Přejít na obsah


Fotka

GPS, sluneční vítr a geomagnetická bouře 12.4.2011


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 mikeze

mikeze

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 16:46

Včera odpoledne nám při lovení GPSka (Oregon 450) moc nepomáhala, spíš nás vodila za nos. Nevím jaká byla přesnost, moc jsem to nezkoumal. Po výměně akumulátorků dokonce chvíli skákala o 1 - 3 km pryč (viz přílohu). Za ten rok, co ji máme, se nikdy takhle nechovala. Později jsem zjistil, že včera byl trochu silnější sluneční vítr, který zřejmě vyvolal menší geomagnetickou bouři (Kp-index 5). Rád bych věděl, jak včera fungovaly vaše GPSky (případně jiné citlivé krabičky), abych získal představu o síle vlivu slunečního větru na naše přístroje. Díky za vaše příspěvky.
  • 0

#2 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 875 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 17:05

Nokia LD-3W včera dopoledne naprosto v pohodě.
  • 0

Samsung Galaxy S5  (aDrake / WhereYouGo)
zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.


#3 bossno

bossno

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 17:30

Ptal jsem se kolegy hvězdáře a za poslední tři dny se nedělo nic neobvyklého viz http://www.solarham.com/xray.htm je to ta druhá tabulka.
Na to aby šmajdala GPSka je prý potřeba aspoň erupce třídy někde mezi M a X, nebo spíš jen X. A taky pak záleží kam ty vyvržený částice kolem pólu dopadnou jestli někam k Finsku nebo na Aljašku.
  • 0

#4 srbak89

srbak89

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 48 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 17:50

Tak u mě se na mé GPS (HTC Tytn II)občas stane, že mi ukáže někam mimo, ale včera v poho (jednou dokonce o 70km jižněji), to se to potom naviguje :D
  • 0

#5 irillee

irillee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 182 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 18:44

Též mám Oregona 450, včera jsem ho zapla na pár minut cestou z práce a měl pomatený kompas, ukazoval krabky na opačných stranách než byly ve skutečnosti. Později při lovu házel trochu bokem - v řádech metrů, ale nic neobvyklého, zvlášť při pohybu v husté zástavbě. Jináč kompas rozhozen cca ve 14:30, Praha, Vídeňská ulice mezi Thomayerkou a Kačerovem
  • 0

#6 Xork42

Xork42

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 361 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 19:50

mobil Milestone a Galaxy Tab vcera navigovaly na 10 kesi na metr presne ...
  • 0

#7 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 20:32

mikeze

Ještě by se hodilo znát přesné místo a čas, kdy se ti to přihodilo. A nejlépe taky pár detailů o okolí a počtu přijímaných družic.

Je fakt, že chyby v řádech km jsou už dost velké, ale něco podobného se mé GpsMap 62 už také povedlo... bylo to ve chvíli, kdy měla hodně špatný signál (doma na stole, příjem asi ze tří družic) se solární aktivitou to nemělo určitě nic do činění.
  • 0

#8 Paja.V

Paja.V

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 516 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 21:19

mikeze napsal/a:
Včera odpoledne nám při lovení GPSka (Oregon 450) moc nepomáhala, spíš nás vodila za nos. Nevím jaká byla přesnost, moc jsem to nezkoumal. Po výměně akumulátorků dokonce chvíli skákala o 1 - 3 km pryč (viz přílohu). Za ten rok, co ji máme, se nikdy takhle nechovala.

Později jsem zjistil, že včera byl trochu silnější sluneční vítr, který zřejmě vyvolal menší geomagnetickou bouři (Kp-index 5).

Rád bych věděl, jak včera fungovaly vaše GPSky (případně jiné citlivé krabičky), abych získal představu o síle vlivu slunečního větru na naše přístroje. Díky za vaše příspěvky.


Včera odpoledne (okolo 15:00 asi) ve španělské Málaze se můj Oregon 450 choval naprosto identicky. Skákal asi 2 km mimo a zase se vracel. Ale stačilo vypnout a zase zapnout a vše bylo v pohodě.
  • 0
Oregon 450 + Topo Czech 2013 PRO

Má čeština pro Oregon x50 a aktuální FW 6.40

#9 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2011 - 1:24

Podle me je to spise multipath. Jednou kdysi se mi take stalo, ze pozice skakala nekolik minut stovky metru tam a zpet. Bylo to po desti a okolo byly skoro do kruhu kopce. Tipoval bych, ze se signal od nektereho z kopcu, nebo od vice kopcu odrazel a GPS chytala ten odrazeny. Uz si nevzpominam, kolik bylo videt druzic, ale vzhledem k tem kopcum okolo jich asi moc nebylo. Ted me napadlo, ze GPS mohla chytat odrazeny signal druzice, kterou primo nevidela, protoze byla za kopcem.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama