Přejít na obsah


Fotka

Dalekohledy - používáte je?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 LYNX_LYNX

LYNX_LYNX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 11:11

Zdravím všechny kolegyně a kolegy. Jelikož nás často geocaching zavádí na místa s netušeným výhledem do kraje, uvažujeme o koupi dalekohledu a sbíráme veškeré dostupné informace, kterak při koupi neprohloupit. Zajímají nás především Vaše uživatelské zkušenosti s různými výrobci, ale i tipy k nákupu. Na co si dát pozor, čeho se vyvarovat, či naopak, které vlastnosti požadovat (například plnění dusíkem a s tím související vodotěsnost). Co víme jistě je, že dalekohled budeme určitě používat více v létě nežli v zimě a spíše ve dne, nežli v noci. A skutečně pouze k pozorování krajiny či zvěře, určitě nebude sloužit loveckým účelům. Zajímá nás váš názor na optiku dalekohledu, které průměry čoček považujete pro tyto účely dostačující a jaké zvětšení doporučujete. Za tým LYNX_LYNX zdraví a za odpovědi, názory, připomínky, odkazy, kritiku děkuje viky808.
  • 0

#2 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 11:58

Já jsem tak trochu ze staré školy, takže moje doporučení dnes asi narazí. a ) Vyber si skleněné čočky, budou odolnější vůči poškrábání. Nevýhodou je ovšem větší váha. b ) Pevné zvětšení. Nemám důvěru k zoomu v případě binokulárů ani puškohledů. c ) Já sám používám 8x32 pro takovéto domácí žvýkání, a 7x50 a 12x60 pro myslivost. Větší zvětšení je problém udržet v ruce. I ta 12x je až až.
  • 0

#3 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 12:02

Mám ke srovnání starý dalekohled se skleněnými čočkami, známé značky ještě z dob NDR, a nový dalekohled světoznámé značky. Starý dalekohled má sice menší zvětšení, ale díky nesrovnatelně lepšímu obrazu v něm vidíš více, Také podstatně větší zorný úhel. Takže já bych po těchto zkušenotech obíhal bazary.
  • 0

#4 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 12:04

Jeden čas jsem měl doma 8x50 a 10x40, oba sloužily dobře, ale na výlety se mi s tím tahat nechtělo. Nedávno jsem si pořídil prťavý monokulár 10x25, není to zdaleka takové pokoukáníčko, ale na občasné rozhlédnutí z kopce mi stačí. Váha pod 100g u mě rozhodla a nemusím přemýšlet jestli ho do toho batohu dám nebo ne.
  • 0

#5 gepees

gepees

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 12:50

Ja pouzivam na cestach tohle: http://new.e-conrad....y-16x32.k650478 a jsem spokojen. Da se to jednoduse slozit a pouzdro se da (teda myslim) navleknout i na opasek. Cena se mi zda take prijatelna. H.
  • 0

#6 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 13:13

Dneska je všude plno triedrů za směšné ceny (dá se dívat i skrz ten z Lídlu http://www.astro-for...?num=1239083662 za 599,- Kč), ale dávám přednost sklu a většímu průměru a používám Olympus 10x50 http://dalekohledy.h...us-10x50-dps-i/. Vybral jsem si ho poté, co jsem totožný kamarádův stroj testoval na hvězdné obloze. Je to sice taky nějaký low-end z Filipín, ale jsem spokojený. Větší potíž už je v tom, abych se dokopal a někam ho táhnul, když kromě něj musím mít fotobrašnu, GPS a krámy pro sebe a děcka. Nakonec - přiznám - ho táhnu akorát tam, kam jedu autem na dýl, tedy na dovču a na tábory, kvůli výhledům, ptákům a astronomii (takže plus stativ!)… Možná bych jeden malý, ale kvalitní skládaci uživil na běžné výpravy, ale narazil jsem v kategorii 8x21 zatím jen na strašné plečky. Když tedy odmyslím http://www.topoptika...veler-lead-8x20. :D
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#7 LYNX_LYNX

LYNX_LYNX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 14:27

bodlak napsal: c ) Já sám používám 8x32 pro takovéto domácí žvýkání, a 7x50 a 12x60 pro myslivost. Větší zvětšení je problém udržet v ruce. I ta 12x je až až.


Souhlas 12 je moc, měl jsem v ruce dalekohled 10x50 a taky mi to přišlo hodně. Uvažuji o 7x50 nebo 8x50. Zatím mám mladý (i když blbý) oči, takže chci, co největší výstupní pupilu.

hoblik napsal: Mám ke srovnání starý dalekohled se skleněnými čočkami, známé značky ještě z dob NDR, a nový dalekohled světoznámé značky.


Tož tak nějak jsem doufal, že výroba plastů se za 20 let někam posunula, že by ty čočky už mohly za něco stát, ale je možný, že se pletu. Sklo je sklo, to člověk neočůrá.

Parkis napsal: Váha pod 100g u mě rozhodla.


O váze jsme nepřemýšleli, prostě ho hodíme do geobatůžku a ponese se na zádech. Nebo přítelkyně v nějakém pouzdře přes rameno, tudíž váha není prioritou. I když mít přístroj co váží jen 100g je hodně lákavé. O foťáku zatím neuvažujeme, nějak není čas si ty fotky vůbec prohlížet:)

A nakonec, co říkáte tomuto: http://dalekohledy.h...ction-vii-7x50/

Co vy a Nikon? Starý, blbý, nuda, zahoď to? Nebo docela použitelný? Doporučili byste či nikoliv? Foťáky prý dělají vcelku kvalitní, možná, že i ty dalekohledy budou stát za to.
viky808
  • 0

#8 LYNX_LYNX

LYNX_LYNX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 14:43

Jinak, ze všeho nejvíce moje srdce touží po nějakém pěkném loveckém 8x56 se skleněnou optickou soustavou. Pokud máte nějaké tipy na výrobce, napište.
  • 0

#9 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 15:24

Já sebou neustále tahám veliký a těžký Nikon, výhledy jsou parádní. Bez dalekohledu nedám venku ani ránu.
  • 0

#10 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 17:25

LYNX_LYNX napsal/a:
Jinak, ze všeho nejvíce moje srdce touží po nějakém pěkném loveckém 8x56 se skleněnou optickou soustavou. Pokud máte nějaké tipy na výrobce, napište.

8x56 má Meopta. Český výrobce může být výhodou, ale ten design je příšerný.
  • 0

#11 lubik

lubik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 310 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 17:50

Ja jsem si kdysi (tusim, ze pred nejakymi 11 lety) koupil Bressser Cobra 7x50 a jsem s nim velmi spokojen (az na tu vahu :( )
http://www.fotocz.cz...b6a6de688d.html
Tenkrat, kdyz jsem ho kupoval jsem narazil na velmi ochotneho prodejce. O dalekohledech jsem vubec nic nevedel a chtel jsem si neco poridit. Moje predstava byla 7x50 nebo 10x50 a to bylo vsechno co jsem asi tak o tom vedel. Obchodnik se se mnou chvily bavil a pak mi o teto problematice trochu neco rekl. Nakonec jsme vybrali asi pet dalekohledu, sli jsme ven pred prodejnu a tam jsem si je vyzkousel. Obchodnik mi tenkrat vysvetlil, ze nejlepsi optika je 7x50, ze v teto kombinaci je nejoptimalnejsi ta svetelnost nebo tak neco, ze je to dano proste fyzikalnimi vlastnostmi tech skel (mozna nekdo zkusenejsi tohle doplni nebo upresni). A opravdu kdyz jsem to porovnaval, tak to byla pravda, ten 7x50 byl nejlepsi. Nekdy si rikam, ze tech 10x50 by se hodilo, ale ve vetsine pripadu je tech 7x50 naprosto vystacujicich. Od te doby, co mam tento model si tu a tam s nekym vymenim dalekohled na porovnani a musim rict, ze jsem zatim nenarazil na lepsi optiku nez ma ten muj. Je to proste sklo no. AAALLEEE ta VAAAHAAAA no.
Jinak nikomu nic nevnucuji, moc o teto problematice nevim, ale tohle je moje zkusenost.
  • 0
Nas team: Lubik, Peta a Lubik junior Nase pristrojecky: Garmin Oregon 300 FW 4.20, Samsung Galaxy Y + a: drake, c:geo, Geocaching from GS, PC + Geoget

#12 engys

engys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 18:35

Ještě do nedávné doby jsem s sebou tahal dalekohled 7x50. Je na něm napsáno MADE IN USSR a je tak 20let starý. Mám ho od táty a je naprosto výborný. Jen je velký a proto jsem ho nedávno vyměnil. Koupil jsem na aukru 8x32 a je na něm nápis CCCP. Je menší a lehčí, ale stejně výborný. Na aukru jde koupit takovýto dalekohled za pár korun. A výkonově je stejně dobrý, jako dalekohled za 2000kč z prodejny. Jen není nový. Mám i dalekohled 10x30 z tržnice. Je malý a lehký, ale koukat se přes něj nedá. Stejně tak jako ten 8-20x50 z penny. Obraz je neostrý a dvojitý - nepoužitelný.
  • 0
Garmin GPSMAP 62s + nokia E51

#13 syselpolni

syselpolni

    syselpolni

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 18:59

LYNX_LYNX napsal/a:
Jinak, ze všeho nejvíce moje srdce touží po nějakém pěkném loveckém 8x56 se skleněnou optickou soustavou. Pokud máte nějaké tipy na výrobce, napište.


Kdysi mně jeden myslivec dlužil peníze, tak jsem přišel mimo jiné k pěknému kousku BRESSER Jagd 8×56.

Ale kdo by se s tím tahal. Když nevidím, dojdu blíž, nebo si to vyfotím a zvětším doma na monitoru...
Dalekohled skončil na Aukru.
  • 0
__________________________________________
Tulák chodí bezcílně světem,
cestovatel se kochá krásami světa,
poutník hledá pravdu Boží.

#14 LYNX_LYNX

LYNX_LYNX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 19:08

bodlak napsal: 8x56 má Meopta. Český výrobce může být výhodou, ale ten design je příšerný.

Meopta je krásný nápad, hned jsem si vzpomněl s jakým teodolitem jsme měřili na střední a proč jsem dostal z praxe čtyřku:)
Nicméně, co jsem zběžně koukal, nyní dělají přenádherné výrobky:
http://www.meoptaspo...6&nav1=1&nav2=1 bohužel mimo letovou hladinu mých finančních možností.

lubik napsal: Ja jsem si kdysi (tusim, ze pred nejakymi 11 lety) koupil Bressser Cobra 7x50 a jsem s nim velmi spokojen (az na tu vahu )

Tak na tu Cobru jsem taky koukal, bohužel nemůžu srovnávat. V ruce jsem neměl Bressera ani Nikon. Rozumí někdo této problematice, dokázel by shrnout "+ a -" těchto výrobců? Japonsko nebo Německo? Jinak problematiku světelnosti povrchně ovládám a 7x50 je pro naše potřeby dostačující (8x56, to je sen:)

syselpolni napsal: Kdysi mně jeden myslivec dlužil peníze, tak jsem přišel mimo jiné k pěknému kousku BRESSER Jagd 8×56. Dalekohled skončil na Aukru.

No a ještě tam je?

engys napsal: Ještě do nedávné doby jsem s sebou tahal dalekohled 7x50. Je na něm napsáno MADE IN USSR a je tak 20let starý.

K něčemu podobnému se mně snažil přesvědčit otec, ale Rusko je země netušených možností a prošla velkými změnami. Myslím, že tudy ne:)
  • 0

#15 LYNX_LYNX

LYNX_LYNX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 19:13

Jinak k Aukru mám bohužel vrozenou nedůvěru, když si kupuji tričko za pár korun, tak ok. Ale nad většími výdaji mám rád kontrolu a ujistím se, že mi daná věc sedí.
  • 0

#16 syselpolni

syselpolni

    syselpolni

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 19:23

syselpolni napsal: Kdysi mně jeden myslivec dlužil peníze, tak jsem přišel mimo jiné k pěknému kousku BRESSER Jagd 8×56. Dalekohled skončil na Aukru.

No a ještě tam je?


Bohužel. Šel za 1700.
  • 0

#17 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 833 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 19:35

LYNX_LYNX napsal/a:
Jinak k Aukru mám bohužel vrozenou nedůvěru, když si kupuji tričko za pár korun, tak ok. Ale nad většími výdaji mám rád kontrolu a ujistím se, že mi daná věc sedí.

jj, je nutno obezřetně vybírat. Někteří obchodníci tam mají vyšší ceny než co daná věc stojí v normálním obchodě.
  • 0

#18 petrsms

petrsms

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 27 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 22:17

Na naše plavidla beru dalekohledy od: http://www.dalekohledy.com/store/ Konkrétně model Bresser Cobra 10x50 (skladem již není) a novější Corvette 10x50. Než daný kousek jde ze skladu do spotřeby, tak s námi pár kešek udělá :P a nedám na ně dopustit...
Jinak záruční i pozáruční servis prodejce umí...
  • 0

#19 LYNX_LYNX

LYNX_LYNX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2011 - 22:49

Tak ta Corvette 7x50 vypadá moc pěkně:
http://www.dalekohle...-10x50--wp.html

BTW: Nevíš, zdali i starší modely Cobra byly plněny dusíkem?
A co vy ostatní soudíte o vodotěsnosti dalekohledu naplněného dusíkem? Považujete to za důležitou vlastnost při pozorovaní přírody a zvěře, třeba i v sychravém podzimu? Nebo se jedná už o nadstandard, který není až tak potřeba?
  • 0

#20 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 29 červen 2011 - 5:21

Dusíkatej dalekohled jsem nikdy neměl a obešel jsem se bez toho, ale to neznamená, že je to zbytečnost. Spíš by mě zajímalo, jak dlouho tam vydrží. Pokud se mi někdy zamlžil. tak jedině z venku vlastním dechem (tehdy přidou ke slovu odolnější čočky) a nebo po příchodu do místnosti.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama