Přejít na obsah


Fotka

Sčítání lidu 2011


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
315 odpovědí na toto téma

#81 maxipes

maxipes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 13:22

Toniczech napsal/a:
Naopak - to je ukázkový příklad asociálního jednání, protože poškodíš celospolečenský projekt za miliardy a speciálně práci ČSÚ na několik let dopředu. 99% lidí vyplní formulář řádně, jenže to jedno procento trucovníků a recesistů celý výsledek notně znehodnocuje (a poškozenými jsou v první řadě vědci). Uvědomte si, že sčítání lidu je v posledních dvou stoletích vizitkou každého civilizovaného státu a chovejte se podle toho.

A argumenty o existenci dalších databází neobstojí. Jednak je SLDB jedinou možností jak jednou za čas pravidelně ověřit jejich úplnost a aktuálnost, druhak některé klíčové údaje není možné jinak získat (vyznání) či se mohou subjektivně měnit s časem (národnost).

Co je komu do mého vyznání? To je věc, které prostě nerozumím a žádný vědec ze slovutného ČSÚ mi zatím nevysvětlil, k čemu je ta informace třeba. Moji národnost zná matrika. Zjistit si ji odtamtud by bylo jistě lacinější, než posílat mi formulář k vyplnění.
Tím končím, co jsem k tomu říci měl, už jsem řekl, už bych se jen opakoval.
  • 0

#82 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 14:00

Toniczech napsal/a:
Nuže já se ptám: Má snad někdo z "antisčítačů" reálnou a prokazatelnou zkušenost, že by snad jeho osobní odpovědi ze sčítání 1991 a 2001 byly nějak pokoutně a cíleně zneužity proti němu? Pokud ne, pak jsou všechny námitky proti SLDB na úrovni spekulací "přiletí kometa a bací do světa" a představují jen iracionálním přenášení "blbé nálady" odjinud. Jako malá děcka, co si na pískovišti navzájem rozkopávají bábovičky. Demografie možná není mediálně vděčný obor, nicméně je to stejně náročná a společensky užitečná věda jako třeba meteorologie. Určitě by vás nenapadlo vylít na stanici srážkoměr či falšovat měření teploty.

Výborně. Potřebuješ ty a ostatní pro účely statistiky k těm číslům opravdu konkrétní jména? A odpověď bych prosil bez mlžení a bez vytáček :)
Jak to zatím vypadá, máme státu pod záminkou statistického šetření za naše peníze opravit bordel, který si nadělal (svými úředníky placenými z našich daní) za naše peníze v evidencích, a dát mu důkazy, které může kdykoliv vytáhnout proti nám.
Jestli někdo nevidí rozdíl mezi obrázkem z recyklovaných elektronů na monitoru, z textů napsaných někde na webu, a vlastnoručně podepsaným papírem pod hrozbou vysoké pokuty...právník by asi na to měl jiný názor :) Tak do toho, ovčané ;)
  • 0

#83 rocky

rocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 14:01

maxipes: K čemu to je? Jak říkal Tommychzech, to máš jako s jinými vědami. K čemu ti je měření srážek? Teplota? Průtoky řek? Třeba k tomu, abychom se mohli alepoň trochu bránit povodním. S demografií je to obdobné. Nehledě na to, že to jsou velmi užitečná data ve srovnání s ostatními státy.
  • 0

#84 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 14:24

Toniczech

Nevím, jestli ti antisčítači byli i na mě, ale každopádně se k nim sám nepočítám, dokonce si ani nemyslím, že by mezi povinnými kolonkami byly až tak strašné intimnosti.:) To snad ale ještě nebrání vyjádřit názor, že se mi některé věci z hlediska principu nezdají.
Mimochodem to, že se něco zatím nestalo neznamená, že se to v budoucnu stát nemůže a zrovna co se týče komet a jiných vesmírných těles, taky se vyvíjí značná aktivita, aby se onomu případnému "vražení do světa" dalo předejít, nebo o něm aspoň včas vědět. Nechme zbytečné demagogie.:)

Jestli máš rozumné konkrétní argumenty, proč by měly být údaje jako třeba náboženské vyznání, národnost (ty jsou zrovna nepovinné, ale stejně) svázány s identifikací člověka a proč by opak uškodil výsledným výstupním statistickým datům, sem s nimi.
Já si osobně myslím, že to je dokonce kontraproduktivní, protože některé nepovinné údaje spoustu lidí právě z tohoto důvodu vůbec nevyplní a statistiky to nezanedbatelně ovlivní.

Co se týče evidence... u voleb to taky jde zařídit, aniž by někdo věděl, koho jsi konkrétně ty volil.
  • 0

#85 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 16:03

Asi by to chtělo taky si něco o tom přečíst, viz
http://www.scitani.c..._vsech_frontach

Jakmile budou papírové formuláře naskenovány, dojde před samotným zpracováním k jejich anonymizaci. To v praxi znamená, že budou z databází odstraněna všechna jména a rodná čísla. Z výsledků sčítání tak pouze zjistíte, že např. v Bruntále v Jiráskově ulici žije žena, které je 35 let, má dvě děti, každý den dojíždí do práce vlakem do Opavy, vystudovala vysokou školu a narodila se v Ostravě, ale nikdo už nikdy nezjistí, jak se jmenuje, ani jaké má rodné číslo.


Samozřejmě to můžeme paranoidně zpochybňovat, nicméně alespoň na papíře to vypadá bezpečně. Zatímco na formuláři se rodné číslo vyskytuje, tak v databázi by rozhodně být nemělo.
  • 0
MaFa

#86 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 16:32

MaFa: no v tomhle ohledu nema nikdo jistotu, dokud by nevidel tu databazi, ze? :-)
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#87 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 17:19

MaFa: no v tomhle ohledu nema nikdo jistotu, dokud by nevidel tu databazi, ze? :-)

No a tohle je prave ta paranoia - Přehnané a nedoložené obavy o vlastní bezpečnost, někdy spojené s konspiračními teoriemi, se nazývají paranoidní. http://cs.wikipedia.org/wiki/Paranoia

Kde je třeba se bát je zabezpečení platebních karet, tam jsou rozhodně velké rezervy a možnost zneužití a ani PCI audit není zrovna velkým důkazem bezpečnosti.
  • 0
MaFa

#88 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 19:44

MaFa napsal/a:
Asi by to chtělo taky si něco o tom přečíst, viz
http://www.scitani.c..._vsech_frontach

Jakmile budou papírové formuláře naskenovány, dojde před samotným zpracováním k jejich anonymizaci. To v praxi znamená, že budou z databází odstraněna všechna jména a rodná čísla....


Samozřejmě to můžeme paranoidně zpochybňovat, nicméně alespoň na papíře to vypadá bezpečně. Zatímco na formuláři se rodné číslo vyskytuje, tak v databázi by rozhodně být nemělo.

hmm a nebylo náhodou taky napsáno, že ty osobní identifikace tam jsou kvůli tom, aby se vyloučily duplicity? Jak to asi chtějí udělat, když v té databázi údajně již nebudou? Že by to bylo trochu jinak? ;):D
  • 0

#89 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 19:48

dr.vota napsal/a:
hmm a nebylo náhodou taky napsáno, že ty osobní identifikace tam jsou kvůli tom, aby se vyloučily duplicity? Jak to asi chtějí udělat, když v té databázi údajně již nebudou? Že by to bylo trochu jinak? ;):D

stačí uložit a porovnávat hash
  • 0

#90 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 19:53

alkes napsal/a:
...Jestli máš rozumné konkrétní argumenty, proč by měly být údaje jako třeba náboženské vyznání, národnost (ty jsou zrovna nepovinné, ale stejně) svázány s identifikací člověka a proč by opak uškodil výsledným výstupním statistickým datům, sem s nimi.
Já si osobně myslím, že to je dokonce kontraproduktivní, protože některé nepovinné údaje spoustu lidí právě z tohoto důvodu vůbec nevyplní a statistiky to nezanedbatelně ovlivní.

Co se týče evidence... u voleb to taky jde zařídit, aniž by někdo věděl, koho jsi konkrétně ty volil.

Přesně tak. A určitě by to dražší nebylo. A taky bych jim to bez řečí (a bez lhaní) vyplnil, pokud by tam ty identifikace nebyly.
  • 0

#91 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 19:54

pepa.z.pocernic napsal/a:

dr.vota napsal/a:
hmm a nebylo náhodou taky napsáno, že ty osobní identifikace tam jsou kvůli tom, aby se vyloučily duplicity? Jak to asi chtějí udělat, když v té databázi údajně již nebudou? Že by to bylo trochu jinak? ;):D

stačí uložit a porovnávat hash

ano, ale z tak inteligentního řešení bych je snad ani nepodezříval :D
  • 0

#92 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 20:16

MaFa napsal/a:
Kde je třeba se bát je zabezpečení platebních karet, tam jsou rozhodně velké rezervy a možnost zneužití a ani PCI audit není zrovna velkým důkazem bezpečnosti.

Tak schvalne, kde je problem se zabezpecenim platebnich karet z hlediska uzivatele.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#93 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 21:25

Toniczech napsal/a:
Nuže já se ptám: Má snad někdo z "antisčítačů" reálnou a prokazatelnou zkušenost, že by snad jeho osobní odpovědi ze sčítání 1991 a 2001 byly nějak pokoutně a cíleně zneužity proti němu? Pokud ne, pak jsou všechny námitky proti SLDB na úrovni spekulací "přiletí kometa a bací do světa" a představují jen iracionálním přenášení "blbé nálady" odjinud. Jako malá děcka, co si na pískovišti navzájem rozkopávají bábovičky. Demografie možná není mediálně vděčný obor, nicméně je to stejně náročná a společensky užitečná věda jako třeba meteorologie. Určitě by vás nenapadlo vylít na stanici srážkoměr či falšovat měření teploty.


Ono se stačí kouknout kousek dál. Třeba údaje ze sčítání lidu 1930 se velmi hodily při perzekuci Židů za Druhé republiky a pak i po okupaci. :@
A jestli namítáš, že nyní nic takového nehrozí, tak v roce 1930 Hitler ještě nebyl zdaleka u moci.
  • 0

#94 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2011 - 21:52

Kouknul jsem se na ty formuláře. Opravdu mi to přijde jako zbytečně vyhozené peníze. Jak už bylo napsáno dříve: jímá mě hrůza, že hasiči používají 10let staré údaje. Plánování školek podle sčítání lidu je taky nesmysl! Během 10let vám stihne přijít baby boom bez varování a zase odeznít. A co mě taky s..e, že jako pověřený vlastník SVJ budu muset vyplňovat domovní list. A ten si troufám řící, že je už totálně zbytečný. Druh vlastníka - katastr, Obydlenost - registr obyvatel, Rok výstavby, počet podlaží, počet bytů - stavební úřad atd. Prostě 3mld. do luftu!
  • 0

#95 Ondrus

Ondrus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 215 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2011 - 0:01

Jo nikdo netvrdí že sou to dobře investované peníze...ale my s tím nic neuděláme.... ;)
  • 0
Hmmm tady to vypadá na keš.....a měli s tim úspěch..

#96 vlkys

vlkys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2011 - 0:14

Tak mimochodem jsem si uvědomil, že nemám zvonek a konec konců ani jmenovku na dveřích :-) takže pokud zazvoní sčítací komisař a já mu zabouchnu před nosem, nemá moc šancí mě identifikovat -> předat do případného správního řízení
  • 0
~vlkýš
_________________________
Oregon 300 (Topo Czech 3) & Vodafone 845 (c:geo)

#97 tomasgn

tomasgn

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2011 - 1:27

Hickos napsal/a:
Když už jsme u toho - dane jsou naprosto v pořádku, bez nich by nefungovala spousta věcí, ale to, jak se daně rozkradou, už v porádku není, tam by měla nastoupit kulka na lidi zodpovědné za toto rozkrádání!


kdyby urednici pocinaje vladou a parlamentem dobre hospodarili a nekradli, stacilo by platit dani mozna jen ctvrtinu.
  • 0

#98 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2011 - 9:58

Tak mne cestou do práce napadlo: Jak budou sečteny osoby, které neumějí číst a/nebo psát? Popř osoby které neumějí česky a tudíž nebudou vědět, co do kolonek na formuláři vyplnit.
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#99 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2011 - 10:33

Sčítání lidu považuji za prospěšnou věc. Je to taková inventura v celostátním měřítku. Tak jako firmy čas od času dělají inventury zboží, tak i stát potřebuje jednou za čas porovnat údaje ve svých databázích s "realitou". Strach ze zneužití těchto dat nemám. Kdo si chce o mně něco zjistit, tak si k tomu snadno najde jinou cestu. Navíc nevidím v dotaznících žádné opravdu citlivé údaje.
  • 0

#100 tomasgn

tomasgn

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2011 - 10:37

V jednom clanku se muzeme docist (http://domaci.ihned....i-tvrdi-pruzkum):

Pokud si člověk, který pobývá v cizině dlouhodobě a v České republice obývá jednočlennou domácnost, formuláře pro sčítání nebude moci vyzvednout a projektu se tak nezúčastní, obstará si za něj ČSÚ část dat z jiných databází. Budou ovšem chybět informace například o jeho národnosti, náboženské příslušnosti.


no vida, ono to jde i bez otravovani milionu lidi. a ze nebudou mit udaje o narodnosti, nabozenstvi, a jak dlouho, cim a casto jezdim do prace? no a co, co je jim do toho?

domnivam se, ze napriklad udaj o pripojeni k internetu bude zneuzit ke kalkulacim, zda by se stat nemohl napakovat zavedenim nejake internetove dane. nebo ho alespon budou chtit vyuzit vypalnicke organizace typu OSA, aby zavedly dalsi kopirovaci poplatek, k jiz existujicimu vypalnemu z medii (disky, flashky, atd).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama