Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

UV inkoust


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 8:35

Jaké jsou vaše zkušenosti s UV inkousty? Kde se dají sehnat (volné balení, fixy, propisky), trvanlivost, adheze na různých materiálech a jiné praktické poznatky ? Jestli se to tadu už někde probíralo, omlouvám se...nic jsem nenašel. Díky za odpovědi.
  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#2 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 8:38

Zkracene SPATNE -- teda aspon moje. Razitkovaci barva neni vodeodolna, a propisky silene sisujou na dennim svetle -- Snad jen zalaminovat a dat do nejake temne schranky. Dain s Olikem snad maj nejakou fixku co vydrzi i mesic (Strasidla multina na male strane), ale po mesici se znacky obnovuji a obnovuji. Takze pokud bys to mel na papir do nejake schranky, tak ty barvicky neco vydrzej - vystaveny povetrnostim vlivum nevydrzej skoro nic :-(
  • 0
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#3 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2010 - 8:53

jedno z vlaken

http://www.geocachin...105#post_145105

jeste tady bylo i delsi, ale to nemuzu najit.

pokud jsem nic za posledni pulrok nezaspal, tak UV barva co se tyce trvanlivosti neni zadna slava. repektive UV barvy jsou barevne a jsou videt na dennim svetle, to same UV lak - obsahuje uv castecky a ty jsou belave a jsou normalne videt - ale velice efektne se rozzari a 2-3 sekundy jeste sviti i bez UV svetla. je potreba pouzit nejaky fix, bezbarvy inkoust

fixy nejlip pisou na drevo.... napisy je potreba prelakovat, jinak to smyje voda. a pokud je napis nekde na dennim svetle, tak slunicko ho jednoduse vysisuje do 2-3 mesicu. na sklepnim okenku v metr siroke ulicce bez sance na slunecniho svit se az tak casto obnovovat nemusi.
vzdycky doufam, ze nekdo jiny udela lepsi zkusenost a napad nez ja, ale zatim nic. :)
to mi pripomina, ze obnova GC17BVX je uz na case :)

jinak ta fixa, co pouzivame je tohle http://www.krimi-lts...ailproduktu=438 stavala cca 200 a je lepsi nez obycejny centropen.
  • 0

#4 bohouscl6

bohouscl6

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 119 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2012 - 13:39

Při hledání info o UV barvách jsem se dostal i k tomuto vláknu, které pojednává o co nejodolnější , nejtrvanlivější volbě UV barvy. Pro jednu z mých krabiček jsem UV Centropenem napsané indicie zalaminoval, nastříhal a na jednotlivých stage připevnil, tohle bylo v poho. Myslel jsem si naivně, že když bude nápis UV barvičkou neprodyšně zalaminovaný, tak že nebude trpět blednutím a vyšeptáváním, ovšem není tomu tak. Tři měsíce ve stínu je maximum, na přímém slunci mnohem méně. Možná tuto (chemickou?) záležitost máte někdo zmáknutou lépe, trvanlivěji - pochlubte se , dejte tip. Díky, Bohouš
  • 0

#5 poohDA

poohDA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2012 - 14:15

Možná vystříhat z bankovek ta místa, kde je UV barva použita a zprávu vytvořit z nich. Barva použitá na bankovkách vydrží dlouho. (Omlouvám se za úplně blbý příspěvek, ale dneska jsem ještě nijak nepřispěl a prostě jsem se nedokázal udržet.:))
  • 0

#6 bohouscl6

bohouscl6

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 119 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2012 - 15:23

No on to možná není až tak na nic příspěvek, jak se ti to zdá se jeví ;) Ta poznámka o tom, že na bankovkách je UV barva vidět hodně dlouho naznačuje, že existuje lepší než tříměsíční řešení. Nebo že by za to mohlo to, že jsou bankovky většinou ve tmě v peněžence a sluníčko jim tedy neublíží ?
  • 0

#7 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2012 - 15:52

Zkus se podivat na Demony noci v Tise, tam jsem s Profatorem opravoval UV texty nekdy v pulce minuleho roku a vse je stale perfektni a na obyc svetle neni videt vubec nic. Ceske vyrobky nestoji za nic, zivotnost je tak dva tri mesice. Cinske stoji za ....... V tech nejsou transparentni UV luminofory a jsou viditelne na dennim svetle. Daji se sehnat vyrobky napr Rotring a to je neco jineho, bohuzel i cenou. Inkoust me stal 750 a fix ke trem stovkam.
  • 0

#8 bohouscl6

bohouscl6

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 119 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2012 - 21:06

Demony jsem dělal, už je to déle, na pár místech jsme s hledáním tenkrát malinko potíže trochu měli, ale nakonec se zadařilo, moc se mi tam líbilo. Mohl bys přidat odkaz na nějaký český shop, kde by byla k mání ta správná barva ? Ono to ve výsledku nebude o moc dražší, buď to po dvou měsících obnovovat (náklady,čas) , nebo to udělat pořádně a obnovovat - já nevím - jednou dvakrát za rok ? Děkuji
  • 0

#9 Zerthe

Zerthe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 295 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2012 - 0:11

Napadlo mě - co použít na nápis nějaký bezbarvý nátěr s UV filtrem - zkoušel jste někdo?
http://www.obchod.re...y-uv-filtr-760/
  • 0

#10 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2012 - 5:43

Zerthe napsal/a:
Napadlo mě - co použít na nápis nějaký bezbarvý nátěr s UV filtrem - zkoušel jste někdo?
http://www.obchod.re...y-uv-filtr-760/


Obávám se, že UV filtr nesvítí :-)
  • 0

#11 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2012 - 8:22

bohouscl6 napsal/a:
Demony jsem dělal, už je to déle, na pár místech jsme s hledáním tenkrát malinko potíže trochu měli, ale nakonec se zadařilo, moc se mi tam líbilo.

Mohl bys přidat odkaz na nějaký český shop, kde by byla k mání ta správná barva ? Ono to ve výsledku nebude o moc dražší, buď to po dvou měsících obnovovat (náklady,čas) , nebo to udělat pořádně a obnovovat - já nevím - jednou dvakrát za rok ? Děkuji

Upřímě řečeno, přivezl mi to kámoš myslím z německa, optám se a dám vědět.
  • 0

#12 Zerthe

Zerthe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 295 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2012 - 9:05

Smrk napsal/a:
Obávám se, že UV filtr nesvítí :-)


To sice ne, ale zabraňuje šisování - takže jsem to myslela tak, že by se nejprve použil klasický UV inkoust, který je k všude dispozici a pak již vytvořený nápis ještě přetřela tím bezbarvým lakem s UV filtrem, na který jsem odkázala - tím by se mohla zvýšit odolnost proti slunci.
  • 0

#13 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 794 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2012 - 9:12

A taky odolnost proti svitu UV baterky. No, muselo by se to vyzkoušet.
  • 0

#14 Zerthe

Zerthe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 295 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2012 - 9:15

To mě taky napadlo, proto jsem se ptala, jestli to někdo zkoušel :)
  • 0

#15 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2013 - 10:41

Dlouhodobý test životnosti UV popisovače - po 10 měsících je nápis stále krásně čitelný. Testovací lokalita: severní strana dopravní značky u nás před domem, na větru, dešti.

Vložený obrázek
  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#16 tempoteam

tempoteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2013 - 16:28

No ja mohu UV fix od Hoblika je pochvalit, mame jiz asi 3 mesice namalovanych par sipek UV fixou primo na betone (vystavene vode a slunci) a porad jsou pod UV svetlem videt. Muzete to vyzkouset GC3KHZB. Je to muj test trvanlivosti.
  • 0

#17 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 10 leden 2013 - 17:20

jdu objednavat :). ze by konecne neco trvalejsiho, co si preju uz 5 let. jinak mi z te udrzby strasidel jebne :D
  • 0

#18 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 24 květen 2013 - 12:57

tak po case tu mam zhodnoceni zkusenosti s eddingem. vysledek je vice nez dobry. od pulky ledna do ted - tedy pres 4 mesice - znacky vydrzely. ted ty nejexponovanejsi, co jsou na slunci, zacinaji byt uz vysisovane. ve stinu ok. napsano to bylo eddingem rovnou na podklad bez nasledneho pretreni steteckem bezbarvym lakem, coz velmi usnadnilo a zrychlilo samotne psani (a zkratilo moznost, ze me budou prudit policajti kvuli vandalismu :)) drzi to i bez laku na desti, snehu dobre.
  • 0

#19 a.l.i.c

a.l.i.c

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 119 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2013 - 16:27

tempoteam napsal/a:
No ja mohu UV fix od Hoblika je pochvalit, mame jiz asi 3 mesice namalovanych par sipek UV fixou primo na betone (vystavene vode a slunci) a porad jsou pod UV svetlem videt...


Ano souhlasíme, tenhle fix je jeden z mála dobrých a drží. Na zvonku máme už dva roky souřadnice jedný naší archiválie a furt drží ;)
  • 0

#20 Kreten8

Kreten8

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 756 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2013 - 16:39

ale v tom geoshopu ten Edding 8280 není zrovna nejlevnější, dá se sehnat od 51,- Kč http://www.miklik.eu...g-8280/d-71375/ tedy skoro za polovinu (a stačí použít vyhledávání a najde se těch levnější shopů celá řada)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama