Přejít na obsah


Fotka

Dovolená v Dánsku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 semik75

semik75

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2010 - 15:41

Plánuju dovolenou v Dánsku (autem). Budeme bydlet na ostrově Bogo, cílem je hlavně ostrov Mon ale určitě se budeme chtít podívat i někam dál ale za týden se toho zase tolik stihnout nedá. No určitě budem chtít navštívit Kodaň. O kešky strach nemám, mají jich tam neuvěřitelný kvanta... ale pokud by tam v té oblasti někdo věděl o něčem co za to opravdu stojí vidět tak si nechám rád poradit. Ať už příroda anebo města. Sháním informace o tom jak fungují trajekty. Vživotě jsem tím nejel... budem se muset dostat z Puttgarden do Rodbyhavn, googli planovac se tvari ze to jezdi furt, ale tak jednoduchy to asi nebude... Vite nekdo jak je to s placenim na mostech? Jak je to s parkovanim v Kodani? Fakt se tam daji pujcit nejaky kola jako nakupni vozik a pak je zase nekde jine vratit do stojanu? Co mapy? Mam predinstalovanou evropskou recreational, ta ma sem tam i naznak nejaky vrstevnice ale stejne bych radsi neco lepsiho. Garmini mapy Danska jsou neuveritelne drahy... Pro TrekBuddyho jsem nasel nekolik nefunkcnich linku a jinak nic. :( Pokud by se nekomu valelo neco v supliku tak by mi udelal radost. Zajdu jeste zkusit koupit papirovou... ale moc v to nedoufam. Budu rad za vase zkusenosti, za odkazy na clanky. Nasel jsem spoustu generickych pindu cestovek opsanych z pruvodcu ale nic moc uzitecnyho. Diky
  • 0
Pokud se o mě chcete dozvědět víc, tak navštivte můj web: http://tomasek.cz/.

#2 Etigo

Etigo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 215 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2010 - 16:35

http://www.geocachin...8125&zm=12&mt=m Tato oblast stojí rozhodně za to. :)
  • 0

#3 Tinah&Power Team

Tinah&Power Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2010 - 20:21

semik75 napsal/a:
Sháním informace o tom jak fungují trajekty. Vživotě jsem tím nejel... budem se muset dostat z Puttgarden do Rodbyhavn, googli planovac se tvari ze to jezdi furt, ale tak jednoduchy to asi nebude...

Bude. Opravdu to funguje tak, že přijedeš do Puttgardenu, zaplatíš u budky (myslím, že zpáteční vyjde levnějc, než kupovat dva jednosměrný) a jedeš do fronty aut. Až trajekt otevře vrata, najedete dovnitř, ukážou vám kam a je to. Trajekt jezdi kazdou pulhodinu. V Rodbyhavn stačí nastoupit, nastartovat a jet ;)

semik75 napsal/a:
Vite nekdo jak je to s placenim na mostech?

V samotném Dánsku jsme nic neplatili a to jsme jeli až do Kodaně. Přejezd přes Oeresundský most je ale zpoplatněný...

semik75 napsal/a:
Budu rad za vase zkusenosti, za odkazy na clanky. Nasel jsem spoustu generickych pindu cestovek opsanych z pruvodcu ale nic moc uzitecnyho.

Dánsko je příjemná země, skoro všichni tam mluví anglicky. Když nebudete vědět, jak se kupují lístky, kde vystoupit nebo něco jinýho, tak se zeptejte, rádi vám poradí. Asi se vam pomoc mistnich bude hodit, pokud budete v kodani vyuzivat MHD, jejich system v listcich a zonach je ponekud komplikovany. Jen je tam trochu draho no...

edit: jo, a jeste ta kola - je to tak..
  • 0

#4 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 171 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2010 - 22:00

TOPO Danmark je opravdu neuvěřitelně drahá, takže kdyby ji někdo měl na "zapůjčení", budu rád :-) Jedeme do Dánska za 14 dní. Mapa je relativně nová, takže poměrně nedostupná.
  • 0

#5 semik75

semik75

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2010 - 12:41

Máte někdo zkušenosti s daty v Dánsku? Mám sice firemního mobila, ale na večerní logování kešek to je poněkud nevhodné... Snažím se něco vygooglit ale docela marně. Napadá mě i nějaká předplacená karta zakoupená v Dánsku... otázka je jestli k tomu lze koupit nějaký rozumný tarif. Jednotky MB jsou na nic, potřeboval bych alespoň desítky.
  • 0
Pokud se o mě chcete dozvědět víc, tak navštivte můj web: http://tomasek.cz/.

#6 semik75

semik75

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 09 srpen 2010 - 9:39

Tak jsem zpět. Vrátili jsme se velice zpokojeni a můžeme návštěvu Dánska jen doporučit. Mapu jsem nakonec nikde nezvládl ukrást, takže jsem ji koupil. Je to flastr ale jsem rád že jsem ji měl. Je velice dobrá a žekl bych že co se týče přesnosti zakreslení budov má naše TOPO ještě hodně co zlepšovat. Mám k té mapě jedinou výtku a to že nejde poznat co je soukromá cesta, na několika místech nám bylo opravdu blbé napochodovat do dvora a druhou stranou vyjít a někde jsme také viděli zákaz vstupu. Pro uživatele TB je možná akceptovatelná varianta OpenStreetMap Mapnik, pro ostrov Mon kde jsem to kontroloval tam jsou dost presne informace (mel jsem to jako zalohu v mobilu) Trajekt Puttgarden - Rodby byl fajn příležitost k odpočinku (a taky zážitek pro suchozemské krysy) ale jinak to bylo opruz. Kvůli 45minutám jízdy jsme přišli o 120min času. Stála se slušná fronta před pokladnama a taktéž pak při čekání za plotem na nástup. Jízdní řád neplatil, jezdili co se dalo ale stejně to nestačilo... holt sobota kdy se všichni stěhují z/na dovolenou. Trasa po dalnici Drazdany - Berlin - Wismar - Lubeck byla hodně plná na několika místech byly kolony ve kterých jsme ztratili další cca 2 hodiny. Těsně před trajektem byla asi vážná nehoda soudě totální ucpávky a sanitám, naštěstí jsme se zasekli kousek od sjezdu takže jsme to objeli po okolních silničkách - ještě že jsem měl mapu! Cestu zpět jsme dali po pevnině. Most mezi Sjaellandem a Fynem je opravdu super zážitek (mýto 220 DK). Doporučuju předtím zastavit v Korsoru kde je hezký maják na kruháči a kousek dál od chatové osady a kempu super výhled na most. Ve středu mostu je ostrůvek s nádherným majákem ale bohuže zákazy vjezdu jsou hodně jasné. :( Pak jsme domů jeli z Vejle (což je překvapivě "horský" terén a poslední koupání) - Kolding - Flensburg - Hamburk - Hannover - Magdeburg - Leipzig - Drazdany. Po trase bylo opět několik nechutných zůžení ale naštěstí jsme jeli hluboko v noci takže se dalo prosvištět prostředkem. Těch zpátečních 950km bylo opravdu náročných. Dlouho se mi nebude chtít něco takového opakovat ale přeci jen i přes utrpení zustat vzhůru a dvě hodiny spánku na odpočívadle to bylo lepší než stát v koloně ve dne. Celkově jsme ujeli a trošičku i ušli 3100km. Šmíd ve své knížce Za písní severu píše že jedinou povolenou cestovní rychlostí je útrpné se plížení. Na dálnicích Dánové limity docela kašlali a tam kde je 130 se jezdí kolem 140. Tam kde je 110 jezdí kolem 130. Policajty jsme nikde neviděli, radar taky ne. V obcích jsem často měl dojem že jsem brzda provozu já, tam jsem limity dodržoval. Mimo obce kde se má jezdit 80 to taky moc neřešili ale na někoho kdo by jel přes 100 jsme nenarazili. Na silnicích vládne pohoda, nenarazili jsme na jediného pitomce... snad jen cestou domů na dálnici bylo pár šneků v rychlém pruhu ale jinak tam bylo opravdu potěšení řídit. Cyklistů jsem čekal mnohem víc. Cyklostezky jsou i v malých městech ale jede po nich jen sem tam někdo. Větší koncentrace jich byla v Kodani ale i tam to bylo pohodové. Do lesů tam nemá moc smysl chodit, jsou úplně stejné jako u nás. Největší radost z nás v lese měli komáři. Někteří se rozprskli a zůstal po nich hnusný krvavý flek... Klíštata jsem ulovil dvě. To mě překvapilo domníval jsem se že tam nebudou. Největší zážitek je GCG3CK na Knudshoved Odde což je úzký výběžek pevniny do moře. Je celý soukromý, jsou tam nádherná místa na pozorování ptáků, prastaré lesy s mokřady kde posloužíte jako potrava komárům. Na začátku je placené parkoviště ze kterého je to 10km na samotný konec světa. Jít můžete kudy chcete a cestou jsou nádherné výhledy na moře a okolní pevninu. Průchod pastivnou s krávami které se koupou v moři je také skvělý zážitek a na samotném konci to je skoro jako na konci světa. Skvělé místečko na oběd. :) Další úchvatné přírodní místo je GC1V45P. Jsou tam 100m vysoké křídové útesy prudce se svažující do moře. Na třech místech je cca 500 schodů pro pohodlný výstup/sestup. Celou délku pobřeží lze při klidném moři projít úplně bez problémů. Na některých místech se kráčí po mixu pazourků a křídy, je to opravdu nádherné. Tohle je bylo jediné místo kde jsme zastihli hodně lidí. Vyplatilo se za posledními schody pokračovat dále na jih kde už téměř nikdo nebyl a kde se dalo celkem v klidu fotit. Z větších měst jsme navštívili Nykobing F, Helsingor a Kodan. V prvnich dvou nebyl problém najít neplacené parkoviště blízko středu města. V Kodani jsme parkovali nedaleko předposledního sjezdu z E20 na Malmo v ulici Peder Lykkes Vej která leží u jakých si paneláků a cca 500m od stanice metra. Na zastávce metra jsem bojoval s platebním automatem. Přišla k nám průvodčí a ptala se jestli nepotřebujeme pomoci, když jsem jí řekl že zvažujeme jaký lístek koupit pro celodenní pobyt tak sáhla do kapsy a dala nám dva celodenní lístky na zóny 1-2-3-4 za 70DK s tím že je právě našla. Jízda metrem bez řidiče je zážitek ale větší zážitek byla projíždka po kanále mezi novou knihovnou a pevností. Kola na půjčení jsme zahlédli jen rozbitá anebo rozpůjčovaná. Se všemi které jsem oslovil byla bezproblémová komunikace v angličtině. Staří i mladí byli schopni reagovat a bez problémů poradit. S cedulema to bylo kapku horší, mimo hlavní atrakce se angličtina moc nevyskytuje to spíš němčina. Kešky samotné žádný zazrak nebyly. Většinou byly zahrabány pod pár klacíky/kameny a ve městě pak často magnetické filmovky. Eva tvrdí že byly hnusnější než u nás, já bych řekl že průměr byl úplně stejný jak ty naše. Většinou byl k dispozici i anglický listing. Brali jsme téměř výhradně tradičky kterých tam je opravdu nepřeberné množství. Ty nejhnusnější byly u dálnic... ale ještě že tam byly. Jako řidič jsem si u nich docela odpočinul. Bydlení jsme měli zajištěné už z domova v chatičce pronajaté od firmy Novasol. Byli jsme na ostrově Bogo v naprosto klidné oblasti kde byla v noci tma a absolutní ticho. Fantazie. Bylo to drahé ale stálo to za ty peníze. Jídlo jsme ze značné části vezli vlastní, je to tam fakt draho. Chleba za 24DK, 0.5l za cca 10DK. Spousta ostatních potravit skoro za tu samou sumu ale v DK. Nakonec jsme si nezvládli koupit žádnou čerstvou rybu a ani si zajít do nějaké restaurace na večeři, to je kapku škoda, ale prostě to moc nevycházelo. Většinou jsme se vraceli dost pozdě a radši jsme si prohlídli něco navíc... Měli jsme neuvěřitelnou kliku na počasí. Pršelo na nás jednou jedinkrát v Nykobingu F a to ještě jen cestou zpět k autu. Je pravda že jsme plány několikrát ráno upravili s ohledem na aktuální předpověď. Datový tarif jsem nakonec měl k služebnímu mobilu (250MB za 1250CZK) a jako servery s předpověďmi se mi osvědčily: http://freemeteo.com/ kde jsou předpovědi po cca 3hodinách a den dopředu opravdu +- odopovídaly a dánský státní meteo ústav poskytuje aktuální data z meteo radarů: http://www.dmi.dk/dmi/radar a taky průměrnou předpověď pro celé území http://www.dmi.dk/eng/index/forecasts.htm lepší ale byly ty předpovědi z freemeteo.com. Rozdíl mezi počasím v Kodani a na ostrově Mon byl některé dny podstatný. Teplota 22C znamená že u moře je nádherně a ve vnitrozemí dovede být docela dost vedro, subjektivně mi přišlo že teploměr v autě docela kecá, měli jsme dojem že je tam tepleji. První den mělo být pod mrakem, nakonec bylo lépe a my se docela připekli a opalovací krém zůstal v chatičce.. další dny jsme se patlali krémem co má mít total blok no místy jsem se nedomazal. ;) Moře je tam velice osvěžující, koupat se dá leckde jen je problém s mořskými řasami. Uff... no snad moje poznámky nekomu dalšímu pomohou. Přivezl jsem 9GB fotek takže se tím jdu probírat a snad časem vznike nějaký propracovanější text.
  • 0
Pokud se o mě chcete dozvědět víc, tak navštivte můj web: http://tomasek.cz/.

#7 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 09 srpen 2010 - 10:13

Skvele repo! Diky! Prosim az budes mit nekde nejake fotky, hod sem url, diky :)
  • 0

#8 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 171 příspěvků(y)

Publikováno 27 listopad 2010 - 2:07

V Dánsku jsme byli přibližně ve stejné době jake Semik75. Soudě podle jeho logů, které jsme nalézali v keších. Dokonce jsem vytrejdoval jeho CWG :-) My jsme se do Dánska dostali celkem bez přípravy. Naším úkolem bylo hlavně dopravit tam dceru na studia. Jen jsem si stačil stáhnout pár PQ. Počítejte ale s tím, že PQ v Dánsku nejde udělat v moc velikém poloměru, poniváč je tam kešek jak nas.... Bohužel, většinou jsou tak nějak o ničem (podle našich hledisek). Tento fakt také zamezuje rozhodovat se o atraktivitě míst podle keší. Není divu, že tam jistí čeští kačeři udělali přes 600 "bodů" za dva dny. V Dánsku je hustá síť kvalitních kempů. Podmínkou je, že se při prvním ubytování zaregistrujete a než se vrátíte do Čech, tak vám domů poštou přijde plastiková členská karta, která má platnost jeden rok, takže vám bude k prdu, ale vystaví vám doklad, že jste zaplatili a můžete v klidu dál kempovat. Kempy mají rozličná pravidla. Někde se platí za vaření, za bazén, za internet, jinde ne. Ale všude je tam luxus. Hlavně nás překvapilo, že je v kempech naprostý klid, který dodržují i u nás jinak uřvaní Němci. Pohybovali jsme se většinou po venkově (což je podle našeho názoru v Dánsku všude). Osady tvoří par baráčků a stodoly. Kolkolem jen obdělávané lány. Vždy navečer jsme dorazili do některého z mnoha komfortních kempů. Tam jsme rozbili stan a ráno vyrazili dál nebo na výlet, ze kterého jsme se vraceli opět navečer, takže kempovní bufet už měl zavřeno. Za celý týden jsme dali jen jedno točené pivo!!! To bylo fakt zklamání :-) A o jídle v restauraci se nám mohlo jen zdát. To bylo ovšem dáno naším přístupem. Bloumali jsme jen po venkově. Mohli jsme samozřejmě rejdit a kotvit i ve městech. Co se týče silnic, nesouhlasím s Semikem. Dánové jezdili podle pravidel. Sem tam nějaká výjimka, ovšem. Co týče přírodních zajímavostí, navštívili jsme mimo jiné: Skamlinsbanken - GCB854 - Dánsko je taková placka, že pokud tam mají nějakou vyvýšeninu, udělají z toho "senzaci" :-) a umístí na ní několik obelisků, památníků a podobných nesmyslů. A kešek samosebou. Tady to byla pro nás vzácná virtuálka a jedna tradička. Ostrov Abelo Fyr GCNKV0. Více než kilometr se brodíte po kolena mořem. Dojdete na ostrov a postupujete dál šíjí širokou jen několik metrů, abyste došli na ostrov s majákem, kde můžete mimo jiné vidět stáda daňků. Dali jsme tomu celý den a vůbec nelitujeme. Asi je třeba zjistit si, kdy je doba odlivu, ale my jsme se na ostrově zdrželi přespříliš a přesto jsme se zpět dostali i s devítiletým synkem. Sice po pás a za deště ale vůbec nám to nevadilo. Ale pozor, na ostrově jen jedna keška! :-) K tomu dešti: Počasí bylo po dobu našeho pobytu proměnlivé, ale to vůbec nevadilo. Když se zatáhlo a sprchlo, tak za chvíli bylo zase jasno a pořád bylo relativě teplo. Křídové útesy Mons Klint GC1V45P. To je bez debaty opravdu zlatý hřeb. Mimo jiné naleziště zkamenělin, které si můžete odnést domů.Je tam placené parkoviště a muzeum s velkým vstupným. Místní earthka má jednu těžkou otázku. Určitě je tam více zajímavých míst. Fungují tam infocentra vybavená materiály o zajímavých místech v okolí. To je ale již samozřejmosí kdekoliv i u nás. Nějaké potraviny jsme si vzali s sebou, takže jsme byli v tomto směru nezávislí, ale když se nám poštěstilo dostat se v městečku do "supermarketu", zjistili jsme, že potraviny jsou tam na naše poměry velmi drahé. Naštěstí plechovková Plznička tam byla k dostání, takže můj metabolismus mohl bez problémů fungovat :-) Zpět jsme chtěli zkusit trajekt, ale nechtěli jsme jsme riskovat nejistotu jet bez rezervace tím (mimo jiné drahým) do Rostocku, tak jsme jeji tím z Rodbyhavnu. Jezdí každou čtvrthodinu. Co se týče kešek, je jich tam přemnoho. Kvalita jako u nás, ale úkryty byly často stylem: hozená pod křovím. Prostě kešky nezakrývají. Dojala me keška TB hotel u Legolandu, která byla prostě ve formě velkého ammoboxu loženého volně v lese pod padlým smrkem. Viditelná odevšad. Nebo jedna mikroška, kterou jsem hledal nějak magneticky píchnutou na poutač a přitom byla pohozena v křoví tak dvacet centimetrů od okraje křoví vysekávaného sekačkou trávy. Ale tuatam nás překvapila i vtipně uložená mikroška. Dánové jsou velmi vstřícní a domluvit se lámanou angličtinou není problém. Jen v těch kempech je problém zjistit, kdo je Dán a kdo Němec. Toto je trochu nesouvislé povídání, ale chtěl jsem dát něco zkušeností.
  • 0

#9 BAFteam

BAFteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 251 příspěvků(y)

Publikováno 18 duben 2011 - 20:42

Je toho tu k počtení dost, ale i tak budu ráda za nějaké tipy, co vidět v Dánsku (nejen cache), na co dát pozor, co si nenechat ujít atd.
Máte příp. zkušenost s trajektem do Švédska (ať už ze severu Jutského poloostrova a jízdou po švédském pobřeží na jih či jen "výletem" do Malmö)? Díky! ;)
  • 0

#10 rattlesnake.andy

rattlesnake.andy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 94 příspěvků(y)

Publikováno 18 duben 2011 - 21:49

Já jsem Dánskem projížděl cestou do Švédska, trajektem jsme pluli z Rostocku do Gedseru a stavěli akorát v Kodani, kde opravdu stojí za shlédnutí muzeum pivovaru Heineken a taky projížďka lodí po kodaňských kanálech, do Švédska jsme pluli trajektem z Helsingoru do Helsinborgu, bohužel je to už čtyři roky zpátky a ceny si nepamatuju :(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama