Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#61 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2010 - 11:50

Jo a ještě jeden drobnej tip. Matici neodvazuju, jen skrz ní provlíknu lano a to poměrně dost dlouhej kus (cca 2m) na něj pak zavážu rybářskou smyčku (jasně, před provlíkáním musím mít připravený první uzel ;) ) a pak přetahuju. Je snazší dostat přes ohyb přehnuté lano v matici a když to pak dojde až k uzlu, už je tam větší váha, která pomáhá při přetažení. Zatím se mi to osvědčilo jako nejlepší řešení.
  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#62 miti77

miti77

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2010 - 22:26

Zdravím geoblázny co lozí po stromech :D Nejsem z těch co sedávají u compu a pročítají vlákna ale raději si vyjedu na nějakou pětku :) takže nějaké zkušenosti mám a rád se s vámi o ně podělím ;) (Linc T5 za dva dny 30 keší z toho 10 FTF na které si Rakušané netroufali :D 1. střílím prakem s opěrkou ruky a leteckou 8mm gumou. Je to předimenzované ale můžou se střílet těžší olůvka které pak jdou rychle dole. (+ rezervní prak, jednou mi prasknul a jednou mi struna přeřezala gumu) 2. matky jdou ale když střílíte na větší vzdálenost a chcete být přesní tak matka se rozkmitá a hodně zanáší. Používám rybářské olůvka 40,60 i 80g na kterých mám uvázanou červenou lanovku 2mm (10cm) na konci s očkem. Když vám olůvko utrhne a spadne většinou se zaboří pár čísel do zemi s lavinovou ho dohledáte bez lavinovou nemáte šanci i kdyby jste viděli místo kde spadlo. 3. střílím strunu 35 pak lavinovku 2mm nakonec lano. 4. když uvazuji lano na lavinovku navleču napřed umělohmotný hrot ( ten co je na silikonech) a do jeho širokého konce přetáhnu uvázané lano. Je to super když se přetahuje ve větvích tak ten hrot nadzvedne začátek toho lana a vše jde jak po másle nikde nezadrhnete. Pozor hrot toho umělohmotného kuželu musí být omotán nějakou izolepou aby ho ta lanovka nerozřezala, nebo si nechat vysoustružit podobný kužel z kovu. 5. Při uvazování lavinovky na lano je skvělí takový ten ,, kouzelnický ,, uzel co se potáhne a je fuč. Obyčejný suk s jedním provlečením, název přesně nevím ale dá se dohledat. Když táhnete za lavinovku pořád ten uzel dotahujete, když potáhnete za volný konec hned je lavinovka odvázána. Je to super! Nikdy mě nepovolil. 6. Když střílím a olůvko se strunou přeletí přes požadovanou větev, strunu chytnu a přibrzdím aby olůvko neletělo dál přez malé větve. Ale pozor nezasekávat, protože se olůvko sekne a omotá kolem nejbližší větve. Chce to cvik. 7. Nahoru se dvěma jumary, jeden na sedáku s 80smyčkou a druhý na noze + jištění na sedák. Je to podle mé zkušenosti nejrychlejší. 8. Chránička se dvěma oky jak jsem ji viděl v předchozích odkazech je podle mě zbytečná. Potřebujete jednu větev pod kterou není nic a takové bývají první větve … když se střílí lano tak je ideální nad krabku a dle mích zkušeností to letí i přes malé větve … nedovedu si představit jak tam tahám ten pás. Jo možná v 5 m jak to je na tom videu …. Ale to furt skončíte pod tou první větví a dál musíte improvizovat. 9. Lana trpí hlavně na skále a betonu …. Tady je ideální a nejlevnější chránička ta hadice. U stromu bych nějaké prodírání neřešil. 10. Pokud se dostanu pod hranu nebo převis mám malinký provazový žebříček. Připnu na lano a hranu lehce překonám a přitom jsem pořád na jumarech. 11. Při slanování je super se naučit jištění prusíkem … když dostanete větví po hlavě leknete se pustíte lano a dolů nejedete protože vás drží prusík ;). 12. Bezpečnost ….. Pozor na to když taháte zpět závaží někdy se vypruží a letí dolů jako střela. Než začnu lézt vždycky uděláme zatěžkávací zkoušku, tak 2 -3 osoby na lanu. To je snad všechno …Jsou to moje zkušenosti z 60 pětkových keší ;). Omluvte prosím můj pravopis, obsah je důležitý J snad se vám něco bude hodit a vám to pomůže. Ps : Jestli se chystáte na T5 do rakouska, tak si nacvičte lezení na smrky !!! a vysoké. Je to tam normální snad i půlka keší. Miti ( Miti Team)
  • 1
Miti team

#63 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2010 - 7:17

Dííííky! Tomu říkám obsažná reportage!
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#64 LukasX

LukasX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 387 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2010 - 7:30

miti77 napsal/a:
Ps : Jestli se chystáte na T5 do rakouska, tak si nacvičte lezení na smrky !!! a vysoké. Je to tam normální snad i půlka keší.
Miti ( Miti Team)


Nejdriv diky za shrnuti, pekna slohovka a hlavne prinosna!

Ohledne toho lezeni na smrky? Tam doporucujes jakou techniku? Tam asi moc nejde spolehat na slabe vetvicky v korune...

Videl jsem nektere fotky od Linze a ty smrky jsou uplne bez vetvi az v korune. Diky za tip.
  • 0

#65 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2010 - 8:19

miti77 napsal/a:

8. Chránička se dvěma oky jak jsem ji viděl v předchozích odkazech je podle mě zbytečná. Potřebujete jednu větev pod kterou není nic a takové bývají první větve … když se střílí lano tak je ideální nad krabku a dle mích zkušeností to letí i přes malé větve … nedovedu si představit jak tam tahám ten pás. Jo možná v 5 m jak to je na tom videu …. Ale to furt skončíte pod tou první větví a dál musíte improvizovat.


ja bych teda tu chranicku videl napr u tehle serie jako nezbytnost GC289YN. zamrmlany lano od smuly je priserny. a u nas uz se taky naslo par tulpasu, co to dali na borovici - napr tenhle :D
GC2C7JA
pas tam dostanes uplne stejne jako tam dostanes lano, v tech metrech to neni :) a obzvlast u borovice ti nic neprekazi.
jinak na standardni buk, dub je to zbytecne.

ta spicka z kartuse je zajimava, ono sice to lano vetsinou nezlobi, ale tohle je takova jistota zdarma :)
  • 0

#66 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 8:05

Kdyz jsme tu tak resili ruzne techniky nahazovani lana, tak tento log me prisel jako neuveritelny! 0,5l ryze a pak teniskova raketa a micek :o, klobouk dolu!

http://www.geocachin...7-46d567db05ff
  • 0

#67 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 8:12

Ještě k tý chráničce z toho videa ... Kde se to dá sehnat tak, aby to mělo různý průměr ok a ten uzel prvním prolezl a druhým ne? Mě napadlo vzít klas. kotvící lanyard, jedním jeho okem protáhnout lano přímo a do druhého nacpat karabinu lano vést jí, ten uzel by asi taky prošel...
  • 0

#68 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 8:18

D@ve_cz napsal/a:
Kde se to dá sehnat tak, aby to mělo různý průměr ok


O par prispevku driv byl tenhle odkaz
http://www.worksafet...a-technika.html
a podle fotky to ruzne velka oka ma... Nebo je tam jiny problem?
  • 0

#69 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 8:20

@E-Ryc: žádný problém, jen zase neumim číst .. Dík moc, jen když koukám na ty ceny, možná přeci jen vyzkouším co udělá lanyard za 200 a pár karabin...
  • 0

#70 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 8:24

D@ve_cz napsal/a:
@E-Ryc: žádný problém, jen zase neumim číst .. Dík moc, jen když koukám na ty ceny, možná přeci jen vyzkouším co udělá lanyard za 200 a pár karabin...

než karabiny bych spíš použil ty osmy co psal Dáin, To mi připadá jako docela elegantní řešení
  • 0

#71 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 8:47

Parkis napsal/a:spíš použil ty osmy

Zas osmu mas vetsinou jen jednu, ale karabin dost...
  • 0

#72 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 8:51

Dain a Olik napsal/a:
ta spicka z kartuse je zajimava, ono sice to lano vetsinou nezlobi, ale tohle je takova jistota zdarma :)


TEĎ AŽ mi to došlo :) Jo, to je dobrý. Ani nebude mít lanko tendenci se smekat - menší drhnutí. To zařadím :)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#73 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 8:55

JEDNO OKO větší - to uděláš všelijak :) Třeba ten lanyard a jedna karabina fungovat bude. Spíš jestli tím malým očkem lanyardu protáhneš zespoda to lano - poprvý. Je to ale hezké řešení.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#74 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 10:07

Citecka napsal/a:
JEDNO OKO větší - to uděláš všelijak :) Třeba ten lanyard a jedna karabina fungovat bude. Spíš jestli tím malým očkem lanyardu protáhneš zespoda to lano - poprvý.

Je to ale hezké řešení.


Tak tohle vlákno mně stálo dost peněz a musím udělat alespoň 50 pětkových leší, abych si to morálně zdůvodnil... Včera jsem se stavil v Kolíně ve worksafety.cz a musím uznat, že jsou to opravdu borci. Přešel jsem na dvoulanovu techniku a už se těším na další strom.

Lanyard není machršňůra, jak tvrdí česká wikupedie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Lanyard), ale spojovací a kotvící prostředek, kterým se nahoře připoutám k větvi / kmeni, abych mohl bezpečně přejít ze stoupacího lana na lano pracovní (obě statická). Lanyardů je mnoho typů včerně těch se stavitelnou délkou, ale pro účely kačera postačí do začátku daisy chain.

Cambium Saver slouží v případě dvoulanové techniky ke slaňování a má oka různých velikostí, tak aby šel stáhnout dolů (stačí dvojité autíčko na laně, která v pohodě projde velkým okem, případně karabina atd.)

V praxi to znamená, že nastřelím lanko (prak nebo arboristický pytlík), vytáhnu nahoru výstupové lano, lezu jak umím (třeba jumar, croll, pantin) a táhnu s sebou na sedáku pracovní lano, které dole z leze z pytle. Nahoře se chytím lanyardem, zaloguji, nainstaluji cambium saver, protáhnu oběma oky pracovní lano a po něm slaním. Následně ho stáhnu dolů a nakonec stáhnu i stoupací lano. Mám tak dvě lana, což se může hodit v případě mimořádné situace.

Lanyard i cambíum saver potřebuji podle mého v jednom okamžiku současně, tedy pokud se nechci přehazovat z lana na lano bez zajištění, z čehož mám vzhledem k tomu, že mám dva georobotky, trochu strach.

Dvoulanová technika asi neni na keše v pěti metrech (není nad pořádný žebřík), ale na dvacetimetrové určitě a navíc je lezení skvělý adrenalinový zážitek, tedy alespoň pro mně.
  • 0

#75 vass

vass

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 13:26

Ohledne toho lezeni na smrky? Tam doporucujes jakou techniku? Tam asi moc nejde spolehat na slabe vetvicky v korune... Lezeni na nektere vysoke smrky u Linze: nahodny nastrel do uz tak chabe koruny, tri lidi zatezovy test. A pokud i tak to vypadalo pochybne, tak ten kdo lezl si vytvarel asi po sesti metrech kolem kmenu (smyce) zachytne oka pro expresku a byl jisten jeste druhym lanem ze spoda. Tady bych mozna videl smysl dvouokeho Jinglu, ktery se nahore nainstaluje a dotycny se po nem spusti dole (cimz pobere vsechy oka a expresky) a protazenim konce lana s uzlem ho nakonec shodi. Pouzivani stromolezeckych bot bych asi v teto lokalite nedoporucoval.
  • 0

#76 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 13:54

to vass>
mel bych dotaz k tomu lezeni na smrk dotaz. Jeste jsem na nej nelezl lanem, tak nevim jakou ma kuru.
Proc by neslo napriklad pouzit metodu 2 smycky (+ pri porelezani vetve treti)? I kdyz u ni je problematicke lezt dolu.

Nebo napriklad modifikace vyse uvedene technicky viz :
Pri ni se docela dobre vraci na zem, oproti 2 smycim.
  • 0

#77 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 14:14

vass napsal/a:
Ohledne toho lezeni na smrky? Tam doporucujes jakou techniku? Tam asi moc nejde spolehat na slabe vetvicky v korune...


Lezeni na nektere vysoke smrky u Linze: nahodny nastrel do uz tak chabe koruny, tri lidi zatezovy test. A pokud i tak to vypadalo pochybne, tak ten kdo lezl si vytvarel asi po sesti metrech kolem kmenu (smyce) zachytne oka pro expresku a byl jisten jeste druhym lanem ze spoda. Tady bych mozna videl smysl dvouokeho Jinglu, ktery se nahore nainstaluje a dotycny se po nem spusti dole (cimz pobere vsechy oka a expresky) a protazenim konce lana s uzlem ho nakonec shodi. Pouzivani stromolezeckych bot bych asi v teto lokalite nedoporucoval.


Co používáš jako ty šmyce a jak asi dlouhé? Stačí obhodit strom na těsno a cvaknout tam expresku?
  • 0

#78 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 15:52

pezik1 napsal/a:
to vass>

Proc by neslo napriklad pouzit metodu 2 smycky (+ pri porelezani vetve treti)? I kdyz u ni je problematicke lezt dolu.


Jasně že to jde, to vracení zpátky sice chvíli trvá, ale nikdo neříká, že si nahoru nemůžeš vzít lano a nahoře ho buď přehodit přes větev a sjet dolů na dvojitém, nebo to udělat jako v tom linku...
Jinak ke smyčce, jakýkoliv dutý plochý popruh, preferoval bych spíš ty sešité (alespoň jako jištění na sedák, nohu vem čert..)
Dělkově se osvědčilo 150cm, http://www.rockempir...jednoducha-240/ funguje perfektně, na nohu stačí i koupit plochý popruh v metráži a svázat.
@LALA.eu Ano, stačí. Ani to nemusí být tak natěsno, on se ten uzel utáhne sám, spadnout se z toho fakt nedá (pokud nemáte místo nehtů mačetu, on by někdo určitě vymyslel jak se z toho sletět dá..)
  • 0

#79 vass

vass

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 16:21

D@ve_cz uz odpovedel. Metodu dvou smyc muzes pouzit az budou v Linci na smrcich opotrebovany vsechny zbyle vetve. Zatim to jde jumarovat, diky cemuz se taky serie da rychle odlovit. Ale jinak je to bezpecna, prijemna a pohodova metoda.
  • 0

#80 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2010 - 18:09

Osobně si neumím představit, jak bych po 2 resp. 3 smycích lezl na smrk, u něhož jsme v Linci stáli. Keš cca ve 20m a od nějakých 8m už začínali takové ty uschlé pahýlky o dýlce 20cm a víc. Rozestupy výškové mezi nimi nebyly víc než pár desítek centimetrů... To bych se z toho zbláznil. Navíc ten smrk měl v průměru něco kolem metru! Na takhle tlustém stromě je složité smyčku posouvat i když je to hlaďoučký buk...
  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama