Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#81 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 16 listopad 2010 - 10:15

Tak mi porad lezi v hlave nejakej ten cambium saver ;) Uz jsem nalomenej vzhledem k tomu, ze se chystam do Zlina na jednu borovici a pak casem na tu jeho zminovanou Dainovo u KT ;) Jelikoz se delaji ruzne delky, jak ja podle Vas optimalni? Me se libi Jingle od Singing rock a ten se da koupit ve velikostech 80cm, 100 nebo 120cm? Co je podle Vas optimalni pro nase ucely ;) Zas 2 se mi zbytecne nechce kupovat ;)
  • 0

#82 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 16 listopad 2010 - 10:18

to: zemekoulani tak to jsem nevedel, proto jsem se ptal, zda by ta smyckovanci technika nesla v pripade smrku pouzit. Vetsinou jsou totiz slabsi a maji az spicku. Pokud je to skutecne smrk o prumeru 1m, tak tam neni co resit. Ale co se tyce vetvi, tak na to jsou prave ty 3 smycky. Standardne lezel na 2 a ta treti se pak da nad vetev a tu pod vevi pak sundas atd. Ale je fakt, ze je to casove narocne.
  • 0

#83 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 16 listopad 2010 - 22:38

pezik1 napsal/a:
to: zemekoulani
tak to jsem nevedel, proto jsem se ptal, zda by ta smyckovanci technika nesla v pripade smrku pouzit. Vetsinou jsou totiz slabsi a maji az spicku.
Pokud je to skutecne smrk o prumeru 1m, tak tam neni co resit.
Ale co se tyce vetvi, tak na to jsou prave ty 3 smycky.
Standardne lezel na 2 a ta treti se pak da nad vetev a tu pod vevi pak sundas atd.
Ale je fakt, ze je to casove narocne.


Jasně. Tohle je podle mýho celkem extrém. Je mi jasný na co 3 smyčky... Přesto, tímhle způsobem bych na něj lízt nechtěl ;)
  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#84 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 12:41

Ahoj, jeste me napadla, jaka je "spravna" posloupnost pri prehazovani ze stoupaciho rezimu (ascencion, croll) do slanovaciho (reverso) za plneho visu (cili kdyz nemam moznost se postavit na vetev a tim lano odlehcit? Zkousel jsem ai to virtualne predstavit, ale vsechno, co jsem vymyslel, melo nejake mouchy... Diky
  • 0

#85 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 12:50

E-Ryc napsal/a:
Ahoj, jeste me napadla, jaka je "spravna" posloupnost pri prehazovani ze stoupaciho rezimu (ascencion, croll) do slanovaciho (reverso) za plneho visu (cili kdyz nemam moznost se postavit na vetev a tim lano odlehcit? Zkousel jsem ai to virtualne predstavit, ale vsechno, co jsem vymyslel, melo nejake mouchy... Diky

já používám sestavu ascension na 80cm smyci + tibloc na 60cm (+ smyce na nohu). Odsednu do jumaru, tiblok popotáhnu zhruba do výšky očí a pod něj nasadím reverso. Stoupnu do smyce, popotáhnu reverso co nejvýš a sednu do něj. Pak už jsou oba blokanty volné a můžu je druhou rukou zrušit.

Kdybys to chtěl mít úplně na sichr, tak si dej pod reverso ještě prusík, ale podle mě to spíš překáží a ocení to spíš ten co není schopen odepnout jumar jednou rukou ;)
  • 0

#86 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 12:59

Ano, přesně tohle jsem minule půl hodiny taky řešil... deset metrů nad zemí :D Zajímavý na tom bylo, že to nebylo poprvý, kdy jsem to dělal... ale nevím co se stalo (s mojí hlavou), ale po zjištění, že mám zbytečně dlouhou odsedávací smyčku (daleko od prdele k jumaru :D ) jsem nějak vypnul hlavu a pak už jen dělal blbosti ... a blbosti... ruce mě pak bolely asi tři dny. A kamarádi ze země mě různě "dobře" radili... slyšel jsem něco o vánocích a ozdobách, taky "do jara opadáš" a tak. Prostě, musíš se ze spodního stoupacího zařízení (nejspíš crollu) odpoutat - povoluje se mírným popotažením vzhůru, aby se zoubky odkously - a to uděláš samosebou tak, že si stoupneš do smyce od horního (typycky jumaru). Pak přijde na řadu ta odsedávací smyčka, od sedáku k jumaru (je tam celou dobu, samosebou!). Prostě si v klidu sedneš a do volného lana pod jumarem se přepneš - do kýblu, osmy, ... No a pak to začne bejt zajímavý. Musíš to slaňovátko dotáhnout co nejvýš až pod jumar, tak, aby sis pak do něj sednul, do nějak zablokovaného, jak jseš zvyklý a jak to ta pomůcka dovolí, tím odlehčil jumar, a mohl ho uvolnit a sundat. Proto taky nesmí být jumar až u uzle nebo větve. No a tady je ten problém s příliš dlouhou odsedávačkou - nemusíš už mít dost síly dotáhnout se k tomu jumaru :D, všelijak se tam klátíš a tak se staráš kamarádům o zábavu. Sundáš jumar, odblokuješ slaňovátko a jedeš dolů. Šlus. PS: je dobré mít celou dobu, jako druhé jištění, prusíka. Někdo nad jumar (nemotá se, ale při pádu drží váhu sám), anebo pod, tak krátký, aby NEMOHL do jumaru zalízt - to je komplikovanější, ale při pádu pak drží oba, jumar i prusík. Při slaňování tam prusík může zůstat, volně povolený bude klouzat sám dolů.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#87 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 13:09

Citecka: Jojo, takhle si to taky umim prestavit :) Jen jsem kdesi cetl, ze i ten druhy blokant se ma odpojovat teprve po pripojeni slanovatka (aby clovek porad visel alespon na dvou vecech). No a vzhledem k tomu, ze croll je vpodstate pevne vuci telu a prekazi zrovna v blbem miste, tak mi to nejak nevychazelo.
  • 0

#88 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 13:14

E-Ryc napsal/a:
Jen jsem kdesi cetl, ze i ten druhy blokant se ma odpojovat teprve po pripojeni slanovatka (aby clovek porad visel alespon na dvou vecech).

to jsi četl naprosto správně

při použití crollu bys měl nasadit reverso pod něj, stoupnout si do horního blokantu a pak teprve odepnout croll a spustit se do reversa. Chce to trochu cviku, doporučuju několikrát vyzkoušet někde nízko nad zemí ;)
  • 0

#89 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 13:27

... a proto je tam ten prusík. Vono je tam špagátů jak máku, člověk se do toho snadno zamotá :) Tyhle martyrie mě vedou k tomu, že teď ozkouším postup jumar-grigri-kladka. Na videu to vypadá hezky :)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#90 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 13:44

Presne tak, spagatu je az az :) Btw je nejaky trik, jak byt bez opirani se nohami o strom o neco vic svisle nez vodorovne? ;) Sedak uz vys nejde, abych posunul teziste vic pod smerem dolu...
  • 0

#91 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 15:04

E-Ryc napsal/a:

Btw je nejaky trik, jak byt bez opirani se nohami o strom o neco vic svisle nez vodorovne? ;) Sedak uz vys nejde, abych posunul teziste vic pod smerem dolu...


Co takhle prsak? Je to sice sichr proti otoceni se hlavou dolu, ale je otazkou, jaka pak bude prace s tema serepetickama na vystup. Vetsinou jsem ho mel na lezeni, ne na vystup po lane.
  • 0

#92 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 15:11

Ale to by se asi "ty serepeticky muselu pripojit na uzel mezi sedakem a prsakem, ne? No hadam, ze problem bude nekde na me strane, kdyz se to nikomu jinemu nedeje.
  • 0

#93 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 15:28

Ale děje :) nám tlustým běžně.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#94 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 16:39

E-Ryc napsal/a:
Ale to by se asi "ty serepeticky muselu pripojit na uzel mezi sedakem a prsakem, ne?

No hadam, ze problem bude nekde na me strane, kdyz se to nikomu jinemu nedeje.


Jj, aby ses udrzel jakztakz ve vertikalni poloze, musis mit vyse teziste. Profici lezci maji celotelaky a croll je umisten tesne pod prsnim navazovacim bodem.

Jinak - deje, deje... :-)
  • 0

#95 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 16:54

Jo, děje se to každýmu. Ještě k reverzu, ATC Guide a podobným jistítkům a slaňovátkům ... osma se zasekne snadno, ale pro ty, co neví jak na to u výše uvedených, tak zkouknětě tohle http://vsk.vsb.cz/horo/zasek.php
  • 0

#96 engys

engys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 21:34

Vím že tu kdysi byla diskuze o práci s lany všeho druhu, ale už ji zavály písky času a stejně na ní nic nebylo. Ale stejně, nenašel by se tady někdo, kdo by nám, úplným začátečníkům vysvětlil základy slaňování, lezení atd?
  • 0
Garmin GPSMAP 62s + nokia E51

#97 MarHan

MarHan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 371 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 21:37

Mrkni na www.horolezeckametodika.cz je to pekne zpracovane, rozhodne zajimave pro zacatek...
  • 0
Garmin Oregon 650, Samsung Galaxy S + Locus + GSAK

#98 engys

engys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 22:08

MarHan napsal/a:
Mrkni na www.horolezeckametodika.cz je to pekne zpracovane, rozhodne zajimave pro zacatek...

Ano. o tom vím. Už jsem na to i koukal, ale je to takové všeobecné a zaměřené na vše. Kdežto mě zajímá hlavně praktická stránka u geocachingu. Takové to že lana jsou od cca 6mm až po... Já vím. To zjistím i z nabídky obchodů, ale že všichni lezou na sloup s průměrem 10,5 to už tam nepíšou. Zrovna tak jestli je pro začátek na slanění lepší osma nebo stačí karabina, která sice zatočí lano, ale je prakticky zadarmo. Prostě takový jednodušší přístup.
  • 0
Garmin GPSMAP 62s + nokia E51

#99 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2010 - 10:57

Dovolím si k tomu poznamenat: a) při přechodu z "nahoru" na "dolů" se to dá vyřešit i tak, že jsi jištěný stále na 2 bodech. Postup je následující: 1) při obou zablokovaných stoupacích blokantech navážeš pod ten spodní slaňovátko (kýbl/osmu) což v pohodě jde, protože lana pod sebou máš dost. 2) stoupneš do horního blokantu, čímž odlehčíš spodní a sundáš ho z lana 3) dotáhneš slaňovátka co nejblíž k hornímu a zasekneš (tím pádem bys měl mít odlehčený horní - teď už jedíný stoupací blokant) 4) uděláš si prusík (pro jistotu) Pod slaňovátkem je většinou víc prostoru, ale hůř se tam manipuluje a z principu je IMHO jedno, kde ten prusík je (tedy, když je pod, tak si můžeš být na 100% jist, že nespadneš na zem, ale když se ti narve do osmy, tak můžeš mít docela problém) 5) sundáš horní nezatížený blokant, protože sedíš ve slaňovátku. Když se tam onehdá Čítečka tak trápil, tak jediný drobný problém byl v tom, že jistítko hned po nasazení na lano a vyhození spodního blokantu, nedotáhnul dostatečně blízko k hornímu blokantu a pak už mu docházely síly. Ale aspoň jsme se dole nasmáli :D Ještě jednou díky Pete! :D B) problém s převažováním se nemám. Je to hodně dané typem sedáku, jak jsem zjistil. Když jsem měl dřív půjčený jiný, řešil jsem to jednoduchou smyčkou uvázanou vzadu na sedák (normálně na liščí smyčku) a dopředu přes ramena do hlavní karabiny. Zkrátka jakýsi improvizovaný prsák. c) prusík je drobnůstka, která prakticky nic nestojí a leckdy pomůže vyřešit zapeklitou, zdánlivě bezvýchodnou situaci. Navíc se po něm (tedy po 2 samozřejmě) dá i stoupat, takže člověk nemusí nutně investovat bezmála 3.000,- co crollu a jumaru. d) tohle všechno jsou nabyté zkušenosti praxí (zprvu pod dohledem zkušenějších kolegů). Nic nenahradí praxi a vřele doporučuju zkoušet si všechno pěkně metr nad zemí. Vysilující je to úplně stejně, ale kdyby náhodou, tak to nebude tolik bolet :D e) speciálně pro engys - vřele doporučuju investovat 200,- do osmy nebo o pár kaček víc do kýblu (když už, tak brzdícího). Navíc, typicky jedno nebo druhý mívaj v setu se sedákem (v Hudy určitě) čili to dostaneš prakticky zadarmo. Lana mám 2. Na stěnu 30m dynamické 10,5 a na keše 50m statické 10,5 Statické protože má menší protažnost, což je při stoupání po laně velmi příjemné a prakticky není příležitost do něj padnout. Karabin mám několik typů (většinu se šroubovací pojistkou). Mám jak osmu, tak kýbl (dostal jsem ho k sedáku). Na slaňování používám jen osmu, na jištění zas jen kýbl. A pak mám spoustu různých provazů 4 - 6mm (na prusíky, na smyčky k lezení po stormech a pro jistotu náhradní) ;)
  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#100 Marauding knights

Marauding knights

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2010 - 15:39

Ano. o tom vím. Už jsem na to i koukal, ale je to takové všeobecné a zaměřené na vše. Kdežto mě zajímá hlavně praktická stránka u geocachingu. Takové to že lana jsou od cca 6mm až po... Já vím. To zjistím i z nabídky obchodů, ale že všichni lezou na sloup s průměrem 10,5 to už tam nepíšou. Zrovna tak jestli je pro začátek na slanění lepší osma nebo stačí karabina, která sice zatočí lano, ale je prakticky zadarmo. Prostě takový jednodušší přístup.


Zkus nasledujici odkazy:

http://old.speleo.cz...text=technika#1

http://6-20.speleo.cz/srt/srt.htm

Snad najdes odpovedi...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama