Přejít na obsah


Fotka

Sháním pár rad s ArcGIS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 hrasek

hrasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 273 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 14:40

Je tu nějaký odborník na ArcGIS? Trošku si s ním v laboratoři hraju v rámci školního projektu a potřebuju udělat mapu. Načetl jsem si z IMS serveru cenia vrstvu "cenia_dmu25", která obsahuje vše co potřebuju. Potom jsem si vybral malé území (cca 2x2 km) a pro něj chci dělat mapu. Jelikož server cenie je extrémně pomalý (resp. to tahání dat je pomalé, ale ne z mojí strany - jsem na gigabitové lajně), chci si pro to zvolené území uložit tu vrstvu cenia_dmu25 do lokálního shapefile souboru. Pochopil jsem, že k tomu budu potřebovat funkci split (Analysis tools - extract - split). Naučil jsem se jí používat, ale daří se mi jen pokud pracuju s lokálními vrstvami. V momentě, kdy chci funkci split aplikovat na online data z cenie, neuspěju. A to ani když jsem ořezávací polygon udělal třeba jen 100x100metrů velký :( Netušíte někdo co dělám špatně, nebo jak na to? V ideálním případě bych si prostě z vrstvy cenia_dmu25 chtěl vytáhnout do několika lokálních shapefilů podvrstvy jako vrstevnice, komunikace, domy, atd. Díky za případné rady.
  • 0

#2 Spook

Spook

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 15:34

Ahoj, ja se obavam ze tyto sluzby IMS a WMS slouzi pouze k prohlizeni vzdaleneho obsahu, tudiz ti nedovoli ulozit na disk. Muzes to pouzit pouze jako referencni vrstvu...
  • 0

#3 hrasek

hrasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 273 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 15:36

Referenční vrstva znamená co?
  • 0

#4 packy_gis

packy_gis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 173 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 15:41

Ahoj,
vrsty IMS a WMS do shp neulozis (to je jejich podstata - pouze vizualizovat, ale neukladat). Vybrana oblast se da ale ulozit (File-Export map) jako rastrovy obrazek (popripade georeferencovany obrazek). Pokud bys mel zajem, tak ZDE jsou nejake tutorialy a vyukovy videa na praci s ArcGIS, ktera jsem vytvoril :) Pokud by neco nebylo jasne, klidne se ptej :)
Packy
  • 0
Vložený obrázek

#5 hrasek

hrasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 273 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 15:53

Aha, to je teda zvláštní :( Moc nechápu k čemu ty data na cenii teda jsou, když se s nima nedá pořádně pracovat. Přece je nebudu exportovat jako obrázek a potom znova obkreslovat. Chtěl jsem udělat průnik s polygonem naší vesnice a pak si vybrat jen potřebné vrstvy, těm upravit vzhled a to vše exportovat jako mapu. Takže jestli to dobře chápu, tem průnik nepůjde udělat, úprava vzhledu a výběr vrstev půjde, ale přijdu při tom o nervy (protože se to načítá šíleně pomalu a hlavně mnohdy je výsledkem vypnutí nějaké vrstvy bílá obrazovka a pomůže až tak 10x refresh). Jinak dobrá náhoda je, že ty tvoje tutoriály jsem si před tím vygooglil a něco podle nich dělal. Díky za ně.
  • 0

#6 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 16:26

hrasek napsal/a:
Aha, to je teda zvláštní :( Moc nechápu k čemu ty data na cenii teda jsou, když se s nima nedá pořádně pracovat. Přece je nebudu exportovat jako obrázek a potom znova obkreslovat. Chtěl jsem udělat průnik s polygonem naší vesnice a pak si vybrat jen potřebné vrstvy, těm upravit vzhled a to vše exportovat jako mapu.

Takže jestli to dobře chápu, tem průnik nepůjde udělat, úprava vzhledu a výběr vrstev půjde, ale přijdu při tom o nervy (protože se to načítá šíleně pomalu a hlavně mnohdy je výsledkem vypnutí nějaké vrstvy bílá obrazovka a pomůže až tak 10x refresh).

Jinak dobrá náhoda je, že ty tvoje tutoriály jsem si před tím vygooglil a něco podle nich dělal. Díky za ně.


autorská práva, proto to tak bude.
  • 0
:)

#7 hrasek

hrasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 273 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 18:50

Není náhodou cenia placená z peněz daňových poplatníků a data které vyprodukují musí poskytovat? Nebo to si nejspíš pletu s USA, tam to tak je, že co se vytvoří z peněz daňových poplatníků, musí se jim zdarma poskytnout. To si to nemůžu ani koupit? 5ekněme že si zvolím nějaké malé území a to si zakoupím - jde to?
  • 0

#8 mirotiro

mirotiro

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 094 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 19:55

z cenie nic neuložíš.... jen to můžeš použít pri onlinu...
  • 0

#9 Houby

Houby

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 21:41

hrasek napsal/a:
Není náhodou cenia placená z peněz daňových poplatníků a data které vyprodukují musí poskytovat?

DMU25 je produktem VTOPU (Vojenský topografický ústav) Dobruška a MŽP ji jenom využívá jako podklad. Možná VTOPU poskytuje data pro studijní účely. Zkus se obrátit tam.
  • 0

#10 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2010 - 21:50

1/dmu25 je tzv Image service, tudiz neposkytuje diskretni prvky, cili nejde s ni provadet (slozitejsi) prostorove operace a dotazy, z principu 2/ukladani dtto. plus skutecnost ze je to service slozena z vice vlastnich datovych vrstev do kompozice, jinak samozrejme je to na vystupu "pouhy" obrazek 3/ano je to i ochrana proti zneuziti (i kdyz nikoli neprustrelna-), obavam se ze ani uprava symbologie ve IMS IMAGE service mozna neni 4/ rychlost odezvy, JE to pomale zel v cenii asi trochu podcenili infrastrukturu vuci tomu kde vsude jejich data jsou pozivana, spise nez sire pasma na to male vliv odezva linky. Ale nesoudim je, je to spis jak se rika pro dobrotu na zebrotu... 5/ad nakup dat a zaroven bod 3/: DMU je Dgitalni Model Uzemi, jehoz tvurci a spravci jsou vojaci v Dobrusce (VGHUR). To je mimo jine duvod pro Cenia data nemuze data davat byt potencialne ke ztazeni, nemluve o jejich prodeji Namitka o dile za statni penize je opravnena, ale mily hrasku, jsme v Ceske kotlince a tady veci nefungujou nikdy jak by mely. Tj racionalne - domluva s vojaky je mozna. Spis bych ale pro male uzemi zkusil pouzit data ze ZABAGEDu (spravce CUZK), je to radove presnejsi dilo 25:10 tis... tam se da objednat za lidske penize vymezene uzemi a pokud to dokazes natahnout na skolni zajmy, mohlo by to byt i zadara....
  • 0

#11 Zelmi

Zelmi

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2011 - 18:21

Ahoj, potřebovala bych poradit. Načtu si v arcmapu ortofotomapu 0,5m z cenia a pokaždé se mi roztáhne do stran. Vypadá to jakoby to bylo špatným rozlišením, což není. Zkoušela jsem i jiné mapy a dělají to samé. Není to něčím v nastavení? Protože v JanMapu to mám úplně normální. Bohužel potřebuju něco dodělat v arcgisu což v janitoru asi ani nejde. Předem díky za odpověď.
  • 0

#12 janulinek-62865

janulinek-62865

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2011 - 13:30

Ahoj, jsem teprve začátečník s argisem. Vyskytl se mi problém. Když si chci založit nový Shapefile, nemám v argisu žádné souřadnicové systémy? Znamená to že je špatná instalace nebo si to musím někde sama stáhnout?? Díky za rady.
  • 0

#13 honzak83

honzak83

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 671 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2011 - 14:56

janulinek napsal/a:
Ahoj, jsem teprve začátečník s argisem. Vyskytl se mi problém. Když si chci založit nový Shapefile, nemám v argisu žádné souřadnicové systémy? Znamená to že je špatná instalace nebo si to musím někde sama stáhnout?? Díky za rady.


Předpokládám, že máš na mysli ArcMap:) Různá nastavení shapefiles včetně součadnicových systémů se ovšem provádí v ArcCatalogu, konkrétně pravým tlačítkem myši na název shapefile, properties. A pokud zakládáš zcela nový shapefile, máš v catalogu při jeho zakládání tabulku "Create new shapefile" a v ní dáš edit. Rovněž by sis měla prostudovat georeferencování, tj. přiřazení daného bodu již známým souřadnicím.
  • 0

#14 janulinek-62865

janulinek-62865

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 29 červenec 2011 - 7:54

Ano přesně tohle mám na mysli. když dám create new shapefile a vní edit , žádné souřadnicové systémy se mi neukazují k dispozici.
  • 0

#15 Gelda

Gelda

    Gelda

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 příspěvků(y)

Publikováno 29 červenec 2011 - 9:08

No, zkus se primarne mrknout tu: http://gis.zcu.cz/st...ni/ch04s01.html Kdyz se ti nepodari primo priradit souradnice danemu shapefile, tak jeste nic neni ztraceno. Zadej jednotny souradny system pro cely Layer a potom zacni vektorizovat novy shape. Ackoli to nebude uplne korektni pro dalsi zpracovani (zejmena co se tyce metadat a pripadneho dalsiho pouziti), pro tve pouziti to bude plne dostacujuci (ackoli bude na oko bez souradnic, bude v S-JTSK). Dalsi alternativou je prevod z grafiky primo do Shape s vyuzitim podkladoveho souradnicoveho systemu (v mapovem poli BEZ tvorby noveho shape jen nakreslis polygony, linie nebo body - pomoci nabidky pro grafiku, kterou najdes dole, jak jsou napr. nastaveni pro fonty - pote oznacis vsechny tebou nakreslene prvky jedne tridy a das nabidku vlevo dole Drawing / Convert Graphics To Features a vyberes souradny system podle te WMS). Nic jednodussiho neni :-) Jestli nebudes vedet, nasypu ti sem i obrazky. Co se tyce roztahnuti ortofota do stran (mozna uz je to off topic), tipnul bych na souradne systemy - mas WGS84 a potrebujes S-JTSK; WGS84 zobrazi CR jako protahnutou placku (je asi 2,5x delsi nez sirsi). CENIA dle standardu INSPIRE musi dodrzovat interoperabilitu dat - tedy musi mit narodni souradny system (S-JTSK) a mezinarodni system dany vyse zminenou smernici (WGS84). Pokud nema Layer pevne dany souradny system, je mozne, ze se nacte WGS84 (zvlaste, kdyz se pracuje s *.gpx).
  • 0

#16 honzak83

honzak83

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 671 příspěvků(y)

Publikováno 29 červenec 2011 - 17:44

Ad chybějící souřadnicový systém, podívej se do složky, kde máš instalovaný ArcGIS, zda tam máš složku Coordinate system. Pokud ne, máš špatně nainstalovaný ArcGIS.
  • 0

#17 honzak83

honzak83

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 671 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2011 - 17:14

Neví někdo, jak na tento problém (a zda to v ArcGIS vůbec jde: v jednom mxd mám shapefile s nalezenými keškami i shapefily administrativního členění. A potřeboval bych vyplnit sloupec okres atributové tabulky nalezených kešek pomocí dat z atributových tabulek administrativního členění. Přes joins mi vyjede prázdná tabulka:(
  • 0

#18 Otmi

Otmi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2011 - 18:38

Udělej to přes toolbox nástrojem Spatial Join a nech zaškrtnuté "Keep all target features". Bude tam taky tabulka se všema atributama, které v tom shp okresů jsou, tak si je vyber dle potřeby. ;)
  • 0

#19 honzak83

honzak83

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 671 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2011 - 19:17

Díky za radu, funguje to, jen s tím bude slušná piplačka, protože mám zvláště shp pro okresy v ČR, v SR i pro další země, takže asi budu muset udělat spatial join s každým tímto shp a pak to zmergovat a bohužel ArcToolbox nedokáže výsledek exportovat do již existujícího shp, místo toho vždy vytváří shp nový:/
  • 0

#20 Otmi

Otmi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2011 - 19:51

Zkus si nahrát všechny shp s okresama pro všechny země > označ > pravým tl. - group. Všechny shp budou v New group layer (možno přejmenovat) a pak v tom Spatial join vyber jako "Join features" tu skupinu vrstev.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama