:33

  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#774 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2022 - 10:55

Počítání směru ze satelitů je naopak přesnější, protože magnetický kompas je ovlivněn vším magnetickým kolem, hlavně magnetickým zapínáním pouzdra telefonu. Zkusili jste použít kompas na železném mostě? Ukazuje kam chce. Jenomže ze satelitů to funguje jen při pohybu. Magnetický kompas je nutný když stojíš. Nevím jak telefony, ale Garmin při určité rychlosti přepínal na satelity. Při nezkalibrovaném kompasu šipka při zastavení poskočila. Je ale možné, že telefon nebo navigační program používají informace z magnetického a při jeho nedostupnosti odmítnou směr ukazovat. Počítání směru z pohybu je SW záležitost a na úrovni základního systému asi není provozována, tj ten program si to asi musí počítat sám. Ale tohle už jsou jen úvahy, nevím jak Android a jednotlivé navigační programy, je to třeba zkusit.

Podle mých praktických zkušeností je magnetický kompas lepší především při konečném dohledávání, protože šipka při každém kroku nelítá a neukazuje pokaždé jinam. Železný most je samozřejmě extrém, když nepomůže hint, tak už je to na zkušenosti kačera.


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 16 prosinec 2022 - 10:56

  • 0

#775 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2022 - 10:59

 

Stejný princip je použit i mikrovlné troubě v magnetronu a v mnoha jiných zařízeních, jen ta Hallova sonda pracuje v oblastech malých magnetickych polí.
 

Magnetron je vysílací elektronka, docela by mne zajímalo, proč a jestli vůbec obsahuje hallovu sondu.


  • 0

#776 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2022 - 11:46

Podle mých praktických zkušeností je magnetický kompas lepší především při konečném dohledávání, protože šipka při každém kroku nelítá a neukazuje pokaždé jinam. Železný most je samozřejmě extrém, když nepomůže hint, tak už je to na zkušenosti kačera.

Vždyť jsem to napsal. Magnetický kompas je nutný při stání nebo pomalém pohybu. Protože ze satelitů se vypočítá bod a ne směr, teprve řada bodů určuje směr. A když signál lítá a kačer stojí, bude se směr chaoticky měnit. Když jede auto, je magnet zbytečný, řada bodů se mění dostatečně na to, aby se směr určil. A stačí i normální chůze. Ale zase - nevím, zda telefony s něčím takovým počítají, nebo při určení směru spoléhají jen na magnetický senzor. Mimochodem, telegony mívají i gyroskop, který by se po kalibraci také dal použít k určení směru. Taky nevím, k čemu a jak se používá.


  • 0

#777 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2022 - 20:40

Magnetron je vysílací elektronka, docela by mne zajímalo, proč a jestli vůbec obsahuje hallovu sondu.

Byl jsem na výletu tak odpovídám až teď. Magnetron nemá hallovu sondu, ale využívá principu, že v magnetickém poli se svazek elektronů vychyluje a to až tak, že obíhá po kruhové dráze (to je první část principu magnetronu), druhou čast je lepší nastudovat na internetu, to jest jak se vybudí vysoká frekvence s velkou energii.

 

Takže vychylování svazku elektronů v magnetickém poli je stejny jak v magnetronu tak i v hallove sondě. V obou je stálé magnetické pole a stálý proud elektonů, jen obě veličiny se liší o několik řádů.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#778 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 19 prosinec 2022 - 11:18


Digitální kompas:

Na výstupu Hallových sond je analogově-digitálná převodník, signal je dál zpracovávaný digitálně

Takže je to tak, jak jsem tipovala ve http://www.geocachin...-39#entry600791

Tedy digitální kompas nemůže existovat bez hw kompasu, neb je jeho nadstavbou, a tedy píšou-li ve specifikacích, že mobil má digitální kompas, znamená to, že má (i) kompas hardvérový.

 

(Je krásné umění odpovědět na jasně a jednoduše položenou otázku jasnou a jednoduchou odpovědí, třeba ano/ne, bez opisů všeho souvisejícícho okolo. :-))


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 19 prosinec 2022 - 11:31

  • 0

#779 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 19 prosinec 2022 - 13:37

Takže je to tak, jak jsem tipovala ve http://www.geocachin...-39#entry600791

Tedy digitální kompas nemůže existovat bez hw kompasu, neb je jeho nadstavbou, a tedy píšou-li ve specifikacích, že mobil má digitální kompas, znamená to, že má (i) kompas hardvérový.

 

(Je krásné umění odpovědět na jasně a jednoduše položenou otázku jasnou a jednoduchou odpovědí, třeba ano/ne, bez opisů všeho souvisejícícho okolo. :-))

Ano


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#780 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 19 prosinec 2022 - 15:54

Tak pokud se bavime o senzoricke výbavě chytrých telefonů, tak stačí říct "kompas". Ty přívlastky jsou nadbytečné, protože on tam ten kompas, jakožto jeden ze senzorů, ani jinak udělat nejde. Mimochodem, je to taková prťavá součástka v ceně pár korun. Tolik odpověď pro zvídavé.


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama