Přejít na obsah


Fotka

Geocaching pro hendikepované


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 skippy team

skippy team

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 14:34

Zdravíme kolegy kačery, s blížícím se koncem studia se něžnější polovina skippy teamu rozhodla zpracovat bakalářskou práci na téma Koncept aplikace geocachingu jako způsobu trávení volného času zdravotně postižených. Chci Vás tedy poprosit, pokud jste osobně nějakým způsobem zdravotně znevýhodnění, nebo znáte ve svém okolí někoho takového, o pomoc. Mým cílem by bylo navrhnout možnosti, jak geocaching ještě více zpřístupnit zdravotně postiženým, chtěla bych tedy znát nejčastější problémy, na které například narážíte při lovu :) Děkuji za Váš čas a ochotu a budu se těšit na spolupráci, moc mi tím pomůžete. ;)
  • 0

#2 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 14:40

já tedy nevím, zda je zrovna žádoucí, aby se ve městech množily 1/1 krabky, aby si je mohli zdravotně postižení odlovit
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#3 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 15:09

Mi se zdá, že bývaly lepší časy, kdy byli všichni okolo nás nepřátelští mudlové a geocaching se nestával studijním oborem, tématem studentských prací, výzkumů veřeného mínění a anket. Nevyzraďme nic, co víme. Mlčenlivost chrání nás! Aby to neskončilo jako (para)olympijská disciplína. Takové nadopované benjo by dokázalo divy!
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#4 Anupev

Anupev

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 597 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 15:14

Obávám se, že na tomhle není moc co řešit v studentské práci... buď tam ty fyzické překážky (skály,kořeny,obrubníky,kameny....) jsou a nebo nejsou. Je to ošetřeno terénem, jinak to ani nejde. Pokud by chtěl někdo něco ulehčovat, musel by tvořit kešky někde u cesty, ve vhodné výšce a tím to hasne. Dle toho,co jsem viděl.
  • 0
Každá keš je stupněm ke kačerově posmrtné blaženosti.

#5 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 15:28

skippy team napsal/a:
... chtěla bych tedy znát nejčastější problémy, na které například narážíte při lovu :)


občas špatný signál GPS (pokud to lze považovat za problém), to ostatní nejsou problémy, to je výzva... jako např teren 5 či obtížnost 4
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#6 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 875 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 15:54

Určitě bych je nepodceňoval http://img.geocachin...b516eaeba98.jpg. Myslím, že příliš nestojí o nějaké "ulehčování."
  • 0

Samsung Galaxy S5  (aDrake / WhereYouGo)
zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.


#7 Don82

Don82

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 425 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 18:31

fremen.cz napsal/a:
já tedy nevím, zda je zrovna žádoucí, aby se ve městech množily 1/1 krabky, aby si je mohli zdravotně postižení odlovit


Ano, jistě, raději všude nasázet T5 aby se k nim nikdo nedostal...přece nechceme aby někdo ty keše sbíral ne?
  • 0

Keše jako POI pro eTrexy HCx
Čeština do programu GCStatistic
Motto: Body a klid!
Pomozte s výzkumem výskytu Koťátka v Geocachingu.


#8 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 18:38

fremen.cz napsal/a:
já tedy nevím, zda je zrovna žádoucí, aby se ve městech množily 1/1 krabky, aby si je mohli zdravotně postižení odlovit

To, že je někdo na vozíku, ještě neznamená, že nemůže vyluštit mysterku.
  • 0

#9 Anupev

Anupev

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 597 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 18:59

zlicinaci napsal/a:
Určitě bych je nepodceňoval http://img.geocachin...b516eaeba98.jpg. Myslím, že příliš nestojí o nějaké "ulehčování."


Tak já mluvím v rámci té studentské práce. Je určitě spousta takových,kteři dokážou divy,ale v obecné rovině je to fakt o terénu, případně o vůli a vybavení toho postiženého a také,jestli má nějakého spolulovce, či nemá.
  • 0
Každá keš je stupněm ke kačerově posmrtné blaženosti.

#10 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 141 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 19:02

Don82 napsal/a:

fremen.cz napsal/a:
já tedy nevím, zda je zrovna žádoucí, aby se ve městech množily 1/1 krabky, aby si je mohli zdravotně postižení odlovit


Ano, jistě, raději všude nasázet T5 aby se k nim nikdo nedostal...přece nechceme aby někdo ty keše sbíral ne?

Když to lovec T5 nevychytá, tak pak hledá ty T1...
  • 0

Lovím zážitky a zakládám body. | https://openstreetmap.cz/

 

#11 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 19:04

Vsem rypalym doporucuju kouknout se do profilu na odlovene cache teamu OliGa a procist si i jejich logy. http://www.geocachin...b4-95ecd68fbd99
Kdyz jsem jeste na severu sledoval, ktere cache spolecne odlovili, tak klobouk dolu...
Něžnější polovine skippy teamu doporucuju se na ne obratit. Cache v severnich Cechach logovali vzdy sice kostrbatejsi, ale cestinou. :) Urcite maji zkusenosti na nekolik bakalarskych praci... B)
  • 0

#12 hexteam

hexteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 355 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 22:11

Ja osobne si myslim, ze geocaching muze byt vyborny zpusob jak aktivne travit volny cas pro zdravotne postizene a jak uz tu bylo receno, je to asi hlavne ztizeno tim vyberem, kterou kesku ano a kterou ne, ale to uz je hodne individualni. Zdravotnich postizeni muze byt mnoho a kazdy jednotlivec v ramci daneho postizeni je schopen ruznych fyzickych vykonu atd. atd. Moznost zadavani informaci pro zdravotne postizene v ramci zalozeni kesky je k dispozici, takze spis zalezi na zakladateli jake informace poskytne. Na druhou stranu vetsina tezko odhadne na kolik je relane odlovit kesku s tim a tim postizenim a rekneme ze nikdy nemuzeme vedet zda zrovna nebude pres pristupovou cestu spadly strom, coz uz pro nekoho muze znamenat neodlovitelnost. Takze tak jako v mnoha jinych vecech bude lov s postizenim vzdy obtiznejsi a tyka se to vsech protoze kazdy si muze zlomit nohu a chodit naky cas o berlach. Nejaka prace (kor bakalarska) na tema asi zpracovat pujde :) Ten zamysleny cil, jako ze navrhnout jak jeste vice GC zpristupnit, si myslim, ze muze byt jen teoreticky ci spise utopisticky :) Takze pokud by prace mela byt k necemu dobra tak spise jako soubor zkusenosti a rad pro postizene k provozovani teto zabavy a pokud to privede ke GC vice lidi s postizenim, tak jen dobre :) Navic si dokazu predstavit ze nejaka "zainteresovana" komunita muze na zaklade odlovu davat k dispozici mnohem podrobnejsi informace o odlovu konkretnich kesek pro postizene a lov tak usnadnit a GC vice zpristupnit.
  • 0

#13 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 22:39

V rodině máme člověka na vozíku a hodně ho obdivuji. U každé z našich keší se snažím objektivně posoudit, zda je to keš pro vozíčkáře či ne a na druhou stranu, u každé keše co najdu se na to dívám i okem jeho... a někdy je to děs. Je důležíté si uvědomit, že ta ikonka vozíčkáře je myšlena jako vozíčkář sám, bez asistenta. Pokud je to s asistentem, pak je to jen o terénu, kam se dostane vozík a jak je namakanej ten asistent. On může vozíčkář logovat i keš T5, když na tu skálu vyleze ten asistent :-) Existuje nějaký portál (bohužel můj počítač umřel a tam jsem měl odkaz), který slouží pro rozšířené definování vhodnosti pro vozíčkáře (další atributy a popis), což je supr.... do listingu se pak vkládá odkaz na portál vozíčkářů a tam je ten koment. Osobně mi schází nějaký vhodný bookmark keší vhodných pro vozíčkáře, na ten atribut v listungu se moc nedá spolehat.
  • 0

#14 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2011 - 22:43

V rodině máme člověka na vozíku a hodně ho obdivuji. U každé z našich keší se snažím objektivně posoudit, zda je to keš pro vozíčkáře či ne a na druhou stranu, u každé keše co najdu se na to dívám i okem jeho... a někdy je to děs. Je důležíté si uvědomit, že ta ikonka vozíčkáře je myšlena jako vozíčkář sám, bez asistenta. Pokud je to s asistentem, pak je to jen o terénu, kam se dostane vozík a jak je namakanej ten asistent. On může vozíčkář logovat i keš T5, když na tu skálu vyleze ten asistent :-) Existuje nějaký portál (bohužel můj počítač umřel a tam jsem měl odkaz), který slouží pro rozšířené definování vhodnosti pro vozíčkáře (další atributy a popis), což je supr.... do listingu se pak vkládá odkaz na portál vozíčkářů a tam je ten koment. Osobně mi schází nějaký vhodný bookmark keší vhodných pro vozíčkáře, na ten atribut v listungu se moc nedá spolehat.
  • 0

#15 vsa

vsa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 566 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 6:52

Taky statecne bojuji uz nejaky ten rok:
http://www.geocachin...2c-d4d499d218ee
  • 0
VSA

#16 hexteam

hexteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 355 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 9:21

Kdyz jsme nad tim tak premyslel tak situace je asi pro handicapovane jeste slozitejsi nez si v prvnim zamysleni predstavim. Pokud mam keksu ke ktere vede zpevnena polni cesta tak si dokazu predstavit ze mlady clovek na vozicku asi nebude mit problem se ke kesce dostat ale napriklad mnohem strasi vozickar uz ano. Pokud uz se ke kesce dostane a ta je umistena pod parezem, ma vubec moznost ji vozickar bez asistenta vylovit? nebo jak vysoko dosahne pokud je v dutine stromu atd. Nebo pokud je mezi cestou a keskou nejaky dolik nebo je to trochu ve svahu. A jeste nejakou predstavu clovek ma o invalidnim voziku (a to jeste toho bezmotoroveho), ale moznosti cloveka rekneme s protezou dolni koncetiny atd. Mam kesku ke ktere se vozickar dostane rekneme na par centimetru ale bez asistenta ji neodlovi. Dokazu si predstavit ze se za cely den muze dostat nadosah nekolika kesek a za ten den odlovit nakonec jen jednu. Takze o to vetsi maji muj RESPEKT vsichni znevyhodneni lovci. Cim vice techto lovcu, tim je asi realnejsi, ze budou vznikat dalsi seznamy odlovitelnych kesek, i kdyz je to asi realny hlavne pro vetsi mesta vzhledem k hustote zakeskovani :) Napada me, ze by vubec nebylo od veci kdyby clovek pri zakladani kesky mohl krom hintu vyplnit i hodne podrobny popis jaky charakter cesty vede ke kesce a jak presne a kde je ulozna a zobrazovalo by se to jen tem, kteri to chteji a potrebuji. Sice by to nekteri zneuzivali treba k rychlejsimu bodovani ci hledani na slepo u mysterek a multin, ale zdravotne postizenym by to treba hodne pomohlo. Ja bych to u svych kesek klidne vyplnil.
  • 0

#17 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 12:21

Schválně jsem si nechal vyjet keše v ČR s terénem 1 a je jich cca 1500, což není zase tak málo...
... jenže když se podívám na ty, co jsem našel, tak dle mého názoru 2/3 tomu neodpovídají a mají mít terén 1.5. Atribut Wheelchair accessible (dostupný pro vozíčkáře) je určen pro vozíčkáře bez asistenta, tedy solo kačery. Neříká jen dostupný jako dojezd na místo, ale i dostupný pro vyzvednutí z vozíku. Zkoušel jste to někdo? Vezměte si kuchyňskou židli, dejte si pod zadek polštářek. Na břicho si dejte malý batoh naplněný třeba bundou. A teď seberte tu mikrošku co leží na chodníku nebo je na magnetu 170cm nad zemí za okapem...

O žádném seznamu pro vozíčkáře nevím, bylo by fajn kdyby vznikl. Stejně tak kdyby se našel nějaký kačer/kačeři vozíčkáři, co mají praxi s odlovem keší a moderovali takový seznam...

Jinak server, kde lze generovat náročnost pro vozíčkáře je http://www.handicaching.com/
  • 0

#18 Worfsson

Worfsson

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 12:40

Tak mi to taky nedá, abych přispěl svojí troškou do mlýna, i když výše to Radim popsal výstižně. Faktem je, že ruce asistenta opravdu můžou hodně pomoci a díky němu lze zvládnout takřka vše.

Na druhou stranu je spousta keší, i když značených jako T1, které jsou přístupné jen s obtížemi. Málokdo z nás si umí představit, jakou překážku znamená schůdek, vysoký obrubník, chybějící nájezd nebo kamenitá cesta. Právě díky tomu mohou vzniknout disproporce v hodnocení keší. Nemalá část kačerů pak raději rovnou použije T1,5 a celou věcí se tak nemusí zabývat (nemluvím pak o těch, kteří atributy ignorují zcela).

Chápu povzdech nad tím, že T1 nelze umístit všude. Klade to nároky, na nás, na ownery. V zakešovaných městech o to větší. Ale kam jinam umístit přístupnou krabičku? Na vrcholy Českého Středohoří asi ne... Já sám jsem při zákládání první keše měl T1 jakou absolutní prioritu (v Jedličkově ústavu to ani nejde jinak). Přesto vím, že ani tahle T1 není pro všechny. Rozhodně ne pro lidi s většími dyskinezemi, rozhodně ne pro osoby s progresivním dystrofickým onemocněním či menší svalovou sílou, atd. To je prostě život.

Na druhou stranu jsem rád, že jsem dokázal přivést ke GC několik fajn lidí právě s tělesným hendikepem. Když nad tím teď uvažuji, ani jeden z těch čtyř by sám nezvládl ani tu mojí T1 keš; na to je jejich postižení příliš velké. Ale všem se to moc líbí, kešování s nimi (zas jsme u toho asistenta) je moc fajn a vždy se na to těší. Dokonce dva z nich mají vlastní účty, byť logování na netu je u nich dost na štíru ;). A když už jsem u toho, kdo z vás by zvládl tříhodinový odlov v listopadovém či únorovém mrazu za profukujícího větru - a sedět přitom na železné káře bez možnosti se zahřát? A přece na tyhle lovy (ať už to byl pražský Žižkov, nebo německé Drážďany) máme jen ty nejhezčí vzpomínky.

Jinak Radim, ohledně zmíněného portálu, myslel evidentně toto: http://www.handicaching.com/. Můžete (vlastně musíte) zde definovat vzdálenost ke keši, povrch přístupové cesty, překážky, sklon a vyšku, ve které je keš umístěna + místo na poznámky. Doporučuji.

Sám Groundspeak je alespoň slovně podporuje, na druhé straně má pořád sám trochu másla na hlavě - zamítl rozšíření druhů vozíčkářských atributů http://feedback.geoc...ibute?ref=title

Vím ale, že psali cosi o hledání T1 keší přes standardní rozhraní i pro BM, i když to teď nemůžu nikde dohledat.

Téma na bakalářku v českém prostředí - no, je to na hraně. Pokud by tam ale byla zahrnuta západní Evropa nebo Státy, už by to bylo jiné kafe.:P

Edit: Koukám, že s tím handichachingem jsi byl opět rychlejší ;)
  • 0

#19 Vianney

Vianney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 664 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 16:53

Ještě bych doporučoval vzít v úvahu různé kompenzační pomůcky pro postižené - např. nějaká teleskopická tyč s čelistmi fungující jako prodloužená ruka - s tím už se dá dosáhnout leckam. Jen jestli něco vhodného je. Ale když vidím, jakou péči svým pomůckám věnují kačeři zdraví, proč by nemohli i ti s tělesným handicapem.
  • 0

Geokalendář 2024 - v prodeji ve vašem oblíbeném geoshopu. www.facebook.com/geokalendar


#20 skippy team

skippy team

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 17:13

Všem moc děkujeme za příspěvky, vidím, že se nám podařilo rozpoutat zajímavou diskuzi. Vzniklo zde ovšem několik dezinformací, které si začaly žít vlastním životem, a které bychom rádi uvedli na pravou míru. Zdravotní postižení se neomezuje pouze na postižení tělesné. Pro účely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách se zdravotním postižením rozumí „tělesné, mentální, duševní, smyslové nebo kombinované postižení, jehož dopady činí nebo mohou činit osobu závislou na pomoci jiné osoby“. Naším cílem není, aby se najednou a uměle začaly objevovat keše typu 1/1, přesto odpovím na otázku, proč je žádoucí takovéto keše zakládat: protože jsou lidé, kterým udělají radost. Chybně jsme se vyjádřili k cílům naší práce - spíš se jedná o deskriptivní práci, která by popsala možnosti zdravotně postižených využít geocaching jako způsob trávení volného času. Jde to? Nejde to? My to víme, vy to víte, ale vědí to ti postižení? Stejnou překážkou jako je strom na cestě může být pro zdravotně postiženého lidská blbost a bezohlednost. Proto se ptáme, jaké jsou jejich zkušenosti z lovu? Dá se něco vylepšit? A že by se o geocachingu neměla psát studentská práce, protože by se mohl rozplynout ten tajemný opar, co se kolem vznáší? Ta radost z čekání, až se konečně olizující mudlové odplazí z lavečky do blízkého křoví, aby člověk mohl v klidu zalogovat? :) To je takový rozdíl, jestli čekáte s nohama na zemi nebo v kolečkovém křesle? V době, kdy tuto hru hraje půl druhého milionu lidí je dávno geocaching fenoménem volného času, tak proč by nemohl být fenoménem volného času zdravotně postižených?! Ještě jednou díky za příspěvky, třeba se někdo zamyslí nad tím, jestli by ta finálka přece nemohla být o půlmetr níž :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka