Přejít na obsah


Fotka

Předpověď počasí v GPS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 Don82

Don82

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 425 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 21:57

Docela by mě zajímalo, proč ještě Garmin nenapadlo přidat do svých GPS přístrojů fci. předpovědi počasí, když kromě starších Legendů (H/Cx) všechny novější modely mají barometr, ze kterého se dají získávat údaje o změně tlaku v závislosti na čase. Navíc by se dalo využít dalších výhod GPSky. Napadá mě třeba sledovat rychlost změny tlaku vůči rychlosti výstupu v horách a zavčas tak varovat před náhlou změnou počasí. Klasické meteostanice na doma, stojí pár stovek a jde většinou jen o jaké si doplňující sledování počasí, ale v GPS bych takovou to fci jistě využil častěji, např. na celodenní výletu bez možnosti připojení na net. Snad nejsem jediný, kdo tak uvažuje. Uvítám veškeré příspěvky k tématu. :) (A do nového modelu bych uvítal i teploměr...)
  • 0

Keše jako POI pro eTrexy HCx
Čeština do programu GCStatistic
Motto: Body a klid!
Pomozte s výzkumem výskytu Koťátka v Geocachingu.


#2 ajne

ajne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 399 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 22:09

Změny tlaku musejí být sledovány permamentně = spotřeba baterie, kterou by mnoho uživatelů rozhodně nepřivítalo. Varování před náhlou změnou počasí - nemyslím, že by ruční přístroj dokázal detekovat takovou situaci, na to má málo údajů. Např vlhkost vzduchu, nedá se umístit na přístroj, nefungoval by správně. Teploměr - zbytečnost, přidání by asi nic nestálo, ale stejně, to by přístroj musel stát dobu v klidu na stinném místě aby se teplota srovnala s okolím, aby elektronika nezkreslovala, čidlo by muselo být navrchu = další otvor, který je nutno utěsnit a zajistit proti poškození. A výlet bez připojení na net? Mobilní signál je v ČR téměř všude, takže připojit se přes EDGE(GPRS) k internetu je možné téměř všude. Meteostanice nemusí řešit voděodolnost, nerozbitnost, spořit místo...není všechno tak jednoduché a přidání takových komplikací jen navigace zdraží a zkomplikuje, o to většina lidí nestojí, od toho si je nekupují. Jinak třeba Garmin Mobile XT (Symbian, PDA) umí připojit na net a zjistit počasí.
  • 0
eTrex Vista HCx, Honor 6X

Geocaching je pro nás zábava, pěkný cíl výletu, žádná honička za body...

#3 Coyote.cz

Coyote.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 22:31

V Oregonu je teploměr;)
  • 0

#4 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 22:39

Coyote.cz

Je v Oregonu údaj o teplotě dostupný i jinak, než ze servisního menu?

Ajne

Mimochodem GPSMap 62 trvalé sledování tlaku (i ve vypnutém stavu) po vzoru starých předsirfových šedesátek má. Dá se samozřejmě vypnout.
Teploměr bohužel už ne (tedy kromě toho v servisním menu). Docela bych ho uvítal i přes ty zmíněné nedostatky, třeba v Magellanu Meridian Platinum je udělaný moc hezky a ukazuje kupodivu i docela správně.
  • 0

#5 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 22:46

ajne napsal/a:
Změny tlaku musejí být sledovány permamentně = spotřeba baterie, kterou by mnoho uživatelů rozhodně nepřivítalo.


Baterie neni v tomto pripade problem. Barometricky vyskomer snad ani v novejsich pristrojich nejde vypnout. V Garmin GPSmap 60CS vypnout sel, v 60CSx uz nesel vypnout, novejsi nevim.

V nekterych modelech take GPS pristroj meri a zaznamenava tlak i kdyz je vypnuty!

Kazda GPS ma interni teplomer. Ten se pouziva pro kalibraci oscilatoru.

Asi by slo do GPS pridelat nejaky varovny system na prudkou zmenu pocasi, ale zatim to nikoho nenapadlo.
  • 0

#6 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 22:52

V etrexech taky ;), i v Geku. MMCH, jak ho najdeš v Oregonu? Řešili jsme to teď na vandru a neuspěli. A ještě (skoro) k věci - jak se počítají ty všudepřítomné funkce čas a rybolovu?
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#7 Don82

Don82

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 425 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 22:57

ajne napsal/a:
Změny tlaku musejí být sledovány permamentně = spotřeba baterie, kterou by mnoho uživatelů rozhodně nepřivítalo.

Já osobně na delším výletu GPS stejně nevypínám. Měl jsem na mysli, něco jako, jedno měření každých 5-10 min. a z toho by se spočítala prognóza na dalších několik hodin.
Chtělo by to nějaké podrobnější informace.

ajne napsal/a:
Varování před náhlou změnou počasí - nemyslím, že by ruční přístroj dokázal detekovat takovou situaci, na to má málo údajů. Např vlhkost vzduchu, nedá se umístit na přístroj, nefungoval by správně.

Beru zpět, na ten vlhkoměr jsem zapomněl.

ajne napsal/a:Teploměr - zbytečnost, přidání by asi nic nestálo, ale stejně, to by přístroj musel stát dobu v klidu na stinném místě aby se teplota srovnala s okolím, aby elektronika nezkreslovala, čidlo by muselo být navrchu = další otvor, který je nutno utěsnit a zajistit proti poškození.

Při mé úvaze jsem vycházel ze zkušeností s digitálními hodinkami, která mají právě teplotní senzor. Mám vysledované, že cca. po 20 minutách, kdy hodinky nejsou na ruce se teplota ustálí. Testoval jsem společně s dalšími dvěma teploměry a odchylka byla cca. 1°C.
Samozřejmě, že GPS by se musela umístit, tak aby senzor neovlivňovalo teplo vyzářené z těla. Další otvor by podle mě neměl být problém.

Ad stinné místo. To je přeci jasné :). Jinou teplotu naměříme na přímém Slunci a jinou ve stínu.

ajne napsal/a:
A výlet bez připojení na net? Mobilní signál je v ČR téměř všude, takže připojit se přes EDGE(GPRS) k internetu je možné téměř všude.

Nemám paušál a přece nebudu platit za něco co bych, eventuálně měl zadarmo. :)

ajne napsal/a:
Meteostanice nemusí řešit voděodolnost, nerozbitnost, spořit místo...není všechno tak jednoduché a přidání takových komplikací jen navigace zdraží a zkomplikuje, o to většina lidí nestojí, od toho si je nekupují. Jinak třeba Garmin Mobile XT (Symbian, PDA) umí připojit na net a zjistit počasí.

Meteostanici jsem zmínil, jen k porovnání. Přece nepotřebujeme vědět, kdy bude pršet, když jsme doma a nikam se nechystáme, naopak venku by to přišlo vhod
Ok, tak bych udělal "vyšší" model (něco jako nyní si člověk může vybrat Legend HCx/Vista HCx). Otázka je rozdíl ceny mezi modely.

_________________________________________
A ještě mě napadá jak by přístroj rozlišoval změnu tlaku kvůli změně nadmořské výšky a změnu tlaku kvůli změně počasí.
  • 0

Keše jako POI pro eTrexy HCx
Čeština do programu GCStatistic
Motto: Body a klid!
Pomozte s výzkumem výskytu Koťátka v Geocachingu.


#8 Don82

Don82

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 425 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:00

Trhac napsal/a:
.... A ještě (skoro) k věci - jak se počítají ty všudepřítomné funkce čas a rybolovu?


Z fáze měsíce podle kalendáře.
Ale jelikož nejsem rybář, tak nevím, jak je to při uplatnění v praxi.
  • 0

Keše jako POI pro eTrexy HCx
Čeština do programu GCStatistic
Motto: Body a klid!
Pomozte s výzkumem výskytu Koťátka v Geocachingu.


#9 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:01

Don82 napsal/a:
A ještě mě napadá jak by přístroj rozlišoval změnu tlaku kvůli změně nadmořské výšky a změnu tlaku kvůli změně počasí.

Podle srovnání s výškou vypočítanou čistě podle GPS.
  • 0

#10 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:04

Don82 napsal/a:
A ještě mě napadá jak by přístroj rozlišoval změnu tlaku kvůli změně nadmořské výšky a změnu tlaku kvůli změně počasí.


To by nemelo byt tak tezke. Zmenu vysky si muze kontrolovat podle GPS.
  • 0

#11 Don82

Don82

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 425 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:07

alkes napsal/a:

Don82 napsal/a:
A ještě mě napadá jak by přístroj rozlišoval změnu tlaku kvůli změně nadmořské výšky a změnu tlaku kvůli změně počasí.

Podle srovnání s výškou vypočítanou čistě podle GPS.


Dobře, to mě samozřejmě napadlo jako první.
Ale, pořád tam bude nějaká odchylka (rozdíl) a pokud n.m.v. z barometru a n.m.v čistě z GPS budou jiné, stále to lze považovat jako změnu tlaku kvůli změně počasí.
___________________
Pokud by někdo měl nějaké čtivo (klidně i odbornějšího charakteru) k tomuto tématu, budu jen rád. :)
  • 0

Keše jako POI pro eTrexy HCx
Čeština do programu GCStatistic
Motto: Body a klid!
Pomozte s výzkumem výskytu Koťátka v Geocachingu.


#12 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:10

Don82 napsal/a:

Trhac napsal/a:
.... A ještě (skoro) k věci - jak se počítají ty všudepřítomné funkce čas a rybolovu?


Z fáze měsíce podle kalendáře.
Ale jelikož nejsem rybář, tak nevím, jak je to při uplatnění v praxi.


Ani ja nejsem rybar nebo lovec. Souvisi to s mirou svitu mesice. Co je idealni z hlediska lovu nevim, ale zcela potme zver asi neuvidis a tudiz ani nestrelis.
  • 0

#13 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:19

[quote]Trhac napsal/a:
.... A ještě (skoro) k věci - jak se počítají ty všudepřítomné funkce rybolovu?[/quote]
Z fáze měsíce podle kalendáře.
Ale jelikož nejsem rybář, tak nevím, jak je to při uplatnění v praxi.[/quote]

Ani ja nejsem rybar nebo lovec. Souvisi to s mirou svitu mesice. Co je idealni z hlediska lovu nevim, ale zcela potme zver asi neuvidis a tudiz ani nestrelis.[/quote] Takže to má nějaký spočitelný racionální základ? Nejsou to bláboly ve smyslu Lunárního kalendáře krásné paní? :D
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#14 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:22

Don82 napsal/a:
Ale, pořád tam bude nějaká odchylka (rozdíl) a pokud n.m.v. z barometru a n.m.v čistě z GPS budou jiné, stále to lze považovat jako změnu tlaku kvůli změně počasí.


GPS pristroj si vyhodnocuje odchylku mezi GPS vyskou a vyskou z barometrickeho vyskomeru, pokud se nejak systematicky lisi, tak prekalibruje barometricky vyskomer.

Barometricky vyskomer v GPS v podstate funguje jako 'stabilizator' vysky. Nemeri absolutne, ale relativne k vysce zmerene GPS (pro kterou byl naposled automaticky zkalibrovan).

Vetsi zmeny tlaku vzduchu by mely byt meritelne i kdyz menis vyrazne vysku.

Uz Garmina nemam, tak se nemohu podivat, ale mam dojem, ze 60CS nebo 60CSx umoznovaly i vykresleni historie prubehu tlaku prepocteneho na hladinu more. Nejsem si vsak uplne jisty. Nikdy jsem to nepouzival.
  • 0

#15 ajne

ajne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 399 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:22

Já taky nemám paušál, mám klasický Twist a ty 2Kč co na to nakouknutí na počasí zaplatím mne nezabijí... Jinak to sledování tlaku věřím, ale stejně je to málo. Prostě je to jen odhad, mám doma docela slušnou meteostanici - měří teplotu a vlhkost uvnitř i venku, zobrazuje graf tlaku, předpověď, tendenci, historii...ale stejně mám vysledováno, že předpověď není tak důvěryhodná, abych podle ní budoval plány. A upřímně, stačí se podívat ven a myslím, že většina lidí dokáže ze své zkušenosti odhadnout, jak asi bude. Smrdí kanály? Za 1-3 hodiny se pravděpodobně něco velkého přižene. Zvláštně znějící zpěv ptáků? Asi bude pršet. Ono stejně nic není stoprocentní (a přepověď z televize už vůbec ;) ) Já bych to tím nekomplikoval, navigace je navigace a všeho moc škodí. A nejsme z cukru! Když něco přijde, schovám se na vhodné místo. Prostě to k tomu patří. ;) Říkám, asi to možné s určitými omezeními je, ale přijde mi to zbytečné...stejně to nebude fungovat úplně důvěryhodně...
  • 0
eTrex Vista HCx, Honor 6X

Geocaching je pro nás zábava, pěkný cíl výletu, žádná honička za body...

#16 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:26

Už se to tady řešilo tuším v jiném vlákně, ale ten teploměr v Oregonu je interní teploměr a měří interní teplotu GPS a tudíž moc vypovídající hodnotu o okolní teplotě nemá... :( Nebudu říkat ne, že by se to nehodilo. Oregon lze nastavit, aby měřil tlak neustále, jeden čas jsem to zkoušel, a zásadní vliv na baterie to nemá (určitě ale něco to žere) a jediný přínos je ucelý podrobný graf tlaku ze kterého musí člověk vyvodit případnou změnu počasí. Je potřeba ale nastavit konstatní nadmořskou výšku... v praxi to moc pouzitelné není. :( Souhlasím ale s tím, že by se takové nějaká funkce jako v té meteo stanici hodila.
  • 0

#17 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:29

Trhac napsal/a:
Takže to má nějaký spočitelný racionální základ?


Snad ano. Jeste me napada, ze pokud je svetla moc (uplnek), tak je sice treba dobre videt, ale zver se muze bat. Pokud by to byla pravda, tak by idealni bylo neco mezi. Ale fakt jen hadam. ;)
  • 0

#18 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2011 - 23:55

S tím interním teploměrem v Oregonu mám trochu podivné zkušenosti. Kdykoli jsem se na něj zkusil podívat, třeba ráno, když byl O celou noc vypnutý, tak snad pokaždé ukazoval 15 nebo 16 stupňů... Což se mi coby obyvateli pražského paneláku jaksi nezdá, takovou kosu v bytě fakt nemám :D Ostatní všelijaké různé (pokojový, v hodinkách, v DCF budíku) teploměry položené poblíž ukazovaly něco mezi 19-20 stupni... Co se týče dalších přidaných funkcí jsem trochu skeptický. Dodnes např. nechápu k čemu je v O kalendář... Už i staré eTrexy ho uměly použít alespoň pro zobrazení nálezů, kdežto modernější O neumí ani to :|
  • 0

#19 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2011 - 0:14

ajne napsal/a:
Já taky nemám paušál, mám klasický Twist a ty 2Kč co na to nakouknutí na počasí zaplatím mne nezabijí...

Tak to máš štěstí. Protože jak se zdá, Twistaři to vylepšili podle vzoru O2 na 25Kč za den. A automaticky dávají nějaké "zvýhodnění". Než jsem to u dcery zrušil, vyčerpalo to kredit. Já mám ještě klasický 0,30Kč za 5kB. Snad, nepoužívám to. Ale pěkně tím zabili placení MHD přes javovskou aplikaci. Platit jednu jízdenku s 25Kč příplatkem...Stejně už to v Budějovicích zrušili.
  • 0

#20 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2011 - 8:35

Ad teploměr: Garmin Colorad 300 má teploměr, ale je to opravdu jaksi na nic. Pokud ho máte někde v kapse či na těle apod. ukazuje teplotu tam, né na volném prostranství ve stínu. A poměrně dlouho trvá, než se aktualizuje, tzn. když ho někam do stínu položím, trvá dlouho, než celá ta hmota se přizpůsobí okolní teplotě. Proto asi v novějších modelech (z řady Oregon) není, resp. je jen v servisním menu - je to jen údaj pro správnou funkci přístroje - tedy je to jaksi interní teploměr uvnitř přístroje a proto ty "potíže" popsané výše. Toť má zkušenost. A jinak pokud opravdu potřebuješ nutně sledovat náhlou změnu počasí, tak mobil s internetem je nejlepší - necháš si zobrazit například meteorologické snímky z radaru a ty jistě budou přesnější a budou mít mnohem pravdivější a přesně vypovídající hodnotu než ten výpočet z GPS ;). Ale zadarmo to nebude, to je asi jedna z podstatných nevýhod. Zvláště v zahraničí.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama