Přejít na obsah


Fotka

Sčítání lidu 2011


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
315 odpovědí na toto téma

#61 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 19:02

Jeste ze se tomu vyhnu. :P:p
  • 0

#62 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 19:18

Tak znovu: proč je nutné pro sčítání lidu identifikovat konkrétní osobu? Pro zpracování dat to nutné není, to jsou jen bulíky na nos


Třeba aby se odlišil Zdeněk Drvota z Pardubic od Zdeňka Drvoty z Prahy. Nějaký jednoznačný identifikátor prostě potřebuješ, a porč vymýšlet něco nového, když už máme existující unikátní klíč. Já nechápu, jak někdo z IT, kdo o sobě na Internetu zveřejňuje mraky informací může být tak paranoidní.
  • 0
MaFa

#63 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 20:34

MaFa napsal/a:

Tak znovu: proč je nutné pro sčítání lidu identifikovat konkrétní osobu? Pro zpracování dat to nutné není, to jsou jen bulíky na nos


Třeba aby se odlišil Zdeněk Drvota z Pardubic od Zdeňka Drvoty z Prahy. Nějaký jednoznačný identifikátor prostě potřebuješ, a porč vymýšlet něco nového, když už máme existující unikátní klíč. Já nechápu, jak někdo z IT, kdo o sobě na Internetu zveřejňuje mraky informací může být tak paranoidní.

1) proč by se měli rozlišovat? Snad by stačil člověk z Pardubic a člověk z Prahy. Jde snad o čísla, ne o jména. Nebo jde někomu vlastně o něco jiného? ;)
2) ten ajťák to má v popisu práce, aby byl opatrný, obezřetný a předvídal...a taky o tom zabezpečení ledacos ví :D
3) nejsem paranoidní (ale stejně po mně jdou!), jde o princip - proč stát zase za naše peníze sbírá údaje, které už o nás má, nebo po kterých mu je houbeles
  • 0

#64 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 20:53

1) Abys mohl správně spočítat, tak musíš jednoznačně identifikovat, asi by se dal najít jiný identifikátor než rč. ale takhle je to určitě nejjednodušší 2) O bezpečnosti v IT něco málo vím, dokonce z praxe a ohlídat se to dá - minimálně se dá zjistit, kdo ty data ukradl - pokud bude vůle to zjistit 3) Není to rozhodně poprvé - takové sčítání lidu se dělalo už za Marie Terezie - a kdo dělá do genealogie, tak je za takové informace vděčný Mě prostě jenom překvapuje, že někdo, kdo o sobě na internetu zveřejňuje první poslední, má strach ze spojení rodného čísla jména a adresy, když už je stejně úředníci dávno mají spojené spolu s tvým daňovým přiznáním. Já bych se teda spíš bál mít účet na Facebooku, tam bych viděl zneužití už z principu.
  • 0
MaFa

#65 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 21:06

MaFa napsal/a:
...má strach ze spojení rodného čísla jména a adresy, když už je stejně úředníci dávno mají spojené spolu s tvým daňovým přiznáním. Já bych se teda spíš bál mít účet na Facebooku, tam bych viděl zneužití už z principu.

pořád to špatně chápeš.
To zlé je spojení (rodného čísla jména a adresy) s (tím ostatním), už je to jasné?
Pro účely statistiky je to naprosto zbytečné a už jen tím podezřelé.
a nemusíš identifikovat, opravdu nemusíš
  • 0

#66 rocky

rocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 22:47

Stejně vzhledem k tomu, co o nás je na internetu (což se zneužíva daleko snadněji) nepatrné riziko. Já se teda nebojim, že si pro mě přijde FSB....
  • 0

#67 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 22:56

Ale jo, celkem chápu, že to někomu může vadit. Nechápu ale, že to vadí zrovna tobě. Všechny údaje o tobě (kromě tvého rodného čísla a nepovinné národnosti a náboženství) jsou k nalezení na tvojí osobní stránce, nebo je lze snadno dohledat jinak. Takže ano, údaje lze zneužít, i když to co se letos sčítá zrovna moc ne, nicméně o tobě se nikdo nic nového dozvědět nemůže, všechno už jsi zveřejnil sám. Takže tady hrdinně bojuješ za ostatní a ne za sebe. Díky šlechetný ochránce práv utiskovaných a nesvéprávných. ;)
  • 0
MaFa

#68 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 23:05

MaFa napsal/a:
Ale jo, celkem chápu, že to někomu může vadit. Nechápu ale, že to vadí zrovna tobě. Všechny údaje o tobě (kromě tvého rodného čísla a nepovinné národnosti a náboženství) jsou k nalezení na tvojí osobní stránce, nebo je lze snadno dohledat jinak.

Takže ano, údaje lze zneužít, i když to co se letos sčítá zrovna moc ne, nicméně o tobě se nikdo nic nového dozvědět nemůže, všechno už jsi zveřejnil sám. Takže tady hrdinně bojuješ za ostatní a ne za sebe. Díky šlechetný ochránce práv utiskovaných a nesvéprávných. ;)

on je trochu rozdíl, když já si dobrovolně něco vyvěsím v textu na internet, než když to bude všechno ve strukturované databázi, kterou bude mít stát a kdoví kdo další ještě... B)

a ta flaška mi teda zůstane, nepřišlo mi nic ani po skoro deseti hodinách:

Přidán 18.02.2011 13:38

Bisaci napsal/a:
No já nevím, ještě jsem to tak nestudoval, ale majetkové údaje se právě do těchto sčítacích dotazníků nevyplňují. Celkem mi ty otázky nepřijdou nijak nebezpečné. Opakuji, pokud se na Vaši osobu někdo zaměří, tak ty otázky co tam jsou si zjistí během hoďky.


prima, když mi soukromě do hodiny pošleš pravdivě vyplněné formuláře se všemi mými údaji, máš u mne flašku

tak nic :D
  • 0

#69 Paullow

Paullow

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 23:13

Tohle je zase diskuze o h... Sčítání je dáno zákonem této země, takže ať chceme nebo ne, sečíst se musíme. Je nutno si uvědomit, že jediným identifikátorem osoby vůči státu je u nás opravdu jenom rodné číslo, takže je nutné, aby bylo uvedeno, aby nevznikly duplicity a aby se dalo i dohledat, kdo formulář neodevzdal. Jinak formuláře budou mít již spoustu věcí předvyplněných (bytový a domovní list skoro celý, list osoby by měl mít základní informace o osobě). Jinak prosím všechny, kteří se nakonec rozhodnou sčítání bojkotovat - buďte na svého sčítacího komisaře/poštovního doručovatele milý, on za to nemůže;)
  • 0
Pokud lovíš s partou přátel, pak i ta nejnudnější multina je jako procházka růžovou zahradou.

#70 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 23:23

Paullow napsal/a:
..
Je nutno si uvědomit, že jediným identifikátorem osoby vůči státu je u nás opravdu jenom rodné číslo, takže je nutné, aby bylo uvedeno, aby nevznikly duplicity a aby se dalo i dohledat, kdo formulář neodevzdal.
...

dokonce i tohle by bylo možné celkem jednoduše zajistit, aniž by se ty údaje ocitly společně na tom formuláři s ostatními údaji, pokud by se ovšem chtělo to tak udělat...takže ne, není nutné, aby bylo uvedeno - prostě si to tak někdo přál
  • 0

#71 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2011 - 23:46

Já sám jsem, pokud jde např. o dějiny našich sídel, tuze vděčný za datové výstupy ČSÚ z minulých sčítání a nechápu tu hysterii, kterou tu děláte. Čím pravdivěji a seriózněji na požadované otázky odpovíte, tím lépe pro použitelnost výsledků, ať už pro jakýkoliv účel. Pokud si snad někdo pohrává s myšlenkou natruc nespolupracovat se "zlým státním orgánem" či dělat si z toho recesi, ať alespoň mně k vůli od takového asociálního záměru odstoupí. Prosím...
  • 0

#72 maxipes

maxipes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 8:31

Na bojkotu sčítání nic asociálního neshledávám. Asociální je neplatit daně, vybydlovat obecní byty, dělat bugr na veřejnosti, otravovat sousedy... Nevyplnit otravný formulář, to by se dalo hodnotit spíš jako občanská neposlušnost (bo tím jinak nikoho jiného neohrozím ani nepoškodím).
  • 0

#73 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 9:11

dr.vota napsal/a:
...
pořád to špatně chápeš.
To zlé je spojení (rodného čísla jména a adresy) s (tím ostatním), už je to jasné?
Pro účely statistiky je to naprosto zbytečné a už jen tím podezřelé.
a nemusíš identifikovat, opravdu nemusíš

No zrovna o tobě tyhle informace na internetu veřejně jsou k dispozici. :D
Tvůj vlastní web a odtud na JUSTICE.cz ;)

A že není nutné identifikovat? Každé sčítání lidu se dělá, už od Marie Terezie, především kvůli daním. A pro porovnání samozřejmě identifikaci stát potřebuje.

Ovšem tím:

dr.vota napsal/a:
2) ten ajťák to má v popisu práce, aby byl opatrný, obezřetný a předvídal...a taky o tom zabezpečení ledacos ví

jsi mne, IT-sekuriťáka, fakt pobavil...:D Hezká teorie, to ano. Kéž by tomu tak i bylo.


Ale jinak ... náboženství GEOCACHING, národnost kačer (mimozemšťan,... ) není špatný nápad. Jen nevím, jestli si národnost můžeš kdykoli měnit, nebo se musí shodovat s něčím dříve uvedeným, např. v OP, pokud ještě takovou verzi OP někdo má.
  • 0

#74 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 10:58

dr.vota napsal/a:
Jak se díváte na sčítání lidu 2011, zejména na "nutnost" povinně vyplnit jméno, příjmení, rodné číslo a úplné bydliště včetně čísla bytu?
Mně osobně se to moc nelíbí. Pro účely statistiky jsou to údaje zcela zbytečné, vhodné leda tak na šmírování.

A s cim mas problem, vzdyt zrovna tyto udaje ma stat stejne plne k dispozici.

Chryseis napsal/a:
Všechny tyhle údaje, snad jen kromě toho čísla bytu, si o mně kdokoliv může přečíst ve veřejně přístupném Obchodním rejstříku, takže nějak asi nechápu, v čem je problém.

O tobe mozna, ale ne vsichni jsou v Obchodnim rejstriku, ze?

Bisaci napsal/a:
Jedinej problém kterej v tomhle sčítání vidím je, že nás to opět stojí nemalé (ke 3mld Kč) prostředky a v dnešní době počítačů, kdy každý z nás je statisticky několikanásobně zpracován (OSSZ, ÚP, FÚ, matrika) mi to přijde jako celkem zbytečné rozhazování peněz.

Konecne rozumny argument, dle meho jsou to taktez vyhozene penize.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#75 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 11:02

maxipes napsal/a:
Na bojkotu sčítání nic asociálního neshledávám. Asociální je neplatit daně, vybydlovat obecní byty, dělat bugr na veřejnosti, otravovat sousedy... Nevyplnit otravný formulář, to by se dalo hodnotit spíš jako občanská neposlušnost (bo tím jinak nikoho jiného neohrozím ani nepoškodím).


Naopak - to je ukázkový příklad asociálního jednání, protože poškodíš celospolečenský projekt za miliardy a speciálně práci ČSÚ na několik let dopředu. 99% lidí vyplní formulář řádně, jenže to jedno procento trucovníků a recesistů celý výsledek notně znehodnocuje (a poškozenými jsou v první řadě vědci). Uvědomte si, že sčítání lidu je v posledních dvou stoletích vizitkou každého civilizovaného státu a chovejte se podle toho.

A argumenty o existenci dalších databází neobstojí. Jednak je SLDB jedinou možností jak jednou za čas pravidelně ověřit jejich úplnost a aktuálnost, druhak některé klíčové údaje není možné jinak získat (vyznání) či se mohou subjektivně měnit s časem (národnost).
  • 0

#76 tomasgn

tomasgn

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 11:55

Toniczech napsal/a:

maxipes napsal/a:
Na bojkotu sčítání nic asociálního neshledávám. Asociální je neplatit daně


Naopak - to je ukázkový příklad asociálního jednání, protože poškodíš celospolečenský projekt za miliardy a speciálně práci ČSÚ na několik let dopředu..


Zbytecny celospolecensky projekt, ktery nas stoji par miliard a zamestna zbytecny CSU na nekolik dalsich let... skutecne neni duvod jej podporovat. Ostatne, cele je to o i tom, ze CSU potrebuje oduvodnit svoji existenci, a tak nam predklada smesne duvody, proc je scitani potrebne.

O tom, jak se ruzne uredni databaze ve velkem vykradaji, se mohl kazdy taky presvedcit, pricemz to, co k nam obcas dorazi, je IMHO jen vrcholek ledovce.

Pokud jde o neplaceni dani, ani to neni asocialni, naopak. Dane jsou jen uzakonena zlodejna, a jak s temi penezi pak stat naklada, muze kazdy denne videt.
  • 0

#77 WitkoAWendy

WitkoAWendy

    Brutal Force

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 040 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 12:35

Počitají se ovce,ne lidi. Howgh
  • 0

#78 Hickos

Hickos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 12:44

Když už jsme u toho - dane jsou naprosto v pořádku, bez nich by nefungovala spousta věcí, ale to, jak se daně rozkradou, už v porádku není, tam by měla nastoupit kulka na lidi zodpovědné za toto rozkrádání!
  • 0
Don't panic!

#79 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 13:12

Bisaci napsal/a:
No já nevím, ještě jsem to tak nestudoval, ale majetkové údaje se právě do těchto sčítacích dotazníků nevyplňují. Celkem mi ty otázky nepřijdou nijak nebezpečné. Opakuji, pokud se na Vaši osobu někdo zaměří, tak ty otázky co tam jsou si zjistí během hoďky.

Problém je, že se pak na tebe velice jednoduše někdo bude moct zaměřit právě kvůli tomu formuláři a velice efektivně to tak může udělat s libovolně velkou skupinou lidí.
Principiálně souhlasím s drVotou, že některé otázky by měly být anonymní, a že z hlediska obyvatel a kvality statistik není žádný důvod, aby nebyly.
Je to možná trošku Orwelovsky paranoidní, ale z historie jasně plyne, že stát se může lecos.
  • 0

#80 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 13:22

Nuže já se ptám: Má snad někdo z "antisčítačů" reálnou a prokazatelnou zkušenost, že by snad jeho osobní odpovědi ze sčítání 1991 a 2001 byly nějak pokoutně a cíleně zneužity proti němu? Pokud ne, pak jsou všechny námitky proti SLDB na úrovni spekulací "přiletí kometa a bací do světa" a představují jen iracionálním přenášení "blbé nálady" odjinud. Jako malá děcka, co si na pískovišti navzájem rozkopávají bábovičky. Demografie možná není mediálně vděčný obor, nicméně je to stejně náročná a společensky užitečná věda jako třeba meteorologie. Určitě by vás nenapadlo vylít na stanici srážkoměr či falšovat měření teploty.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama