Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Co je to Wherigo cache a jak vlastně funguje?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
33 odpovědí na toto téma

#1 helikoptera a vrtuln

helikoptera a vrtuln

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:01

Ahoj, našla jsem v mém okolí nějaké Wherigo cache a tak zkoumám, co to vlastně je. Pořídila jsem si GPS Oregon 300 a vím, že se dá do něj potřebný soubor nahrát a cache hledat. Ale pořádně jsem nepochopila, o co vlastně jde. Je to jen nějaká virtuální cache? Má schránku? Je to formou adventury? Jak to přesněji funguje, viděla jsem nějaké obrázky na netu, ale neumím moc anglicky, a tak to moc nechápu. Mohl by mi to někdo podrobněji popsat? Případně napsat, jak se dá wherigo nahrát do GPS a jak vlastně cache hledat? Předem moc děkuji
  • 0

#2 Dardalion

Dardalion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:05

http://wiki.geocachi...i/Wherigo_Cache
  • 0

#3 helikoptera a vrtuln

helikoptera a vrtuln

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:10

to jsem četla, jen jsme to chtěla třeba uvést na příkladě nebo jinými slovy, nedovedu si to totiž moc představit. A do GPS to jen stáhnu?
  • 0

#4 B O B R

B O B R

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:19

z wherigo.com si nahraješ patřičnou cartrige do gps (prostě a jednoduše se stáhne podobně jako GPX) hra je v podstatě plněním různých úkolů na různých místech )podle zaměření , velikosti a složitosti patřičné hry) po splnění všech úkolů bývají uvedeny souřadnice finálové kešky (nemusí to být pravidlo, ale wherigo keše uvedené an GC.com je součástí fyzická keš) logneš se na wherigo púo odehrání hry ( někdy autore požaduje i zadání odemykacích kodu) logneš si keš na GC.com jinak se ti nezapočítává osobně jsem si našel podle logů lehoukou wherigovku v okolí a vyrazil to testnout (pelhřimovské věže) - hned na poprvé sem uspěl takže pohoda ;)
  • 0

#5 helikoptera a vrtuln

helikoptera a vrtuln

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:22

Takže se musím ještě někde extra registrovat? můžeš mi napsat přesnou stránku? Díky
  • 0

#6 Blexa

Blexa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 961 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:25

Nemusis. Na wherigo.com funguje registrace z geocachingu.
  • 0

#7 helikoptera a vrtuln

helikoptera a vrtuln

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:26

Moc Vám děkuju
  • 0

#8 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:42

Vše vysvětlující "recenze" na Navigovat.cz
  • 0

#9 sovidoupe

sovidoupe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:45

Jen ještě dodám, že z wherigo.com nestáhneš soubor .gpx, ale .gwc a ten patří do složky wherigo v oregonu. pak hru uvidíš pod ikonkou wheriga v menu. Před hrou je dobré si zkalibrovat kompas, protože na Oregonu pojede ve svém okně (na mapy tě nepustí) a navigovat Tě bude jen malinká šipka v levém okraji obrazovky. Logování hry na wherigo.com je spíš taková dobrovolná podmínka. Owner se o Tvém dokončení hry dozví pouze pokud napíšeš log, jinak tam vidí pouze počty stažení a odemčení hry. Zalogovat na wherigo.com můžeš s připojeným oregonem a nahrátím .gws souboru ze složky wherigo (tento soubor se vytvoří automaticky po uložení hry) to je myslím nejjednodušší způsob bez opisování kódu. Kód se generuje pro každého originální až na serveru wherigo.com. Takže pokud s Tebou půjde ještě někdo další a chce se logovat na wherigo,com, musí si opsat Tvůj kód, počkat až zaloguješ a pak zalogovat s tím, že šel s Tebou (na stránkách je na to jasný formulář) Keš se loguje stejně jako každá jiná ve fyzické krabici do logbooku a na netu gc.com. Wikipedii jsem nečetl, tak se asi opakuju, ale to jsi asi chtěla ne? :o)) Možná by bylo jednodušší se zeptat na to co Ti tam připadá nejasné.
  • 0
Zážitky nemusí být pozitivní, stačí když jsou extremní.

#10 helikoptera a vrtuln

helikoptera a vrtuln

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:47

jsou wherigo cache česky nebo v angličtině?
  • 0

#11 sovidoupe

sovidoupe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:50

Jo a ještě jedna praktická rada, o které se moc nepíše... Hra naviguje na střed zóny, to znamená, že když se přiblížíš ke kraji zóny, začne se někdy (často) šipka chovat divně a otáčet se, takže při hledání nuly můžeš začít dělat různé zatáčky a vztekat se jak je wigo blbé... Řešení je jednoduché: pokračovat i přes rozdivočenou šipku dál v původním směru, dokud nedojdeš k nule :o)
  • 0
Zážitky nemusí být pozitivní, stačí když jsou extremní.

#12 helikoptera a vrtuln

helikoptera a vrtuln

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:51

Dobře - jen pro upřesnění - podle obrázků na stránách, co jste tu zveřejnili - neumím moc anglicky, takže dám jen příklad - wherigo me dovede třeba do ZOO, řekne dvakrát zahni dole a jedno doprava, je tam výběh - je to výběh slonů nebo žiraf a já odpovím a ono mě to pošle zase dál... je to tak?
  • 0

#13 hrouda

hrouda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:54

helikoptera a vrtulník napsal/a:
Dobře - jen pro upřesnění - podle obrázků na stránách, co jste tu zveřejnili - neumím moc anglicky, takže dám jen příklad - wherigo me dovede třeba do ZOO, řekne dvakrát zahni dole a jedno doprava, je tam výběh - je to výběh slonů nebo žiraf a já odpovím a ono mě to pošle zase dál... je to tak?


Jo. Ale to je jen jeden z mnoha typů her, co se tam dá dělat. Například v jablonci tě wherigo "Srnčí důl" nechá proběhnout po běžeckém okruhu ... a v dřívějších verzích ti to dalo souřadnice cíle jen tehdy, když jsi to stihnul rychleji než byl zadaný limit.
  • 0

#14 sovidoupe

sovidoupe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:54

helikoptera a vrtulník napsal/a:
jsou wherigo cache česky nebo v angličtině?

české hry jsou všechny v češtině, viděl jsem už i hru dělanou pro víc jazyků, ale každá jazyková mutace musí mít vlastní soubor.
  • 0
Zážitky nemusí být pozitivní, stačí když jsou extremní.

#15 helikoptera a vrtuln

helikoptera a vrtuln

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:58

[/quote] Jo. Ale to je jen jeden z mnoha typů her, co se tam dá dělat. Například v jablonci tě wherigo "Srnčí důl" nechá proběhnout po běžeckém okruhu ... a v dřívějších verzích ti to dalo souřadnice cíle jen tehdy, když jsi to stihnul rychleji než byl zadaný limit.[/quote] Tak to bych ji ais nikdy neměla - díky za odpověď - jaké jsou třeba ještě cache? zajímá mě právě, nějaký příklad :-) Chystáme se trochu na Wherigu ve Sloupu u České Lípy - měla by být jednoduchá
  • 0

#16 sovidoupe

sovidoupe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 12:59

helikoptera a vrtulník napsal/a:
Dobře - jen pro upřesnění - podle obrázků na stránách, co jste tu zveřejnili - neumím moc anglicky, takže dám jen příklad - wherigo me dovede třeba do ZOO, řekne dvakrát zahni dole a jedno doprava, je tam výběh - je to výběh slonů nebo žiraf a já odpovím a ono mě to pošle zase dál... je to tak?


Ne tak docela.
Hra Tě naviguje na souřadnice a často v musíš něco v terénu zjistit. Představ si to jako chytrou multinu, kde nemusíš počítat souřadnice ručně, ale jen odpovíš na otázku.
Zdaleke ne všechny hry jsou takhle jednoduché a přímočaré, rpoto doporučuju na začátek vyzkoušet nějakou jednoduchou, nebo jít s někým, kdo už něco prošel.
  • 0
Zážitky nemusí být pozitivní, stačí když jsou extremní.

#17 Maxinoha

Maxinoha

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 177 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 13:21

sovidoupe napsal/a:

helikoptera a vrtulník napsal/a:
jsou wherigo cache česky nebo v angličtině?

české hry jsou všechny v češtině, viděl jsem už i hru dělanou pro víc jazyků, ale každá jazyková mutace musí mít vlastní soubor.


Nemusí, můj pražský hrad má jen jeden soubor a je ve dvou jazycích ;-)

Jen bych připoměl proč jsou 2 portály.
Portál wherigo.com je jakoby samostatná hra s tím, že po jejím dohrání je hráči umožněno odlovit fyzickou kešku hry geocaching.com. Takže tím že si na portálu geocaching.com najdeš wherigo keš hraješ současně 2 hry. Proto má každá wherigo keš jakoby 2 listingy a taky proto se 2x loguješ.
Dokonce může existovat i samostatná hra wherigo jen na portálu wherigo.com bez vlastní fyzické keše, ale protože takové hry nikdo nehraje tak jich je na celém světě jen několik.
Samostatná wherigo keš na portálu geocaching.com bez hry na wherigo.com by neměla existovat a v ČR díky pečlivým revievrům ani nexistuje.

Wherigo hra je laicky řečeno taková lepší multina, kdy nepotřebuješ vůbec vytištěný listing a někde si něco zapisovat a sčítat aby jsi zjistila finální souřadnice. O vše se postará ta hra sama. Jednotlivé "stage" této jakoby multiny se jmenují zóny, takže jdeš z jedné zóny do další atd... až dojdeš do té poslední, které se říká finálová.
V jednotlivých zónach můžeš plnit různorodé úkoly podle fantazie autora a až po splnění úkolu se ti ukáže další zóna kam jít.
U některých her je možné, že autor trapně chce prověřit tvoji fyzičku tak tě nechá mezi těmito zónami běhat na čas.
Taky se ti může stát že zónu neuvidíš, protože je skrytá a zóna se ti ukáže až když dorazíš na nějaké konkrétní místo při plnění nějakého úkolu z předešlé zóny, prostě něco na způsob leterboxu.
Celou hru může a nemusí doprovázet nějaký příběh a pokud je ten příběh dobrý a jsou k němu i pěkné ilustrace tak se do něj tak ponoříš, že ti na konci příjde že si hrála jen chvilku a při tom tam můžeš být i 2 - 3 hodiny ;)

Malý přehled o typu her můžeš získat z mého Bookmarku.
  • 0

#18 helikoptera a vrtuln

helikoptera a vrtuln

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 13:26

Velice Vám všem děkuji za odpovědi - přesně tohle jsem chtěla :-) Teď už si mnohem lépe dokážu představit o co jde :-)
  • 0

#19 Maxinoha

Maxinoha

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 177 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 13:30

helikoptera a vrtulník napsal/a:
Velice Vám všem děkuji za odpovědi - přesně tohle jsem chtěla :-) Teď už si mnohem lépe dokážu představit o co jde :-)


Jinak pokud půjdeš hrát Kámen mudrců v Teplicích tak si zaběáš a i zaplaveš :-)
  • 0

#20 helikoptera a vrtuln

helikoptera a vrtuln

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2011 - 13:46

ou - tak to asi nepůjdu, ale je tam ještě jedna :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama