Přejít na obsah


Fotka

schvalování WM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
111 odpovědí na toto téma

#1 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 09 prosinec 2010 - 15:15

Protože se v posledních týdnech s novými waymarky díky plzeňské WM-mafii :) v ČR roztrhl pytel, musím požádat kolegy zasílající nové waymarky do kategorií které schvaluji o dodržení některých pravidel: a) alespon short description v ENG - bez toho vám to fakt neschválím, WM je internacionální a ČJ fakt není světový jazyk :); tady vlak nejede - počítejte s tím že vás budu buzerovat... B) prosím přečtěte si pečlivě listing kategorie, občas se mi stává že chodí waymarky, které i s přihmouřením oka musím zamítnout, ač to dělám velmi nerad (prosím neoperujte s tím, že někdy někdo v dané kategorii schválil WM který dokonale nesplňuje dané požadavky - já se snažím v rámci dané kategorie špatně schválené waymarky mazat...) kategorie kde budu jak pes: Gothic Architecture Renaissance Architecture Baroque Architecture Medieval Churches Sundials Unique Weathervaes Coats of Arms Coin-Op Binoculars Roman Catholic Churches Scenic at Night Libraries Doorways of the World Exceptional Trees Ferries and Ferry Landings Statues of Religious Figures Synagogues This Old Church Research Institutes War and Military Museums ---------------------------------------------------- Nebudu rozebírat kvalitu fotografií které někteří posíláte :), je to vaše vizitka - ale opravdu by jste občas alespoň základní upravě fotek (jas, kontrast, rozumné resize a doostření) mohli pár minut věnovat...
  • 0

#2 mirotiro

mirotiro

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 094 příspěvků(y)

Publikováno 09 prosinec 2010 - 15:37

autocenzura
  • 0

#3 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 09 prosinec 2010 - 15:42

:D:D:D
  • 0

#4 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 09 prosinec 2010 - 23:22

Protože si už léta dělám něco jako osobní databázi zajímavostí (křížky, pomníčky, památné stromy, zvoničky atp., mám jich vyfocených a zaměřených opravdu hodně), docela mě WM zaujal. Rád bych se časem podělil s těmito místy, i pro ostatní. Jen docela dost tápu, kam dávat některé objekty. Hlavně když ty objekty jsou na pomezí. Bohužel anglicky umím jen základy a je pro mě docela hodně sdlouhavé si vše muset překládat. Není někde seznam překladů alespoň u základních kategorií? Třeba kam dát boží muka, nebo zvoničky, nebo smírčí kříže? Sice smírčí kříže by šly dát do kategorie křížů, ale myslím si, že by si zasloužily alespoň podkategorii jako jsou třeba keltské kříže... Jinak tímto děkuji Dáin & Olík za základní zasvěcení do WM :-) Taky jen koukám, že kdybych vzal fotky co mám z našeho Jaroměřského náměstí, tak tu mám v udávaných kategoriích nejméně 20 WM :-)
  • 0

#5 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 13:32

noe1 napsal/a:Smírčí kříže jsou taky špatně zařditelné památky - souhlas že by si kategorii zasloužily - nicméně tady v sobě řeším jiný problém. Mnoho z nich bylo - podle lidí, co se jimi zabývají - v posledních desíti letech ukradeno. Tak nevím, zda zlodějům usnadňnovat práci přesnými souřadnicemi, lehce dostupnými na netu. Je pravda, že informací o nich je dne docela dost - ale často uvádějí jen existenci v určité obci, bez přesné lokalizace. Možná jsem parnoidní, ale to neznamená, že na tom nemůže být kapka pravdy :-))) Co vy na to, waymarkisté?


Rozhodne Te podpořím ve tvorbě nové kategorie věnované božím mukám - neni to ale lehké, založ nejdřív skupinu, a pak se do toho dáme - listing kategorie musi být opravdu precizne napsaný v ENG aby nam to prošlo, naštěstí už v tom máme s Dáinem praxi a snad i podporu některých US waymarkerů se kterými komunikuji...

Zloději se tím řídít nebudou :), ti to mají dávno otipované...
  • 0

#6 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 13:33

noe1 napsal/a:

Zvonice mají sice svoji kategorii, ale spíš se hodí na ty velké - ať zděné či dřevěné. Takový ten náš "zvonek pod stříškou" bych tam dával s rozpaky.


a dokonce by ti neprosel :) male 2m zvonicky, na jejichz zvonek "dosahnes" rukou, uspeji v kategorii Bells (tedy za predpokladu, ze tam ten zvon visi :D)
  • 0

#7 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 13:36

Předně musím Dorcadiona alespoň morálně podpořit proti bezbřehým liberalistům! Kontrola a povinné požadavky na kvalitu a strukturu jsou základ dat. Aneb fulltext neřeší nic i když se nám Mr. G. snaží namluvit opak. Podstatné: jako člověk poněkud namočený v diskutované tematice můžu jen navrhnout: "profesionálové" to dělají tak, že prostorovou přesnou lokalizaci publikují online jen u nemovitostí a to ještě ve vyhrazeném přístupu. Obecný úzus je takový, že udávat polohu muk, křížů, hraničníků, brzdových kamenů atp. není zatím zvykem. Tj. publikuje se dokumentace, ale další podrobno je v nějakém režimu vyhrazené. V ještě větší míře to platí o archeologických lokalitách. Proč - je asi všem jasné.
  • 0

#8 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 13:39

dneska jsem objevil kategorii "Outdoor Altars". Moc jsem to nezkoumal, ale rekl bych, ze by se do toho nase bozi muka mohla vejit.
  • 0

#9 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 13:57

Dain a Olik napsal/a:
dneska jsem objevil kategorii "Outdoor Altars". Moc jsem to nezkoumal, ale rekl bych, ze by se do toho nase bozi muka mohla vejit.


...jooo, tak tohodle jsem si ani nevšiml :)

http://www.waymarkin...975d08&exp=True

ale je fakt že sem se boží muka možná dají poslat - ale nejsem si zcela jist že to budou schvalovat...
  • 0

#10 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 14:08

Dain a Olik napsal/a:
dneska jsem objevil kategorii "Outdoor Altars". Moc jsem to nezkoumal, ale rekl bych, ze by se do toho nase bozi muka mohla vejit.


Tam jsem zadaval marianskou kaplicku - vyklenek vytesany do skaly, chvili to trvalo, ale pak prosla hlasovanim, ze to sice neni primo oltar, ale je tam obraz, misto na svicky, misto na modleni, takze ok. Bozi muka na sloupku nevim, jestli by tam sly napasovat.

Naproti tomu Waychapels jsou spravci kategorie chapany jako kaple u cesty, kam se musi vejit modlici se clovek, a kdyz se tam vejde jen soska svateho, tak to pry neni Chapel ale Shrine. Moc konzistentni ale nejsou, jak tak koukam na posledni stredoevropske prirustky, treba WMA0EX.

Christian Crosses by podle pozadavku kategorie mely byt volne stojici a aspon 1.5m vysoke, to vetsinou smirci krize nejsou. Ale taky tam pisou, ze je to kategorie pro zajimave krize a ne kdejake drevene tecko, a kouknete sami, co posledni dobou proslo.
  • 0

#11 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 14:25

Ja bych byl u drobnejch objektu a jejich waymarkování opravdu opatrnej. Mírně off-topic pohádka: před několika lety jistý člověk záslužně zmapoval kamenná koryta v jižních Čechách. Data publikoval -a netrvalo ani měsíc, vylíhla se firma, která začala vlastníky objíždět, koryta vykupovala a dále prodávala do A a D jako vkusné květníky za zahrádku... Vše bylo právně ok - akorát že z celého kraje zmizely desítky barokních i starších artefaktů a šťastní majitelé si za utržené peníze nakoupili asijskou elektroniku... O tom co se děje s volně dostupnými objekty ani radši nechtějte vědět.
  • 0

#12 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 15:35

Existuje celá řada internetových stránek zabývajících se smírčími kříži - ave většině je dost přesný popis lokality a fotografie...
  • 0

#13 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 20:18

noe1 napsal/a:
GPS souřadnice ale neobsahuje žádný ... pokud vím.


No, kdysi jsem někde na webu našel soubor s GPS souřadnicemi smírčích křížů z celé republiky... Teď už tedy nevím, jestli se dal přímo stáhnout, nebo to bylo spíše po poslání dotazu.

Mimochodem, takhle alespoň budou ty kříže pořádně zdokumentované než je čmajznou :-(
  • 0

#14 Or_Mi

Or_Mi

    Or_Mi

  • Members
  • PipPipPip
  • 344 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 21:06

Ještě, že nedělám WM, jinak bych z toho měl 2x větší hlavu. :D
  • 0

#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2010 - 21:59

Boží muka kamenná se ukrást dají. Nebo alespoň jejich části, např. hlavice. Četl jsem odborný článek před cca 10 lety, kde byly i fotografie, ale naprosto utajená lokalizace. Dnes už se to publikuje, asi zloději už stejně informace mají. Zděná Boží muka se nekradou, ale vykrádají. Nejstrašnější je nedávný případ vykradené křížové cesty v Římově. Ale ta se utajit nedala, ta už je celá publikovaná mnohokrát. Drobné kamenné věci, jako mezníky, bych asi určitě nepublikoval ani ve formě fotky, pokud to není přímo ve vsi na očích, nebo jinak notoricky známé.
  • 0

#16 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2010 - 10:40

Skoro vše se dá bohužel ukrást. Ale i na jiných serverech jsou souřadnice podobných objektů (např.: http://www.sousede.c...a/poi/id/125013 ), takže si myslím, že pokud si zloději budou chtít najít daný kříž, najdou ho i jinde, tak si myslím, že nedávat podobné objekty na WM jenom kvůli krádežím je blbost.
To už bychom nesměli dávat na WM skoro vůbec nic. (ani u ostatních kategorií (kříže, památníky, sochy a další věci)).

Takže jak tu zaznělo něco o založení nových WM Smírčí kříže či Boží muka, rád se zúčastním! Stejně tak bychom mohli založit kategorii pro "svaté obrázky na stromech", nebo by se to dalo dát do nějaké jiné kategorie?

V příloze je fotka božích muk, které opravdu jinam asi dát nejde - do křížků to dát nemůžu, o "Outdoor Altars" se taky nejedná... Takže asi jedniné východisko je ta nová kategorie, nebo znáte nějakou vhodnou kategorii?
  • 0

#17 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2010 - 10:57

Přílohu nevidím. Jinak, boží muka jsou asi jasná kategorie. Nejčastěji jsou dnes prázdná, obrázky ani sochy tam nejsou. Ukradeny, nebo preventivně schovány. U Božích muk vidím ale jiné problémy. Buď zničení, např. při havárii náklaďáku (vím o místě, kde např. jedna stála), nebo přeopravení místním zedníkem, kdy výsledek vypadá jak z Baumaxu. Asi stojí za to je dokumentovat, jak vypadala dříve. Dělá se dnes i něco jiného, např. zcela zničená torza se opravují do podoby opraveného torza. Což je asi nejlepší přístup, památka se zachová alespoň v základní hmotě a stavitel si nic nevymýšlí.
  • 0

#18 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 17 prosinec 2010 - 14:45

Bohužel mi nejde vložit příloha. Při základním odesílání kolonku na vložení přílohy nemám a při upravení zprávy pomocí "Upravit", vložím obrázek, dám "Uložit", ale bohužel příloha se neuloží, takže bohužel nevím jak vložit přílohu... EDIT: Ale je zajímavé, že teď mi to už přílohu vložilo. Ovšem musel jsem vymazat nějaké znaky v názvu...
  • 0

#19 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 02 leden 2011 - 14:53

mpik napsal/a:
Jinak, boží muka jsou asi jasná kategorie.


Taky si myslím, že Boží muka by měly mít svou kategorii, stejně jako Smírčí kříže. Šel by někdo se mnou do založení těchto kategorií?
Hlavně bych potřeboval pomoct s korekcí překladu do Angličtiny a taky pro založení nové kategorie jsou potřeba alespoň 3 lidé, pokud jsem se dobře díval do podmínek pro založení nové kategorie...

Pak jsem se taky díval na kategorie a občas musím složitě hledat díky různým překladům (např. kategorie vyhlídek je overlooks a já ve slovníku tenhle překlad zrovna vůbec nenašel (ještě tak view points atp.). Asi by stálo za to vytvořit na Wikipedii novou stránku s kategoriemi alespoň některých waymarků. Pomohl by mi s tímto někdo? Bohužel nevím, jak vytvořit novou stránku zde na Wikipedii a hlavně bych rád měl někoho, s kým bychom si mohli prokonzultovat co přesně některé méně jasné kategorie obnášejí...
  • 0

#20 Arogant

Arogant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 636 příspěvků(y)

Publikováno 02 leden 2011 - 17:03

noe1 napsal/a:
...Do přípravy kategorie "smírčí kříže" se nezapojím a pokud vznikne, budu ji ignorovat. Vnímám zde zásadní rozdíl a na dalším ohrožování smírčích křížů se podílet nehodlám. A pokud nevznikne, myslím že pro WM to nebude žádná fatální vada na kráse...


Opravdu si myslíš, že publikování waymarku se smírčím křížem ho ohrozí více než současné weby s touhle tématikou?

jedna z kattegorií, která mi dost chybí jsou zaniklé pivovary. Pokud tomu dobře rozumím, aby mohl být objekt v kategorii pivovar, musí to být pivovar funkční. Nebo to tak není?

Ano, musí být funkční.
  • 0
Body, sláva, diplomy! používáno se souhlasem cbfousáče ;o)

Nositel Nobelovy ceny za mír.




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama