Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1821 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2017 - 20:28

Pardon, hodně nešťastně napsáno-vím, že arbolana jsou fakt mimo tuhle relaci. Spíš jsem myslel lano, které nebude tvrdé jak zmrzlá oprať, ale naopak měkčí, se slušnou uzlovatelností a tak. Ještě jednou sorry za mystifikaci :)


  • 0
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#1822 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2017 - 21:41

Před několika lety mi kamarád "stromotechnik" poradil lano. https://www.ecstore....n-grande-10-mm/ myslím, že je to přímo tohle, krom pohodové měkosti má garantovanou pevnost i za mokra, což ostatní nemají. Další možná výhodou je nepatrný průtah (vážím 110 kilo). Používal jsem statiku a taky mi sklouzlo lano o 30 cm dolů a byla to rána do zad jako hrom. Používám ho asi tři roky a zatím dobré. Poměr cena výkon je perfekntní. Je pravda, že tuhle techniku nepoužívám na stromovkách, ale spíš na sloupech a stožárech, ale práce s lanem je identická.


  • 1

#1823 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2017 - 22:07

Před revolucí bylo lano těžká podpultovka a nebyla jiná varianta, než brát, co je. A na koho vyšlo bílé, byl nešťastný. Od té doby to platí pořád: BÍLÉ NEBRAT! Jsem docela spokojená s http://eshop.lanex.c...ic-10-0?p1=modrá&p2=60 . Před tím s http://eshop.lanex.c...=oranžová&p2=60 , které má třídu A na rozdíl od uváděného http://eshop.lanex.c...?p1=žlutá&p2=60 .


  • 1

#1824 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2017 - 22:16

Teď jsem se byl kouknout a mám taky oranžové s černejma tečkama. :-)


  • 0

#1825 jiri1117

jiri1117

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2017 - 11:30

Ahoj, měl jsem možnost se na školení seznámit s různými druhy arbo lan. Myslím že nejlepší je TACHYON: .http://www.arborobch...ny-za-73610.htm


  • 0

#1826 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2017 - 13:59

Výběr lana je vcelku podobný výběru auta na cestu ke keším. Já preferuji Audi, protože je pohodlné, rychlé a člověk u keše není unavený z cesty. Věřím ale, že každý druhý má názor jiný, asi půjde o peníze. Stejné to je s lanem. Když bude nějakejch 7 - 8 - 9 litrů za lano podprahová cena, proč si ho nekoupit. Ještě za totáče jsem se věnoval docela hodně speelogii. Lana jsem používal stejná jako k lezení po skalách, jediný rozdíl byla barva. Modré stálo tak metr, červené dva a bílé i pět. Tedy na skály modré (krásně ohebné) a na zbytek červené a bílé. Žádné z nich nesplňovalo žádnou normu a stejně se nepřetrhly. Do toho modrého jsem spadnul 15-16 metrů a kromě pochroumané páteře dobré. Jedno z bílých ještě používám na spouštění těžkejch věcí a taky pohoda. Na podzim jsem dělal na fasádě našeho paneláku, a nebylo nic jiného a tak jsem použil vyřazenou lezeckou 10,5 mm šedesátku. Musel jsem na střeše omotat ten domeček na výtah a protože jsem nechtěl poškodit zateplenou omítku, šel jsem od spodu. Ani to nebyl s mými 110+ kily problém. Takže pokud chce někdo na stromovky, stačí na to cokoliv, co je kvalitní. Mnohem větší problém je dodržování základních pravidel bezpečnosti. Tyto zkušenosti jsou jednoznačně nepřenositelné. Tady by každý adept měl pracovat sám na sobě, stačí větev dva metry a tam trénovat a trénova a přesedat a slaňovat ...... Komu z vás už se chytly vlasy do osmy? Proč ale o tom píšu, Dneska jsou na všechno školení, workshopy a certifikáty, ale nic z toho nepomůže matlákovi, kterej je prostě od přírody levej a bl...ej. Něco jiného je to v partě kamarádů, tam to ta parta nakonec vyladí. Kdo z vás přátelé, si troufne vzít do party začátečníka, který neumí uvázat jediný uzel, který neseděl půl hodiny v úvazku, neumí slaňovat ..... Přiznám se, že mu raději snesu dolu tu krabičku a pak polezu nahoru ještě jednou. 


Tento příspěvek byl upraven od lubbez: 23 duben 2017 - 14:00

  • 1

#1827 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2017 - 15:43

Nahoru vzdycky i ten zacatencnik neznalec nejak vyleze - dole mu vsechno pripravis, navazes ho, ukazes, treba si to i zkusi. Ale nahore se precvaknout, to uz je jina. Delavam to tak, ze zacatecnik vyleze metr-dva a pod mym dohledem se prevaze a ten metr zase slani. Udela to tolikrat, az ja uznam za vhodne, ze je to pro nej relativne bezpecne. Pak mu pripravim vsechno na vystup a napred po lane vylezu nahoru ja, pockam az za mnou vyleze a pod mym dohledem se prevaze na slaneni.

 

Takto to v parte delame s kazdym, o kom si myslime, ze je treba jen trochu nejisty (a i po te zkusenosti ma chut s nami jeste na dalsi strom jit). Ale uznavam, ze je to kolikrat ocistec :-) a chce to hlavne dost casu.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#1828 jiri1117

jiri1117

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2017 - 18:18

Pro lubbez, Ahoj, píšeš to naprosto přesně, i o těch vlasech v osmě. Já sice už vlasy nemám ale může tam přijít i kus látky a při vyprošťování opravdu rychle ubývají síly. Mimochodem mi na školení bylo doporučeno dát si do vnitřní strany helmy žiletku.  Když jsem se o tom zmínil na lezecím eventu byl jsem k smíchu. 

Problém je také v tom že si nikdo neuvědomí na co vlastně tu helmu má. Viděl jsem na eventu upadnout jumar mezi lidi pod stromem. Helmlu něměl nikdo.

Jinak mám to štěstí že mám stodolu, tam mám uvázané lezecké lanoa pokud něco nového vidím mohu si to v pohodě natrénovat.


  • 0

#1829 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2017 - 19:14

Lubezzi, asi mám na lidi štěstí, protože tak, jak popisuješ zácvik, přesně tak mi dával jeden kačer ( mohl by být mým synem - sám se nabídl, vysvětlil bezpečnost a co všechno si mám vyzkoušet než mě bude jistit při lezení ) na stěně a jindy zase jiný na stromě. Mít "instruktora" = zkušeného lezce jen sama pro sebe je něco úplně jiného než školení" třeba pro deset lidí. Vyzkoušela jsem si "padání" někde ze 2-3metrů, abych viděla, jak mě udrží a další věci. Hodně mi to dalo, ráda na první lezení vzpomínám.

Takže lidi ochotní předat své zkušenosti začátečníkům jsou a patří jim velké díky - jmenovat radši nebudu, aby na ně nestála fronta. 

Tzv. výcvikové eventy s placenými instruktory raději nekomentuji, jen se někdy divím.  ;) To už radši placeného instruktora pro 2-3 lidi. 


  • 0

#1830 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2017 - 19:30

A jak bys tu žiletku použil? Sundat helmu - co když ti upadne? vyndat žiletku (a nepořezat se, zakrvavené lano je na ....), neupustit,....  Např. pokud se do osmy (kyblíku,... ) dostane rukáv, s tou rukou už nic neuděláš. Lepší je švícarák na provázku v pouzdru u pasu. A na sedáku dva-tři prusíky navíc (co kdyby jeden upadl). Pokud dáš prusík nad jistítka, postavíš se do něj, tak už je šance cokoli zaseklého do jistítka - nyní odlehčeného - zase vyprostit.


  • 0

#1831 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2017 - 20:16

Proč by mělo být složité vzít sebou začátečníka? Vždycky ho jistím na druhém laně, to mu dodává při prvním zážitku z volného prostoru pocit větší jistoty a netrojčí 2m nad zemí a kdyby ho přeci jen přepadla panika a nehnul se z místa, odříznu jeho výstupové lano a spustím ho. Nechat začátečníka přesedat, bych se teda netroufla, takže nahoru jedině na SIROVI, ten má navíc šikovnou panikstopku, dříve na grigrině. Používání dvou lan je při práci nařízené vyhláškou, na T5 to připadá většině lidí zbytečné nebo přímo směšné. Zajímavé.


  • 2

#1832 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2017 - 20:48

Trocha tu motáš dvě věci. Dojišťování přes druhé lano a "výškové práce".....


  • 0

#1833 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2017 - 20:55

A na co podle tebe slouží OBECNĚ druhé lano? NA JIŠTĚNÍ :ph34r: Nevím, co podle tebe znamená slovo dojišťování :unsure:.


  • 1

#1834 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2017 - 11:59

Proč by mělo být složité vzít sebou začátečníka? Vždycky ho jistím na druhém laně, to mu dodává při prvním zážitku z volného prostoru pocit větší jistoty a netrojčí 2m nad zemí a kdyby ho přeci jen přepadla panika a nehnul se z místa, odříznu jeho výstupové lano a spustím ho. Nechat začátečníka přesedat, bych se teda netroufla, takže nahoru jedině na SIROVI, ten má navíc šikovnou panikstopku, dříve na grigrině. Používání dvou lan je při práci nařízené vyhláškou, na T5 to připadá většině lidí zbytečné nebo přímo směšné. Zajímavé.

Dášo, potvrzuji, na Stromových lidech a na Enigmě jsem se díky 2. lanu cítil bezpečně a vlastně to byly pohodové keše :-))).


  • 0

#1835 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2017 - 17:55

K těm vlasům, asi před patnácti lety jsma byli na Suškách. Lezli jsme fotogenickou hranu. BL jsem nějakejch pět metrů nad kruhem, když jsem dostal ránu lanem. Někdo chtěl slaňovat a nepodíval se dolů. Byla to rána jako hrom a málem jsem spadnul. Je jasné, že můj komentář byl s několika hvězdičkama. Pak kolem mě proslaňovala hezká blonďatá slečna a naprosto klidně mi oznámila " aby ses neposral dědku". Na to jsem opravdu neměl co říct. Než jsem ale dolezl nahoru, tak se zespoda ozval šílenej řev, že má vlasy v osmě. Nahoře u slaňáku nikdo neby, tak mi nezbylo než tý dilině pomoct. Slaňak jsem procvaknul a nechal se k ní spustit. Tou dobou už jen hystericky ječela, lano nedržela ale snažila se držet vlasy. Měl jsem s sebou na úvazku nožík, tak to nebyl úplně průser. Než jsem jí přicvaknul na mé lano a odřezal vlasy, samozřejmě sem se s ní musel trochu prát, tak se jí utrhlo tak 15 centimeruˇ kůze i s vlasama. Slečnu jsem dopravil dolu, přijela sanitka a vše OK. Asi za půl roku pm přišlo předvolání do Olomouce na policii. Musel jsem podat vysvětlení, proč slečna utrpěla těžký devastující úraz. V protokolu nebylo že jsem jí zachránil život, ale že svou nevhodnou aktivitou jí způsobil zraněni. Tahle anabáze trvala skoro rok. Hrozilo mi tři roky natvrdo. Samozřejmě s touhle zkušeností jsem opravdu opatrnej, kde se angažovat. Tak tedy ještě jednou, krátký vlasy se daj utrhnout, ale dlouhý utrhnou kus skalpu.
  • 1

#1836 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2017 - 18:01

K těm vlasům, asi před patnácti lety jsma byli na Suškách. Lezli jsme fotogenickou hranu. BL jsem nějakejch pět metrů nad kruhem, když jsem dostal ránu lanem. Někdo chtěl slaňovat a nepodíval se dolů. Byla to rána jako hrom a málem jsem spadnul. Je jasné, že můj komentář byl s několika hvězdičkama. Pak kolem mě proslaňovala hezká blonďatá slečna a naprosto klidně mi oznámila " aby ses neposral dědku". Na to jsem opravdu neměl co říct. Než jsem ale dolezl nahoru, tak se zespoda ozval šílenej řev, že má vlasy v osmě. Nahoře u slaňáku nikdo neby, tak mi nezbylo než tý dilině pomoct. Slaňak jsem procvaknul a nechal se k ní spustit. Tou dobou už jen hystericky ječela, lano nedržela ale snažila se držet vlasy. Měl jsem s sebou na úvazku nožík, tak to nebyl úplně průser. Než jsem jí přicvaknul na mé lano a odřezal vlasy, samozřejmě sem se s ní musel trochu prát, tak se jí utrhlo tak 15 centimeruˇ kůze i s vlasama. Slečnu jsem dopravil dolu, přijela sanitka a vše OK. Asi za půl roku pm přišlo předvolání do Olomouce na policii. Musel jsem podat vysvětlení, proč slečna utrpěla těžký devastující úraz. V protokolu nebylo že jsem jí zachránil život, ale že svou nevhodnou aktivitou jí způsobil zraněni. Tahle anabáze trvala skoro rok. Hrozilo mi tři roky natvrdo. Samozřejmě s touhle zkušeností jsem opravdu opatrnej, kde se angažovat. Tak tedy ještě jednou, krátký vlasy se daj utrhnout, ale dlouhý utrhnou kus skalpu.

No vidis, to mas za svoji dobrotu. Mel jsi v klidu dolezt, pak slanit kolem ni a zahlasit "aby ses neposrala, kocko" a jit v klidu na pivo. Visela by tam dodnes a ty by sis usetril trable s policii :P


  • 7

#1837 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 260 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2017 - 19:08

...Vždycky ho jistím na druhém laně, to mu dodává při prvním zážitku z volného prostoru pocit větší jistoty a netrojčí 2m nad zemí a kdyby ho přeci jen přepadla panika a nehnul se z místa, odříznu jeho výstupové lano a spustím ho. .......

Tohle by mě docela zajímalo, jak prakticky realizujete. To nahodíš, obě lana přetáhneš stejným místem, po jednom leze, druhým ho na grigri nebo něčem jiném jistíš, tedy neřeší to riziko, že rupne větev... Nebo nastřeluješ každé lano na jiné místo? U některých vyšších stromů by tenhle způsob dodal jistoty ;-). Tady u nás jsem tohle dojišťování u nikoho neviděl....


  • 0

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#1838 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2017 - 19:46

Nerozumím otázce. Jaká větve rupne? Ano obě lana vedou přes stejnou ROZSOCHU. Druhé lano je použité ne aby jistilo umístění prvního lana, ale aby se začátečník cítil bezpečněji, což i Loo36 po naší společné akci potvrdil (viz příspěvek výše). Kudy a přes co lano vede přeci VIDÍM (když je to vysoko, tak dalekohledem) a když to nevidím, tak tam nelezu a přemístím ho jinam, kde je situace nahoře přehledná.

Nedivím se, že se divíš, taky jsem nikoho jistit svého parťáka neviděla. :o


  • 1

#1839 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 24 duben 2017 - 19:47

Tohle by mě docela zajímalo, jak prakticky realizujete. To nahodíš, obě lana přetáhneš stejným místem, po jednom leze, druhým ho na grigri nebo něčem jiném jistíš, tedy neřeší to riziko, že rupne větev... Nebo nastřeluješ každé lano na jiné místo? U některých vyšších stromů by tenhle způsob dodal jistoty ;-). Tady u nás jsem tohle dojišťování u nikoho neviděl....

Pokud jde o to jistit druhym lanem nekoho nezkusenyho, tak jistis proti jeho chybe a ne proti praskly vetvi. Asi nebudes zacatecnika poustet do neceho co muze rupnout, tohle se dela na bezpecnejch stromech s vetvema jako krava. Kdyz se bojis ze neco rupne, tak to obvykle leze nekdo kdo to umi. Toho jistis samozrejme pres jinou vetev. Pamatuju situaci kdy jsme meli lezce na trech lanech, kazdy jinde. Na jednom lezl, pac se nam to nezdalo tak jsme natahli jeste druhy jinam a aby to s nim neflaklo az to rupne, tak dostal treti na protejsi stranu. Po svym lane normalne jumaroval, dva lidi ho natesno dobirali na dalsich lanech. Kdyby to ruplo, nestane se vubec nic. Visel by v tech jisticich lanech de facto jeste nez se ta vetev ulomi.

 

Edit: a vlastne jsme takhle jednou jistili i lanovku, kde jsme se bali ze prdne nosny lano. Tak se vzaly jeste dve dynamiky a zajistilo se to shora.


Tento příspěvek byl upraven od Modrak: 24 duben 2017 - 19:52

  • 2

#1840 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2017 - 10:35

A na co podle tebe slouží OBECNĚ druhé lano? NA JIŠTĚNÍ :ph34r: Nevím, co podle tebe znamená slovo dojišťování :unsure:.

 

No vidíš a já si doteď myslel, že na stromech se používá jedno lano  jako výstupový a druhý jako pracovní. Nevím jestli by se neměl arboristům na jejich FB skupinu hodit odkaz sem, na tohle vlákno, aby se taky něčemu přiučili a aby zjistili že vlastně asi všichni ty lana používají úplně špatně...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama