Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1881 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2017 - 21:10

Když zmiňuješ DRT - když se podívám na Youtube, vidím to dobře, že při této technice lano prokluzuje kolem větve?


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1882 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2017 - 21:11

Je zajímavé dozvědět se, co kdo na T5 používá za vybavení. Mě stačí smyčka, kterou hodím kolem kmenu nebo větve, cvaknu ji do úvazku a sednu si do ní.


  • 0

#1883 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2017 - 23:45

Když zmiňuješ DRT - když se podívám na Youtube, vidím to dobře, že při této technice lano prokluzuje kolem větve?


Na tom videu je hodně minimalistická verze DRT - stačí jim jen jedna karabina a lano. Rozumná konfigurace by měla být doplněná o chránič kambia aby se neničila větev, ale taky aby se snížilo tření lana a tedy aby se lezec tak nenamáhal.
  • 0

#1884 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 8:08

Je potřeba rozlišovat horolezecké techniky a stromolezecké techniky. Pěkná ilustrace toho co dá na stromě podniknout se stromolezeckými technikami a motivace pro starší - VIDEO


  • 2

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#1885 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 8:48

Zajímavé. Samozřejmě jsem ani zdaleka nepochopil, co a jak si navázal (naposledy to, že při šplhání si před sebou tlačil pojistný prusík), ale pohyboval se na tom stromě jak Tarzan. :)

EDIT: to ukotvení lana ke stromu pomocí toho přípravku s nestejně velkými oky se mi líbí, podrobně je to ukázáno na tomto videu. Překvapivé, jak se to dá dálkově nainstalovat i deinstalovat. :)


Tento příspěvek byl upraven od Pontiac_CZ: 28 duben 2017 - 8:56

  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1886 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 9:05

... ukotvení lana ke stromu pomocí toho přípravku s nestejně velkými oky se mi líbí... 

 

To je právě ten chránič kambia = cambium saver = friction saver. V češtině se asi nejvíc používá výraz "kambium sejvr" :). Používá ho poměrně málo kačerů, a proto bohužel u náročnějších keší (např. lanovky) bývají k vidění větve napilované lanem.


  • 2

#1887 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 9:40

Aha, já už jsem si dříve vyhledal "chránič kambia" na netu, ale narazil jsem tehdy na něco takového, takže jsem nabyl dojmu, že je to pouze kus plastové hadice, která se obalí kolem lana na styčném bodu. Že by to mohlo mít i takovouto formu by mě nenapadlo. :)


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1888 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 9:57

Ahoj, když už se nakousnulo téma camber saver, má někdo zkušenosti s Těmito:

http://www.worksafet...-steel-krouzky/

http://www.worksafet...-cambium-saver/

A mohl by sem připsat výhody a nevýhody při používání?

Předem díky za odpověď


  • 0

#1889 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 10:19

Mám zkušenost s tím klasickým cambium saverem od Singing Rock ve  variantě s hliníkovými i ocelovými kroužky. Ten s ocelovými kroužky má jednu výhodu a to, že malý kroužek se dá provléknout tím velkým a to trochu rozšiřuje možnosti kotvení. Pak má nevýhody: Má velká oka a nedá se stáhnout se stahovací kuličkou od Singing Rock a je tedy nutné to řešit výrobou vlastní kuličky např. z golfového míčku, snadněji se zasekne ve větvích a je těžší. Na stromolezení se mi zdá lepší varianta s hliníkovými kroužky, která funguje se stahovací kuličkou a je lehčí / menší.

 

Trubkový chránič jsem viděl v akci, ale vlastní praktické zkušenosti nemám.


  • 1

#1890 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 10:25

Ahoj, když už se nakousnulo téma camber saver, má někdo zkušenosti s Těmito:

http://www.worksafet...-steel-krouzky/

http://www.worksafet...-cambium-saver/

A mohl by sem připsat výhody a nevýhody při používání?

Předem díky za odpověď

 

Mam Jingle II s ocelovymi krouzky. U te me nejde protahnout maly krouzek velkym jak pise kulhal, navic bych rekl ze by to trochu menilo smysl uziti, ale nevim. Kazdopadne me prekvapilo, ze ty oka jsou opravdu velka, takze je potreba pred hazeci pytlik dat velkou mailonu, protoze krouzek na pytliku tim malym okem projede. Jinak je to super, podle me neznicitelna vec, ktera se da pouzit i na kotveni pri technickem lezeni (traverzy apod.).

 

Edit: ted jsem na to koukal a i u me jde protahnout maly krouzek velkym. Omlouvam se za mystifikaci.


Tento příspěvek byl upraven od Y&MD: 28 duben 2017 - 20:13

  • 1

#1891 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 10:53

Kulhal a Y&MD díky za Vaše hodnocení.
  • 0

#1892 vvitty

vvitty

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 11:08

Mam trubku a prijemna je snadna instalace a opetovne sundani.

Za nevyhodu by se dalo povazovat to ze ji nelze pouzit jako samostatny kotvici bod.

 

Ukazkove video treba zde :

https://www.teren5.c...er-e-tuber.html


  • 1

#1893 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 11:57

Mam trubku a prijemna je snadna instalace a opetovne sundani.

Za nevyhodu by se dalo povazovat to ze ji nelze pouzit jako samostatny kotvici bod.

 

Ukazkove video treba zde :

https://www.teren5.c...er-e-tuber.html

Díky instruktážní videa jsem samozřejmě viděl. Vypadá to jednoduše, ale zádrhely a negativa se zjistí až v reálném provozu. Proto jsem se ptal na osobní zkušenosti, případně jaký by kdo preferoval.


  • 0

#1894 PIVNÍ PUPEK

PIVNÍ PUPEK

    PIVNÍ PUPEK

  • Members
  • PipPipPip
  • 403 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 14:19

Díky instruktážní videa jsem samozřejmě viděl. Vypadá to jednoduše, ale zádrhely a negativa se zjistí až v reálném provozu. Proto jsem se ptal na osobní zkušenosti, případně jaký by kdo preferoval.

 

Tak nevím, ale neodvedla by stejnou službu hadice třeba z vysavače, nebo z odpadu pračky?

 

Nebo, pokud by chtěl někdo za každou cenu kov, tak třeba nerezový vlnovec např. tento ?


  • 0

Jsem to stále já.


#1895 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 14:33

Tak nevím, ale neodvedla by stejnou službu hadice třeba z vysavače, nebo z odpadu pračky?

 

Nebo, pokud by chtěl někdo za každou cenu kov, tak třeba nerezový vlnovec např. tento ?

Hadice z vysavače má velký průměr, a tudíž bych tam viděl nutnost dalšího "přípravku", který by zajistil vytažení hadice do výšky. Podle mě pouhý uzel nestačí, hadicí projede a nic. U toho vlnovce, bych se bál ostrých hran uvnitř, které by mohly poškodit oplet lana.


Tento příspěvek byl upraven od Loo36: 28 duben 2017 - 14:38

  • 0

#1896 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 14:47

Tak nevím, ale neodvedla by stejnou službu hadice třeba z vysavače, nebo z odpadu pračky?

 

Nebo, pokud by chtěl někdo za každou cenu kov, tak třeba nerezový vlnovec např. tento ?

Tak hadice se pouzivaj, ale za jinejch situaci. Typicky kdyz potrebujes ne aby lano nekudy jezdilo jako u dvoulanovky, ale naopak kdyz je nekde napevno nainstalovane pres ostrou hranu treba pri slanovani. Typicky na betonovejch konstrukcich nebo ostrejch skalach. Tam zas je obvykle nepouzitelny cambium saver, ale obycejna zahradni hadice lano bezpecne ochrani. Ale dela se to ze zahradni hadice, ktera neni nesmyslne vroubkovana, je vevnitr hladka atd. Akorat musi mit spravnej prumer aby lano proslo.


  • 0

#1897 vvitty

vvitty

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 14:52

U zahradni hadice bude asi nevyhoda pri umistovani, protoze bude mit snahu se rovnat a sjizdet.. ale nezkousel jsem to, pouzivam ji jen na ochranu proti ostrym hranam. Zkus to, kus hadice je za par korun...


  • 0

#1898 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 16:32

U zahradni hadice bude asi nevyhoda pri umistovani, protoze bude mit snahu se rovnat a sjizdet.. ale nezkousel jsem to, pouzivam ji jen na ochranu proti ostrym hranam. Zkus to, kus hadice je za par korun...

Zalezi na tom jak je na lane natesno. 1/2" je hodne natesno, na tlustsi lana ani nejde a ty na ktery jde tak po tech nesklouzne. A mam i nejakou tlustsi, ta uz je na lane jakoby volne, ale jak je seslapla a nema vlastne kulatej prurez, tak stejne na tom lane celkem drzi. Navic tohle se vetsinou pouzije za situace kdy si na tu hranu muzes sahnout rukama, takze to tam zalozis jak potrebujes a pak uz to drzi. Nebo si hadici zakladas na hranu behem slanovani kdyz tu hranu prekonas a jdes pod ni. Pak si to rukou nastavis kam potrebujes a jak slanis niz, tahem na lano se to na tu hranu pritlaci a zas uz to tam drzi. A ta hadice nema snahu se rovnat, ale naopak se krouti jak byla zvykla kdyz byla smotana na zahrade. A to taky brani samovolnymu posunu po lane.

 

Nemusi to jit s kazdou hadici a kazdym lanem, ale stejne skoro kazdej nekde kus stary hadice ma, takze pokus nic nestoji. Na stromy je to asi nepouzitelny, zejmena to nenahradi cambium saver, ale to jsem psal rovnou.


  • 0

#1899 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 16:48

Hadice v akci na https://coord.info/GC6KJJV. Jsou tam dve, na kazdym lane jedna. Jeste jsou privazany snurkou na lano aby nesjely, to na fotce neni videt

 

Edit: Nez to mordovat sem, dal jsem fotku k logu u kese


Tento příspěvek byl upraven od Modrak: 28 duben 2017 - 17:43

  • 0

#1900 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2017 - 21:23

hoblik: Děkuji za odkaz na moc pěkné video, chlapík na něm si to vysloveně užívá a všechny ty "hračky" jsou určitě prima! Člověk ale někdy nemůže mít úplně všechno. Když si chce pořídit slušnou loď, žebřík, broďáky, kolo, pořádný prak, pár lan apod, tak to už je skoro potřeba vykrást banku :( :o :rolleyes: !


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka