Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1801 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 9:45

Ahoj,

máte někde k dispozici nějaký "tutoriál" / skripta ideálně však videa ze stromolezení? Ideálně v CZ, eng však také zvládnu. Něco jsem si již nakoukal, ale rád bych nějak do této problematiky zabředl hlouběji a konečně se roky odkládané stromolezení naučil.

Dopředu se přiznám, že jsem pročítal pár stránek, ale celých 90 nee. :)

 

Díky. 


  • 0

#1802 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 10:03

Stejně ti každý poradí jít nejdřív s někým zkušenějším a je to tak správně. Pak bych doporučil lezeckou metodiku, protože i když to není na stromech, základy jsou stejné. Nebo jsou taky kurzy, které hodně dají. Taky koukni sem: https://www.geokes.c...ratura-a-kurzy/ Ale osobní předání je prostě nejlepší.


  • 1

#1803 jiri1117

jiri1117

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 10:15

Ahoj, jak již psal Advidos, doporučuji kontaktovat někoho kdo má u vás stromovku a požádat ho aby tě vzal s sebou.  Druhá možnost je, a to jsem udělal já, hlídat si eventy se stromolezením. Já bych klidně šel s tebou, ale jsem od Plzně a to máš trochu z ruky.

Já jsem ještě absolvoval event  ze kterého přikládám video, je to ale také zase až v Prachaticích.    https://www.youtube....h?v=gwgBgGP68kM. Není to přímo stromolezení, ale i to je možné domluvit a také jsem absolvoval. Myslím že něco podobného by se našlo i v HK.


Tento příspěvek byl upraven od jiri1117: 23 březen 2017 - 10:28

  • 0

#1804 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 10:58

Aohj, díky za nějaké tipy. Ano, počítám s nějakým doprovodem ze začátku, ale i přesto bych jsem myslel, že bych už něco načtené a nakoukané měl, abych mohl spíše ladit detaily, než úplné základy. :)


  • 0

#1805 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 11:40

 

Já jsem ještě absolvoval event  ze kterého přikládám video, je to ale také zase až v Prachaticích.    https://www.youtube....h?v=gwgBgGP68kM. Není to přímo stromolezení, ale i to je možné domluvit a také jsem absolvoval. Myslím že něco podobného by se našlo i v HK.

 

Jéje, tam jsem i já  :D

Bylo to fajn, ale obávám se, že od té doby jsem už leccos zapomněl. Jak to člověk netrénuje ...


Tento příspěvek byl upraven od Petman02: 23 březen 2017 - 11:49

  • 0

#1806 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 972 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 12:22

Videa a obrázky jsou jedna věc, ale doporučuju první lezení absolvovat s někým, kdo už má něco nalezeno (ve smyslu lezení a ne nálezu). Buď Hoblíkovy kurzy, nebo nějakého T5kaře z okolí. Tohle není lovení mikrošek pod lavičkou a každá chyba se ti může vymstít. A nebo hůř, může to být poslední chyba co uděláš. 


  • 2

#1807 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 14:17

Ano, ano, samozřejmě se vším tímto počítám a rozhodně nechci nikde zbytečně riskovat, nebo pokoušet něco, u čeho si nejsem jistý. 

Spíše mi jde o to, rozšířit si obzory i vlastní silou a klidně si právě dle nějakých videí / manuálů / ..... zkoušet na zahradě na malém stromku, kde spadnu max z pár metrů. Určitě nechci nikde bláznit v koruně 200 letého buku a matně tápat, co že to psali v návodu. :)


  • 1

#1808 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 15:01

Nadšení a teorie je fajn, ale realita bývá dosti odlišná. Spousta detailů ti unikne.....


  • 0

#1809 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 972 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 16:16

Ano, ano, samozřejmě se vším tímto počítám a rozhodně nechci nikde zbytečně riskovat, nebo pokoušet něco, u čeho si nejsem jistý. 

Spíše mi jde o to, rozšířit si obzory i vlastní silou a klidně si právě dle nějakých videí / manuálů / ..... zkoušet na zahradě na malém stromku, kde spadnu max z pár metrů. Určitě nechci nikde bláznit v koruně 200 letého buku a matně tápat, co že to psali v návodu. :)

Pak třeba https://www.google.c... rope technique nebo https://akela.mendel...kripta_TTAR.pdf 


  • 0

#1810 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 16:37

 ..... zkoušet na zahradě na malém stromku, kde spadnu max z pár metrů...

 

S těmi metry pádu bych tolik nehýřil. Viz poučný příběh z dubna 2015 - na zlámání obratle stačil metr a půl. Shodou okolností jsem zrovna včera s hrdinou tohoto příběhu hovořil a furt chodí po doktorech. Což je vlastně dobrá zpráva, to že chodí.


  • 1

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#1811 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 972 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 21:49

Dovolím si Hoblíka doplnit o pedagogicky důležitější log https://coord.info/GLHBYZTP s popisem události. 


  • 0

#1812 jiri1117

jiri1117

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2017 - 22:37

http://www.worksafet...hing-15-4-2017/   Odkaz na arbo školení.


Tento příspěvek byl upraven od jiri1117: 23 březen 2017 - 22:38

  • 0

#1813 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2017 - 7:29

Já bych ještě mimo té lezecké tématiky doporučil kontaktovat nějakého skutečného arboristu (nemusí to být nutně geocacher, spíš ale praktik / botanik).
Základy práce s lanem a ve výškách je jen půlka stromolezení. Tak jako kdych chceš chodit po ledovcích, tak nikdo nezpochybňuje nutné znalosti ledovcového lezení (o překonávání  a trhlin, pádu do nich apod...)  Tak u stromolezení je dle mne minimální základ znalosti stromů, jejich tvrdosti / křehkosti dřeva, odlamováví větví od kmene, příznaky choroby "vnitřku" kmene apod. Mnoho lidí tohle (včetně ownerů) podceňuje. Ne každý strom je vhodný na lezení, zvlášť lezení geocachingové (nahodit/nestřelit někam lano a vyléz s bezmeznou důvěrou po něm..)
Když se seznámíš s někým, kdo arboristiku profesně dělá denně třeba 20 a více let, tak se dozvíš nejen zkušenosti, ale i historky (co se nečekaně stalo a kdo to více či méně odnesl) že se na celou problematiku stromolezení v geocachingu začneš dívat fakt trochu jinak... :-)


  • 0

#1814 hkstaripraha

hkstaripraha

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2017 - 10:18

Přidám pár svých rad.
Opatrnosti není nikdy dost, protože následky chyb jsou fatální! Nás učili, že nejlepší je se učit se na chybách druhých. Jsem stará škola, povinná horoškola absolvována v roce 1974, lezu 45let, instruktor lezení,... Stromolezení je sice jiný obor, ale zkušenosti(záchranné akce, jištění, slaňování, vázání uzlů, adaptace na expozice,...) z horolezectví jsou neocenitelné a přece nastanou kritické situace, kdy člověk něco řeší poprvé a musí zachovat klidnou mysl a nezazmatkovat. Začátky zdolávání stromovek určitě absolvovat s někým zkušeným, získat dobré návyky a dostat je do podvědomí. Nastřelení je kapitola zvlášť, cesta vzhůru po laně je otázkou nácviku, ale podle mne je po prvotní euforii kritický šťastný návrat(přesedání do slanění) dolů. Asi se v tom nevedou statistiky, ale v lezení bývá dost karambolů při návratech do základního tábora a zde to nebude jiné.
  • 1

....................................
XIAOMI Mi 9T + c:geo
GARMIN eTrex 32x + BaseCamp(MapSource), GeoGet 2.12.0.829 + VasaM,Topo Czech 2015 Light (Topo Czech 2011 Pro)


#1815 jiri1117

jiri1117

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2017 - 16:53

Ahoj, dávám sem odkaz na event. https://coord.info/GC73HP0


  • 0

#1816 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2017 - 9:20

Už máte někdo tohle "nastřelovátko"?  ;)


  • 3

#1817 Výletníci ČB

Výletníci ČB

    Výletníci ČB

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2017 - 12:27

tady i s návodem:

 

A co tohle?


  • 0

#1818 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2017 - 13:49

Ahojte,

dá mi někdo typ na arbolano? Po těch pár letech vypadá moje původní hodně jeté a tak přemýšlím o koupi nového. Nechci statiku (s těma už jsem si užil své) a ideálně něco krásně měkkého. (to protože poslední lano je speleo a občas mívám pocit, že je to kus drátu). A cenově 60m za +-2000 peněz


  • 0
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#1819 Výletníci ČB

Výletníci ČB

    Výletníci ČB

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2017 - 19:24

http://www.worksafet...oristicka-lana/

ale ty ceny jsou někde úplně jinde...


  • 0

#1820 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2017 - 19:59

60m za 2 litry a jeste si chces vybirat? To teda az o nejakym budes vedet tak to sem napis.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama