Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1861 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 13:37

Tak to by ještě chtělo video, abychom si to dokázali představit v akci... :)


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1862 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 13:52

Pěkné video je třeba tohle, základní funkce kmenovky je tam hezky vidět hned v prvních minutách.


  • 0

#1863 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 14:01

Proč by se nemohlo PADAT DO SMYCÍ?? Od toho přece smyce jsou. Na písku, se na jištění nic jiného, než smyce používat nesmí. Zakládají se uzlem do spár nebo o skalní hodiny či hroty a normálně se do nich padá. Když je na starších cestách 1. kruh třeba až ve 20 metrech, tak jak jinak by to lezci dělali?


  • 0

#1864 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 14:02

Kmenovka je fajn, taky ji mám a občas využívám. Má to však pár nevýhod proti smyci. Musíš mít pracovní nebo arbo sedák a pokud není vedena přes rozsochu, tak na místě drží jen v tahu.


  • 0

#1865 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 14:05

A k tomu padání do smyce....... Pokud jsem ke smyci cvaknutý a spadnu, nemá co pružit. Něco jiného je na skále, kde přes smyci a karabiny je vedené dynamické lano, na kterém jsem jištěn.....


  • 0

#1866 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 14:24

EDIT: Gorde, těma prusíkama zjevně nemyslíš uzly, ale předpřipravené smyčky z lana pro tento účel. Jaký průměr?

 

Vyzkousel jsem ruzne prumery a zustal u 6 a 7 mm.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#1867 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 14:33

see.bee OK, ze zvyku to děláme na stromě při dolézání stejně, jako na skále: smyčky jsou postupovým jištěním, prvolezec do nich cvaká dynamické lano a je na něm kolegou zespoda jištěn. Je to pohodlnější, než samojištění.


  • 1

#1868 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 14:43

Představa, jak někoho v koruně stromu ze země jistím na dynamice mi připadá dosti nepraktické. To se mi spíš začne brzdit nárazy o větve než lanem


  • 0

#1869 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 14:49

Kmenovka je fajn, taky ji mám a občas využívám. Má to však pár nevýhod proti smyci. Musíš mít pracovní nebo arbo sedák a pokud není vedena přes rozsochu, tak na místě drží jen v tahu.

 

Kmenovka se dá používat i se sportovním sedákem a lze ji použít tak, aby držela na místě i když není vedena přes rozsochu. Její hlavní nevýhoda je to, že je to další krám, který něco stojí a něco váží. I přes to ji používám skoro pořád, pro mě jsou její výhody větší než nevýhody.


  • 0

#1870 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 14:52

Když máš smyčky po půl metru (stále přesunuješ spodní nad horní), tak nespadneš v podstatě nikam a jde to rychle. Jen asi nikdo, mimo nás, nenosí kromě statiky ještě dynamiku :) :) :).


  • 0

#1871 KKcko

KKcko

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 15:42

K padání do smyce je hezké třeba toto video, ale najdete jich jistě více

https://www.youtube....h?v=kBFd-iTPmAc


  • 0

#1872 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 17:50

A nikdo z vás na přepnutí se z lana někam stranou na větev (třeba když u keše čekáte na kolegy a potřebujete jim uvolnit lano) nepoužívaáte odsedku z kousku lana s karabinou, uvázanýho přímo v oku sedáku?


  • 0

#1873 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 20:51

Používám dvojitou odsedávku s 1m fousy. Jeden mám k jumaru a druhou na přijišťování


  • 1

#1874 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2017 - 22:07

Já právě taky používám něco takovýho z kousku trochu tenčího lana (snad 8 nebo 9), dva nestejně dlouhý konce, který zapnu i kolem tlustýho kmene, mam to pořád po ruce, nepřekáží to ani neupadne, pruží to o trochu víc než smyce - musim říct, že mi to přijde docela praktický. Spadnout jsem do toho nezkoušela, ale vzhledem k délce by člověk daleko nedoletěl :D.


  • 0

#1875 vvitty

vvitty

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2017 - 10:01

K padání do smyce je hezké třeba toto video, ale najdete jich jistě více

https://www.youtube....h?v=kBFd-iTPmAc

 

Kolik vazi ta kočka?


  • 0

#1876 vvitty

vvitty

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2017 - 10:04

Výborná je kmenovka, která nahradí balík smycí. Je to lanyard obvykle 4-6 m dlouhý, jeho účinnou délku můžeš měnit prostřednictvím zvláštního blokantu nebo kladky + prusíku. Máš tak vlastně smyci dlouhou několik metrů, kterou můžeš plynule zkrátit třeba až na 30 cm. Výborná věc pro dolézání v koruně a jakékoliv jištění. Mám tuhle sestavu a jsem s ní maximálně spokojený. K tomu nosím 2 smyce na sedáku, ale skoro nikdy je nepotřebuju.

 

Jezisek bude mit radost :D


  • 0

#1877 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2017 - 10:12

Je to pohodlný, ale těžký. S tím sportovním sedákem máš pravdu, ale moc místa na něm není. Beru ji za situace, kdy je plánovaný delší pobyt v koruně...


  • 0

#1878 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2017 - 12:32

Jezisek bude mit radost :D

Podobná sestava od jiného prodejce (nemám s nimi nic společného).
  • 0

#1879 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2017 - 12:48

Jenže, tyto jsou krapet kratší, než používá Kulhal......


  • 0

#1880 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2017 - 13:34

.... I přes to ji používám skoro pořád, pro mě jsou její výhody větší než nevýhody.

 

Však tak by to taky mělo být - někam dolezu, dojistím se kmenovkou a pak teprve pokračuju v další činnosti a je úplně jedno jestli je to logování, převazování se na DRT nebo na slanění nebo další pokračováni v cestě vzhůru jinou metodou... Tady se teprve v plné síle ukáže výhoda pracovního nebo arbo sedáku s oky i po stranách. Pěkný videjko je taky tady https://www.youtube....h?v=7vdJjaLyLCQ akorát si myslím, že ta dlaňovka (která navíc vypadá, že je i s obratlíkem) je tam skoro k ničemu. Úplně tam stačí třeba AMD s triact. lockem.

 

EDIT: celkem dost mile mě překvapila cena dlaňovek - ta úspora při použití normální karabiny tam ani zdaleka není taková jak jsem si (nevím proč) myslel. Takže samozřejmě s dlaňovkou to bude určitě pohodlnější...


Tento příspěvek byl upraven od ReVIZ: 28 duben 2017 - 10:29

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama