Přejít na obsah


Fotka

Kde v Olomouci sehnat PET prefabrikáty?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Cestak

Cestak

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 16:41

Ahoj, chci se zeptat jestli někdo nevíte kde by se dali sehnat PET prefabrikáty. Sháním tak do 10 kusů. Díky
  • 0

#2 Gorole

Gorole

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 383 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 16:53

Bylo by fajn kdyby někdo dal přímo kontakt na výrobce nabo distributora :-)
  • 0
### :) ------------------------------------------------------- SE C510, NAVILOCK BT - 413, HandyGeocaching Arcao edition Garmin Vista HCx PRO

#3 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 16:59

Stačí si objednat na některém z geo eshopů... je to problém?
  • 1

#4 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 17:38

Zkus si zajet do Ondrášova do plnírny (Mor. Beroun),a na geoshop se vykašli.
  • 0

#5 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 18:02

V plnírně vyfukujou PET láhve? No prosím tě....
  • 0

#6 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 18:38

sobikovi napsal/a:
V plnírně vyfukujou PET láhve? No prosím tě....


A víš že obvykle ano? Výrobce PET prefabrikátů vyrobí to co používáme na keše, jinde se zase vyrobí víčka. Toto se distribuuje do stáčíren, kde se ampule horkou cestou vyfouknou do formy. Následně se zchladí a naplní nápojem. Tento postup je celkem ekonomický a to zejména z důvodů vysokých níkladů na dopravu a manipulaci při dodávání celých lahví. Formovací stroj je přímou součástí plnící linky.
  • 2

#7 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 18:43

Technologie výroby a plnění Pro výrobu PET láhví se využívá dvou základních postupů lišících se v počtu kroků. V prvním postupu jsou jednotlivé operace zpracovávány jednofázově, tj. všechny dílčí kroky jsou prováděny v rámci jednoho zařízení. Při dvoufázovém zpracování pak probíhá výroba obalu ve dvou krocích, které jsou na sobě výrobně nezávislé – jedna firma vyrobí polotovar, tzv. preformu, kterou zpracovává další výrobce. Preformy, někdy též označované jako předlisky, jsou vyráběny na vstřikolisech od nejrůznějších výrobců. Mezi významné společnosti pohybující se v oblasti výroby těchto zařízení patří například kanadská firma Husky, společnosti Krupp, Krone či Krauss-Maffei. Základní surovinou pro výrobu předlisků je PET granulát. Stroje pro jejich výrobu jsou šnekové s injekčním vstřikováním. Granulát je před samotným zpracováním při teplotě okolo 160 °C roztaven. V této fázi také dochází k míchání s barvivem, pokud má být výsledná láhev libovolně zabarvená. Roztavený granulát je následně vstřikován do chladné kovové formy. Ve formě se za působení tlaku vytvaruje jakási „zkumavka“ s hrdlem, které je uzavřeno pomocí uzávěru. Takovýto polotovar je poté dopraven zákazníkovi – firmě, plnící plastové láhve. Zde také dochází k druhé fázi výroby, kterou je vyfukování PET láhví. Tato vysoce výkonná zařízení jsou již přímo napojena na stáčecí linky. Samotnému vyfukování opět předchází předehřev preformy na požadovanou teplotu. Vyfukování je prováděno do vodou chlazených forem. Po nezbytné následné kontrole může následovat konečné plnění obalů. To pak probíhá na výkonných linkách pracujících na principu vakuového, přetlakového či gravitačního plnění. Výhodou dvoufázového postupu je především vysoká rychlost přípravy preforem. Stroje na jejich výrobu totiž dokáží pracovat i rychlostí kolem 30–50 tisíc kusů za hodinu, při jednofázovém postupu je pochopitelně maximální rychlost limitována nejpomalejší částí výrobní linky. Na druhou stranu je výhodou jednofázového postupu jednodušší logistika a také menší spotřeba energií. Mezi další výhody dvoufázového postupu pak rovněž patří větší operativnost při změnách sortimentu a také skutečnost, že láhve mohou v tomto případě tvarovat i menší společnosti, jež by si zařízení na výrobu preforem nemohly dovolit. Z celosvětového hlediska je patrné, že právě dvoufázový postup je dnes bezesporu rozšířenější. Tímto způsobem je totiž dnes zpracováváno přibližně 80 % celkové produkce PET láhví.
  • 3

#8 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 18:50

sobikovi napsal/a:
V plnírně vyfukujou PET láhve? No prosím tě....


Budeš se divit, ale ano ... ruku na srdce, ty bys vozil zbytečně vzduch po republice ?
  • 0

#9 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 18:55

Díky za poučení.
  • 1

#10 trotak

trotak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 20:20

Zegga napsal/a:
Technologie výroby a plnění


...... technologicky to neni uplne presny,a ale zhruba tak to je. (cca 15 let je mou profesi technologie vstrikovani plastu ;) )
  • 0
Půjdeme tudy. Je to sice dál, ale zato horší cesta.

#11 packy_gis

packy_gis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 173 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 20:32

A reknete mi prosim, jake jsou vyrobni naklady takoveto PET kapsle? Prodavat to na geo-shopu i za 40Kc mi prijde jako pekna zlodejina. Packy
  • 0
Vložený obrázek

#12 Hickos

Hickos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 příspěvků(y)

Publikováno 26 květen 2010 - 20:44

Výrobní náklady jsou prd prd nic, bohužel to jen tak lehce neseženeš. Máme velké zákazníky v nápojářství, děláme pro ně velké linky a stejně je problém jak vidle sehnat od nich jako "pozornost" bedýnku těchto petek - zkoušel jsem to přes naše obchodníky a nic. Takže paradoxně jsem také odkázán na eshop. V OL mám dobré zkušenosti (tj. beru už jenom od nich) s www.cacherov.eu. Nedávno ještě petky měli za celkem rozumnou cenu, teď jsem se díval a už nejsou. A vím, že taky řešili, kde je levně sehnat.
  • 0
Don't panic!

#13 A+T

A+T

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 525 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2010 - 8:36

Zaměřil bych se najistou továrničku v Jílovém u Prahy. Strejček google už za Vás udělá více ;)
  • 0

#14 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2010 - 9:24

A+T napsal/a:
Zaměřil bych se najistou továrničku v Jílovém u Prahy. Strejček google už za Vás udělá více ;)


tato továrna ukončila výrobu před více než rokem, slepá stopa... :-/
  • 0

#15 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2010 - 9:57

packy_gis napsal/a:
A reknete mi prosim, jake jsou vyrobni naklady takoveto PET kapsle? Prodavat to na geo-shopu i za 40Kc mi prijde jako pekna zlodejina.
Packy

Stejně jako prodejci pro jiné IN-aktivity se snaží geoshopy na touto dobou módním geocachingu vyrýžovat co nejvíc (ze zkušenosti vím, že např. ceny v outdoorových prodejnách jsou mnohdy dvojnásobné i vyšší).
Vzhledem k tomu, že některé vody se prodávají v ceně do 3 Kč, bude cena PETky řádově v halířích.
Řešení je jednoduché - složte se a zkuste koupit velký balík přímo u výrobce ;)
  • 1

#16 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2010 - 11:48

Co se tyka preforem, tak jejich ceny se odvijeji od jejich gramaze (cca 25 - 45g), typu hrdla a co hlavne - objemu odberu. Ceny za jednu PET preformu se v ruznych firmach lisi a je to dost citlivy udaj, protoze vyrobcu preforem neni mnoho a na trhu nealko napoju je dost tvrda konkurence. Na tuhle zalezitost jsem delal letos diplomku a co vim o cenach jednotlivych PET preforem, tak za zhruba standardni preformu, ze ktere se vyfukuji lahve napr. pro Mattoni, Magnesii, Podebradku atp. o objemech 1,5l s uzaverem 28 mm plati velkoodberatele cca 1,- Kc. Toto plati pro odber radove v milionech ks mesicne.
  • 1

#17 palic

palic

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 28 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2010 - 18:54

Nejblize od Olomouce je pravdepodobne vyrobna v Prosenicich. Nachazi se v arealu cukrovaru a provozuje ji Hanacka potravinarska spolecnost. Aktualne vyroba stoji, ale nejake zasoby tam jsou. Mozna by se dalo domluvit na odkupu.
  • 0

#18 Zilin

Zilin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 51 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2010 - 2:17

Asi budu částečně off topic, ale já narozdíl od PETek sháním zas v Olomouci neodymové magnety. Jde mi o osobní odběr, e-shopy jsem pochopitelně prošel, ale nějak se mi nechce platit poštovné, které několikanásobně převyšuje cenu magnetů samotných. Loni jsem kupoval válečky (dost nepraktické, zvlášť rozložení pólů) v nějakém korálkovém obchodě na Polské u zastávky "Smetanovy sady". Mají je tam ještě?
  • 0

#19 radvoj

radvoj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2010 - 9:46

Zilin napsal/a:
Asi budu částečně off topic, ale já narozdíl od PETek sháním zas v Olomouci neodymové magnety. Jde mi o osobní odběr, e-shopy jsem pochopitelně prošel, ale nějak se mi nechce platit poštovné, které několikanásobně převyšuje cenu magnetů samotných.

Loni jsem kupoval válečky (dost nepraktické, zvlášť rozložení pólů) v nějakém korálkovém obchodě na Polské u zastávky "Smetanovy sady". Mají je tam ještě?


Nechci dělat reklamu, ale hollky v cacherově maji spoustu magnetů. Myslím je možný i osobní odběr. Když tam mi napiš, pošlu ti link.
  • 0
VNIO TE STANTE VIREBO

#20 Hickos

Hickos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2010 - 13:10

Potvrzuji - lze vyzvednout osobně a i výběr magnetů mají.
  • 0
Don't panic!




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama