Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1841 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2017 - 10:52

A třetí jako sestupový. :)

 

EDIT: ten pubertální vtípek jsem si nemohl odpustit. Jinak o arboristické metodě použití výstupového/sestupového lana a zvlášť pracovního si čtu tady. A stejně to pořád nechápu. :)


Tento příspěvek byl upraven od Pontiac_CZ: 25 duben 2017 - 13:53

  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1842 kstavk

kstavk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 299 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2017 - 13:09

Nerozumím otázce. Jaká větve rupne? Ano obě lana vedou přes stejnou ROZSOCHU. Druhé lano je použité ne aby jistilo umístění prvního lana, ale aby se začátečník cítil bezpečněji, což i Loo36 po naší společné akci potvrdil (viz příspěvek výše). Kudy a přes co lano vede přeci VIDÍM (když je to vysoko, tak dalekohledem) a když to nevidím, tak tam nelezu a přemístím ho jinam, kde je situace nahoře přehledná.

Nedivím se, že se divíš, taky jsem nikoho jistit svého parťáka neviděla. :o

dojišťuješ lezoucího - tudíž lano č.2 musíš popotahovat rozsochou... osobně bych to nedělal, snažím se stromu, když už na něj lezu co nejméně uškodit..... 1 lano je akorát....


  • 1

#1843 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2017 - 13:33

Leda do koruny stromu instalovat vratný bod a nedrbat lano a rozsochu..... Stačí, jak se stromy díky našemu lezení v některých případech ničí


  • 0

#1844 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2017 - 13:43

dojišťuješ lezoucího - tudíž lano č.2 musíš popotahovat rozsochou... osobně bych to nedělal, snažím se stromu, když už na něj lezu co nejméně uškodit..... 1 lano je akorát....

Tak jasne ze 1 lano je akorat. Pro tebe, pro me taky (az na maly vyjimky kde jsem se uplne necejtil). Ale rec byla o naprostym zacatecnikovi kteryho to ucis a u kteryho nevis jestli neco nepodela, nerozklepe se hruzou atd. Nejak se to naucit musi a pokud mu na zacatku druhy lano pomuze treba i jen tim ze mu pomuze psychicky, tak proc ne. To druhy lano neni zatizeny, takze kdyz ho postupne dobiras, tak jde po vetvi stejne volne jako kdyz normane pretahujes lano, takze take stejne (tedy relativne malo) skodi stromu. Me se na tom spis nelibi to, ze pokud jsou ty lana v jedny vidlici, tak se soupou po sobe. To by me osobne vadilo vic nez ze se soupou po vetvi. Ale zase, jde o vyjimecny pripad vyuky zacatecnika, ne o bezny postup. A pokud se to bude dit ve vetsim (budu to tech lidi ucit 10), tak uz si tam napred udelam ten vratnej bod a dam to druhy lano pres karabinu, mimo jiny uz jen proto abych si ty lana nenicil.

 

Ale taky je fakt ze kdyz jsem ucil lezt geodceru, zadny ulevy nemela, proste 1 lano, vyzkouset nekolikrat metr nad zemi ze umi vse co je potreba a pak uz sla nahoru sama.


  • 0

#1845 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2017 - 16:01

... o arboristické metodě použití výstupového/sestupového lana a zvlášť pracovního si čtu tady. A stejně to pořád nechápu. :)

 

V základním uspořádání nainstaluješ výstupové lano klasicky jako u většiny stromovek. Vylezeš po něm nahoru, do vhodné rozsochy (pevné, vysoké, vhodně orientované) dáš chránič kambia, tím provlékneš druhé, tedy "pracovní" lano v DRT uspořádání (= dvoulanový systém), přepneš se na pracovní lano a uvolníš výstupové lano. Pak můžeš blbnout v koruně na pracovní DRT sestavě, zatímco výstupové lano zůstává volné pro dalšího lezce nebo pro záchranu. 


  • 2

#1846 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 8:08

...Pak můžeš blbnout v koruně na pracovní DRT sestavě, zatímco výstupové lano zůstává volné pro dalšího lezce nebo pro záchranu. 

 

... a pokud máš to pracovní lano dostatečně dlouhý, tak na něm rovnou slaníš a ze země pak stáhneš obě lana i s CS. Samozřejmě pokud nepomotáš kroužky a dáš si kuličku na ten správnej konec lana  :D


  • 1

#1847 KKcko

KKcko

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 9:24

...inak o arboristické metodě použití výstupového/sestupového lana a zvlášť pracovního si čtu tady. A stejně to pořád nechápu. :)

nečti o tom, zkus si to pod dohledem. Veškeré cajky půjčí, mohu doporučit

https://coord.info/GC7499H


  • 0

#1848 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 10:03

A nebo to vzít trocha za lepší cenu např. u WorkSafety.....


  • 0

#1849 KKcko

KKcko

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 11:17

A nebo to vzít trocha za lepší cenu např. u WorkSafety.....

Nemám vyzkoušeno, ale nejspíš to bude velice podobné všude. Záleží na domluvě


  • 0

#1850 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 11:42

Jelikož to je přímo od firmy, která má v nabídce i kurzy s "certifikátem", předpokládám kvalitu na vysoké úrovni


  • 0

#1851 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 11:43

Občas někdo zmíní, že se v koruně stromu odpojí od lana a jistí se smycema - jak to probíhá? Jaké délky pro tento účel s sebou máte? Nevadí, že smyce jsou z nepružného materiálu? (při případném pádu do ní)


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1852 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 12:00

Většinou to probíhá v místech, kde je už strom jako "žebřík". Smyce umístíš nad sebe, cvakneš si ji do sedáku, odpojíš se od lana. Délka záleží podle velikosti kmenu, větve atd. ke které chytáš smyci. Beru většinou 240cm, 150cm, 2x120cm a 80cm. A padat do smyce se nedoporučuje, zvlášť, když se už dostaneš nad místo uchyceni ke kmeni apod. Ráz při případném pádu je zdraví a život ohrožující.


  • 1

#1853 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 12:12

Asi je treba odlisit duvod toho odpojeni od lana, tomu bude odpovidat take to, co si nahoru beru. Ale obecne si toho beru urcite vic nez budu potrebovat. To pro pripad nenadalych situaci.

 

Priciny odpojeni od lana:

 

1. pohyb v korune (nejlepe DRT)

2. vysmycovat nad vratny bod, nad nim uz zadny vhodny neni, je treba smycovat

3. cekam nahore, az ke mne dolezou ostatni, v tom pripade se musim zajistit

 

Smyce mam vetsinou 2x 240, 1x 150, 2x 80 a pak 5-6 prusiku kolem 150 cm. Pokud mi na smycovani nebo ukotveni nestaci 1 smyce, spojuji je.

 

Padat do smyce ... radeji ani v nouzi. Vzdy se snazim, aby byly napnute.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 26 duben 2017 - 12:16

  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#1854 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 12:20

Hele, na co prusiky?

A ještě jsem zapomenul na Daisy chain 150cm.


  • 0

#1855 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 12:30

Těch 80 cm, což mi vlastně dává k dispozici 40 cm, mi nejdřív přišlo málo, ale vlastně proč ne - když jsem sedákem u nějaké větve, je to dostačující. :)

Neexistuje i nějaký druh pružných smyc, aby to při případném pádu tolik nebolelo?


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1856 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 12:42

Proč chceš furt do smycí padat? Zkus trocha uvažovat nad tím, k čemu jsou smyce určeny.... A dojdeš k odpovědi, proč se nedělají z pružného materiálu tlumící pád


  • 0

#1857 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 12:43

Těch 80 cm, což mi vlastně dává k dispozici 40 cm, mi nejdřív přišlo málo, ale vlastně proč ne - když jsem sedákem u nějaké větve, je to dostačující. :)

Neexistuje i nějaký druh pružných smyc, aby to při případném pádu tolik nebolelo?

https://www.zbozi.cz...connect-adjust/ tohle má být údajně z dynamického lana, ale stejně bych se pádu do té smyce vyhnul.


  • 0

#1858 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 12:50

Hele, na co prusiky?

A ještě jsem zapomenul na Daisy chain 150cm.

 

Hodi se na leccos, treba na prodlouzeni smyce, privazat-podat-hodit neco, privazani cehokoli k cemukoli ... Uz jsem je mockrat vyuzil. Ale je pravda, ze hlavne kdyz jsem nemel dost smyc. Mam kamarada, ktery jich nemel dost a byl vdecny alespon za tkanicky, ktere vyndal ze svych bot :-)


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#1859 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 13:17

Proč chceš furt do smycí padat? Zkus trocha uvažovat nad tím, k čemu jsou smyce určeny.... A dojdeš k odpovědi, proč se nedělají z pružného materiálu tlumící pád

Nechci, jen se tak ptám na to, co mi přijde na mozek. A já mám odjakživa sklony zkoumat různé okrajové podmínky. :)

EDIT: Gorde, těma prusíkama zjevně nemyslíš uzly, ale předpřipravené smyčky z lana pro tento účel. Jaký průměr?


Tento příspěvek byl upraven od Pontiac_CZ: 26 duben 2017 - 13:35

  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1860 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 13:28

Výborná je kmenovka, která nahradí balík smycí. Je to lanyard obvykle 4-6 m dlouhý, jeho účinnou délku můžeš měnit prostřednictvím zvláštního blokantu nebo kladky + prusíku. Máš tak vlastně smyci dlouhou několik metrů, kterou můžeš plynule zkrátit třeba až na 30 cm. Výborná věc pro dolézání v koruně a jakékoliv jištění. Mám tuhle sestavu a jsem s ní maximálně spokojený. K tomu nosím 2 smyce na sedáku, ale skoro nikdy je nepotřebuju.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama