Přejít na obsah


Fotka

Papírové mapy "GPS ready" :-(


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 12:27

Narazil jsem při použití map KČT. Pokud si vynesu podle souřadnic GPS bod (bez jakékoli korekce), zobrazí se o cca 200m západněji. Přitom na mapě je zezadu napsáno, že je v souřadnicích S1942 a pro souřadnice WGS84 je potřeba použít korekci E +100m a N+2360m, což je ale mimo totálně.
Máte někdo ponětí v jakém jsou teda systému a jaká je skutečná korekce?
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 12:48

Narazil jsem při použití map KČT. Pokud si vynesu podle souřadnic GPS bod (bez jakékoli korekce), zobrazí se o cca 200m západněji. Přitom na mapě je zezadu napsáno, že je v souřadnicích S1942 a pro souřadnice WGS84 je potřeba použít korekci E +100m a N+2360m, což je ale mimo totálně.
Máte někdo ponětí v jakém jsou teda systému a jaká je skutečná korekce?

Vím že to není odpověď, ale nemají už nové mapy KČT vynesené značky WGS84 na okrajích mapy?
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 13:00

Vím že to není odpověď, ale nemají už nové mapy KČT vynesené značky WGS84 na okrajích mapy?

Mám mapu KČT Okolí Prahy západ 3.vydání 2002 Digitální kartografie * GPS , tam jsou při okraji souřadnice, ale právě že jsou posunuté o 200m východně.
To samé je i u mapy 1:100000 plzeňsko (ale teď si nevzpomenu na vydavatele), tam je navíc posun v ose y...
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 13:01

Vím že to není odpověď, ale nemají už nové mapy KČT vynesené značky WGS84 na okrajích mapy?


To sice mají, ale je to tak bohužel na dvě věci, pokud není celá mřížka.
U S42 je třeba dát pozor na to, ve kterém pásu se člověk nachází, východní Morava a Slovensko jsou v jiném pásu než Čechy, pro každý musí být v gps jiné nastavení, myslím, že se liší v jednom parametru, zpaměti teď nevím kterém a jak, protože S42 nepoužívám, když mám mapu přímo v gps. To by mohl být ten posun.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 14:26

Vím že to není odpověď, ale nemají už nové mapy KČT vynesené značky WGS84 na okrajích mapy?

V tom je ten problém, ty značky na okrajích map (KČT, ale i Shocart) nejsou ve WGS84 (on to totiž nikdo netvrdí). Je to Krasovskij! To znamená elipsoid, na kterým je "postavena" kilometrová síť S42.
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 13:36

Mám mapu KČT Okolí Prahy západ 3.vydání 2002 Digitální kartografie * GPS , tam jsou při okraji souřadnice, ale právě že jsou posunuté o 200m východně.To samé je i u mapy 1:100000 plzeňsko (ale teď si nevzpomenu na vydavatele), tam je navíc posun v ose y...

Mam tu samou mapu (Praha-zapad) a na tenhle problem jsem nikdy nenarazil. Odecitas to ze znacek wgs84, ktere jsou tam asi po 5 minutach nebo z kilometrove site S42? Pokud to druhe, mas na gps nastaven spravne datum a coordinate system? Kdyztak mrkni sem... http://www.ibot.cas....ame/gps_cz.html
btw. ten prepocet, co je na mapach KCT je dost pochybnej... uz jenom proto, ze na krajich dvou prekryvajicichse map nemuze v zivote sedet. Nevim, proc tam rovnou nemuzou dat parametry pro user datu a user coordinate system, jako to maj SHOCarti. To je podle mne jedine 100% fungujici reseni.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 13:13

S GPS12XL mi ty mapy sedely velmi dobre, stredy vesnic pri odecitani z mapy od oka tak na 100m presne. Td mam Legenda, a odecet vrcholu Ralska mi vysel asi o 800m vedle (ale uz si bohuzel nepamatuju kterym smerem) , tak nevim co jsem delal spatne...
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 14:54

Nejjednodušší je nastavit si USER v GPS právě na S-42 a je po problému. Léta už to tak používám při práci s vojenskými a turistickými mapami.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 13:42

Mohl bys prosim presne popsat zpusob, kterym to vynasis? Pak mozna najdem nejakou chybku, ktera tam nekde zrejme bude. A nebo napis misto, kde ti to nesedi a ja aspon kouknu, jak to sedi mne.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 15:06

Nejjednodušší je nastavit si USER v GPS právě na S-42 a je po problému...

A to potom přepočíáváš souřadnice z GC?
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 14:14

Mohl bys prosim presne popsat zpusob, kterym to vynasis? Pak mozna najdem nejakou chybku, ktera tam nekde zrejme bude. A nebo napis misto, kde ti to nesedi a ja aspon kouknu, jak to sedi mne.

Teda koukam, ze pokud to odecitas pomoci tech znacek, co se tvarej jako wgs84, tak mas asi pravdu. Ja to vzdycky odecital, pomoci kilometrove site, ktera naprosto sedi, a tak jsem si toho asi nevsiml. Koukal jsem na znacku 14°25', ktera podle mapy ukazuje na kraj Manesova mostu, a s TOPO50 v2 v Legendu mi to nesedi taky. Vzhledem k tomu, ze magneticka cache se zobrazuje tam, kam ma, tak TOPO bude asi v poradku. Skoro mi prijde, jako by ty znacky byly v S42, akorat stupnovych. Zvlastni.
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 14:19

Mohl bys prosim presne popsat zpusob, kterym to vynasis? Pak mozna najdem nejakou chybku, ktera tam nekde zrejme bude. A nebo napis misto, kde ti to nesedi a ja aspon kouknu, jak to sedi mne.

Ja teda nahravam naskenovany mapy do mobilu. Postup je takovy, ze si udelam vyrez a pak si zmerim krajni body vyrezu podle souradnic na okraji mapy. Pokud pak zamerim v realu najaky bod a tu mapu posunu (o cca 200m) tak sedi cela plocha.
A ted k vypoctu:zmerim si, kolik je 5' centimetru. V ose x je 5' 11.88cm. Pak si odmerim, kolik je muj bod zajmu od posledni mensi souradnice - treba 6cm od 14stupnu20' Pak je souradnice toho bodu 14st 20' + 6/11.88*5 = 14st22,525'
To samy delam v ose y, ale tam je jine meritko.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 15:37

A to potom přepočíáváš souřadnice z GC?

Ne, samozřejmě, to bych se asi zbláznil, i když to jde. Když GPS krmím souřadnicemi keší, tak pochopitelně ve formátu stupně a minuty. Potom GPS přepnu do S-42, čímž se mi pochopitelně všechny uložené body zobrazují také v S-42. A aktuální poloha v terénu se s mapou sesouhlasuje v S-42 velmi snadno, když je síť tištěná čtverci 1x1 km. Okraje mapy sice bývají označany WGS84,ale to znamená celou ji rozprostřít a mít dlouhé pravítko nebo provázek.Prostě nepraktické.
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 14:19

Teda koukam, ze pokud to odecitas pomoci tech znacek, co se tvarej jako wgs84, tak mas asi pravdu. Ja to vzdycky odecital, pomoci kilometrove site, ktera naprosto sedi, a tak jsem si toho asi nevsiml. Koukal jsem na znacku 14°25', ktera podle mapy ukazuje na kraj Manesova mostu, a s TOPO50 v2 v Legendu mi to nesedi taky. Vzhledem k tomu, ze cache se zobrazuje tam, kam ma, tak TOPO bude asi v poradku. Skoro mi prijde, jako by ty znacky byly v S42, akorat stupnovych. Zvlastni.

SHOCarti mapa je na tom stejne... Tak ted uz nevim, jestli taky nekde nedelam chybu. Ma nekdo nejaky napad? Nebo ty znacky ani WGS84 byt nemaji?
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 14:32

Ja teda nahravam naskenovany mapy do mobilu. Postup je takovy, ze si udelam vyrez a pak si zmerim krajni body vyrezu podle souradnic na okraji mapy. Pokud pak zamerim v realu najaky bod a tu mapu posunu (o cca 200m) tak sedi cela plocha.
A ted k vypoctu:zmerim si, kolik je 5' centimetru. V ose x je 5' 11.88cm. Pak si odmerim, kolik je muj bod zajmu od posledni mensi souradnice - treba 6cm od 14stupnu20' Pak je souradnice toho bodu 14st 20' + 6/11.88*5 = 14st22,525'
To samy delam v ose y, ale tam je jine meritko.

Hmm. Tak to bude asi fakt tou mapou - konkretne stupnovima znackama, ktere pouzivas pro kalibraci. I vzdalenost celkem sedi (me to gps hodila priblizne 180m vychodim smerem vuci mape). Zkus to kalibrovat pomoci kilometrove site, ktera se zda byt v poradku. Jenom je tam krok navic v prevadeni souradnic do S42, coz nevim jak moc je pro tebe schudne.
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 15:50

Okraje mapy sice bývají označany WGS84,ale to znamená celou ji rozprostřít a mít dlouhé pravítko nebo provázek.Prostě nepraktické.

Nebyvaji!! Aspon ne na mapach KCT a SHOCart. Cti vyse at jednou nedopadnes podobne :-)). Jenom nevim, proc tam ty stupnove znacky vlastne jsou. Takhle celkem ztraceji vyznam a nebo mozna jen pro pribliznou orientaci, kde 200m nevadi. A navic je fakt potreba dokonce spis ten provazek nez pravitko, protoze mapa je velka. No asi opravdu nema cenu to resit.... jenom si na to davat pozor.
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 14:24

SHOCarti mapa je na tom stejne... Tak ted uz nevim, jestli taky nekde nedelam chybu. Ma nekdo nejaky napad? Nebo ty znacky ani WGS84 byt nemaji?

Me zarazi tech 200m. Nekdo tady ve foru resil, ze nejaky Beda Travnicek ma kese posunuty o 200m a ze si ma prekalibrovat GPS :-).
Jsou teda jeste nejake jine GPS souradnice?
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 15:53

No asi fakte nema cenu to resit.... jenom si na to davat pozor.

Bingo :-)
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 14:39

Me zarazi tech 200m. Nekdo tady ve foru resil, ze nejaky Beda Travnicek ma kese posunuty o 200m a ze si ma prekalibrovat GPS :-).
Jsou teda jeste nejake jine GPS souradnice?

Jo je to tim elipsoidem, jak pise CO2. Proste S1942 souradnice jsou posunute priblizne o tech 200 m vzhledem k WGS84, ve kterych jsou udavany souradnice cachi. GPS/mapovych souradnic je mnoho a mnoho a tak byva spoluprace s mapou nekdy obtizna. Zvlast, kdyz typ souradnic a prepocet neni udan (a jak by bylo jednoduche to tam nekam pripsat)
Jo jo, je pravda, ze nikdo nikde netvrdi, ze znacky jsou ve wgs84, jenom mi to prislo logicke a nechal jsem se zmast (a urcite nejsem sam) :-)) Vlastne na te mape vubec nikde nikdo nic netvrdi o jakychkoliv souradnicich, nebo jsem to ted v rychlosti nenasel, a to uz mi jako chyba prijde. Jak si je ma pak nastavit clovek, ktery je zdejsich mapovych pomeru neznaly.
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2006 - 15:04

Vlastne na te mape vubec nikde nikdo nic netvrdi o jakychkoliv souradnicich, nebo jsem to ted v rychlosti nenasel, a to uz mi jako chyba prijde.

Kecam. Samozrejme to tam je a dokonce celkem hezky vysvetleny a s prepoctem. (Ohledne kilometrove site. Stupnove znacky tam nikde moc zminene nejsou.) Tak se omlouvam ze unahlenou dezinformaci a jdu se zas radej ucit.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka