Přejít na obsah


Fotka

Mapa nálezů podle městských částí (Praha, Brno, Ostrava atd.)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#1 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2011 - 20:24

Nějak to tady zapadlo :( a nikde nic nového... Na webu GG je už hodně dlouho hlasování a zatím nikde nic :( Opravdu by se nedalo udělat něco pro možnost doplnění mapek velkých měst s možností vybarvování nálezů podle městkých částí?
  • 0

#2 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 23 březen 2011 - 20:38

Cele to vazne na tom, ze nemam polygony. Muj pokus na vydyndani nejakych polygonu z OpenStreetMap ztroskotaly na tom, ze proste nevim jak na to. A ani moje dotazy v OSM diskuzich nevyvolaly zadnou odpoved. Nasel jsem jen jeden zpusob, a to napsat si udelatko, ktere by to vytahlo primo z toho XML, ve kterem to OSM maji. Ale na to jeste nejak nebyl cas. :( Nicmene vse vyse uvedene se tyka vlastne jen deleni na katastry. Hranice mestskych casti se tim neziskaji, protoze hranice mestskych casti vedou jinudy nez hranice katastru. Nektere katastry obci jsou ve vice mestskych castech. A rucne se mi to moc kreslit nechce. (Ale kdyby byly ty polygony katastru, tak dokreslit ty zmeny a anomalie by uz nebylo nadlidske.) Nicmene vsechny tyto hranice by mohl mit k dispozici nekdo, kdo pracuje s nejakym GIS. Pro neho by mohla byt hracka to vyexportovat. Bohuzel, ja sam nikoho takoveho neznam! Takze pokud by se nasel nekdo ochotny, kdo by v techto vecech mohl jakkoliv pomoci, jakakoliv pomoc je vitana. Diky!
  • 0

#3 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 11:24

Dík za info a aktualizaci stavu věci. Copak mezi kačery není nikdo, kdo by to dokázal sehnat? Hola, hola... kačeři sobě :)
  • 0

#4 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 11:05

Ja se bojim, ze co si neudelam sam, to nebude. :(
  • 0

#5 Sally&eL

Sally&eL

    Sally

  • Members
  • PipPipPip
  • 824 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 11:12

...ještě by tohle mohl udělat sobík :)
  • 0

#6 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 12:18

Hranice městských částí asi v OSM ani nejsou, hranice katastrálních území v GPX jdou získat asi nejsnadněji pomocí relation analyzeru:
http://ra.osmsurroun...lationId=431323

čísla relací jednotlivých území pro Prahu jdou zjistit tady:
http://www.openstree...relation/439840

pro získání polygonu městských částí by bylo potřeba je pospojovat a opravit místa kde to jde jinudy, ale to je pořád docela dost ruční práce a ani netuším z čeho vycházet
  • 0

#7 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 14:24

Tak to jsi tam, kam jsem dosel taky. Neni problem se dopracovat ke spravnym relacim jednotlivych katastru. Problem ale je to nejak rozumne zpracovat, aniz by clovek zesilel. Relation Analyzer mi neprijde moc pouzitelny, protoze to znamena relaci za relaci rucne do nej natahovat, rucne exportovat pryc, a pak rucne pojmenovavat, protoze trasu v GPX to pojmenovava jako "segment 0". Ach jo! Proc, kdyz to vi, jak se relace jmenuje, drze mi to ukazuje, ale v exportovanych datech to jmeno neni? :o Cesta pres JOSM je trochu lepsi. Pres nej umim natahnout treba tu Prahu a ziskat vsechny podrizene relace, tedy i jednotlive katastry. A cele to jde vyexportovat do jednoho GPX. Jenze opet problem, z nepochopitelneho duvodu neumi pojmenovat jednotlive trasy podle nazvu relaci. Takze by to clovek musel rucne pojmenovat a pak jeste napsat nejake udelatko, co to GPX spravne rozkouskuje a vygeneruje soubory s polygony. To uz mi prijde jako lepsi cesta ta data ulozit z JOSM do OSM formatu, coz je XML. A programkem to projit a ty jednotlive relace vytahat a rovnou ulozit ve spravne pojmenovanych souborech ve formatu, v jakem se nam zlibi. (polygony pro GG, i GPX) V tom OSM souboru je vse, co clovek potrebuje, jen ten program bude muset litat po tom souboru jak veverka. :) Druhy problem, mestske casti, je presne tak jak rikas. tato data tam nejsou, a nepodarilo se mi najit zadny datovy zdroj, kde by byly. Takze jakmile by byly GPX jednotlivych klatastru, dost se z toho da pak poskladat, ale neco je treba dokreslit, asi podle nejake mapy.
  • 0

#8 rakato

rakato

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 15:19

Jaká se očekává přesnost těch polygonů? Jednou jsem za dlouhých zimních večerů kreslil polygony některých brněnských městských částí do google zeměkoule (a po exportu je mimo jiné zkusil v GG použít pro filtraci keší a fungovalo to) ale přesnost odpovídal tomu že šlo spíš o překreslování (podle jiné fotomapy ve které jsou hranice zakresleny) takže pár metrů sem, pár metrů tam... Kdyby to tedy i s tou nepřesností bylo použitelný, tak časem ty zbývající části můžu dodělat a poskytnout.
  • 0

#9 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 15:30

S presnosti je to tak - pochopitelne cim presnejsi, tim lepsi. Jenze zase cim slozitejsi polygon tim je zpracovani pomalejsi. Takze presnost je vzdycky otazkou kompromisu, a i presny a slozity polygon je dobre zjednodusovat. Je treba si uvedomit, k cemu ty polygony slouzi. K rozdelovani kesi do uzemi. Jde o kese, ktere lidi zameruji GPSkami, ktere maji bezne presnost cca 4m. Casto jsou ty kese zamerene mnohem hure! Takze je asi zbytecne si hrat na presne rozdelovani nepresne zamerenych bodu. ;) Takze tech "par metru sem, par metru tam" je, podle mne, vyhovujici presnost. Dobry priklad jsou treba ty relace v tom zminenem OSM. Tam mi prijde presnost i pocet bodu tak akoratni.
  • 0

#10 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 19:20

Abych to zrekapituloval - katastry nejsou problem, pokusime se je prevest z OSM. Problem zustavaji mestske casti. Praha je jasna, data zatim nemame, takze zatim je znama jen cesta rucniho dokresleni. Brno - nevim, jak tam jsou delany mestske casti a jak se kryji s katastry v OSM. u ostatnich mest nevim, dejte navrhy. Koukal sjem se treba na Ostravu, a to mi pripadlo zbytecne delit - byl to jeden velky flek uprostred a par drobotin kolem.
  • 0

#11 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 141 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 19:36

Brno v částech na některých místech taky neodpovídá katastru. Dle wiki teda. Nemohu se ale zbavit pocitu, že někde ta data být volně dostupná musí... Nebráním se řešením mapy stylem "odhadu", jde o prd. :)
  • 0

Lovím zážitky a zakládám body. | https://openstreetmap.cz/

 

#12 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 19:48

ja ten pocit mam taky, ale nejak se mi to nedari nikde najit.
  • 0

#13 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 19:49

Koukal sjem se treba na Ostravu, a to mi pripadlo zbytecne delit - byl to jeden velky flek uprostred a par drobotin kolem.


Tohle jsem nepochopil? Ona Ostrava je celkem clenena prave v te centralni casti na jednotlive obvody.

EDIT: Vložený obrázek
  • 0

To, ze pisu bez diakritiky je zpusobeno anglickou klavesnici...

-----------------------------------------------------------------------

Podpis? A jak se mám jako podepsat, když tu nemám pero....


#14 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 20:30

Něco se píše tady... nešlo by z toho nějak vyjít? http://old.arcdata.c...arccr/novinky-2
  • 0

#15 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 141 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 20:34

No, zkouším něco provést s tím Brnem, troška (skutečně jen troška) generalizace neublíží. Schválně jestli z toho něco použitelnýho vyleze. ;) Automatizovat to ale rozumně neumím, škoda.
  • 0

Lovím zážitky a zakládám body. | https://openstreetmap.cz/

 

#16 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 21:18

polerok napsal/a:
Tohle jsem nepochopil? Ona Ostrava je celkem clenena prave v te centralni casti na jednotlive obvody.


Aha, alespon ja pochhopil, ze jsem v tom JOSM nekde udelal chybu, a tohle cleneni se mi tam neukazalo. Musim se na to podivat poradne.
  • 0

#17 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 21:21

sobikovi napsal/a:
Něco se píše tady... nešlo by z toho nějak vyjít? http://old.arcdata.c...arccr/novinky-2


To krasne ukazuje, ze profesionalove v GIS ta data pekne maji. Treba v Praze maji obvody (1-10), NUTS4 obvody (1-15), i spravni obvody (1-22). Ach jo.

Navic tam odkazuji na zdroj Uzemne Identifikacniho Registru, ale odkaz uz nefunguje.
  • 0

#18 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 141 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 21:27

Tak jasně, že je mají... Ale takovýdle data by měla být public domain na prvním místě při hledání, sakra. :(

Když už sem do toho hrábl, takhle je požadovaný formát? Zatím jen ty, kde (//edit: podle wiki) KÚ = MČ.

Vložený obrázek

Všechno by měla být vlastní stopa v GPX.


// a koukám, že mi tam ještě dva chybí :D
  • 0

Lovím zážitky a zakládám body. | https://openstreetmap.cz/

 

#19 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 21:29

Já nevím, v tom odkazu je někde v download možnost stáhnout nějakou demo verzi s členěním na územní celky.... a pak v adresáři jsou nějaký soubory pro uzemní celky... mdb, mdx a vsd. Třeba by se to z toho nějak dalo vytahat..
  • 0

#20 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2011 - 22:49

Coz o to, souradnice tam jsou... jen jsou v te databazi v nejakem binarnim formatu a kdo vi v jake soustave? To tu opravdu neni nikdo, kdo pracuje v ArcGis, aby tato data dokazal vyexportovat? :(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama